Povežite se sa nama

OKO NAS

POPLAVE, PONOVO: Hazard kao sudbina

Objavljeno prije

na

Sredinom ovog mjeseca svi faktori koji utiču da poplavi okolina Skadarskog jezera i delte Bojane su zakazali sastanak. Visoka tempratura vazduha dovela je do otapanja snijega na planinama, naglo su porasli vodotoci rijeka jadranskog sliva, prije svega Drima, glavne pritoke Bojane, a visoki talasi na moru su otežavali oticanje rijeke. Zbog potrebe pražnjenja punih akumulacija na Drimu, došlo je do ispuštanja velikih količina vode, pa je i to dramatično pogoršalo situaciju.

Poplavljena su ulcinjska sela u gornjem toku Bojane (Bore, Lisna i Fraskanjel), a dosta teško stanje je danima trajalo u čitavom području oko Skadarskog jezera. To se, prije svega, odnosi na Rijeku Crnojevića, Vranjinu i Virpazar, te dio Zete.

I situacija u regionu Skadra je teška. Oko pet hiljada hektara je pod vodom, 420 objekata je poplavljeno, mještanima pomažu vojska i policija. Rukovodstvo Skadra zatražilo je od centralne vlasti da u ovom dijelu Albanije proglasi vanredno stanje, jer su ugroženi životi i zdravlje ljudi.

Poplave nijesu u našoj zemlji bile kao 2010/11., ali su dovoljne da se izvuku pouke za buduće djelovanje. Tako su, na primjer, sada građani mnogo ranije upozoreni na opasnost od poplava, a bila je i znatno bolja koordinacija nadležnih organa dviju država u borbi protiv ovog prirodnog hazarda.

Pokazalo se da ključne stvari, ipak, nijesu odrađene, a malo je naznaka da će se nešto promijeniti u bliskoj budućnosti. Radi se o nužnosti rekonstrukcije ili, kako su ranije govorili iz Uprave za vode Crne Gore, intervencija na nasipima ili tzv. bentovima na obalama Bojane, te produbljivanja korita ove rijeke. Jer, prema mjerenjima albanskih stručnjaka, Bojanom sada može da otiče oko tri hiljade metara kubnih u sekundi ili dva puta manje nego prije 30 godina. ,,Bojana ima jako mali pad, a samim tim je otežano i pražnjenje Skadarskog jezera”, kaže Dražen Burić iz Hidrometeorološkog zavoda Crne Gore.

Profesor dr Mihailo Burić kaže da bi poplave, koje nanose ogromnu štetu žiteljima oko Skadarskog jezera, mogle postati prošlost ukoliko se izgradi tunel između Jezera i mora. ,,To se pokazuje kao tehnički i ekonomski najracionalnije rješenje. Skadarsko jezero je najveći hidrografski objekat crnogorskog kopna, nacionalni park i značajan ekonomski resurs. Promjenama vodostaja ono nanosi znatne štete stanovništvu, objektima i poljoprivrednom zemljištu. Zbog toga smatram da su se stekli uslovi da se definišu mogućnosti regulacije ‘velikog blata’, čije projektovanje i realizacija traju vjerovatno duže od svih projekata u Crnoj Gori”, ističe on.

Burić ocjenjuje da rješenje poplava regulacijom korita Bojane nije održivo. Prema njegovim riječima, na nekim mjestima, kao kod Fraskanjela, dno korita rijeke je čak oko 15 metara ispod nivoa mora, a na ušću u Jadransko more na dva-tri metra. Takođe, prokopavanje korita Bojane dovelo bi do promjene uslova toka i izmijenjenih erozionih dejstava, čime bi se ugrozilo ostrvo Ada.

Iz NVO Zeleni su saopštili da je na sceni nehtjenje i neznanje i crnogorske i albanske strane. „Poplavama je direktno ugroženo oko 400.000 ljudi na crnogorskoj i albanskoj stani. Ovakva stvarnost generiše materijalne štete i zagađenje poplavljenih površina – fekalnim i drugim vodama, za čiju će dekontaminaciju trebati duži vremenski period i značajna sredstva”, upozorili su iz ove organizacije civilnog društva i predložili formiranje zajedničkog projektnog tima dvije države kako bi se zaštitio ovaj veoma značajan ekosistem.

Oni su naveli i niz mjera koje treba preduzeti kako bi se drastično smanjila opasnost od poplava: usmjeravanje Drima u svoje prirodno korito od prije 1846, izgradnja poldera (brana) oko Skadarskog jezera i rijeke Bojane, regulacija i produbljivanje korita rijeke Bojane, ispravljanje meandera te rijeke i usmjeravanje Drima znatno nizvodnije od današnjeg ušća u Bojanu, izgradnja tunela na teritoriji Crne Gore (poželjni nivo Jezera – otvoreno more), kao ventila sigurnosti, za evakuaciju voda iznad poželjnog dogovorenog nivoa Skadarskog jezera.

Ideja, dakle, za rješavanje problema koje više od 160 godina imaju žitelji ovog područja ne nedostaje, a sve je više novih prirodnih hazarda. Tako smo krajem prošle sedmice imali ogroman plimski talas, uz jak južni vjetar i talase, koji su preplavili ulcinjsku Veliku plažu i nanijeli dosta štete Starom gradu u Budvi, kao i ostalim mjestima na našem Primorju. Sva sreća je što je taj plimni val trajao tek jedan dan.

Vodeći hrvatski klimatolog za pomorce prof. dr Mirko Orlić kazao je da gradove i naselja uz jadransku obalu sve češće pogađa – meteocunami. ,,Takozvani meteorološki cunamiji ne nastaju nakon potresa kao klasični cunamiji, već zbog razlike u vazdušnom pritisku. Kada, dakle, olujni oblak ‘pritisne’ more stvori se veliki val, odnosno meteocunami”, tvrdi on. Orlić napominje da su

se i pravi cunamiji u Jadranu događali u prošlosti.

,,Poznato je da je visoki talas pogodio italijansku obalu Jadrana 1627. godine, zna se da su potresi u Dubrovniku 1667. godine i Crnogorskom primorju 1979. godine takođe izazivali cunamije. Zbog relativno slabijih potresa, plićeg mora i niza drugih faktora ti valovi nijesu bili visoki kao na Pacifiku, ali, s druge strane, ako se cunami formira u Jadranu, puno brže udara u obalu te je pitanje bi li stanovnici imali vremena za evakuaciju u slučaju doista velike kataklizme”, upozorava prof. Orlić.

Pokazalo se to 11. septembra prošle godine u uvali Valdanos: voda se najprije povlačila, a onda odmah počela nadolaziti. Za par sekundi, nivo mora je porastao za 1,5 metar!? Ulcinjani koji su se zadesili u Valdanosu nijesu uspjeli da pomjere svoja auta sa obale. Opisujući ovaj slučaj kazali bi da je to bilo – čudo!

Poznati ulcinjski ekolog Dželal Hodžić ocijenio je da je taj fenomen zapravo bio ,,način odbrane prirode od antropogenog faktora”. Od čovjeka.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo