Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Put iz zapećka

Objavljeno prije

na

,,Niko ni o čemu ne razmišlja. Ako se završi jadransko-jonski autoput, mi ispadamo iz igre! Niko nikad neće ići našim putem do Prijepolja za Crnu Goru i Albaniju. To će biti lokalni, a ne regionalni put. Nama su to svi stranci rekli, a u medijima se nikad nije pojavilo”, zavapio je nedavno, u srpskim medijima, generalni sekretar opozicione Srpske narodne stranke Aleksandar Vučić. Od izgradnje tog autoputa uvijek su strahovale nacionalističke grupacije u Srbiji. I to je razumljivo: na taj način najbliži putevi iz Crne Gore u Evropu ne bi vodili preko Beograda.

MRKA: Srbija, međutim, praktično ništa ne čini da Crnu Goru saobraćajno veže za sebe. Radovi na autoputu Beograd-južni Jadran, na dionici od Uba do Lajkovca, stali su odmah nakon što su počeli. Nijesu pomogli zaklinjanja, obećanja i želje ministra za infrastrukturu u srpskoj Vladi Milutina Mrkonjića. Izvođači radova kažu da su mašine povučene s gradilišta jer još nije završen otkup zemljišta na trasi budućeg autoputa.Ali, jasno je da Srbija nema novaca ni za eksproprijaciju zemljišta, a kamoli za gradnju te ceste. Zato se povremeni radovi, na za nju mnogo važnijem Koridoru 10, izvode samo sredstvima iz fondova EU ili evropskih banaka.Inače, iako sada predstavlja najkraću drumsku vezu od zapadne Evrope prema Turskoj, otkada su Bugarska i Rumunija ušle u EU, na Koridoru 10 zabilježen je pad prometa od čak 30 odsto. Glavni razlog je to što sada vozači koji iz Turske kreću na Zapad imaju samo jednu graničnu provjeru na prelazu u Bugarskoj, đe već ulaze u EU.

KRAK: Zato je malo spremnosti Evropljana da finansiraju crnogorski krak zamišljenog autoputa od jadranske obale do granice sa Srbijom. Za gradnju tek dvije i po dionice na autoputu Bar-Boljare, po astronomskoj cijeni od 1,57 milijarde eura, grčko- izraelski konzorcijum, kompanija Aktor i HCH, pregovara s Evropskom investicionom bankom (EIB). Pregovori o finansijskoj podršci najskupljem infrastrukturnom projektu u istoriji Crne Gore počeli su krajem juna, neposredno nakon potpisivanja protokola kojim su crnogorska Vlada i konzorcijum precizirali pitanja dodjele koncesije za „projektovanje, finansiranje, gradnju, upravljanje i održavanje dionica autoputa”. Pošto je protokolom definisan rok od četiri mjeseca za obezbjeđivanje novca za gradnju dijela autoputa, pregovori sa EIB trebalo bi da budu zaključeni do kraja oktobra. Precizirano je da rok može biti produžen za najviše dva mjeseca, što će, svakako, prevashodno zavisiti od stava EIB. Kako saznajemo, u EIB nemaju želju da finansiraju izuzetno skupu dionicu Smokovac-Mateševo i žele da gradnja puta otpočne na dvije dionice, Đurmani-Virpazar i Virpazar-Smokovac, koje su frekventne i rentabilne.To praktično znači da ni ove godine gradnja ionako redukovanog autoputa neće otpočeti. To ne smeta crnogorskim zvaničnicima da i dalje uvjeravaju javnost pričom da postoji još jedna, „čak i bolja varijanta”, koja garantuje da će naša država dobiti autoput. Navodno, autocestu žele graditi Kinezi i Turci. Najviše su zbog kraha „posla stoljeća” na gubitku crnogorski tajkuni koji su u očekivanju gradnje autoputa prema sjeveru prethodnih godina pokupovali na stotine hektara zemljišta uz predviđenu trasu, a još više oni koji su već bili upalili mašine za rad u Gornjim Mrkama. Upravo taj moćni lobi čitavo je ovo vrijeme zapovijedao Vladi, gurajući je u blamažu i pred svijetom i pred svojim građanima.

KARIKA: Moguće je da mašine ipak budu zapošljene u Crnoj Gori. Sve bliži je san o drugom autoputu, povijesnoj cesti Via Egnatia, koji bi vodio od Trsta preko Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Albanije do grčke Kalamete, povezujući na najkraći način centralnu i južnu Evropu. Zato se vjeruje da će on uskoro biti preimenovan u „panevropski koridor 11”.

Najveći dio tog autoputa, u dužini od 1.160 kilometara kroz Hrvatsku, kroz koju, inače, prolazi polovina te ceste, već je završen, kao i kroz Albaniju. Ostalo je tridesetak kilometara u Sloveniji, te Bosna i Hercegovina i Crna Gora.

„Taj bi put fizički povezao ovaj prostor sa zapadnom Evropom, ali bi djelovao i na političko udruživanje i smanjenje tenzija, čime bi se dobio pomak na evropskom udruživanju. Takvo udruživanje naša je sudbina jer Evropa samo udružena može konkurisati SAD-u, Kini i Japanu”, kaže bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i precizira da niko ne želi ostati ostrvo.

Upravo se to dešava Crnoj Gori: autoput je praktično došao na njezine granice, a ona je postala nedostajuća karika.

ZNAČAJ: Trasa jadransko-jonskog autoputa, koji je u svim crnogorskim razvojnim planovima i nacionalnim strategijama definisan kao projekat od prvorazrednog značaja, trebala bi ići centralnim dijelom Crne Gore, od mjesta Nudo, u Grahovu, preko Čeva i Podgorice prema Božaju, odnosno platoom na 500 do 700 metara nadmorske visine sa svega tri odsto tunela i mostova.

Predložena trasa ide uglavnom brdskim, veoma malo naseljenim krajevima, prelazi znatnim dijelom preko državnog zemljišta što je sa stajališta eksproprijacije veoma povoljno u odnosu na moguće planirane druge koridore bliže Crnogorskom primorju ili gradskim područjima. Ta se prednost posebno ogleda u veoma malom negativnom uticaju na okolinu najvrjednijih prostora Crne Gore (primorsko područje, nacionalni parkovi, zaštićena prirodna dobra).

Postoje ili su planirane dobre i relativno kratke saobraćajne veze s brzom cestom duž Crnogorskog primorja, kao što su Trebinje-Herceg Novi, Grahovo-Risan, Čevo-Cetinje-Budva, Podgorica -Bar i Skadar –Ulcinj, što bi trebalo uraditi i na sjeveru.

U situaciji kada naša zemlja nema dovoljno kvalitetnih ležaja u hotelima, značaj jadransko-jonske autoceste je nemjerljiv za turizam. U to su se ovog ljeta mogli uvjeriti Ulcinjani. Autoput Drač-Prizren ključni je razlog što je ove sezone u tom gradu bilo mnogo više Kosovara nego što su očekivali i najveći optimisti i što gostiju ima i ovih jesenjih dana.

„Trasa tog autoputa prolazi centralnim dijelom Crne Gore, koji je ekonomski veoma zanemaren. Autoput bi potpuno otvorio te krajeve za ekonomsku valorizaciju i obezbijedio razvoj prvenstveno poljoprivrede, kao podrške turizmu, a takođe i industrije i turizma”, ističe crnogorski ministar saobraćaja i pomorstva Andrija Lompar.

I možda najvažnije: ovaj put dug 95,2 kilometra koštao bi oko milijardu eura, odnosno za oko 200 miliona eura manje nego samo dionica Smokovac-Mateševo, koja je dugačka 43,5 kilometra!

Od životnog značaja

Bivši ministar obnove i graditeljstva u hrvatskoj vladi Radimir Čačić, koji je najzaslužniji što ta zemlja danas ima možda najbolje puteve u Evropi, kaže da bi izgradnjom jadransko-jonskog autoputa Crna Gora iz potpunog zapećka, direktnim, brzim, atraktivnim pravcem i za turizam i za ekonomiju, direktno ušla u srednju Evropu. „Dobija se veza prema Sloveniji, gdje je i granica EU što je, okvirno, dva, dva i po sata vožnje. To je za Crnu Goru od životnog značaja”. Čačić takođe tvrdi da bi i zemlje regiona imale ogromne efekte od te ceste.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo