Ispred zatvorene kapije drvoprerađivačkog preduzeća Vektra nord, prije nekoliko dana, po ko zna koji put u minulih godinu, okupilo se desetak od ukupno 27 radnika, zahtijevajući hitnu intervenciju državnih institucija i nadležnih ministarstava na rješavanju njihovog problema. Radnici firme, koja je vlasništvo Dragana Brkovića, tvrde da im poslodavac duguje 42 plate, poreze i doprinose, a na ,,odmoru” su od jula prošle godine. Oni su nadležnima ostavili rok od osam dana, a poslije toga će, kažu, radikalizovati svoj protest pred zgradom Vlade Crne Gore ili blokiranjem magistrale.
,,Od 2008. godine, bezuspješno pokušavamo da razgovaramo s Brkovićem kako bi nam obajasnio situaciju u kojoj je i preduzeće i mi. Niko nas ništa ne obavještava, a na odmore, prije 15 mjeseci, poslali su nas s rješenjima u kojima se pozivaju na član zakona koji se odnosi na porodiljska odsustva. Tako da smo mi sada na ‘pordiljskom’ i na ulici, bez osnovnih uslova za život. Ne znamo koji nam je status, neki od nas ne mogu da regulišu penziju, nemamo zdravstveno osiguranje a nema nagovještaja da će kapije fabrike ikada biti otvorene”, kažu okupljeni radnici.
Tvrde da su u vrijeme, kada su prestali da rade, u krugu fabrike ostale velike količine rezane građe, koja je u međuvremenu, prema njihovim saznanjima, prodata. Od tog novca, kako kažu, nijesu dobili ništa. Krug fabrike mjesecima služi samo za ispašu nečijih konja. Radnici su bili i u Ministarstvu rada i socijalnog staranja, ali ni od toga nikave koristi nije bilo.
,,Saradnica bivše ministarke Zorice Kovačević obećala nam je da će oni ‘vidjeti nešto s Brkovićem’ da nam se poveže radni staž, ali ništa. Prije godinu on je zaposlenima u preduzeću Vektra nord poručio da ‘ne želi da ih vidi’. To im je, tvrde radnici, prenijela izvršna direktorica Vesna Milošević, nakon što su tražili sastanak s gazdom, kako bi s njim popričali o situaciji u firmi i svom statusu.
,,Sada se obraćamo svim nadležnim ministarstvima, ali i ombudsmanu da obrate pažnju na 27 ljudi kojima se krše osnovna ljudska prava. Kada su nam bili dužni 27 plata pokrenuli smo sudski postupak, ne znamo ni šta je s tim. Sada ćemo tužbu dopuniti”, najavljuju radnici Vektre Nord.
Ta firma je osnovana nakon što je Vektra Montenegro 2007. godine kupila Impregnaciju, nekadašnjeg kolašinskog privrednog giganta, a tada firmu u stečaju.
Inspekcija rada je tokom kontrole u preduzeću Vektra Nord, početkom pretprošle godine, utvrdila da poslodavac zaposlenima duguje 23 zarade, kao i doprinose na socijalno osiguranje od jula 2010. godine.
Izvršna direktorica preduzeća Vesna Milošević odavno ne komunicira s novinarima, a radnici, kojima se takođe ne obraća, tvrde da je od Vektre nord, pored Brkovića, i ona imala velike koristi. Više puta su sugerisali novinarima da istraže kako je Milošvićeva od, „obične službenice, za samo nekoliko godina postala imućna žena”.
U januaru ove godine, za sada posljednji put, ona je pristala na razgvor s novinarima i kazala da će isplata zarada početi u februaru, a da će sve obaveze biti izmirene do juna. Tada je rekla da menadžment ne spori obaveze prema zaposlenima, iako se, kako je naglasila, te obaveze ,,uglavnom odnose na vrijeme kada fabrika nije radila”. Milošević je, nakon tužbe zaposlenih, međutim, i nagovijestila da bi sudski proces mogao uticati na planove o isplati zarada.
Predstavnici bivših radnika kolašinske Impregnacije više puta su ponovili da imaju dokaze da je privatizacija tog preduzeća izvedena pod vrlo sumnjivim okolnostima. Oni tvrde da u Privrednom sudu ne postoje dokazi da je Brković ikada uplatio ni eura više od depozita za javno nedmetanje.
Nakon što su se nekoliko puta okupljali ispred zaključanih kapija preduzeća i upozoravali nadležne državne organe da je prošlo devet godina od privatizacije a da je njihov status i dalje neriješen, nedavno su se obratili i Specijalnom tužilaštvu.
,,Obraćamo Vam se sa sumnjom da postoje lako dokazive organizovane krivične radnje u postupku privatizacije nekadašnjeg kolašinskog preduzeća Impregnacija. Preduzeće je 2008. godine, na ponovljenoj licitaciji, na kojoj je prvobitna cijena umanjena za oko 600.000 eura, kupila kompanija Vektra nord za 2,8 miliona. Prema dokumentaciji koju posjedujemo, a kako nam je potvrđeno i u Privrednom sudu u Bijelom Polju, Vektra je uplatila samo nešto više od 280.000 eura, kao licitacioni depozit”, napisali su bivši radnici jednog od nekada najuspješnijih kolašinskih preduzeća glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću.
Oni tvrde, s obzirom da je u međuvremenu u krugu fabrike gotovo sve ili rasprodato ili porušeno, da cilj Vektre nije ni bio pokretanje proizvodnje kako su tvrdili, najavljujući investiciju od šest miliona eura. Imaju, kažu, povoda i za sumnaju da su se „kupci” skoro badava domogli preko 200.000 kvadratnih metara građevinskog zemljišta na atraktivnoj lokaciji pored magistrale.
,,Da je sve bilo već ugovoreno dokazuje i činjenica da stečajni dužnik nije ni pokušao da donese plan reorganizacije već je tražio da se uvede klasični stečaj zbog duga od oko 300.000 eura. Investicioni i socijalni programi koji su po ugovoru razlozi za raskid nijesu nikom dostavljen”, obavještavaju radnici nekadašnje Impregnacije Katnića.
Do sada su više puta obišli ministrstva rada i socijalnog staranja, finasija, ekonomije i poljoprivrede. Obratili su se i Komisiji za kontrolu i praćenje postupaka privatizacije, predsjedniku kolašinske Opštine… Sve to, uglavnom, bez rezulatata.
,,Svuda smo na naše zahtjeve dobili odgovor da oni nijesu nadležni. Nećemo se više baviti okolnostima pod kojima je fabrika prodata ili, što je vjerovatnije, poklonjena Vektri, to je sada posao za nadležne, kojima možemo da dostavimo i dokaze za naše sumnje. Mi samo tražimo da se konačno ispune obaveze prema nama”.
Dagana ŠĆEPANOVIĆ