Povežite se sa nama

Izdvojeno

POLICIJA OBEZBJEĐUJE UČENIKE I NASTAVNI KADAR: Lažne bombe, lažne patriote i lažna bezbjednost

Objavljeno prije

na

Više prijetnji bombaškim napadima ukoliko Crna Gora ne stane na stranu Rusije pripisuju se ruskom ekstremisti Vladislavu Pozdnjakovu. Novinari raznih redakcija više puta su se obraćali nadležnima sa pitanjima o zakonitosti njegovog boravka u Crnoj Gori. Ostali  su uskraćeni za odgovor

 

Ruski ekstremista Vladislav Pozdnjakov u fokus crnogorske javnosti našao se kada je prije nepunih mjesec objavio da boravi u Podgorici. Osnivač je radikalne organizacije Muška država poznate po ekstremnim stavovima protiv žena, LGBT zajednice i emigranata, koja je u Rusiji zabranjena u oktobru prošle godine. U  objavama na internetu otvoreno podržavaju rusku agresiju na Ukrajinu, nazivajući vlast predsjednika Volodimira Zelenskog fašističkom.

Antiteroristički centar Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije opisao je članove te grupe kao otvorene rasiste i mizogine, sa ekstremno desničarskim stavovima. Pozdnjakov je 2018. godine osuđen na dvije godine uslovne kazne za izazivanje mržnje prema ženama, nakon čega je napustio Rusiju.

Novinari raznih redakcija više puta su se obraćali nadležnima sa pitanjima o zakonitosti njegovog boravka u Crnoj Gori. Ostali  su uskraćeni za odgovor. Tek poslije prijetnji da će škole letjeti u vazduh  iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopštili su kako je ruski ekstremni desničar napustio našu zemlju još 4. februara. No, on je na društvenim mrežama objavljivao fotografije i informacije kako bi dokazao da je i dalje u Crnoj Gori.

Podznjakov  ili neko u njegovo ime, je u nekoliko navrata potresao bezbjednosni sektor. Prvo, prijetnjom koja je stigla na mejl adresu Agencje za nacionalnu bezbjednost, da će raznijeti budvanski TQ Plaza ukoliko crnogorske televizije ne podrže rusku invaziju na Ukrajinu. Nakon toga je Pozdnjakov prijetio  članu građanske inicijative „21. maj“ Aleksandru Saši Zekoviću. Onda su  u nekoliko crnogorskih osnovnih škola stigle dojave o bombama, dok je Ministartsvu unutrašnjih poslova i Glavnom gradu priprijećeno da država bude na strani Rusije. Zbog toga su evakuisane škola u Bijelom Polju Marko MIljanov, podgoričke škole 21.maj, Milorad Musa Burzan, Vuk Karadžić.  Policija je saopštila da ispituje odakle su stigle poruke i ponovila  da se Pozdnjakov ne nalazi u Crnoj Gori.

Pozdnjakov je u video poruci, poslatoj predsjedniku Odbora za bezbjednost Milanu Kneževiću, negirao da stoji iza bombaških prijetnji. On poziva Agenciju za nacionalnu bezbjednost (ANB) da istraži ko stoji iza prijetećih poruka. Tvrdi da je njegovo ime zloupotrebljeno, ponovo navodeći kao mogućeg odgovornog građanskog aktivistu Aleksandra Sašu Zekovića, kojem je ranije napisao – „sam si sebi potpisao kaznu“. Zeković je podnio krivičnu prijavu protiv Pozdnjakova. U video poruci Pozdnjakov  proziva i direktora ANB-a Dejana Vukšića.

„Radi se o tome da se on na dva, tri dana prije tih lažnih podmetanja bombi pojavio u lokalnim sredstvima javnog informisanja, i izjavio da postoji rizik od miješanja ruskih specijalnih službi u političke procese Crne Gore. I upravo, nakon što je on dao takvu izjavu, počela su ta lažna podmetanja bombi“, naveo je aludirajući na Vukšićevo gostovanje na TV Vijesti.

Pozdnjakov je rekao da je poruke putem interneta mogao poslati bilo ko i da je u njima moglo biti potpisano bilo čije ime. Naveo je  da je Vukšić mogao da iskoristi njegovu „reputaciju, ime i prisustvo u medijima“ i da preduzme takvu provokaciju „da bi nekako potkrijepio  svoje riječi dokazima, stvorio imitaciju burnih dešavanja i pokazao Crnoj Gori da on radi i da je potreban državi“.

Članovi skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu  saslušavali su iza zatvorenih vrata prve ljude policije, Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) i specijalnog tužilaštva. Tražili su odgovore na pitanja ko tačno stoji iza prijetnji i dojava i da li su bezbjednosne strukture blagovremeno i adekvatno reagovale.

Knežević je nakon saslušanja istakao da se nada da će nadležni utvrditi ko stoji iza toga i da će taj odgovarati. On je rekao kako očekuje da nadležni u kratkom vremenskom periodu dođu do više podataka kako bi se mogla podići optužnica.

,,Moj osjećaj je da iza ovih dojava stoji neko iz domaće kuhinje. Imam nekoliko elemetata zbog čega to tvrdim, a jedan od njih je to što su navodno svi ti dopisi stigli sa kriptovanih mejlova a u poruci piše ime organizacije. To je glavni indikator da bi fokus trebalo staviti na domaće elemente ali ne isključujem ni upliv stranih službi. Nemam dovoljno dokaza da bih mogao reći koja bi to služba mogla biti”, rekao je Knežević.

Knežević smatra da su Vukšić, direktor Uprave policije Zoran Brđanin i glavni specijalni tužilac Vladimir Novović morali da izađu sa svojim stavovima o ovoj temi a naročito kada je u pitanju izazivanje panike. ,,Neko je situaciju u Ukrajini iskoristio da pokuša da destabilizuje Crnu Goru. Smatram da i direktor policije i ANB-a, specijalni tužilac, kad su ovakve teme u pitanju, treba da se obrate javnosti u domenu onoga što mogu da saopšte. Imam uvjeravanja policije da će učinitin sve da bezbjednost bude na nivou “, istakao je.

Naravno da ovakav događaj ima  ogroman potencijal za političku upotrebu.  Poslanik Demokratske partije socijalista Predrag Bošković smatra da Vukšić uzalud igra duplu igru sa ruskim nalogodavcima i da neće ostati na toj funkciji. Pozvao je Vukšića da obavijesti javnost u koliko sati je dobio mejl kojim se prijeti dizanjem u vazduh tržnog centra TQ Plaza, a u koliko ga je proslijedio Upravi policije. „I objasnite zbog čega ste ga poslali tek nakon 15 sati, čime ste direktno ugrozili život stanovnika Budve“, dodao je Bošković.

Iz Vukšićevog kabineta saopštili su da ,,apsolutno sve što je bilo potrebno i neophodno preduzeti po ovom pitanju, Agencija je preduzela i preduzima”. Kažu da iste ciljeve imaju i adrese sa kojih stižu navedene prijetnje, kao i pojedine adrese u Crnoj Gori kojima je svaka druga riječ koju izgovore ,,patriotizam”. Primjećuju da je  cilj i jednih i drugih ,,izazivanje nepovjerenja u bezbjednosni sektor i stvaranje panike i nestabilnosti među građanima Crne Gore”.

Najavili su  da će učiniti sve što je u njihovoj moći, da jedni odgovaraju za lažno prijavljivanje i terorističke prijetnje čiji je cilj i izazivanje panike, a da drugi odgovaraju upravo za izazivanje panike i nereda. Eto,  prilike da vidimo kolika je ta  moć. I volja.

 

Prijetnje upućene Zekoviću nijesu procesuirane

Osnovno tužilaštvo u Podgorici neće pokrenuti postupak povodom prijetnji Zekoviću. U dopisu koji je potpisala tužiteljka Maja Janković navodi se da je odlučeno da tužilaštvo „neće preduzimati krivično gonjenje bilo kojeg lica za bilo koje krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti“.

,,Takođe, ukazujem da je ovaj tužilac vaše prijave proslijedio Agenciji za nacionalnu bezbjednost, Upravi policije i Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore, kako bi isti preduzeli mjere i radnje iz svojih nadležnosti”, istakla je u svom dopisu.

Zekoviću su odgovorili i iz Uprave policije navodeći da se tužilaštvo izjasnilo da „nema elemenata krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti“.

Podaci koje su dobili od Sektora granične policije, kako su naveli u dopisu Zekoviću, pokazuju da je Podznjakov „registrovan u njihovim elektronskim evidencijama prelazaka državne granice na graničnim prelazima Božaj (dva puta) i Sitnica (dva puta)“.

 

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo