Povežite se sa nama

OKO NAS

ŠUME I KONCESIJE – ŠTA ČEKAJU NOVE VLASTI: Zaustavite skakavce

Objavljeno prije

na

Šumama na sjeveru i dalje gazduje nekoliko tajkuna bliskih sada već bivšim vlastima. Mještani traže da se oni zaustave dok još ima šume

 

Sukob mještana i koncesionara šuma prošle sedmice je kulminirao fizičkim obračunom u selu Kaludra kod Berana. Koncesionar sa područja Berana i reona takozvanih kaludarsko-dapsićkih šuma Mileta Jelić, sa svojim radnicima, fizički je napao predsjednika Mjesne zajednice Kaludra Milića Ralevića i njegovog zamjenika Milana Ralevića. Obojica su povrijeđeni.

Do incidenta je došlo u kafani Marija Magdalena, nadomak sela, a napadači su protiv mještana koristili biber sprej, palice i stolice, odnosno kafanski inventar.

Predsjednik MZ Milić Ralević je Monitoru ispričao kako je sve počelo noć ranije kada su on i njegov zamjenik blokirali kamione preduzeća Nikola d.o.o. Zatim je došlo nekoliko Jelićevih radnika, isprskali su ih biber sprejom i odvezli kamione.

Ralević kaže da je to što se dogodilo sjutradan bio vrhunac obračuna šumske mafije sa mještanima. „Pili smo kafu kada je u kafanu upao Jelić sa desetak radnika. Tukli su nas čime su stigli. Koristili su tri biber spreja, a mene je lično Mileta isprskao. Zbog alergije sam dobio gušenje, i na stranu batine i povrede, da nije stigla hitna i da nisam dobio urbazon, ugušio bih se”, rekao nam je Ralević. Monitoru je iz beranske policije potvrđeno da je došlo do incidenta i da su priveli veći broj učesnika tuče.

Mještani sela Kaludra već nekoliko mjeseci blokiraju puteve i ometaju tajkune da ubrzano sijeku i odvoze šumsku građu, prije sigurnog gubitka dvodecenijskih privilegija. Oni su optužili i Upravu za šume i Demokratsku partiju socijalista da su pred izbore dijelili šumu građanima, plaćajući tako sigurne glasove. Nedavno su od Uprave za šume, po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, tražili spisak svih kojima su dodijeljene dozvole za sječu.

Vlasnik preduzeća Nikola iz Berana Mileta Jelić je, nakon nekoliko dana, saopštio  da je „već više mjeseci njegova kompanija izložena napadima i opstrukciji, sve sa ciljem da se onemoguće da nesmetano rade i budu društveno odgovorni“.

Firma Nikola posluje više od 15 godina, a njena osnovna djelatnost je rezanje i obrada drveta i eksploatacija šuma, navodi Jelić. Preduzeće zapošljava preko 100 radnika „kojim se redovno izmiruju lični dohoci kao i sve dažbine prema državi, pa smo svih ovih godina na bijeloj listi Poreske uprave“. On ističe da su kao društveno odgovorna kompanija, ne štedeći se, pomagali lokalnoj zajednici i stanovništvu. „Naša kompanija mjesecima trpi pritiske i probleme, da bi u zadnja dva mjeseca kulminaciju doživljeli od strane predsjednika MZ Kaludra i njegovog zamjenika, isključivo iz ličnog hira i samo njima poznatih razloga. Zbog ovakvog pritiska naša kompanija trpi višemilionske štete“, navodi Jelić, „Ako se pritisci, teror i samovlašće nastave, bićemo prinuđeni da zaustavimo proizvodnju, otpustimo zaposlene i tako nanesemo štetu državi, a radnike pretvorimo u socijalne slučajeve“.

On kaže da su u više navrata pokušavali da problem riješe u razgovoru s mjesnom zajednicom, lokalnom samoupravom iz Berana kao i ostalim nadležnim institucijama. „Stičemo utisak da ne postoji dovoljno razumijevanja, i da je preovladala inertnost kod nadležnih državnih organa“, nezadovoljan je Jelić. „Mi smo prikupili bezbroj materijalnih dokaza o izvršenim krivičnim djelima od strane pojedinaca iz MZ Kaludra, vezano za samovlasno postavljanje saobraćajih znakova  te blokade saobraćajnica  i javnih puteva. Zbog tih opstrukcija i napada mi smo otpustili jedan broj radnika. Naše poslovanje je onemogućeno stvaranjem velikih količina zaliha obrađenih drvenih sortimenata koje ne možemo da dovezemo do preradnih pogona zbog takvog samovlašća“.

Jelić ističe da je njegova kompanija u 2019. godini, po osnovu koncesionih naknada, uplatila u državni budžet iznos od 650.000 eura, od čega je opština Berane prihodovala 70 odsto ili oko 450.000. „Apelujemo na nadležne da ispitaju poslovanje naše firme i da nam omoguće nesmetan rad, kretanje i zaštitu  od samovlašća pojedinaca na terenu“, zaključuje Jelić navodeći da će preduzeće Nikola zaštitu tražiti i pred domaćim i međunarodnim pravosudnim organima.

Predsjednik MZ Kaludra, međutim, kaže da je do incidenta došlo „jer smo ušli u osinjak šumske mafije”. Ralević smatra kako je „to najgora mafija poslije one koja radi sa narkoticima. Sada su vrlo nervozni jer znaju da gube privilegije. Pokušavaju do posljednjeg dana da izvuku iz šume što više mogu”. On podsjeća da je ranije podnio prijave protiv ovog koncesionara, i to pod sumnjom da se bavi nelegalnim poslovima u šumarstvu i da je u posjedu lažnog čekića za doznake, ali da još uvijek nijesu dobili nikakav odgovor od nadležnih institucija. Iz MZ su tražili da se izvrši provjera u šesnaest šumskih odjeljenja u kaludarsko-dapsićkoj jedinici gdje je, kako tvrde, namjerno izvršena paljevina kako bi se sakrili tragovi lopovluka.

„Imamo saznanje i dosta snimljenog materijala, kako iz drona tako i sa zemlje, da je izvršena sječa hiljada kubika građe na nelegalan način, tako što je koncesionar koji je radio imao nelagalni čekić kojim je vršena doznaka, u šta ćete se uvjeriti izvršenom kontrolom. Samim tim je oštećena država Crna Gora, opština Berane i mjesna zajednica Klaudra za stotine hiljada eura“, neveo je Ralević u dopisu Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju.       Isto pismo proslijeđeno je Upravi za šume, Upravi za inspekcije i Upravi policije, odnosno, njihovim ispostavama u Beranama i Podgorici. Obratili su se, konačno, i Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama.

Nakon svega, policija je od Ralevića uzela izjavu u kojoj je on ponovio da je na tom prostoru vršena paljevina kako bi se sakrili tragovi krađe. I na tome se, za sada, stalo. Privatni preduzetnici iz Berana zalažu se da se ne čeka, već da se odmah zabrani dalja sječa. „Ovdje su dani i sati u pitanju. Pet tajkunskih preduzeća na sjeveru svakodnevno ’jedu’ šumu, sijeku i odnose kao pred neku kataklizmu“, kažu oni.

Nakon što im je 2014. godine istekao sedmogodišnji ugovor, dio šumskih tajkuna je ostao u tom poslu do danas. Najavljeni pokušaj promjene načina dodjele koncesija, tako što bi posječenu šumsku građu svi mogli da otkupljuju od Uprave za šume na javnoj licitaciji, nije zaživio. Šumama i dalje gazduje nekoliko tajkuna bliskih sada već bivšim vlastima. Mileta Jelić je poznat kao najveći donator DPS-a u Beranama. Više puta je u izbornim kampanjama u svom domu dočekivao Mila Đukanovića i fotografisao se sa njim. To mu je do sada bila i najbolja propusnica.

Na ovakav ishod izbora ni on ni mnogi dugi nisu računali. Jelićevi poslovi sa građevinom, gdje se pretače zarada od šuma, nisu stali. Još. Dok se čeka prvi potez nove vlade u ovoj oblasti, mještani sjevera traže da se zaustave skakavci.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

OTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo