Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Sve postalo politika

Objavljeno prije

na

Ako je vjerovati zvaničnoj statistici Ulcinj ove sezone bilježi najbolje rezultate na Crnogorskom primorju. Da li je stvarno tako? I zašto je ovaj grad u stanju permanentne predizborne kampanje?

DILERI: Možda gostiju zaista ima nešto više nego prošle godine, ali u mom objektu promet je za gotovo trećinu manji. „Turisti znatno manje troše na hranu i piće i to je glavni problem ove sezone”, kaže za Monitor vlasnik restorana Antigona u Starom gradu Bimo Bušatlić.
Hotelijeri se takođe žale na vanpansionsku potrošnju, dok su najnezadovoljniji privatni stanodavci. Jer, u Ulcinju, na samoj pjeni od mora, možete pronaći kvalitetan smještaj za svega pet eura! To su naprosto zakoni tržišta. U ovoj opštini ima preko sto hiljada kreveta u privatnom smještaju, a tek 3 300 u hotelima i apartmanima. Takav nesklad ne postoji niđe na Mediteranu.
Ako se zna da sezona traje tek 35 dana, da se krediti moraju vraćati i da su obaveze prema državi velike, uz to nešto treba i zaraditi, logično je da se vodi teška bitka na ulici za svakog gosta. Diler soba je, trenutno, najbolje plaćeno zanimanje u Ulcinju!

OPŠTINA: Za razliku od ugostitelja, hotelijera i stanodavaca, u lokalnoj samoupravi zadovoljni su tokom sezone. Gostiju zvanično ima za čak 60 odsto više nego lane. Međutim, taj porast je neznatno veći ovih dana (maj i jun su bili veoma loši), jer je ove godine bolji rad inspekcija, a i stanodavci više nego ranijih sezona prijavljuju goste.
Analitičari smatraju da, ipak, treba pričekati septembar da bi se izvela valjana računica. Jer, kada bi stanje bilo takvim kakvim ga nastoje prikazati u opštinskoj upravi, to bi se svakako odrazilo na poboljšanje katastrofalne situacije u gradskim finansijama, posebno na zarade zapošljenih u opštinskim organima i preduzećima čiji je osnivač lokalna samouprava. Najjača politička partija u gradu, Nova demokratska snaga – FORCA, saopštila je da se mora stati na kraj ovoj haotičnoj situaciji, koja je dijelom rezultat činjenice da grad još nije dobio novu lokalnu vlast nakon izbora 23. maja. Kako izgleda, neće je dobiti do oktobra, jer su na pomolu vanredni izbori.
Sve je u Ulcinju postalo politika. Čitav grad je u stanju permanentne predizborne kampanje.

LUČICA: I ova sezona pokazala je da je Ulcinj nepripremljen dočekao goste. Juli je dočekan uz radove u glavnoj gradskoj ulici i lučici Kacema, podno južnih zidina Starog grada. Ulcinjani su glasno negodovali što „druga faza izgradnje” te „marine”, koja će moći da primi pedesetak plovila, nije obavljena prije sezone kako bi se turistima omogućilo nesmetano korišćenje Male plaže i Velike skele, mladima posebno omiljenog kupališnog mjesta.
„Za sada nema ni one prekrasne plaže ni lučice”, kaže predsjednik NVO Kaljaja Ismet Karamanaga i podsjeća da je Ulcinj jedini grad na Jadranu u kojem se, i na početku trećeg milenijuma, kada duva jugo, bura ili punenat čamci izvlače na kopno.
Izgradnjom lučice definitivno je okončan san Ulcinjana o izgradnji marine. Ona postoji još samo u projektima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, sa sjedištem u Budvi, koje od 1992. godine upravlja sa čak 13 odsto najvrednije teritorije ulcinjske opštine.

MOST: Kao najpogodnije mjesto za marinu u ovoj opštini zvanično je uvijek navođena Port Milena. I studija Svjetske banke koja je rađena prije tridesetak godina pokazala je da je u tom kanalu sa slatkom vodom idealno mjesto za gradnju marine sa 800 do hiljadu vezova. Ali, galopirajuća urbanizacija je za deset godina „pojela” Port Milenu, koja je postala prava ekološka bomba.
Upravo se na tom mjestu planira izgradnja izuzetno modernog pontonskog mosta, u vrijednosti od čak 13,9 miliona eura! To znači da bi taj most, koji bi se rasklapao kako bi tim kanalom prolazili brodovi kojih nema, koštao dva puta više nego podgorički Milenijum.
Postojeći most preko Port Milene je već duže „usko grlo” za sve one koji iz grada žele da se kupaju na Velikoj plaži ili Adi, jer se od centra grada do tih lokaliteta ljeti putuje više od sat. Znači, turistima je potrebno gotovo tri sata da stignu i vrate se sa plaže. I tako već godinama.
Ako bi, kako se planira, neđe najesen krenula gradnja mosta, ona će trajati najmanje 18 mjeseci. To znači da bi još dvije sezone trajale nesnosne gužve na tom potezu, što već ima izuzetno loše posljedice po najvažniju privrednu granu u Ulcinju.

VALDANOS: Ulcinjani i njihovi gosti se, milošću zvaničnika, od početka jula mogu kupati u Valdanosu. Ali, radost je kratko potrajala. Plaža u toj rajskoj uvali, koju žele zakupiti domaći tajkuni skriveni iza nekakvih stranih kompanija, je u bijednom stanju. Time se zapravo pokazuje odnos nadležnih organa prema tom spomeniku prirode, koji je duboko usađen u dušu stanovnika Ulcinja. Zato se oni sada rijetko odlučuju da se tamo kupaju.

„Ne mogu to gledati. Neki dan sam sakupio dvije kese otpada. Sjutra ću uzeti džak”, kaže nam 77-godišnji Burhan Mavrić.

Čini se da vlast na ovaj način pokušava Ulcinjanima i njihovim gostima ogaditi Valdanos. Kao što je uspjela da već pet godina drži „pod katancem” taj jedinstven lokalitet, ukupne površine 3,5 miliona kvadratnih metara sa 18 hiljada stabala stoljetnih maslina. Od kojih je tri četvrtine propalo! U ekološkoj državi, u kojoj, kako poručuje ministar poljoprivrede Milutin Simović, treba da se vratimo toj blagoslovljenoj biljci!
„To će se desiti tek onda kada se te masline vrate u prave ruke, u naše vlasništvo”, kaže predsjednik Udruženja za povraćaj maslinade u Valdanosu Luka Đakonović.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

ANDRIJA MANDIĆ I ALEKSA BEČIĆ NE MOGU SLUŽBENIM AVIONOM PREKO HRVATSKE: Ni  zemljom, ni nebom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi, saznaje da  predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu Vladinim avionom preko Hrvatske. To je  iznenadilo   crnogorske vlasti, koje su  mislile da  odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider DNP Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji

 

 

Da predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu službenim, Vladinim avionom preko Hrvatske, crnogorske vlasti shvatile su kada je Mandić, nedavno, planirao službeni put  preko Hrvatske, saznaje Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi. Do tada se mislilo da odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji.

Odluka Hrvatske da proglasi tri crnogorska funkiconera za osobe non grata, podsjećamo, donešena je nakon što je crnogorski parlament krajem juna ove godine usvojio Rezoluciju o Jasenovcu, čija je svrha u stvari bila da relativizuje  glas Crne Gore u UN o Srebrenici. Crna Gora je prethodno, u maju ove godine, u skupštini UN glasala za Rezoluciju o Srebrenici, a nakon velikog pritiska koji je dolazio od strane srpskih vlasti, SPC, ali i unutrašnjih političkih struktura koje su pod uticajem tih adresa.

Hrvatska je  tada obrazložila da je Mandića, Kneževića i Bečića proglasila nepoželjnima “zbog sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe”.

Monitor je pokušao da dobije zvanične odgovore od nadležnih o tome zašto i kako Mandić i Bečić ne mogu službenim avionom preko hrvatskog neba, i šta to znači za Crnu Goru. Niko nije javno želio da govori o tome.  Jasno je, međutim, iz nezvaničnih razgovora, da crnogorske vlasti nijesu znale da se hrvatska odluka odnosi i na nebo.

Na pitanje da li je Mandić već krenuo na službeni put, pa  saznao da ne može preko Hrvatske , ili se to shvatilo ranije, dok je naumio  da putuje,  izvor u crnogorskoj vlasti koji je želio da ostane anoniman kazao je: „Naumio“.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

IZVJEŠTAJ EVROPSKE KOMISIJE ZA 2024.: Napredak protkan kurtoazijom 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora  je konačno, nakon 12 godina mrcvarenja „pregovora,“ u mogućnosti da krene sa zatvaranjem poglavlja.  Po izvještaja ambasadora  EU Johana Setlera- čaša je polupuna. Ima i onih za koje je poluprazna, i ne samo među crnogorskom opozicijom

 

 

rije dva dana Evropska komisija (EK) je objavila  izvještaje o napretku zemalja Zapadnog Balkana na putu za članstvo u EU. Očekivano, Crna Gora je najpozitivnije ocijenjena među zemljama kandidatima. U prezentaciji izvještaja, ambasador EU Johan Setler je naglasio da je ovaj izvještaj u odnosu na prethodnu godinu „jasno pozivitniji“ i da je Crna Gora „učvrstila svoju poziciju kao predvodnik pristupanja u EU“. Dobar dio pozitivnog se odnosi na „veliki napredak u oblastima vladavine prava“ tj. poglavljima 23 i 24 i pozitivnom IBAR-u na početku ljeta. Njime je Crna Gora konačno, nakon 12 godina mrcvarenja „pregovora,“ u mogućnosti da krene sa zatvaranjem poglavlja (ukupno 33 u grupama -klasterima). Do sada su samo tri privremeno zatvorena.

Izvještaj ocjenjuje “značajan napredak” u dva poglavlja, “dobar napredak” u šest, “ograničen napredak” je opis za 22 poglavlja, dok su tri “bez napretka”. Pohvaljena je dosadašnja reforma pravosuđa, borba protiv korupcije i sloboda izražavanja i medija. Setler napominje da je važno izabrati predsjednika Vrhovnog suda, donijeti zakon o finansiranju političkih partija i krenuti u „sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva uključujući i birački spisak, pravo glasa…“. Izvještaj takođe navodi da su „institucije krhke i ranjive na političke krize i potencijalne institucionalne blokade“. Sve u svemu, po ambasadoru Setleru- čaša je polupuna.

Ima i onih za koje je poluprazna, i ne samo među crnogorskom opozicijom. Iako je izabran Sudski savjet, kompletiran Ustavni sud, i došlo do hapšenja velikog broja „krupnih riba“ (isključivo zahvaljujući Europolu i dokazima dobijenim od zapadnih policija) Crna Gora do sada nema ni jedne pravosnažne presude za visoku korupciju i organizovani kriminal. Šanse su da ih neće ni biti još dugo godina gledajući kako se (ne) odvija suđenje bivšoj šefici pravoduđa Vesni Medenici i drugim sličnim kalibrima.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

TRAGEDIJA U SELU SOKOLAC I POTJERA ZA ALIJOM BALIJAGIĆEM OPET OGOLILA BEZBJEDNOSNI SISTEM: Vrijeme je za odgovornost

Objavljeno prije

na

Objavio:

Policija, vojska, specijalne jedinice i drugi organi bezbjednosti danima ne uspijevaju da uhvate opasnog ubicu, dok se strah i nepovjerenje u organe reda širi Crnom Gorom. To se neće promijeniti dok se za propuste ne bude snosila  odgovornost. Do vrha

 

 

Velike tragedije uvijek prikažu sposobnost jednog državnog sistema u pravom svjetlu. Tako je i ova posljednja,  u bjelopoljskom selu Sokolcu, pokazala nesposobnost i okoštalost bezbjednosnog sistema u Crnoj Gori.

Višestruki počinilac najtežih krivičnih djela, Alija Balijagić, u petak veče, 25. oktobra, ubio je Jovana (60) i Milenku Madžgalj (69), brata i sestru koji su se nalazili u svojoj seoskoj kući u Vraneškoj dolini. Više svjedoka i nalaza iz istrage ukazuje na to da su pokojni Madžgalji prethodno ugostili i nahranili odbjeglog Balijagića. Nakon što je posjedio i objedovao, Balijagić se vratio i kroz prozor upucao brata i sestru. Potom se dao u bjekstvo koje traje već sedmicu.

Mještani svjedoče da su više puta prije tragedije policiji prijavljivali da se kroz njihovo i okolna sela šeta sumnjivo naoružano lice. Prethodno se već Vraneškom dolinom proširila vijest da je iz jedne od okolnih kuća ukradena puška. Međutim, organi reda i mira nisu uspjeli da zaštite mještane koji i dalje žive u strahu od ubice.

Strah se, u međuvremenu, proširio po okolnim selima jer policija i vojska danima ne uspijevaju da uhvate Balijagića, koji se, kako sumnjaju, krije u okolnim planinama i šumama. Osuđivani silovatelj i pljačkaš, već ima iskustvo odmetništva. Mještanima tog kraja poznat je kao kriminalac koji se osamdesetih krio po planini i pljačkao sela u Srbiji i Crnoj Gori.

Predsjednik Mjesne zajednice Tomaševo Vesko Gogić kaže da policija deset dana nije ništa uradila da pronađe Balijagića. I Dragan Grba iz Sokolca tvrdi da su njegove komšije prijavljivale Balijagića, ali da policija nije reagovala.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo