Broj upisane djece romske i egipćanske populacije u osnovnim i srednjim školama svake godine je sve veći, ali treba naći mehanizme koji će ih zadržati u sistemu obrazovanja, kaže Andrija Đukanović, programski direktor u Institutu za socijalnu inkluziju (ISI).
Iz Ministarstva prosvjete kažu da ih raduje povećanje broja upisane djece u odnosu na prethodne godine i da su u cilju pospješivanja školovanja djece iz ove populacije i ove godine obezbijedili besplatne udžbenike za romsku i egipćansku djecu.
Za tu svrhu, Ministarstvo prosvjete izdvojilo je 55.000 eura, a udžbenici se distribuiraju od početka septembra preko osnovnih škola u kojima školu pohađaju djeca romske i egipćanske populacije.
Ministarstvo prosvjete u saradnji sa Fondom za obrazovanje Roma (REF) realizuje aktivnosti u cilju eliminisanja segregacije u obrazovanju romske i egipćanske populacije iz Kampa Konik, tako što djecu iz Kampa uključuju u gradske škole.
Romski obrazovni fond pruža podršku i pomoć romskoj i egipćanskoj djeci u savladavanju socijalnih znanja i vještina, kao i u dostizanju većeg nivoa samopouzdanja i nivoa spremnosti za sve buduće procese integracije, desegregacije i socijalizacije. U tu svrhu, angažovano je pet romskih i egipćanskih asistenata koji su podijeljeni po školama i redovno prate uspjeh i vode evidenciju učenika iz Kampa Konik.
Emra Bejzaku iz Kampa Konik, otac sedmogodišnje učenice OŠ Savo Pejanović, kaže da je ove godine zadovoljan sa organizacijom prevoza i dodjelom udžbenika za djecu iz Kampa.
,,Prošle godine nijesam htio da školujem dijete jer su mi rekli da mora da pohađa područno odjeljenje gdje su isključivo romska djeca”, ispričao je Bejzaku za Monitor. Raduje ga što je ove godine njegovo dijete upisano u gradsku školu. Bejzaku smatra da je sve manje razloga da se djeca iz Kampa ne šalju u školu. ,,Romski asistenti su doprinijeli redovnijem pohađanju nastave, jer imaju uticaj na roditelje”, kaže Bejzaku. ,,Pomažu u smanjivanju predrasuda prema Romima i to se vidi u boljem druženju neromske i romske djece i drugačijem odnosu nastavnog osoblja prema učenicima Romima i njihovim roditeljima”, objasnio je Bejzak.
Ove godine iz Kampa Konik je u prvi razred u pet gradskih škola upisano oko 60 učenika romske i egipćanske populacije.
Ministarstvo prosvjete obezbjeđuje besplatne udžbenike za učenike koji polaze u prvi, drugi i treći razred osnovnih škola kao i prevoz do gradskih škola.
Osim OŠ Božidar Vuković Podgoričanin na Koniku, Marko Miljanov, Savo Pejanović i OŠ 21. maj, koje su do sada bile uključene u aktivnosti integrisanja romske djece, ove godine su se priključile još dvije škole – OŠ Vuk Karadžić i OŠ Vladimir Nazor.
U OŠ Vladimir Nazor u prvi razred upisano je 13 učenika RE populacije iz Kampa Konik dok je u OŠ Vuk Karadžić upisano deset učenika.
Ministarstvo prosvjete od ove godine više ne upisuje prvake u područno odjeljenje osnovne škole Božidar Vuković Podgoričanin u Kampu Konik, koje pohađaju isključivo romska i egipćanska djeca. Očekuje se da će za četiri godine to odjeljenje biti trajno zatvoreno. Ova akcija podržana je kroz Projekat IPA 2011.
Problemi integracije Roma i Egipćana u Crnoj Gori su specifični i veoma različiti. Nizak standard raseljenih porodica ima značajnog uticaja na obrazovne rezultate romske djece.
U skladu sa Strategijom za poboljšanje RE populacije u Crnoj Gori 20012-2016 godine, Vlada Crne Gore preko Ministarstva za manjinska prava i Instituta za socijalnu inkluziju i ove godine realizuje program stipendija za romske i egipćanske učenike srednjih škola i studente.
U Institutu za socijalnu inkluziju kazali su da je za ovu školsku godinu do sada dokumentaciju za stipendijski program predalo 63 učenika romske i egipćanske populacije. „Imamo informacije da će još desetak srednjoškolaca uskoro predati dokumentaciju tako da očekujemo isti broj kao i prošle godine oko 75″, pojašnjavaju u Institutu. Mjere afirmativne akcije za upis Roma i Egipćana u sve srednje škole i na državni Univerzitet su dodatno unaprijeđene i dobro funkcionišu u praksi. Iz Instituta su Monitoru kazali da su zadovoljni brojem upisanih romskih i egipćanskih učenika u srednje škole, jer se svake godine broj povećava.
„Od početka 2005. kada je bilo svega 20 srednjoškolaca sad svake godine imamo po dvadesetak novih stipendista. Naravno željeli bi smo da ih je puno više ali broj srednjoškolaca zavisi i od broja onih koji završe osnovnu školu”, objašnjavaju iz Instituta.
Ministarstvo za manjinska prava obezbijedilo je 75.000 eura za stipendiranje 75 srednjoškolaca i 13 studenata RE populacije.
Visina stipendija za srednjoškolce koji su na trogodišnjim smjerovima iznosi 50 eura, za četvorogodišnje smjerove 70 eura, dok je visina stipendija za studente 150 eura. Studenti ostvaruju pravo na 11 stipendija tokom školske godine kao i na posebnu nadoknadu u visini jedne stipendije za nabavku udžbenika i literature.
Na Univerzitetu Crne Gore studira 13 romskih i egipćanskih studenata. Za sada je na Fakultetu političkih nauka upisano pet studenata iz RE populacije, na Pravnom tri, Filozofskom fakultetu u Nikšiću dva studenta, a na Fakultetu za turizam u Kotoru, Fakultetu za sport i fizičku kulturu u Nikšiću i Ekonomskom fakultetu po jedan student.
Stipendije kasne
U Institutu za socijalnu inkluziju kažu da ima više uzroka slabijeg postignuća u obrazovanju Roma i Egipćana. „Glavni problem u obrazovanju kod Roma i Egipćana je materijalna podrška koja kasni jer se stipendijski program realizuje tako da ne obezbjeđuje redovne stipendije njihovim korisnicima”, objasnili su u Institutu. Kažu da je Ministarstvo za manjinska prava obezbijedilo stipendije za drugo polugodište prethodne školske godine koje se sad retroaktivno uplaćuju, kao i stipendije za prvo polugođe ove školske godine. Takođe, problem je i nivo kvaliteta obrazovanja u osnovnoj i srednjoj školi. Srednjoškolci su suočeni sa niskim nivoom predznanja sa kojim dolaze u srednje škole. „To ih sprečava da postižu bolje rezultate”, kaže Andrija Đukanović,programski direktor Instituta. On je rekao da studenti imaju dosta problema sa predznanjem kada počnu sa studiranjem. Nadamo se da će se to popraviti u budućnosti jer se planiraju određeni projekti koji bi bili usmjereni upravo na povećanje kvaliteta znanja koje romski učenici i studenti dobijaju. Materijalni položaj učenika i studenta i njihovih porodica takođe se pojavljuje kao problem. „Često se dešava da zbog potrebe obezbjeđivanja egzistencije mlađi članovi porodice moraju pomagati u poslovima ili sami početi da rade”, objašnjava Đukanović.
Elvis BERIŠA