Ni mnogi Andrijevčani nijesu znali đe je i šta radi njihov sugrađanin Milan Kastratović, poznatiji po kumstvu sa Milom Đukanovićem, dok nije nedavno penzionerki iz Pljevalja, koja je protestovala ispred upravne zgrade Rudnika uglja, rekao da „kada napravi zube može da ga ujede za k… i g…”. Penzionerka je tvrdila da je Kastratović najvjerovatnije bio pijan, a njenu priču potvrdili su i svjedoci, kolege bivši rudari, koji su izjavili da im je Milan zvani Mane, istovremeno priprijetio da se pomjere „jer će ih sve pogaziti automobilom”.
Tada se saznalo da je ovaj Milov kolega sa studija, rodom iz Konjuha kod Andrijevice, zaseok Dulipolje, trenutno dobro plaćeni član Odbora direktora Rudnika uglja, u kojem predstavlja kapital Aca Đukanovića.
Konflikt sa penzionerkom počeo je navodno tako što je Mane stariju gospođu pitao šta će tu kada nikada ništa nije radila, na šta mu je ona odgovorlila – „šta si ti uradio za ove dvije godine, evo do čega si me doveo”. Uslijedilo je Manetov pravdeni gnijev.
Ubrzo se saznalo da taj ispad nije prvi zbog kojeg Maneta u javnosti prozivaju. Lani su ga osmorica radnika pljevaljskog rudnika optužili da ih je ucjenjivao i prijetio da neće biti poslovođe ako na lokalnim izborima ne glasaju za DPS ili ne apstiniraju. Kastratović je u sudskom postupku koji je uslijedio osuđen na novčanu kaznu od hiljadu i dvjesta eura, ali je Viši sud u Bijelom Polju vratio predmet na ponovno suđenje. Epilog ove priče još nije poznat.
Mane je iz Andrijevice otišao prije dvadeset godina, ali je tu uredno bio pred svake izbore. Profesionalno, moglo bi se reći. Milan Kastratović, ekonomista, bio je vlasnik preduzeća za pisanje parola. Komično, ali istinito. Kum Milo angažovao ga je da sa svojim preduzećem lijepi postere DPS –a po izlozima diljem Crne Gore. I da ispisuje parole i grafite po fasadama i na potpornim zidovima pored puteva.
„Jednom sam ga uhvatio kako lično šara moj kiosk. Mislim da je sve to rađeno pod budnim okom tadašnje državne bezbjednosti, čiji su službenici bili u blizini i posmatrali, da ne kažem obezbjeđivali posao. Unezgodio se kada smo ga uhvatili, ali se vadio da, navodno, nije znao da je naša, i nekako smo to izgladili”, priča vlasnik kioska iz Berana.
Znao je Mane, tako kažu, da zloupotrijebi kumstvo i prijateljstvo sa Đukanovićima. Jedno vrijeme mu je najdraži posao bio da ide sa sveskom ispod miške i da bilježi probleme građana.
„Ne brinite, riješićemo to”, obećavao je.
Poslije je, opet navodno, bio upozoren da ne ide tako daleko, pa je prestao to da radi.
Epizoda iz Pljevalja poklopila se sa dešavanjima u Andrijevici, gdje je upravo ovih dana Demokratska partija socijalista prvi put poslije raskola u DPS-u 1997. godine, preuzela lokalnu vlast.
Zanimljiva je to storija. Počelo je sa Manetom i nekolicinom članova takozvanog koordinacionog odbora koji je Đukanović formirao i u ovoj opštini. Depeesovci su se tada u Andrijevici mogli prebrojati na prstima dvije ruke. Onda su počele uporne kampanje, prekovremeni noćni rad po selima i zaseocima, asfaltiranja u režiji DPS-a do pred pragove kuća svojih simpatizera i članova o čemu je Monitor pisao, kada je predsjednik opštine Veselin Bakić podnio krivične prijave za političku korupciju protiv vladine Direkcije za javne radove.
Stvari su upornim partijskim djelovanjem danas postale bitno drugačije. Javnost se sjeća andrijevačkog sela Seoce, čiji mještani su nakon referenduma, razočarani, oglasili čitavo naselje na prodaju i kolektivnu seobu za Srbiju. To je selo na posljednjim izborima po glasovima potpuno podijeljeno između DPS-a i SNP-a. Kada je palo Seoce, morala je pasti i Andrijevica.
Nakon što je Bakiću istekao mandat, Demokratska partija socijalista konačno je za predsjednika opštine izabrala svog čovjeka, Srđana Mašovića. Za njegov izbor glasalo je 15 odbornika DPS-a i bivši odbornik PZP Uroš Čukić, koji je ranije napustio tu partiju i priklonio se odborničkom klubu Demokratske partije socijalista, ali su iznenađenje predstavljala još dva glasa preko toga.
Na sjednicu SO koju je zakazao novoizabrani predsjednik lokalnog parlamenta Zvonko Vuković (DPS) , neočekivano su se pojavili sada bivši predsjednik SO Veselin Radenović i odbornik NOVE Miro Ugrenović, koji su podržali izbor Mašovića za predsjednika opštine.
Dojučerašnji ljuti protivnik, Radenović, bio je među prvima koji je nakon izbora predsjednika prišao Mašoviću i razmijenio sa njim poljupce i čestitke. „Čuo sam da je miljenik Vlade, što znači da će razvojni projekti sa područja naše opštine imati prioritet”, rekao je Radenović kroz osmijeh. Na primjedbu da tako nije pričao do prije nekoliko dana, odgovorio je samo – „to je nešto drugo”.
Time je okončana politička rašomonijada u varošici, koja je počela odmah nakon prošlogodišnjih lokalnih izbora na kojim su DPS i koalicija „Bolja Crna Gora” osvojili po petnaest mandata, dok je jedan mandat osvojila SDP. Odbornik te partije Veselin Radenović se neočekivano priklonio koaliciji „Bolja Crna Gora”, tako da je SNP sa partnerima zadržao vlast. Radenović je isključen iz SDP ali je zadržao odbornički mandat.
Kasnije su prevođenjem odbornika PZP Uroša Čukića, koji je mandat dobio unutar koalicije Bolja Crna Gora, u klub DPS-a, stvoreni uslovi da DPS ipak preuzme vlast. Sudbina krivične prijave koju je Nebojša Medojević podnio specijalnom tužiocu protiv Čukića zbog političke korupcije, nije poznata.
Odbornici DPS-a su, uz podršku Čukića, početkom ljeta održali dvije sjednice SO u restoranu hotela Komovi, na kojima su smijenili predsjednika parlamenta Veselina Radenovića i na to mjesto izabrali dr Zvonka Vukovića.
Ministarstvo unutrašnjih poslova i javne uprave, formiralo je specijalnu Komisiju za sagledavanje situacije i rješavanje političke krize u Andrijevici. Ova komisija, u izvještaju koji je Vlada usvojila prije dvije sedmice konstatovala je da su obije sjednice DPS u sali hotela Komovi bile legitimne, i naložila predavanje vlasti Demokratskoj partiji socijalista.
U koaliciji „Bolja Andrijevica, bolja Crne Gora”, koju predvodi SNP smatraju, da se Vlada ovakvim stavovima direktno svrstala na stranu DPS –a i da je njen akt o primopredaji vlasti u Andrijevici suprotan zakonu i neprihvatljiv. Zaludno.
Milan Kastratović je tri dana nakon što je izvrijeđao penzionerku Rudnika uglja Ekremu Džanović podnio ostavku na funkciju člana odbora direktora. U saopštenju za javnost on je naveo da ostavku podnosi kao lični čin, bez bilo kakvih pritisaka sa bilo čije strane, „osim od pojedinih medija u Crnoj Gori”.
„Prije svega ostavku podnosim kako bih sačuvao dignitet ličnosti vlasnika i porodice čiji sam akcijski kapital zastupao u Rudniku uglja”, naveo je Kastratović.
Mane mirno može da se, ako želi, vrati u svoju Andrijevicu, i izabere mjesto na kojem bi želio da radi. Mogao bi i da aktivira svoje staro preduzeće i da, za početak, prekreči sve one DPS parole koje u varošici još stoje po fasadama. Neka bude čisto.
Tufik SOFTIĆ