Ako je vjerovati zvaničnoj statistici Ulcinj ove sezone bilježi najbolje rezultate na Crnogorskom primorju. Da li je stvarno tako? I zašto je ovaj grad u stanju permanentne predizborne kampanje?
DILERI: Možda gostiju zaista ima nešto više nego prošle godine, ali u mom objektu promet je za gotovo trećinu manji. „Turisti znatno manje troše na hranu i piće i to je glavni problem ove sezone”, kaže za Monitor vlasnik restorana Antigona u Starom gradu Bimo Bušatlić.
Hotelijeri se takođe žale na vanpansionsku potrošnju, dok su najnezadovoljniji privatni stanodavci. Jer, u Ulcinju, na samoj pjeni od mora, možete pronaći kvalitetan smještaj za svega pet eura! To su naprosto zakoni tržišta. U ovoj opštini ima preko sto hiljada kreveta u privatnom smještaju, a tek 3 300 u hotelima i apartmanima. Takav nesklad ne postoji niđe na Mediteranu.
Ako se zna da sezona traje tek 35 dana, da se krediti moraju vraćati i da su obaveze prema državi velike, uz to nešto treba i zaraditi, logično je da se vodi teška bitka na ulici za svakog gosta. Diler soba je, trenutno, najbolje plaćeno zanimanje u Ulcinju!
OPŠTINA: Za razliku od ugostitelja, hotelijera i stanodavaca, u lokalnoj samoupravi zadovoljni su tokom sezone. Gostiju zvanično ima za čak 60 odsto više nego lane. Međutim, taj porast je neznatno veći ovih dana (maj i jun su bili veoma loši), jer je ove godine bolji rad inspekcija, a i stanodavci više nego ranijih sezona prijavljuju goste.
Analitičari smatraju da, ipak, treba pričekati septembar da bi se izvela valjana računica. Jer, kada bi stanje bilo takvim kakvim ga nastoje prikazati u opštinskoj upravi, to bi se svakako odrazilo na poboljšanje katastrofalne situacije u gradskim finansijama, posebno na zarade zapošljenih u opštinskim organima i preduzećima čiji je osnivač lokalna samouprava. Najjača politička partija u gradu, Nova demokratska snaga – FORCA, saopštila je da se mora stati na kraj ovoj haotičnoj situaciji, koja je dijelom rezultat činjenice da grad još nije dobio novu lokalnu vlast nakon izbora 23. maja. Kako izgleda, neće je dobiti do oktobra, jer su na pomolu vanredni izbori.
Sve je u Ulcinju postalo politika. Čitav grad je u stanju permanentne predizborne kampanje.
LUČICA: I ova sezona pokazala je da je Ulcinj nepripremljen dočekao goste. Juli je dočekan uz radove u glavnoj gradskoj ulici i lučici Kacema, podno južnih zidina Starog grada. Ulcinjani su glasno negodovali što „druga faza izgradnje” te „marine”, koja će moći da primi pedesetak plovila, nije obavljena prije sezone kako bi se turistima omogućilo nesmetano korišćenje Male plaže i Velike skele, mladima posebno omiljenog kupališnog mjesta.
„Za sada nema ni one prekrasne plaže ni lučice”, kaže predsjednik NVO Kaljaja Ismet Karamanaga i podsjeća da je Ulcinj jedini grad na Jadranu u kojem se, i na početku trećeg milenijuma, kada duva jugo, bura ili punenat čamci izvlače na kopno.
Izgradnjom lučice definitivno je okončan san Ulcinjana o izgradnji marine. Ona postoji još samo u projektima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, sa sjedištem u Budvi, koje od 1992. godine upravlja sa čak 13 odsto najvrednije teritorije ulcinjske opštine.
MOST: Kao najpogodnije mjesto za marinu u ovoj opštini zvanično je uvijek navođena Port Milena. I studija Svjetske banke koja je rađena prije tridesetak godina pokazala je da je u tom kanalu sa slatkom vodom idealno mjesto za gradnju marine sa 800 do hiljadu vezova. Ali, galopirajuća urbanizacija je za deset godina „pojela” Port Milenu, koja je postala prava ekološka bomba.
Upravo se na tom mjestu planira izgradnja izuzetno modernog pontonskog mosta, u vrijednosti od čak 13,9 miliona eura! To znači da bi taj most, koji bi se rasklapao kako bi tim kanalom prolazili brodovi kojih nema, koštao dva puta više nego podgorički Milenijum.
Postojeći most preko Port Milene je već duže „usko grlo” za sve one koji iz grada žele da se kupaju na Velikoj plaži ili Adi, jer se od centra grada do tih lokaliteta ljeti putuje više od sat. Znači, turistima je potrebno gotovo tri sata da stignu i vrate se sa plaže. I tako već godinama.
Ako bi, kako se planira, neđe najesen krenula gradnja mosta, ona će trajati najmanje 18 mjeseci. To znači da bi još dvije sezone trajale nesnosne gužve na tom potezu, što već ima izuzetno loše posljedice po najvažniju privrednu granu u Ulcinju.
VALDANOS: Ulcinjani i njihovi gosti se, milošću zvaničnika, od početka jula mogu kupati u Valdanosu. Ali, radost je kratko potrajala. Plaža u toj rajskoj uvali, koju žele zakupiti domaći tajkuni skriveni iza nekakvih stranih kompanija, je u bijednom stanju. Time se zapravo pokazuje odnos nadležnih organa prema tom spomeniku prirode, koji je duboko usađen u dušu stanovnika Ulcinja. Zato se oni sada rijetko odlučuju da se tamo kupaju.
„Ne mogu to gledati. Neki dan sam sakupio dvije kese otpada. Sjutra ću uzeti džak”, kaže nam 77-godišnji Burhan Mavrić.
Čini se da vlast na ovaj način pokušava Ulcinjanima i njihovim gostima ogaditi Valdanos. Kao što je uspjela da već pet godina drži „pod katancem” taj jedinstven lokalitet, ukupne površine 3,5 miliona kvadratnih metara sa 18 hiljada stabala stoljetnih maslina. Od kojih je tri četvrtine propalo! U ekološkoj državi, u kojoj, kako poručuje ministar poljoprivrede Milutin Simović, treba da se vratimo toj blagoslovljenoj biljci!
„To će se desiti tek onda kada se te masline vrate u prave ruke, u naše vlasništvo”, kaže predsjednik Udruženja za povraćaj maslinade u Valdanosu Luka Đakonović.
Mustafa CANKA