Pritisci i ucjene kojima je posljednjih mjeseci pribjegavo zakupac hotelskog kompleksa Sveti Stefan – Miločer, grčki brodovlasnik Viktor Restis preko svoje firme Adriatik propertis doo, koja upravlja hotelima, konačno su urodili plodom.. Nakon kraćeg premišljanja Vlada Crne Gore pristala je da pruži garancije za obezbjeđenje isplate dobijenog kredita za projekat obnove i rekonstrukcije elitnih hotela u iznosu od 37 miliona eura.
Evropska banka za obnovu i razvoj odobrila je u oktobru prošle godine kompaniji Adriatik propertis dugoročni zajam za završetak radova na rekonstrukciji hotela Sveti Stefan, obnovu hotela Miločer i Kraljičina plaža, izgradnju pratećih objekata na zakupljenom imanju i gradnju vila namijenjenih tržištu.
Kredit je odobren ali sredstva nisu isplaćena jer je banka zahtijevala dodatne garancije koje Adriatik propertis očigledno nije mogao dati.
Finansijska kriza u koju je grčki zakupac dospio godinu dana nakon preuzimanja posla od singapurskog Aman rizortsa, dovela je do prekida započetih radova na rekonstrukciji hotela Sveti Stefan. Grci su pored toga obustavili i plaćanje ugovorene zakupnine Hotelskoj grupi Budvanska rivijera uz optužbe da im je uskraćena obećana garancija za dobijanje sredstava iz odobrenog kredita.
Ukoliko i narednog ljeta, petog zaredom, hotel Sveti Stefan ne otvori svoje kapije za turiste, krivca treba potražiti u Budvanskoj rivijeri i Vladi, jasno je poručio zakupac.
Problemi na Svecu dodatno su eskalirali pobunom stanovnika Svetog Stefana koji su se organizovali i zaprijetili jačim protestima i blokadom naselja ukoliko se stvari hitno ne promijene a data obećanja o datumu otvaranja hotela ne ispune.
Dolazak Grka na Sveti Stefan pratile su priče o ulaganju oko 90 miliona eura u obnovu Sveca i cijelog naselja, izgradnju novog hotela Kraljičina plaža na mjestu starog koji, zatvoren prije četiri godine, zapušten i oronuo, čeka na obnovu ili rušenje.
Najavljene investicije nisu realizovane pa je Vlada primorana da nešto preduzme kako bi spriječila potpunu katastrofu na Svecu, krah ,,ugovora stoljeća” kojim je u januaru 2007 dat na korišćenje na rok od 30 godina.
U Ministarstvu održivog razvoja i turizma pronađeno je neko srednje rješenje za davanje garancija za zajam EBRD.
Potpisan je Ugovor o podršci projektu rekonstrukcije između Vlade, HG Budvanska rivijera i HTP Miločer sa jedne strane, sa tri učesnika u ime zakupca sa druge strane i predstavnika Evropske banke. U ime zakupca ovaj neobičan trojni sporazum poptisali su Adriatik propertis, kompanija Aidway Investment Limited, jedna od potpisnica osnovnog ugovora o zakupu, of-šor kompanija osnivača Amana i predstavnik Aman rizortsa.
Ugovor predviđa obavezu Vlade da zajedno sa EBRD nađe drugog zakupca svetostefanskih hotela ukoliko sadašnji, grupa Restis, ne ispoštuje obaveze iz kreditnog aranžmana. Usvojen je rok od 150 dana za iznalaženje novog zakupca koji će nastaviti sa investicijama. Nakon isteka tog roka, dozvoljava se prekid ugovora o zakupu.
Zahtjevi zakupca koji je insistirao na hipotekama, obezbjeđenju garancija u vidi stavljanja pod zalog nepokretnosti u turističkom kompleksu, hotela i zemljišta u Miločeru, odbijeni su kao neprihvatljivi, kazao je za Monitor jedan od učesnika pregovora.
Usvajanjem dokumenta o realizaciji milionskog kredita Ministarstvo turizma, zajedno preduzećima HG Budvanska rivijera i HTP Miločer, prihvatilo je odredbu prioritetnog plaćanja dospjelih dugovanja. Što znači, ukoliko dužnik nije u mogućnosti da blagovremeno isplaćuje svoje obaveze prema zakupodavcu i banci, prioritet u naplati potraživanja imaće Evropska banka. Ostali mogu da sačekaju.
Ugovor o podršci projektu u ime Vlade potpisao je ministar Predrag Sekulić.
Da li će ovaj sporazum doživjeti krah poput onog koji je parafirao njegov prethodnik pokazaće vrijeme.
Zahvaljujući milionskoj finansijskoj injekciji ovjerenoj sa sedam potpisa poslovi na Svecu mogu da se nastave. Otvaranje poznatog grada-hotela najavljuje se tokom maja ukoliko se riješi problem prezentacije otkrivenih ostataka crkve Sv. Aleksandra Nevskog.
Obnova stare crkve jedan je od glavnih zahtjeva Koordinacionog odbora mještana, koji je organizovao protestni narodni skup pod simboličnim nazivom ,,Pet do dvanaest”.
Na zboru održanom ispred zatvorenog hotela Sveti Stefan, uz panoe sa parolama ,,5 godina sramote” i ,,Hajde Ranka ako smiješ, reči dvije” mještani su optužili Vladu, Budvansku rivijeru, HTP Miločer, JP Morsko dobro i Opštinu Budva za četvorogodišnji mrak u gradu-hotelu, za uskraćivanje njihovih osnovnih ljudskih prava slobodnog kretanja kroz zatvoreno naselje, pristup plažama i crkvama Svetog Stefana.
Najveću ozlojeđenost mještani su iskazali prema HG Budvanska rivijera koju su optužili da je izvršila najveću poharu Svetog Stefana, da je odnijela umjetnička djela i vrijedne ikone sa ostrva.
U Budvanskoj rivijeri ne skrivaju ogorčenje zbog ovakvih ,,neodgovornih i netačnih” izjava. Sve ikone sa Svetog Stefana predate uz potpis predstavniku Odbora za obnovu hrama. Sve slike su popisane, jedan dio se nalazi u hotelu Palas, a ostatak u sjedištu preduzeća u Budvi, tvrde u Budvanskoj rivijeri.
Riječ je o djelima domaćih autora, Olje Ivanjicki, Nikole Gvozdenovića, Cileta Marinkovića i drugih, koji su svojim slikama najčešće plaćali boravak u hotelima Svetog Stefana i Miločera.
Izvjestan broj umjetničkih djela nestao je prije dolaska Amana, među njima su dvije vrijedne slike Voja Stanića.
Vrijedan stilski namještaj koji je pripadao porodici Karađorđević završio je u Spomen domu Crvena komuna u Reževićima, dok se čuveni pozlaćeni escajg marke Rozental iz zlatnih dana Svetog Stefana, sada nalazi u Budvanskoj rivijeri i po potrebi koristi u hotelu Palas u Petrovcu.
Branka PLAMENAC