DRUŠTVO
Od Podgorice do Brisela

Nije se desilo ništa neočekivano. Upravni sud Crne Gore proglasio se nenadležnim za tužbe kojima je grupa građana iz nevladinih organizacija MANS, Forum 2010 i Green home tražila poništenje koncesionog akta za projekat hidroelektrana na Morači i pretkvalifikacionog tendera za taj posao. Zato su Dejan Milovac i Ines Mrdović iz MANS-a, Žarko Rakčević i Dejan Mijović iz Foruma 2010. i Darko Pajović i Jelena Marojević iz Green Home-a pozvali vrhovnog državnog tužioca da se uključi u priču o izgradnji HE na Morači i zahtijeva „zaštitu zakonitosti kako bi se sačuvao javni interes, ukoliko Vlada istraje u namjeri da zaključi ugovor o izgradnji HE”. A bilo bi to pravo čudo ako Ranka Čarapić prihvati njihov poziv, iako drugog izlaska iz ove situacije teško da ima.
,,Ni Ustavni sud ne može da se izjasni, jer koncesioni nema karakter opšteg akta i nije objavljen u Službenom listu. Tako je građanima faktički uskraćeno pravo na suđenje i Vladi omogućeno da nastavi da krši zakon u projektu, koji može imati dalekosežne štetne posljedice po buduće generacije”, smatraju u tim nevladinim organizacijama.
TAJNI DILOVI: Ines Mrdović iz MANS-a objašnjava: ,,Svojevrsni je paradoks da se pred sudovima ove zemlje ne može obarati pogubna odluka Vlade koja je dogovorena u tajnim dilovima i čije štetne posljedice treba da osjete buduće generacije”. Ona kaže da je nakon višemjesečne kampanje potpuno jasno da je riječ o štetnom poslu od kojeg najveću korist može imati samo budući koncesionar, odnosno da je posao već namješten italijanskom partneru A2A.
I pored toga, Vrhovnom državnom tužiocu, iako po zakonu on štiti državni interes, ne pada na pamet da se uključi u ovu priču, što, ko zna koji put, pokazuje da su u ovoj državi privatni iznad javnog interesa, kaže Mrdović.
Vlada je u sprovođenju koncesione procedure prekršila Zakon o koncesiji, a čitav dosadašnji proces oko gradnje hidroelektrana na Morači upućuje na sumnju da se po svaku cijenu žele realizovati poslovi s italijanskim partnerima.
„Bez obzira na sudsku odluku, vjerujem da ćemo dokazati nelegalnost tenderskog procesa koji je Vlada sprovela. Vlada je prekršila zakon i takva nijedna odluka ne može biti dobrodošla”, objašnjava, u izjavi za Monitor, Darko Pajović, direktor NVO Green Home. On smatra da nepostojanje informacija o uticaju eventualne gradnje hidroelektrana na životnu sredinu, favorizovanje pobjednika na tenderu, kao i lobiranje kompanije A2A za usvajanje rješenja koje je sama ponudila dokazuje da je cilj ovog projekta da zadovolji privatne interese, a ne interese društva i građana.
Gradnja hidroelektrana na Morači uskoro će biti i tema u Briselu.
„Debata koja će se organizovati u Evropskom parlamentu tokom aprila o eventualnoj gradnji HE na Morači je svakako još jedan od demokratskih vidova djelovanja udruženja građana”, objašnjava Pajović.
Upozorava se da se proces eventualne gradnje hidroelektrana mora sprovesti na legalan način uz poštovanje zakona Crne Gore i pozitivne evropske prakse.
Svaki drugi način realizacije ovog posla nije i ne može biti dobrodošao, bez obzira na to što će energetski lobi pokušati da prikrije nakaradno sprovedenu proceduru zarad ličnih interesa i dobijanja ovog posla, kaže Pajović.
NOVA OPASNA DIMENZIJA: Slučaj Morača je posljednjih dana dobio novu, vrlo opasnu, dimenziju. Mnogi eksponenti vlasti su ustvrdili da nevladin sektor svojim postupcima, tj. insistiranjem na poštovanju zakona i procedura, rastjeruje investitore koje oni ,,marljivo” dovode.
Dejan Mijović upozorava: ,,Ako za trenutak zapostavimo kvalitet projekta i njegovu društveno-ekonomsku opravdanost, način kako se spovodi tender za Moraču najbolje ilustruje kako se Vlada Crne Gore maćehinski odnosi prema ozbiljnim investitorima. Nakon prekvalifikacije izvršena je radikalna izmjena opisa projekta i područja na kojem se mogu graditi hidrolektrane za koje jedan učesnik tendera, konzorcijum A2A i EPCG, ima urađene studije i projekte u koje su uložene godine rada i ogromna državna sredstva, a koje nisu dostupne drugim učesnicima tendera”.
Mijović tvrdi da zbog toga ne čudi što su se dva od ukupno četiri pred-kvalifikovana investitora povukla sa tendera.
,,Uz to nećemo nikad znati koliko bi se potencijalnih investitora prijavilo na pretkvalifikacioni tender da su znali da će se na ovakav način definisati projekat i da su im tada ponuđene sve raspoložive studije. Vlada je, drugim riječima, drastično prekršila član 3 Zakona o koncesijama kojim se garantuje da će se davanje koncesije zasnivati na načelima: transparentnosti, nediskriminacije i konkurentnosti”, kaže Mijović.
I dok ne dostignemo, u svakom smislu, ta tri načela – nigdje nećemo mrdnuti. Samo ćemo se zakopavati sve dublje.
Brane i zemljotresi
Razorni zemljotres u Japanu i problemi sa nuklearnim elektranama pokrenuli su ponovo pitanje – kakve bi bile posljedice zemljotresa kada bi, eventualno, bile izgrađene brane na Morači i koliki je ruzik uopšte njihova gradnja nadomak Podgorice.
U studiji seizmičnosti za sliv Morače, koju je radio dr Branislav Glavatović, između ostalog piše: „Sasvim je opravdano očekivati da se nakon izgradnje brana i formiranja akumulacija na Morači, manifestuje fenomen tzv. indukovane ili stimulisane seizmičnosti. Taj fenomen posebno treba očekivati u zoni (i neposrednom okruženju) akumulacije Andrijevo, imajući u vidu veliku građevinsku visinu brane, kao i relativno veliku dubinu i zapreminu jezera koje će biti formirano izgradnjom te brane”.
Glavatović dalje konstatuje da će stvoreni novi hidrostatički pritisci u prslinama, pukotinama i porama stijena prožetim vodom pod značajnim hidrostatičkim pritiskom, usloviti stimulisanje procesa pražnjenja prirodno akumulirane seizmičke energije.
„Ovaj fenomen je evidentiran na svim akumulacijama u karstifikovanim krečnjacima, posebno u zonama relativno visokih brana, kao što je to bilo vrlo izraženo kod brane HE Piva na rijeci Pivi na sjevero-zapadu Crne Gore ili na sistemu vještačkih jezera na rijeci Drim u sjevernoj Albaniji, posebno kod brane Fierza.
Svjedoci smo nedavne serije od nekoliko desetina zemljotresa u pivskom kraju čiji su najvjerovatniji uzrok upravo vodeni stubovi koji se stvaraju u hidro akumulaciji elektrane Piva.
Nedavno je i arhitekta Andrija Markuš upozorio da bi Podgorica bila potopljena u slučaju pucanja brane Andrijevo. Do pucanja brane može doći, rekao je, i zbog zemljotresa.
„Sigurno da bi akumulacija Andrijevo imala uticaj na seizmičke aktivnosti. Dobili smo potvrdu kod Plužina da akumulacija ima uticaj na potrese. U slučaju probijanja brane Andrijevo, Podgorica bi bila pod vodom do 10 metara”, upozorio je Markuš.
Elaborat o obavještavanju i uzbunjivanju stanovništva u slučaju rušenja brana na Morači nikada nije javno objavljen jer je saopšteno da nosi oznaku “vojna tajna”.
Na vezu brana i zemljotresa upućivali su i strani konsultanti kada se radila Strategija razvoja energetike u Crnoj Gori. Iako su Nacrt izvještaja o strateškoj procijeni uticaja na životnu sredinu tog dokumenta radili u renoniranoj kući Land Use Consultans – on nikada nije postao zvaničan dokument. A u njemu je, između ostaloga, pisalo: „Postoje rizici rušenja brane (koje mogu izazvati seizmičke aktivnosti), što bi moglo dovesti do rušenja bilo kojeg drugog sistema brane dalje nizvodno. Iako je rizik da se takvo nešto desi zaista mali, ozbiljnost posljedica mogla bi biti izuzetno velika ako se brana nalazi uzvodno od urbanih područja”.
Učestali zemljotresi u Plužinama, ali i aktuelna dešavanja u svijetu su itekako jasan znak da dobro treba ispitati seizmičnost na prostoru gdje Vlada planira gradnju hidroelektrana.
I u Japanu je, nakon zemljotresa, bilo pucanja brana. U oblasti Fukušima došlo je do pucanja brana i izlivanja vode iz akumulacija.
Marijana BOJANIĆ
Komentari
DRUŠTVO
TRIDESET I DVIJE GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Oprema sa Ćilipa kao podsjećanje na zločin

Ukradena aerodromska oprema, kako najavljuje premijer, doći će pred tužilaštvo. Zbog ratnih zločina tokom opsade Dubrovnika tužilaštvo u Crnoj Gori još nije pokrenulo nijedan krivični postupak
Predsjednik Vlade Dritan Abazović objavio je u utorak da je pronađena i evidentirana oprema koja je ukradena sa Aerodroma Ćilipi, tokom napada na Dubrovnik 1991-1992. Premijer-glasnik je obznanio da je oprema završila u tužilaštvu.
,,Nakon 30 godina, zahvaljujući rukovodstvu Aerodroma Crne Gore, prilikom popisa imovine ove državne kompanije, pronađena je i evidentirana oprema za koju se sumnja da je ukradena sa Aerodroma Ćilipi, tokom napada na Dubrovnik 1991-1992, najsramnije stranice crnogorske istorije koju je ispisalo tadašnje rukovodstvo”, napisao je Abazović na Fejsbuku. Dodao je da za razliku od prethodnih Vlada, ova ne bježi od prošlosti, već se sa njom suočava kako buduće generacije iste greške ne bi ponavljale.
Hrvatski mediji prenijeli su ovu izjavu uz podsjećanje da je ,,oprema koju su JNA i crnogorski rezervisti ukrali s Ćilipa jednim dijelom, kako se vjeruje, završila je u zračnoj luci Tivat, a većina u zračnim lukama u Beogradu, Nišu i Podgorici”. Ističu i da ,,vrijednost opreme koja je ukradena iz dubrovačke zračne luke, prema tvrdnjama nekadašnje uprave aerodroma Ćilipi iznosi 10 milijuna eura”.
Na Abazovićvo ,,otkriće” oglasila se bivša savjetnica direktora Aerodroma Biljana Knežević koja je objavila dokument kojim se podsjeća da je bivši direktor Ranko Bošković 2004. godine kolege u Hrvatskoj obavijestio da je oprema u Podgorici i Tivtu.
U dokumentu se navodi spisak sredstava od kojih su na aerodromu Tivat već tada neka bila rashodovana ili nisu bila u funkciji, dok su korišteni elevator, troje samohodnih stepenica, servisno i vatrogasno vozilo… Na aerodromu Podgorica sva sredstva sa Ćilipa, te 2004, bila su van funkcije ili su rashodovana.
Vlada i premijer o ovome kao da ništa ne znaju iako je ovo prvi pisani dokument kojim se priznaje da je dubrovački aerodrom opljačkan i da je dio opreme završio u Crnoj Gori. Značajan, jer je prethodna vlast, na čelu sa DPS-om, sve činjela da nametne kolektivnu amneziju na ovaj dio nečasne istorije u kojoj su njeni čelnici igrali vodeće uloge.
Epopeja o vraćanju imovine sa aerodroma Ćilipi traje duže od dvije decenije. Rukovodstvo dubrovačkog aerodroma je prvo od JAT-a, koji je bio vlasnik svih aerodroma u bivšoj Jugoslaviji, tražilo povrat svoje imovine. Kada je 2003. formirano preduzeće Aerodromi Crne Gore prepiska je nastavljena sa rukovodstvom kompanije koja gazduje aerodromima u Tivtu i Podgorici.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
DRUŠTVO
GLOBALNI INDEKS ORGANIZOVANOG KRIMINALA ZA 2023. : Na lošem glasu

„Porast tokova kokaina u luci Bar i široko rasprostranjene veze mreža sa grupama iz Latinske Amerike, EU i Zapadnog Balkana pokazuju da su organizovane kriminalne grupe porijeklom iz Crne Gore uspostavile konsolidovanu kriminalnu mrežu“, piše u Izvještaju kojim smo, prema indeksu organizovanog kriminala, rangirani kao 5. u Evropi i 54. na svijetu
Crna Gora je rangirana kao peta u Evropi na Globalnom indeksu organizovanog kriminala za 2023. godinu. Od 193 države u svijetu, Crna Gora je na 54 mjestu. To piše u Indeksu transnacionalnog organizovanog kriminala u svijetu koji je prije tri dana predstavila Globalna inicijativa za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC).
Ni ovo istraživanje nije moglo proći bez onih koji su zaslužni za ovaj (ne)zavidan položaj – kotorskih kriminalnih klanova.
“Grupe formirane u mafijaškom stilu su dominantna vrsta kriminalnih mreža u Crnoj Gori. Klanovi “Škaljari” i “Kavači” su najistaknutiji akteri i prvenstveno se bave pranjem novca i trgovinom kokainom iz Latinske Amerike. Dva klana su koristila značajne količine nasilja, koje se preko granice prelilo u Srbiju i Evropu. Vođe kriminalnih grupa ili visokopozicionirani članovi koji služe kazne u Crnoj Gori često regrutuju nove snage u zatvorima. Sofisticiranost kriminalnih mreža je u porastu. Porast tokova kokaina u luci Bar i široko rasprostranjene veze mreža sa grupama iz Latinske Amerike, EU i Zapadnog Balkana pokazuju da su organizovane kriminalne grupe porijeklom iz Crne Gore uspostavile konsolidovanu kriminalnu mrežu“, piše u Izvještaju.
Oni ukazuju i na ono što odbija da prizna vladajuća elita koja neumorno prst krivice upire u svoje prethodnike. „Kriminalne mreže su uglavnom povezane sa mafijaškim grupama i trgovinom kokainom i povezane su sa korumpiranim lokalnim političarima i policijom. Postoji značajan politički uticaj u kriminalnim aktivnostima, koji potiče iz najviših ešalona države. Policija je takođe često uključena u zaštitu kriminalnih aktera, a u nekim slučajevima i pripadnici tajne službe. Državni akteri štite imovinu kriminalaca. Široko rasprostranjen politički uticaj i veze sa organizovanim kriminalcima stvaraju strah među organima reda, čineći ih nevoljnim da efikasno djeluju protiv organizovanih kriminalaca, čime se povećava nekažnjivost. Pored toga, korupcija osigurava zaštitu kriminalnih mreža unutar javnih institucija. Čini se da je prisustvo stranih domaćih i privatnih kriminalnih aktera u Crnoj Gori nisko u odnosu na druge kriminalne aktere. Prvi uglavnom učestvuju na tržištu krijumčarenja ljudi, dok se drugi fokusiraju na finansijske zločine i šeme pranja novca.”, navodi se u izvještaju koji je, naglašavaju autori, sačinjen na osnovu podataka iz ove godine.
Kada je riječ o političarima, u Izvještaju se posebno ističe da je zemlja gurnuta u duboku političku nestabilnost otkako je manjinska vlada zbačena izglasavanjem nepovjerenja u avgustu 2022. godine.
“Uprkos kontinuiranim političkim krizama, privremena vlada je uložila napore u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno u borbi protiv trgovine kokainom i šverca cigareta. Međutim, tenzije i nepovjerenje unutar vladajuće koalicije i nedostatak konstruktivnog učešća svih političkih partija na plenarnim sjednicama, doveli su do kašnjenja i neefikasnosti u poboljšanju ključnih zakona. Parlament tek treba da pokaže u praksi svoju posvećenost reformskoj EU agendi i da poboljša svoju koordinaciju sa vladom u pogledu zakonodavnih inicijativa”, navodi se u izvještaju.
Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
DRUŠTVO
HIRURG NIKOLA FATIĆ OPET OPTUŽEN: Istraga o navodnom uzimanju organa, Fatić se ne oglašava

Dok tužilaštvo istražuje prijavu protiv hirurga Nikole Fatića, mediji špekulišu da je po srijedi nezakonito uzimanje organa. Fatić se ne oglašava. Iz partije Alternativa tvrde da se istražuje da li je hirurg ,,odnio” medicinski otpad – tromb. Čekaju se nalazi obdukcije da se saopšti u kom će pravcu krenuti istraga. Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali on nije odgovarao na naše poruke. Izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici pokrenulo je istragu kojom je obuhvaćen vaskularni hirurg Kliničkog centra Crne Gore Nikola Fatić na osnovu krivične prijave koju je protiv doktora podnijela porodica preminulog pacijenta. Iz tužilaštva je saopšteno da će nakon utvrđivanja rezultata obdukcije tijela pacijenta koji je preminuo nakon operacije u KCCG u Podgorici, a kojeg je operisao doktor Fatić, biti utvrđen dalji tok istrage.
Na navode medija po kojima je porodica pokojnika podnijela prijavu zbog navodnog protivpravnog oduzimanja ljudskih organa ili djelova tijela, odnosno zbog navodnog nesavjesnog liječenja njihovog člana porodice iz tužilaštva se nijesu javno izjašnjavali.
Iz Uprave policije je potvrđeno da je tokom vikenda policija pretresla prostorije hirurškog odjeljenja Kliničkog centra u Podgorici, te prikupljala obavještenja vezana za navode iz krivične prijave, odnosno tužilačke istrage. Takođe je saopšteno da je policija pretresla i privatnu ordinaciju doktora Nikole Fatića.
Iz Kliničkog centra Crne Gore je saopšteno da će po dobijanju rezultata obdukcije i policijske istrage ,,biti odlučeno o svim radnjama koje će biti preduzete u vezi sa ovim slučajem, bez prejudiciranja”.
Mediji pišu da se Fatić sumnjiči da je teglu sa ostacima dijela organa, aorte, koju je operisao, neovlašćeno iznio iz Kliničkog centra i odnio u svoju privatnu ordinaciju. On se sumnjiči da je, nakon što je porodica vidjela teglu sa etiketom na kojoj je bilo napisano ime pacijenta i alarmirala policiju, to vratio u jednu od prostorija KCCG u kojoj je nađena prilikom pretresa.
Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali nije odgovarao na naše poruke. A izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji.
Dok je cijeli slučaj obavijen ćutanjem, jedina se oglasila organizacija Alternativa koja je objavila da je policija pretresala prostorije gdje borave hirurzi, ali prema njihovim saznanjima, tom prilikom nije pronađen nijedan dokaz o eventualnoj trgovini organima. Iz ove organizacije su saopštili da se ne radi o organu nego o trombu: ,,Treba da znate da taj vrsni vaskularni hirurg nema ni svoju kancelariju u Kliničkom centru. Prinuđen je da stvari ostavlja gdje stigne, da je šikaniran i proganjan od strane istih onih koji sad plasiraju aferu o ‘trgovini organima’. Optužuju ga da je kući odnio ‘tromb'(medicinski otpad) koji je izvadio pacijentu”.
Vesko Pejak iz partije Alternativa tvrdi da događaj predstavlja nastavak pritiska na ono malo ljekara koji pružaju otpor javašluku i neredu koji vlada u ,,elitnoj” zdravstvenoj instituciji Crne Gore: ,,Nije bio dio tima koji naplaćuje operacije, tima koji namjerno odlaže termine pacijentima da bi se liječili u privatnim klinikama, tima koji piše lažne prekovremene! Dr Nikola radi kao savjestan ljekar, ne uzima mito, svakog pacijenta savjesno prima i pomaže”.
U periodu kada je KCCG rukovodio Jevto Eraković, Fatić je 2018. dobio otkaz. Početkom ove godine, postala je pravosnažna presuda kojom je KCCG dužan da Fatiću isplati 32.000 eura zbog nezakonitog otkaza i suspenzije.
Prije ove Osnovni sud u Podgorici je donio presudu kojom je utvrđeno da je Fatić pretrpio zlostavljanje na radu kod poslodavca Kliničkog centra Crne Gore od avgusta 2017. do juna 2018. godine neraspoređivanjem na radno mjesto u zakonom propisanom roku, uz neosnovano obavezivanje na obavljanje probnog rada i neopravdanim izolovanjem zaposlenog.
U vrijeme kada je bio pred otkazom, Monitor je u martu 2018. pisao o problemima u KCCG: ,,Pacijentkinja J. S. primljena je u Centar za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra CG 9. marta. Dr Nikola Fatić procijenio je da se radi o bolesnici koja je za hitnu operaciju, jer je nakon pretraga ustanovio trombozu abdominalne aorte i kompletnog aortoilijakalnog segmenta. Međutim, nadležni zabranjuju operaciju uz obazloženje da pacijent nije hitan slučaj. Na urgenciju porodice i pismenu preporuku dr Fatića da se liječenje nastavi van KCCG, J. S. dobija uput za nastavak liječenja u Klinici za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije. U Beogradu je tretiraju kao hitan slučaj i u roku od jednog sata primaju u operacionu salu i uspješno operišu”.
Sada se čeka nalaz obdukcije da se vidi u kojem smjeru će tužilaštvo usmjeriti ovaj slučaj.
Patoanatomski otpad
Iz Kliničkog centra Crne Gore su objasnili da se hirurški odstranjeni djelovi krvnih sudova i organa uništavaju kremiranjem ili sahranjivanjem.
,,Prema članu 167 Zakona o zdravstvenoj zaštiti, sa djelovima ljudskog tijela koji su hirurškim zahvatom ili na drugi način odstranjeni, postupa se na način koji propisuje Ministarstvo, uz saglasnost nadležnog organa opštine. Za svaki hirurški odstranjeni dio ljudskog tijela obavezno se vrši patomorfološka i histološka obrada”, navode iz KC CG. Pojasnili su da je patoanatomski otpad medicinski otpad koji uključuje djelove tijela, amputate, tkiva i organe odstranjene tokom hirurških zahvata, tkiva uzeta u dijagnostičke svrhe, fetuse, placente i drugi anatomski otpad koji zahtijeva posebne uslove zbrinjavanja.
,,Radi se o ljudskim organima i djelovima tijela koji se kasnije skladište u posebnom prostoru na niskim temperaturama do konačnog odlaganja, odnosno, sahranjivanja u grobnici u vlasništvu Kliničkog centra”, naveli su iz KCCG.
Predrag NIKOLIĆ
Komentari
-
Izdvojeno1 sedmica
PREGOVORI O FORMIRANJU VLADE: Evropa, kad?
-
FOKUS4 sedmice
FORMIRANJE I RASFORMIRANJE VLADE: Amfilohijevi, Vučićevi, Milovi, Kvintini
-
Izdvojeno1 dan
ZORAN MIĆANOVIĆ, NIKŠIČKA HRONIKA ISPRIČANA ULJEM NA PLATNU: Kad misliš počinjati
-
DRUŠTVO1 sedmica
HIRURG NIKOLA FATIĆ OPET OPTUŽEN: Istraga o navodnom uzimanju organa, Fatić se ne oglašava
-
Izdvojeno3 sedmice
RASKOL U CRNOGORSKOJ PRAVOSLAVNOJ CRKVI: Samo mitropolita ne fali
-
INTERVJU4 sedmice
DR VUK VUKSANOVIĆ, VIŠI ISTRAŽIVAČ U BEOGRADSKOM CENTRU ZA BEZBJEDNOSNU POLITIKU (BCBP): Teško je povjerovati da je smrt Prigožina nesrećan slučaj
-
FOKUS2 sedmice
NADMOĆ MAFIJE: Tunel usred mraka
-
Izdvojeno4 sedmice
KAKO ZAPOŠLJAVA EPCG: Produbljivanje dubine