Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Uzeli zemlju, pa kad plate

Objavljeno prije

na

Mještani sela Kalušići kod Pljevalja protestovali su početkom ovog mjeseca zbog problema koje im stvara obližnji Rudnik uglja. Iz ovog nekad bogatog mjesta zbog nemogućih uslova za život u blizini Rudnika iselilo se 15 porodica. Mještani godinama traže da se eksproprišu njihova imanja. U Rudniku kažu da ne mogu da izađu u susret mještanima, jer nemaju para. Poučan primjer za mještane Kalušića mogao bi da bude slučaj porodica iz Mrzovića koji godinama vode sudske sporove da od Rudnika uglja dobiju nadoknadu za oduzeta imanja. Spor sa Rudnikom porodica Bajić, Jarčević Lučić, Marjanović, Despotović, Cerović, Preradović, Anđelić, Đuković, Terzić, Potpara, Leković Gerina i Rajić ide od Osnovnog suda u Pljevljima, Višeg u Bijelom Polju sve do Vrhovnog suda Crne Gore. Postupak određivanja naknade za njihovo zemljište, koji je po zakonu trebalo da bude završen za nekoliko mjeseci, otegao se čitavu deceniju. Odbijanje dogovora i pritisak na sudstvo od strane Rudnika uglja glavni su krivci za maratonske procese, smatraju mještani Mrzovića.

Stanovnici Mrzovića, njih 41, sredinom 2000. ponudili su Rudniku da izvrši eksproprijaciju njihovog zemljišta po cijeni od 20 eura po metru kvadratnom. Rješenja Osnovnog suda u Pljevljima o eksproprijaciji u Mrzovićima, sa nadoknadom od šest do osam eura koju je odredila komisija vještaka Uprave za nekretnine, postala su pravosnažna početkom 2001. Međutim, Rudnik uglja je odbio da izvrši isplatu naknada, ucjenjujući vlasnike da prihvate naknade od 0,70 do 1,5 eura po metru kvadratnom.

Problem u utvrđivanju cijene zemljišta pojavio se zbog odluke SO Pljevlja iz 1990. godine kojom je isključena mogućnost korišćenja i prometa zemljišta u pljevaljskom polju. Vrhovni sud je 2002. konstatovao da je tom odlukom ,,prodaja poljoprivrednog zemljišta na području gdje se nalazi predmetno zemljište bila zabranjena, što znači da se za isto nije mogla formirati tržišna cijena na tom području”. Cijenu zemljišta u Mrzovićima već deceniju pokušavaju da utvrde razne komisije. Mještani naglašavaju da je njihovo zemljište davalo najveći prinos pšenice u bivšoj Jugoslaviji. Lokalne komisije i komisije sa Biotehničkog instituta iz Podgorice utvrđivali su cijenu koja se kretala u rasponu od četiri do 24 eura po metru kvadratnom. Nekoliko puta su sudovi odbijali cijenu koje su određivale komisije.

U toku maratonskih procesa desilo se i to da je izmijenjen Zakon o eksproprijaciji. Izmjenama i dopunama zakona iz 2006. ,,Korisnik eksproprijacije stiče pravo da stupi u posjed eksproprisane nepokretnosti danom pravosnažnog rješenja o eksproprijaciji, ukoliko je do tada bivšem vlasniku isplatio nadoknadu ili predao u svojinu drugu odgovarajuću nepokretnost…” Džaba su bile izmjene zakona, kao i privremena mjera, Višeg suda u Bijelom Polju, zabrane stupanja u posjed eksproprijacije Rudniku uglja. Osnovni sud u Pljevljima je omogućio Rudniku uglja da zaposjedne zemlju rješenjem o odstranjivanju vlasnika sa njihovih imanja uz pomoć policije.

Bogoljub Bajić u podnesku koji je 2010. dostavio Osnovnom sudu u Pljevljima navodi da su ,,moćnici iz Rudnika uglja izdejstvovali kod tadašnjeg predsjednika Osnovnog suda u Pljevljima da se u roku od nepuna dva sata donese rješenje o odstranjenju sa jednog mog dijela imanja”, zatim da donese izvršno rješenje i realizuje ga uz podršku policije, kao i da se ,,pokrene postupak odgovornosti protiv vlasnika koji štiti svoja imanja od protivzakonitog nasilnog ulaska Rudnika uglja u njih”.

Nije teško zaključiti kakva je moć skoncentrisana u jedinom privrednom gigantu na opustošenom sjeveru Crne Gore. O tome dosta govori i vlasnička i upravljača struktura Rudnika uglja. Italijanska kompanija A2A je najveći pojedinačni vlasnik u Rudniku uglja, sa 39,49 odsto udjela, država upravlja sa 31,11 odsto kapitala kompanije. Aco Đukanović je vlasnik nešto više od deset odsto akcijskog kapitala kompanije. Akcionari u Rudniku uglja bili su i braća Šarić. Nagađalo se i o sukobu Aca Đukanovića i Darka Šarića oko prevlasti u Rudniku uglja, neposredno prije zaplijene dvije tone kokaina u Urugvaju. Navodno je potezano i oružje.

Izvršni direktor Rudnika je Vuk Roćen, brat ministra vanjskih poslova Milana Roćena, dok je predsjednik Odbora direktora prekaljeni DPS kadar Predrag Bošković. U vrijeme krize u Rudniku početkom 2009. Uprava je za oko 150.000 eura kupila četiri nova džipa. Najskuplji od 50.000 vozi predsjednika Boškovića.

Možda i nije čudo što u Rudniku nije imao ko da sasluša mještane koji su nekoliko puta pokušli da se sve ovo završi sporazumno i da se vansudski nagode.

Vratimo se eksproprijaciji. Nakon maratonske sudanije, cijena eksproprisanog zemljišta u Mrzovićima konačno je određena – od 14,97 do 16,32 u zavisnosti od klase zemljišta. Osnovni sud u Pljevljima je 25. februara ove godine donio Rješenje o izvršenju kojim je Rudnik dužan da plati mještanima Mrazovića naknade za oduzete nepokretnosti. No, zastupnici Rudnika uglja i dalje pokušavaju da odugovlače ispunjenje svoje obaveze, pa su uputili žalbu sudu u kojoj navode: ,, Smatramo da će ovakve odluke prvostepenog i drugostepenog suda počiniti veliki problem u materijalnom smislu protivnika predlagača i Crnoj Gori, jer je Crna Gora vlasnik 31, 1 odsto akcijskog kapitala protivnika predlagača”.

Ispada da će građani nanijeti štetu državi zato što traže da im se isplati oduzeto zemljište na kome su živjeli. Patriotizam, u pretpopisnom vremenu, nema granica. No, bez obzira na domoljublje, žalba Rudnika uglja ne zadržava izvršenje rješenja. Iako iscrpljeni maratonskim hodom do pravde, mještani Mrzovića smatraju da i ova cijena nije pravedna te najavljuju nove sudske postupke. I žalbu Strazburu. Kažu neće odustati ni od nadoknade za izgubljenu dobit na poljoprivrednom zemljištu od 2001. kada je Rudnik zauzeo njihova imanja.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo