Povežite se sa nama

OKO NAS

POSKUPLJENJA OSUJETILA NAJVAŽNIJE KOLAŠINSKE PROJEKTE: Ostali samo planovi i obećanja

Objavljeno prije

na

Ključni projekti unaprjeđenja  komunalne infrastrukture u Kolašinu su na čekanju, jer je poskupljenje građevinskog materijala uslovilo odlaganje radova. Zbog toga su i investitori i Kolašinci prinuđeni da čekaju i na unaprjeđenje vodosnabdijevanja i izgradnju nove kanalizacione mreže

 

Nekoliko projekta, kojim je trebalo da se značajno popravi kvalitet života u Kolašinu, iako su  minule godine obezbijeđeni izvori finansiranja, sada čakaju revidiranje. Predviđen novac, zbog skoka cijena građevinskog materijala, sada nije dovoljan, pa se čeka i usklađivanje i obezbjeđivanje nedostajućih sredstava. Među tim projektima su i  stavljanje u funkciju rezervoara u Dulovinama i izgradnja hidrotehničke infrastrukture  u Ulici Boška Rašovića gdje se  već gradi ili je gradnju  stambenih zgrada najavilo 10-ak investitora.

Ulica Boška Rašovića, odnosno lokacije s obje strane te saobraćajnice, do sada su privukle najviše pažnje investitora. U tom dijelu grada već su završeni manji hoteli i i stambena zgrada sa 70-ak stanova.  Međutim, čak ni ti objekti ne mogu biti priključeni na kanalizacionu mrežu, jer je nema. Izgradnja nedostajuće infrastrukture je odložena, pa  će objekti koristiti biorazgradive septičke jame.

Izgradnjom kanalizacije  konačno bi bio riješen i ogroman problem mještana iz ,,izbjegličkog naselja”. Izlivanje zajedničke septičke jame na rubu tog naselja, ovih dana, čini im, tvrde, život nepodnošljivim. Tako je bilo i minulih ljeta, kada su pražnjenje jame plaćali iz svog džepa.

Za izgradnju hidrotehničke infrastukrure Opština je bila izabrala i izvođača radova.  Međutim, taj ugovor je nedavno raskinut. Blizu 400.000 eura opredijeljenih   za taj projekat nije ni izbliza dovoljno, objašnjavaju u lokalnoj upravi.

,,Opština Kolašin i privredno društvo Indel Inženjerineg sporazumno su raskinuli ugovor o saradnji na izgradnji komunalne infrastrukture duž Ulice Boška Rašovića, potpisan početkom septembra 2021. godine. To je učinjeno jer su cijene građevinskog materijala višestruko porasle u odnosu na period kad je ugovor potpisan”, kažu u opštinskom Sekreterijatu za planiranje prostora, komunalne poslove i saobraćaj. ,,Trenutno se sprovode aktivnosti na inoviranju tehničke dokumetacije i usklađivanju cijena sa tržišnim. Takođe, trudimo se da iznađemo rješenja u pogledu obezbjeđenja finansijskih sredstava kako bi ovaj, za grad veoma značajan projekat, bio realizovan”.

Izgradnjom hidrotehničke infrastrukture duž ulica Boška Rašovića i Milivoja Bulatovića  trebalo je da budu riješene neke od teškoća koje u Kolašinu postoje zbog nezadovoljavajućeg stanja vodovodne i kanalizacione mreže. Samo mali dio Kolašina je priključen na kanalizaciju. Ruralni dio i tri četvrtine grada i dalje koriste septičke jame sa propusnim dnom ili zidovima. Kanlizacioni sistem je izgrađen, uglavnom, u okolini centralnog gradskog trga. Procijenjeni broj stanovnika sa priključcima na kanalizacionu mrežu je 850, što je oko 8,5 odsto ukupne populacije. Odnosno, svega 275 kanalizacionih priključaka. Na području kolašinske opštine je oko 1. 300 septičkih jama od kojih je čak 95 odsto vodopropusno. Popravljanje takvog stanja, ocjenjuju u Opštini,  sada će mnogo više koštati, nego što bi prije nekoliko godina. Ipak, ističu da je ohrabrujuće što imaju projektnu dokumentaciju, na šta se decenijama čekalo.

Amandmanima na predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu za ovu godinu, poslanički klub Demokratske Crne Gore besuspješno je pokušao da pribavi nedostajući novac za  izgradnju nedostajuće infrastruktura. Oni su,  amndmanom koji nije dobio potrebnu podršku, tražili 350.000 eura.

Rezervoar izgrađen u Dulovinama, prije 13 godina, trebalo je Kolašincima da obezbijedi i više vode, naročito u naseljima koja su na višim kotama. Međutim, rezervoar nikad nije proradio, a prema pouzadanim informacijam, zbog brojnih propusta tokom gradnje  nije bilo moguće pribaviti ni potrebne dozvole za rad tog dijela vodovodne infrastrukture. Konačno, prije dvije godine, u lokalnoj upravi su obezbijedili kadar da napiše projekta za  ispravljanje grešaka svojih prethodnika u lokalnoj vlasti, a nabavljen  je i novac da se  rezervoar  ,,popravi”.  Međutim, i u tom slučaju je skok cijena pokvario planove.

Iz  Opštine kažu da se čeka revidiranje  projekta kojim će rezervoar biti uključen u vodovodni sistem i otklonjeni neki od kvarova na vodovodnoj mreži.  Prema prvobitnim očekivanjima taj posao trebalo je već da bude završen.

,,Stavljanjem u funkciju rezervoara u Dulovinama i saniranjem 15 šahtova trebalo bi da Kolašin i progradska naselja  dobiju oko 50 odsto više vode,  u odnosu na sadašnje količine. Ti radovi dio su interventnih mjera za otklanjanje kvarova i nedostataka na primarnoj vodovodnoj infrastrukturi kolašinskog vodovoda. Nakon revidiranja projekta u dijelu troškova, što je uslovio skok cijena, steći će se uslovi za raspisivanje tendera za izvođača radova”, kažu u lokalnoj upravi.

Kad je riječ o tom poslu, optimisti su, jer je novac ranije obezbijeđen kapitalnim budžetom. Smtraju da poskupljenje radova neće biti u tolikoj mjeri da osujeti planove i obećanja. Uključivanje rezervoara u vodovodni sistem, objašnjavaju, samo je dio obimne i detaljne strategije za poboljšanje vodosnabdijevanja Kolašina.  Koliko su sada, u odnosu na prije dvije godine, skuplji drugi radovi, predviđeni strategijom, iz Opštine još ne mogu da saopšte.

U Opštini očekuju, a to je nedavno obećao i ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović, da Vlada pomogne Kolašinu u završetku najvažnijih infrastrukturnih projekta. Na sastanku sa novoizabranom predsjednicom Opštine Martom Šćepanović, dogovoreno je i da Opština definiše koji su to njima najbitniji projekti,  a njihova relizacija će, rekao je Đurović, biti podržana iz fonda programa ekonomskog državljanstva.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo