Mnoge porodice otetih i ubijenih iz voza u Štrpcima ni nakon 29 godina nijesu dočekale ni tijela svojih najmilijih. A ni pravdu. Sudi se bez epiiloga samo izvršiocima. Države Crna Gora i Srbija za porodice žrtava ne haju
,,Porodice su žive žrtve tog zločina, ostale su marginalizovane zbog odnosa i nebrige države”, kaže za Monitor predstavnik porodica otetih i stradalih iz voza u Štrpcima Demir Ličina.
I ovog 27. februara održan je, u Bijelom Polju i Prijepolju, pomen žrtvama koje su ubijene prije 29 godina. Te 1993. pripadnici interventne čete Višegradske brigade Vojske Republike Srpske pod nazivom Osvetnici, iz brzog voza 671 Lovćen, na relaciji Beograd – Bar oteli su putnike bošnačke nacionanosti: Esada Kapetanovića, Iljaza Ličinu, Fehima Bakiju, Šeća Softića, Rifata Husovića, Halila Zupčevića, Senada Đečevića, Jusufa Rastodera, Ismeta Babačića, Adema Alomerovića, Muhedina Hanića, Safeta Preljevića, Džafera Topuzovića, Rasima Ćorića, Fikreta Memovića, Fevziju Zekovića, Nijazima Kajevića, Zvjezdana Zuličića i jedna neidntifikovana osoba. Odveden je i Hrvat Tomo Buzov, prenzionisani oficir, koji se usprotivio odvođenju putnika. Najstarija žrtva imala je 59, a najmlađa 16 godina. Odvedeni su u okolinu Višegrada i svi pobijeni.
Većina porodica još čeka na posmrtne ostatke žrtava ovog zločina. Tijelo Halila Zupčevića, pronađeno je 2009. na obali jezera Perućac, blizu Višegrada. Na istoj lokaciji su 2010. pronađeni i posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera i Ilijaza Ličine.
,,Iako znamo da je to nemoguće, dok god se ne pronađu posmrtni ostaci, kod prodica će tinjati nada da će se pojaviti odnekud”, priča Ličina. ,, Stalno imamo obećanja, ali potraga se neće okončati ako se država Crna Gora ne uključi i zatraži od BiH da se tijela u jezeru. Perućac konačno pronađu. Puno bi to značilo, mogli bismo da odemo na njihove mezare, grobove“. .
Isto decenijama traži i devet porodica žrtava otmice u Štrpcima iz brodarevskog kraja u Prijepolju, Srbija. ,,Kada je vršena rekonstrukcija HE Perućac 2009. nađen je jedan posmrni ostatak, posle su među stotine tijela nastradalih u tom jezeru nađena još tri žrtve iz Štpaca. Mi smo imali obećenja da će nastaviti potragu za tijelima ali to se nije desilo. Isti zahtjev se godinama ponavlja. Smatam da bi to moralo prvo da se riješi”, kaže za Monitor Nail Kajević, čiji je brat Nijazam otet i ubijen.
Čekaju i pravdu. Samo jedan od učesnika ovog zločina Nebojša Ranisavljević osuđen je 2002. pred Višim sudom u Bijelom Polju na 15 godina zatvora. Odležao je kaznu i 2011. je pušten na slobodu.
Krajem 2014. u zajedničkoj akciji policija Srbije i BiH uhapšeno je 15 osoba osumnjičenih za učešće u zločinu. Jedan od uhapšenih Mićo Jovičić je sa Tužilaštvom BiH 2016. zaključio sporazum o priznanju krivice, na osnovu koga mu je izrečena kazna zatvora od pet godina.
Vođa jedinice Osvetnici Milan Lukić, nalazi se na izdržavanju doživotne kazne zatvora na koju ga je osudio Haški tribunal zbog ratnih zločina počinjenih u Višegradu. Nikada mu nije suđeno za zločin u Štrpcima. Tek je u decembru 2019. tužilaštvo BiH Lukića optužilo za učešće u ovom ratnom zločinu, dok u Crnoj Gori to nikad nije učinjeno. U Crnoj Gori nije pokrenuta ni bilo koja druga istraga povodom ovog zločina.
Suđenje za Štrpce pokrenuto je protiv 11 osoba u Sarajevu u oktobru 2015. Viši sud u Beogradu u oktobru 2018. potvrdilo je optužnicu tužilaštva protiv pet pripadnika Vojske RS. Suđenja traju i ne nazire im se kraj. Jedan od petrice optuženih u Beogradu Ljubiša Vasiljević preminuo 2021.
Optuženi se brane sa slobode i na svaki način opstruiraju proces, pa se ročišta ne održavaju. Sud u Sarajevu nije mogao da održi ročište jer se jedan optuženih Boban Inđić 2020. nalazio u zatvoru u Srbiji zbog krivičnog djela u saobraćaju iako po naredbi suda nije smio da napusti Višegrad.
Porodice iz Crne Gore nemaju prilike da prate suđenja u Beogradu i Sarajevu. Samo su na početku suđenja dali izjave u svojstvu oštećenih.
,,Samo su nam jednom, prije dvije godine, dok je predsjednik SO Bijelo Polje bio Abaz Dizdarević dali kombi pa smo otišli na suđenje u Sarajevu. Od tada ne znamo šta se dešava u tim procesima ni u Bosni, ni u Srbiji”, kaže Ličina. Naglašava da porodice nijesu u mogućnosti ni da plate advokata: ,,Pokušali smo da nam Vlada pomogne da dobijemo advokata ali uzalud”.
Porodicama žrtava u Srbiji pravnog zastupnika je obezbijedio Fond za humanitarno pravo. Kajević kaže da je na većini ročišta bio on ili neko od članova porodica: ,,Oni ne dolaze, ili kažu advokat ima temperaturu, pa ga onda vidimo u kafani kako se smije. Problem je što se sudi grupi, a ne pojedinačno, pa se stalno odlaže kad bilo ko odsustvuje. Sada u Beogradu sudija ide u penziju, pa je to novo odugovlačenje”.
Kajević uazuje na tragične posljedice odugovlačenja procesa. ,,Sudi se na osnovu izjava svjedoka a sve ih je manje, vrijeme čini svoje. Optuženi, imam utisak, suđenje doživljavaju kao odlazak u kafanu, može im se, pa se rugaju žrtvama”.
Nnalogodavci ovog zločina su nedodirljivi. Kajević ističe da je na suđenju Nebojši Ranisavljeviću u Bijelom Polju dokumentovano ko je sve iz vojnog i policijskog vrha, te od direktora tadašnje željezniče učestvovao u ovom zločinu. Procesuiranja nema.
I iz Akcije za ljudska prava (HRA) podsjetili su da je tokom suđenja Ranisavljeviću utvrđeno da je otmica u Štrpcima bila planirana i sprovedena uz znanje visokih funkcionera civilnih, policijskih i vojnih organa Srbije i SRJ. Apelovali su da se utvrdi ko su organizatori i nalogodavci ovog zločina iz političkih i vojnih krugova SRJ i RS. Iz Građanske alijanse poručeno je da se što prije treba da se izabere glavni specijalni tužilac, čiji će prvi i osnovni zadatak biti da se riješi ovaj i svi ostali zločini.
Spomenik posvećena otetima u Štrpcima u Prijepolju je otkriven 2009, u Bijelom Polju 2016. ,,Pet godina smo pregovarali da dođe do tog čina. On ne bi bio realizovan da nijesu pomogli tadašnji čelnici Opštine Bijelo Polje Abaz Dizdarević i Aleksandar Žurić”, kaže za Monitor predstavnik rodbine žrtava, novinar Mirsad Rastoder.
Duško Marković je prvi premijer koji je 2019, prisustvom u Bijelom Polju na dan obilježavanja stradanja, odao poštu žrtvama. Ličina kaže da su tada na inicijativu gradonačelnika Bijelog Polja Petra Smolovića predstavnici porodica pozvani na sastanak sa premijerom. ,,Oformljena je komisija i nakon što se uvjerila u kakvom teškom materijalnom stanju se nalaze porodice, Vlada je donijela odluku da im se dodijeli ukupno 17.000 eura sa teritorije Crne Gore. To je ukupna i jedina pomoć porodicama od države”, kaže Ličina. Sada, ukazuje on, neki na društvenim mrežama i novinaskim komentarima pišu da je porodicama plaćeno, kao da se zločim može platiti . ,,Ako je mjera pomoći za 29 godina 17.000 eura, onda ja mislim da se mi tako tjeramo iz ove države”.
Pomoć države nije izdašnija ni u Srbiji. ,,Zvaničnici u Prijepolju 27. februara izađu na obilježavanje, tada opština simbolično daje jednokratnu pomoć porodicama od nekih 300 eura”, navodi Kajević.
Iz Akcije za ljudska prava i ove godine su ponovili da je potrebno da Crna Gora izmjenom Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti napokon obezbijedi socijalnu zaštitu porodicama stradalih u ovom zločinu kao civilnim žrtvama rata. To godinama traže porodice žrtava u Crnoj Gori i Srbiji. Kajević se prisjeća da su zahtjeve slali i prije deceniju kada je ministar bio Rasim Ljaljić ali im to tada nije uvaženo. Prema srpskom zakonu da bi se priznao status civilne žrtve rata osoba mora biti ranjena, ubijena ili nestala „kao rezultat zlostavljanja ili lišavanja slobode od strane neprijatelja za vreme rata u toku izvođenja ratnih operacija … na teritoriji Republike Srbije”. Pored neispunjavanja teritorijalnog uslova, Kajević kaže da im zahtjev nije uvažen jer se vojska RS ne smatra neprijateljskom.
On navodi da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u januaru ove godine prilikom posjete Priboju obećao da će tamošnje porodice dobiti status civilnih žrtava rata. Pripadnici jedinice Osvetnici, koja je počinila zločin u Štrpcima, su ranije u oktobru 1992. iz autobusa oteli 16 građana bošnjačke nacionalnosti iz Sjeverina, i ubili u Višegradu.
Prije dva mjeseca porodice žrtava upitile su poslaničkim klubovima u Skupštini Rezoluciju o Štrpcima. Za sada su je podržali kolacija Crno na bijelo i SDP. Ličina kaže da se radi o neispunjenim zahtjevima koje su svih ovih decenija upućivali na razne adrese: traganje i osuda za učesnike i nalogodavce ovog zločina, potraga za posmrtnim ostacima žrtava, čuvanje sjećanje na zločine, materijalna potpora porodicama žrtava, kako bi izašle iz stanja društvene i socijalne izolacije, u koju su dovedene činom zločina, nalaženje pravnog mehanizma za dodjeljivanje statusa civilnih žrtava rata porodicama.
Uvrijedljivo je što se o ovom zločinu govori samo na dan obilježavanja godišnjice. Usvajanje rezolucije bio bi pomak.
Predrag NIKOLIĆ