Povežite se sa nama

OKO NAS

Siromaštvo najveća prepreka

Objavljeno prije

na

Broj upisane djece romske i egipćanske populacije u osnovnim i srednjim školama svake godine je sve veći, ali treba naći mehanizme koji će ih zadržati u sistemu obrazovanja, kaže Andrija Đukanović, programski direktor u Institutu za socijalnu inkluziju (ISI).

Iz Ministarstva prosvjete kažu da ih raduje povećanje broja upisane djece u odnosu na prethodne godine i da su u cilju pospješivanja školovanja djece iz ove populacije i ove godine obezbijedili besplatne udžbenike za romsku i egipćansku djecu.

Za tu svrhu, Ministarstvo prosvjete izdvojilo je 55.000 eura, a udžbenici se distribuiraju od početka septembra preko osnovnih škola u kojima školu pohađaju djeca romske i egipćanske populacije.

Ministarstvo prosvjete u saradnji sa Fondom za obrazovanje Roma (REF) realizuje aktivnosti u cilju eliminisanja segregacije u obrazovanju romske i egipćanske populacije iz Kampa Konik, tako što djecu iz Kampa uključuju u gradske škole.

Romski obrazovni fond pruža podršku i pomoć romskoj i egipćanskoj djeci u savladavanju socijalnih znanja i vještina, kao i u dostizanju većeg nivoa samopouzdanja i nivoa spremnosti za sve buduće procese integracije, desegregacije i socijalizacije. U tu svrhu, angažovano je pet romskih i egipćanskih asistenata koji su podijeljeni po školama i redovno prate uspjeh i vode evidenciju učenika iz Kampa Konik.

Emra Bejzaku iz Kampa Konik, otac sedmogodišnje učenice OŠ Savo Pejanović, kaže da je ove godine zadovoljan sa organizacijom prevoza i dodjelom udžbenika za djecu iz Kampa.

,,Prošle godine nijesam htio da školujem dijete jer su mi rekli da mora da pohađa područno odjeljenje gdje su isključivo romska djeca”, ispričao je Bejzaku za Monitor. Raduje ga što je ove godine njegovo dijete upisano u gradsku školu. Bejzaku smatra da je sve manje razloga da se djeca iz Kampa ne šalju u školu. ,,Romski asistenti su doprinijeli redovnijem pohađanju nastave, jer imaju uticaj na roditelje”, kaže Bejzaku. ,,Pomažu u smanjivanju predrasuda prema Romima i to se vidi u boljem druženju neromske i romske djece i drugačijem odnosu nastavnog osoblja prema učenicima Romima i njihovim roditeljima”, objasnio je Bejzak.

Ove godine iz Kampa Konik je u prvi razred u pet gradskih škola upisano oko 60 učenika romske i egipćanske populacije.

Ministarstvo prosvjete obezbjeđuje besplatne udžbenike za učenike koji polaze u prvi, drugi i treći razred osnovnih škola kao i prevoz do gradskih škola.

Osim OŠ Božidar Vuković Podgoričanin na Koniku, Marko Miljanov, Savo Pejanović i OŠ 21. maj, koje su do sada bile uključene u aktivnosti integrisanja romske djece, ove godine su se priključile još dvije škole – OŠ Vuk Karadžić i OŠ Vladimir Nazor.

U OŠ Vladimir Nazor u prvi razred upisano je 13 učenika RE populacije iz Kampa Konik dok je u OŠ Vuk Karadžić upisano deset učenika.

Ministarstvo prosvjete od ove godine više ne upisuje prvake u područno odjeljenje osnovne škole Božidar Vuković Podgoričanin u Kampu Konik, koje pohađaju isključivo romska i egipćanska djeca. Očekuje se da će za četiri godine to odjeljenje biti trajno zatvoreno. Ova akcija podržana je kroz Projekat IPA 2011.

Problemi integracije Roma i Egipćana u Crnoj Gori su specifični i veoma različiti. Nizak standard raseljenih porodica ima značajnog uticaja na obrazovne rezultate romske djece.

U skladu sa Strategijom za poboljšanje RE populacije u Crnoj Gori 20012-2016 godine, Vlada Crne Gore preko Ministarstva za manjinska prava i Instituta za socijalnu inkluziju i ove godine realizuje program stipendija za romske i egipćanske učenike srednjih škola i studente.

U Institutu za socijalnu inkluziju kazali su da je za ovu školsku godinu do sada dokumentaciju za stipendijski program predalo 63 učenika romske i egipćanske populacije. „Imamo informacije da će još desetak srednjoškolaca uskoro predati dokumentaciju tako da očekujemo isti broj kao i prošle godine oko 75″, pojašnjavaju u Institutu. Mjere afirmativne akcije za upis Roma i Egipćana u sve srednje škole i na državni Univerzitet su dodatno unaprijeđene i dobro funkcionišu u praksi. Iz Instituta su Monitoru kazali da su zadovoljni brojem upisanih romskih i egipćanskih učenika u srednje škole, jer se svake godine broj povećava.

„Od početka 2005. kada je bilo svega 20 srednjoškolaca sad svake godine imamo po dvadesetak novih stipendista. Naravno željeli bi smo da ih je puno više ali broj srednjoškolaca zavisi i od broja onih koji završe osnovnu školu”, objašnjavaju iz Instituta.

Ministarstvo za manjinska prava obezbijedilo je 75.000 eura za stipendiranje 75 srednjoškolaca i 13 studenata RE populacije.

Visina stipendija za srednjoškolce koji su na trogodišnjim smjerovima iznosi 50 eura, za četvorogodišnje smjerove 70 eura, dok je visina stipendija za studente 150 eura. Studenti ostvaruju pravo na 11 stipendija tokom školske godine kao i na posebnu nadoknadu u visini jedne stipendije za nabavku udžbenika i literature.

Na Univerzitetu Crne Gore studira 13 romskih i egipćanskih studenata. Za sada je na Fakultetu političkih nauka upisano pet studenata iz RE populacije, na Pravnom tri, Filozofskom fakultetu u Nikšiću dva studenta, a na Fakultetu za turizam u Kotoru, Fakultetu za sport i fizičku kulturu u Nikšiću i Ekonomskom fakultetu po jedan student.

Stipendije kasne

U Institutu za socijalnu inkluziju kažu da ima više uzroka slabijeg postignuća u obrazovanju Roma i Egipćana. „Glavni problem u obrazovanju kod Roma i Egipćana je materijalna podrška koja kasni jer se stipendijski program realizuje tako da ne obezbjeđuje redovne stipendije njihovim korisnicima”, objasnili su u Institutu. Kažu da je Ministarstvo za manjinska prava obezbijedilo stipendije za drugo polugodište prethodne školske godine koje se sad retroaktivno uplaćuju, kao i stipendije za prvo polugođe ove školske godine. Takođe, problem je i nivo kvaliteta obrazovanja u osnovnoj i srednjoj školi. Srednjoškolci su suočeni sa niskim nivoom predznanja sa kojim dolaze u srednje škole. „To ih sprečava da postižu bolje rezultate”, kaže Andrija Đukanović,programski direktor Instituta. On je rekao da studenti imaju dosta problema sa predznanjem kada počnu sa studiranjem. Nadamo se da će se to popraviti u budućnosti jer se planiraju određeni projekti koji bi bili usmjereni upravo na povećanje kvaliteta znanja koje romski učenici i studenti dobijaju. Materijalni položaj učenika i studenta i njihovih porodica takođe se pojavljuje kao problem. „Često se dešava da zbog potrebe obezbjeđivanja egzistencije mlađi članovi porodice moraju pomagati u poslovima ili sami početi da rade”, objašnjava Đukanović.

Elvis BERIŠA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo