MONITORING
Tajanstveni veleposjednici

Na nedavnom obeležavanju dvadesete godišnjice obnavljanja rada DS-a, predsednik stranke i čitave Srbije, Boris Tadić, akcenat u prigodnom govoru stavio je na borbu protiv organizovanog kriminala. ,,Kriminalcima objavljujemo rat koji nećemo okončati dok ih ne počistimo iz Srbije kako bismo građanima Srbije obezbedili bolju budućnost”. Poruka jasna da jasnija ne može biti. ,,Počistiti iz Srbije” trebalo bi da znači da je organizovani kriminal ,,više uvezen”, pa da ga treba tek ,,počistiti”. Nije tako jednostavno. Mreža organizovanog kriminala se, naizgled, odmotava, ali je već sada pitanje – koliko daleko će se u tome ići. Koliko se može, a koliko sme? PIPCI: Državni sekretar u srpskom Ministarstvu pravde, Slobodan Homen, kaže da Srbija sprema konačni udarac na vrh narko mafije. ,,Sada je na Specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal da na primeru Darka Šarića raskrinka spregu narko-kriminala sa krupnim kapitalom, strankama i pojedinim medijima, kako u Srbiji tako i u regionu”.
Srpska štampa je puna informacija o kupovini zemljišta i firmi od strane familije Šarić, o bliskom druženju sa delovima ,,džet seta”, ali se još ne nadzire suština organizovanog kriminala – veza države i mafije. Mediji su nedavno, plasirao informaciju o bliskim rodbinskim i poslovnim vezama šefa kabineta ministra policije Ivice Dačića, Branka Lazarevića. Kako se navodi, Lazarevićev šurak, izvesni Nikola Dimitrijević, kupio je prošle godine poljoprivredno dobro Mitro-Srem, u čijem Upravnom odboru su dva bliska saradnika Darka Šarića, biznismen Zoran Ćopić i advokat Andrija Krlović. Kupovinu Mitro-Srema obavila je Dimitrijevićeva firma DTM Relations u kojoj je do avgusta 2007, Dačićev bliski saradnik imao udeo od 40 odsto. Dalje se stvar ,,odvija” tako što se tvrdi da je pomenuti Ćopić bio bliski saradnik Antona Stanaja, vlasnika Rokšpeda koji je 2007. godine uhapšen u Srbiji zbog duvanskog šverca. Tvrdi se da je Ćopić za račun Stanaja kupovao firme, a po nalogu Stanka Subotića.
U dnevniku Danas se autorka ,,portreta” Darka Šarića, poziva na policijske izvore i tvrdi da ,,trag Darka Šarića vodi i ka srpskim političkim partijama, naročito kada je reč o prethodnoj izbornoj kampanji”, te da se ,,spekuliše da Šarići imaju ljude u svim segmentima srpske države”.
Dačić i njegov šef kabineta decidirano su odbili navode o umešanosti Branka Lazarevića u poslove Šarića. Dačić je sve protumačio namernim podmetanjem koje bi trebalo da ga kompromituje i zaustavi.
LATIFUNDISTI: Šarići su se u januaru 2009. godine našli u inoviranoj, elektronskoj Beloj knjizi srpske policije. Ministar Dačić tvrdi da u Srbiji ima od 15-20 narko grupa od oko 40 raznoraznih kriminalnih gangova za koje je sve karakteristično da su ,,multi- task” kriminalci, od svega pomalo. Osam grupa je potpuno razotkriveno, tvrdi Dačić. Poslednje hapšenje u Novom Sadu, Šarićevog advokata Radovana Štrpca, njegove supruge Dubravke i Stevice Kostića, trebalo bi da dovede do otkrivanja šta je sve imovina Šarićevih.Već je odlučeno da se ona privremeno oduzme, shodno nedavno usvojenom Zakonu o oduzimanju imovine stečene krivičnim delima.
Od Štrpca i društva se očigledno očekuje da istrazi otkriju kako su Šarići pazarili po Srbiji, ko su lažni-nominalni vlasnici i da o svemu tome svedoče jer bez toga neće biti pravog posla za državu. Pretpostavlja se, za sada, da su Šarići pravi vlasnici i nekoliko hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini koje su kupovali u slučajevima prethodno propalih privatizacija kada su raniji vlasnici ostali, zbog neizmirenih ugovornih obaveza, bez firmi. Zbog toga je priveden i ,,poznati biznismen” Mile Jerković iz Novog Sada, ali je pušten nakon saslušanja.
Ustanovljeno je da je Darko Šarić kupio većinu firmi koje je Jerković ,,izgubio”. Radi se, uglavnom, o poljoprivrednim dobrima u Vojvodini. Tvrdi se da je isplata izvršena u Šarićevoj vili na novosadskom Tatarskom brdu. Sastanke je navodno zakazivao Šarićev advokat Štrpac…
Mile Jerković je poznat kao blizak prijatelj Željka Ražnatovića Arkana kojem je na svadbi sa Svetlanom, poklonio kravu i tele. Prijateljstvo sa Arkanom je iz ratnih vremena, sa ratišta iz Zapadne Slavonije, gde je od Arkana dobio čin potpukovnika. U međuvremenu, Jerković je novac zarađen kriminalom legalizovao kupujući poljoprivredno zemljište i transportna preduzeća…
Za njega je advokat Štrpac najbolji za svedoka saradnika jer je on za Šariće, kaže, obavljao kupovine. Najinteresantnija je ova izjava Jerkovića data Blicu: ,,Agencija za privatizaciju je Jedinstvo, bez naknade, predala Štrpcu i njih treba da pitate kako su firme otišle u ruke Šarića”.
AGENCIJA: Ministar Dačić koji obećava da će srpska država ići na ,,sam vrh” narko mafije, nigde ne nagoveštava gde je taj vrh? Zar Šarići, prema dosadašnjim istragama, nisu vrh? Ili postoji i ,,vrh vrhova” što bi po logici delovanja organizovanog kriminala, trebalo da bude deo državnih struktura? Dačić kaže da je spreman da podnese ostavku ukoliko se ispostavi da su njegovi saradnici imali veze sa Šarićima.
Do sada se ispostavilo da su u srpskoj privatizaciji, otvoreno ili skriveno, učestvovali raznorazni krupniji i sitniji kriminalci. U slučaju Darka Šarića govori se kao o osumnjičenom za najteži – organizovani kriminal. S tim u vezi ne bi trebalo ispustiti iz vida i tekst koji je plasirao tabloid Kurir.
Izvesni Č.L. Novosađanin koji živi (i radi) u Australiji, kako tvrdi Kurir, obratio im se sa interesantnim informacijama.U pokušaju da kupi novosadski hotel Vojvodina, osujetio ga je Sreten Jocić-Joca Amsterdam. Na predlog Jocića, sreli su se u beogradskom Interkontinentalu, gde mu je on objasnio da je Vojvodina rezervisana za njegove prijatelje, a da u zamenu nudi posredovanje u kupovini nekog elitnog beogradskog hotela. Novosađanin se odmah vratio u Australiju, gde je navodno slučaj prijavio tamošnjem Interpolu i načelniku novosadske policije. A zatim i Kuriru. Istraga smatra da je hotel Vojvodina danas u rukama Šarića. Tvrdi se da je Joca Amsterdam imao ulogu rasterivača kupaca i u drugim Šarićevim transakcijama.
VIP: Familija Šarić je njegovala veze i sa estradom. Pevačica Dara Bubamara se ponosi bliskošću sa braćom (,,sjajni ljudi”), ali poriče saznanje o njihovom poslovima i poreklu bogatstva. Mlađani Nikola Rokvić kaže da su sarađivali ,,čisto profesionalno”,a Aca Pejović koji je i u februaru imao nastup u Šarićevom novosadskom klubu Mistik, da neće da odgovara na nezgodna pitanja o svojim prijateljima.
U Mistiku su pevali i Nina Badrić, Vlado Georgijev, a bliskost Goge Sekulić poreklom iz Pljevalja i braće, niko ne može sakriti. Pre nekoliko dana ona je sa sobom, usred afere Šarić, na ,,bal” Marijane Mateus, povela Svetlanu Šarić, suprugu Duška Šarića. Nekadašnja manekenka Svetlana kratko je uređivala svoje novine Kod koje su se bavile uzbudljivim životom srpskog džet seta.
No, poznata je i bliskost političara sa estradom. Tako je sam ministar Dačić nedavno bio na slavi kod zemljakinje Svetlane Ražnatović, protiv koje tužilaštvo završava istragu za pljačku 25 miliona maraka od transfera fudbalera.
SLOBODAN PAVLOVIĆ, DOPISNIK DANASA IZ VAŠINGTONA
Dačić dobar Srbiji, dobar i Americi
MONITOR: Šta Vama govori posjeta Ivice Dačića SAD, šta se od njega tu očekivalo?
PAVLOVIĆ: Govori mi o još jednoj evidentnoj potvrdi pragmatične američke spoljne politike koja se – ne samo kad je reč o našem regionu – zasniva na principu da će oni tražiti zajednički jezik i, uopšte, poslovati i sarađivati sa legitimnim predstavnicima svih država s kojima imaju diplomatske odnose. Sagovornici u Vašingtonu o tome govore i javno, ništa ne krijući niti prećutkujući i, kako naglašavaju, pri tome imaju u vidu ,,isključivo svoj nacionalni interes”.
Tako je i sa Srbijom – i pre i posle oktobra 2000. Naravno, nadležnima su ovde dobro poznati lik i delo i Aleksandra Vučića (koji je jesenas bio u Vašingtonu) i sad Ivice Dačića, ali si ih obojicu pozvali kao visoke predstavnike ,,relevantnih političkih snaga u Srbiji”.
Istovremeno, Srbija se ovde i zvanično označava kao ,,značajan faktor stabilnosti u regionu”, pri čemu se – za razliku od jednostranih tumačenja koja se tim povodom koriste u Beogradu – tu veoma ima u vidu i određena, jos prisutna strepnja (imajući u vidu ne tako davna iskustva) da se naša Srbijica ne pretvori ponovo u nekakav remetilački faktor, koji će početi da dovodi u pitanje uspostavljenu ravnotežu na našem delu Balkana i, uopšte, u Evropi. U to ime u Vašingtonu se prihvataju i veoma lepo tretiraju i svi vodeći predstavnici aktuelne političke stvarnosti Srbije – uključujući i one koji su nekad pripadali najbližem okruženju Miloševića i Šešelja. Obrazloženje je jednostavno: ako su oni i danas dobri Srbiji, dobri su i za Ameriku – dok se drugačije ne pokaže.
Nastasja RADOVIĆ
Komentari
Izdvojeno
VLADA PREUZIMA PROFITABILNE PRIVATNE POSLOVE: Pare preče od zakona

Aktuelna nacionalizacija profitabilnih privatnih biznisa djeluje kao politički revanšizam ili alibi priča odlazeće Vlade. Mnogo je skupa. Nije se bez razloga država početkom mjeseca zadužila uz kamate koje su dvostruko veće od onih koje plaćaju uspješnije crnogorske firme u privatnom vlasništvu
Vlada Dritana Abazovića, koja će za koji dan proslaviti šest mjeseci trajanja u tehničkom mandatu, ima naum da nastavi ljetos proces ,,nacionalizacije” privatizovane imovine i preuzimanja profitabilnih poslova koji su se našli u privatnim rukama.
Počelo je preuzimanjem imovine Željezare od strane državne Elektroprivrede, pa se nastavilo jednako neobrazloženom kupovinom akcija Luke Bar. Uslijedila su, skoro pa nasilna, preuzimanja trajektnog prevoza na liniji Kamenari – Lepetani, Luka Budva i tivatskog pristanište Pine. Makar neke od tih priča epilog će dobiti na sudu. Nakon toga, predviđaju stručnjaci, uslijediće plaćanje odštete iz državnog budžeta.
,,Postoje kompanije koje su od vitalnog strateškog značaja za Crnu Goru. Država će ( u njima) imati mogućnost ekskluzivnog prava da za svoju kritičnu infrastrukturu bira partnera, uvodi partnera i pravi poslove”, pojasnio je Abazović u Vijestima najavljujući nove trendove. ,,Tajkunska politika mora da se završi. Nemamo ništa protiv privatnog sektora. Naprotiv, mi smo Vlada koja podržava sve privatne inicijative svih investitora koji hoće da rade fer”. Onda, shvatili smo, dolazi ali.
Tako dođemo u (ne)priliku da trajektima u Bokokotorskom zalivu upravlja JP Morsko dobro, državna kompanija koja nije bila registrovana za taj posao, pa nije imala trajekte, pa joj sada nedostaju posade, a karte za prevoz preko zaliva se još ne naplaćuju. To znači da država, uz neplanirane troškove, svakodnevno gubi PDV i koncesionu naknadu koju je dobijala od Pomorskog saobraćaja, dok se putnici prevoze na vlastiti rizik, bez obaveznog osiguranja i mogućnosti da nadoknade nastalu štetu. Koja na trajektu Vasilije nije bilo rijetka.
Slično je i sa kupovinom akcija Luke Bar. Država je do sada za taj posao izdvojila preko 10 miliona eura, akcija ponuđenih za otkup ima još pa će i troškovi rasti, a javnost još nije upoznata sa Vladinim motivima za ulazak u taj posao. U trenutku kada nedostaje novca za oživljavanje preduzeća koja su u državnom vlasništvu, ili bi to morala biti: Too Montenegro, Plantaže, bolnica u Meljinama… Ako već iz Vlade u taj posao nijesu ušli sa ciljem da namire pojedine manjinske akcionare Luke, odnosno, omoguće dobru zaradu onima koji su ljetos kupovali njene akcije i po cijeni tri puta manjoj od one koju je ponudila država.
Dosadašnje upravljanje Lukom i njena segmentacija se pokazala katastrofalnom, poručio je premijer. ,,Pretpostavljam da je razlog takvog odnosa to što je trebalo da služi kao i do prije godinu dana – isključivo za šverc i za neke nelegalne aktivnosti, a da sve ostalo što ona radi bude samo nekakva potpora da se potpuno ne ugasi”, precizirao je Abazović naglašavajući da je prava trgovačka luka u Crnoj Gori postala slijepo crijevo.
Preciznije bi, ipak, bilo reći da je Luka Bar svojevrsno pusto ostrvo pošto, bez saobraćajne infrastrukture koja je povezuje sa većim privrednim centrima u ovom dijelu Evrope, tereti u značajnijim količinama ne mogu ni u nju ni iz nje. Toga su svjesni i u odlazećoj Vladi. ,,Luka Bar sama po sebi ne znači ništa. Ona mora da ima povezanost željeznice i auto-puta”, zna Abazović.
Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
SLUČAJ MONTENEGRO PETROLA PRED USTAVNIM SUDOM: Zaštićeni uzurpatori

Osnovni sud u Podgorici preinačio je svoju prvobitnu odluku u slučaju Montenegro petrola, kada je toj kompaniji zabranjeno da preduzima sve radnje na uzurpiranom državnom zemljištu, i odredio privremenu mjeru, po kojoj može da nastavi sa proizvodnjom šljunka i betona. Na tu odluku žalbu je uložio Zaštitnik države, koji insistira da Ustavni sud što prije reaguje
Uz najviše državne zvaničnike 13. februara su srušeni nelegalni objekti za proizvodnju šljunka Montenegro petrola. Javno vidljivi početak borbe protiv, kako premijer Dritan Abazović kaže, građevinske mafije, ima svoju sudsku predistoriju koja trenutno čeka razrješenje pred Ustavnim sudom.
Naime, Zaštitnik imovinsko pravnih odnosa Crne Gore podnio je ove sedmice Ustavnom sudu žalbu na odluku Vijeća Osnovnog suda u Podgorici, od 6. februara, u slučaju Montenegro petrola.
Sudska zavrzlama počinje kada je Osnovni sud u Pogorici, sudija Vesna Banjević, 21. decembra 2022, donijela rješenje kojim se određuje privremena mjera zabrane Montenegro petrolu da preuzima sve radnje na dvije državne katastarske parcele u Mahali. Državu je u sporu zastupao Zaštitnik imovinsko pravnih interesa Crne Gore, a Montenegro petrol advokat Nikola Martinović.
Sud je utvrdio da je država vlasnik spornih parcela, da to ne spori ni zastupnik Montenegro petrola, isto tako da tužena kompanija nije dostavila „dokaz da za državinu ima bilo kakvog pravnog osnova, a posebno ne zasnovanog na ugovoru o kupoprodaji ili (produženom) zakupu“.
U obrazloženju se navodi izvještaj Uprave za katastar i državnu imovinu o uzurpaciji na državnim parcelama na kojima s vrši iskop-eksploatacija. Montenegro petrol, dodaje se, nijednim navodom ne spori ovu činjenicu, osim uopštenih navoda da je svaki tužbeni zahtjev kojim bi se dokazalo njihovo nesavjesno ili nezakonito poslovanje lišen pravnog osnova.
Rješenje se poziva i na zaključke okruglog stola o regionalnom vodovodu koji je održan u oktobru, na kome su članovi državnih institucija, lokalnih samouprava, vodovodnih društava, stručne, akademske zajednice, nevladinih porganizacija, upozorili na alarmantno stanje vodoizvorišta Bolje sestre. „S tim u vezi, sud je posebno imao u vidu da su prema zaključcima sa tog događaja sve naučne analize pokazale da, pored evidentnih klimatskih promjena, direktan uticaj na trend pada izdašnosti vodoizvorišta Bolje sestre imaju radovi koji se izvode u koritu i na obalama rijeke Morače“. Citirana je i naučna studija Monitoring, kontrola i zaštita vodoizvorišta Bolje sestre koju je uradio Geoprojekt, u kojoj je zaključeno da je neophodno zaustaviti svaku eksploataciju pijeska i šljunka, kako u koritu rijeke Moraće, tako i u njenom priobalnom dijelu, kao i sve radove na regulaciji korita rijeke Morače…
U kontekstu toga sud je zabranio Montenegro petrolu da preduzima sve radnje na uzurpiranom državnom zemljištu. Privremena mjera je određena na teret i rizik države.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
NEZAŠTIĆENO PRAVOSUĐE: Bomba koja je eksplodirala

Sudovi i tužilaštva godinama traže sredstva za formiranje vlastite službe bezbjednosti, ali nijedna Vlada nije odobrila sredstva da se nešto učini u vezi sa bezbjednošću zaposlenih u pravosuđu
Bilo je skoro podne, minulog petka, kada je tridesetdevetogodišnji Podgoričanin Mladen Bulatović ušao u zgradu Osnovnog suda u Podgorici. Otvorio je prva staklena vrata suda, ali ne i druga koja vode do hola gdje se nalaze šalteri i sto za kojim obično sjede službenici Uprave policije. Bio je sam u hodniku između dva ulaza kada je aktivirao ručnu bombu. Od ekspolozije bombe Mladen Bulatović je poginuo. Još pet osoba, koje su se u tom trenutku nalazile u blizini je povrijeđeno.
Od svih lažnih dojava u posljednje vrijeme ova bomba je eksplodirala. Bez najave, i bez prijetnje. Usred bijela dana. Ovaj slučaj je ponovo pokrenuo pitanje bezbjednosti zaposlenih u sudovima i tužilaštvima, kroz čije prostorije mjesečno prođe stotine osoba osumnjičenih za najteža krivična djela. Sličan događaj ovom dogodio se prije više od dvije godine u zgradi Osnovnog tužilaštva na Cetinju, kada je stanovnik prijestonice takođe izvršio samoubistvo ručnom bombom. Niko drugi nije stradao u ovom slučaju.
U sudovima i tužilaštvima zabilježena su i ubistva. U novembru 2002. godine u hodniku Suda za prekršaje u Podgorici Rajko Stajović je usmrtio Miomira Ćetkovića iz Podgorice i teško ranio Smiljanu Jovićević. Tri godine kasnije u barskom Osnovnom sudu ubijena je sutkinja Milorija Pejović. Nju je usmrtio Baranin Batrić Đuković, a nakon toga je ranio advokata Đorđa Jankovića. Poslije ubistva Đuković je otrčao do kancelarije sudije Željka Šupljeglava, pištolj nije opalio, pa ga je izudarao po glavi.
Od 2015. godine zakon predviđa plan formiranja Službi obezbjeđenja sudova i tužilaštava, ali te službe unutar pravosuđa nikada nijesu zaživjele. Većinu sjedišta sudova i tužilaštava obezbjeđuju službenici Uprave policije, ali je to decenijama rađeno na neadekvatan način i bez dovoljno kadra i tehničkih sredstava – detektora metala, na loše uređenim pozicijama unutar sudova i tužilaštava. Uprava policije je još 2013. godine namjeravala da povuče policiju iz zgrada sudova i tužilaštava kada je došlo do izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima, jer im to više nije bila izričita zakonska obaveza, nakon čega je Ministarstvo pravde imalo plan da angažuje privatne agencije za obezbjeđenje.
Do povlačenja policije iz pravosudnih institucija nikada nije došlo zbog prećutnih dogovora između tadašnjih čelnika policije i pravosuđa. Formiranje službi obezbjeđenja kočile su brojne vlade koje tokom određivanja novca za te budžetske jedinice nijesu od 2015. godine odobravale ništa za formiranje sudskih i tužilačkih straža. Inače, vladina Uredba o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje UP, predviđa da policija treba da obezbjeđuje samo objekte u kojima privatno ili službeno borave štićene ličnosti.
Sudski savjet kasnije i Tužilački savjet gotovo su svake godine, kako se vidi u izvještajima o radu, dostavljali predlog da im se odobri novac za formiranje službi za obazbjeđenje, ali to nijedna vlada nije učinila. Uprava policije, na osnovu vladine uredbe, godinama adekvatno prema planu obezbjeđenja, štiti samo sjedišta Vrhovnog, Višeg i Apelacionog suda u Podgorici, i zgradu u centru Podgorice u kojoj su smještene kancelarije Višeg državnog tužilaštva, SDT-a i vrhovnog državnog tužilaštva. U tim institucijama službenici UP koriste detektore i legitimišu svaku stranku.
Direktor UP Zoran Brđanin objašnjava da bi policajci pretresli Bulatovića koji je aktivirao bombu da je stigao do njih. Kaže da je u ovom slučaju upitno da li bi bilo dovoljno i da je postojala služba obezbjeđenja sa svim sredstvima i opremom, jer se sve desilo na samom ulazu, prije dolaska do mjesta kontrole na kojem se nalaze službenici policije.
Ministar pravde Marko Kovač kaže da je pojačano prisustvo policije u Osnovnom sudu u Podgorici, a i na ostalim mjestima „gdje je neophodno“. Ocjenjuje da je o prevenciji slučaja koji se dogodio prošle sedmice u Podgorici teško govoriti sa aspekta bezbjednosti koliko god da je bilo prisutno obezbjeđenje i kakve god mjere da su bile. Tvrdi da ova osoba tehnički nije ni ušla u zgradu da bi mogla biti kontrolisana.
Ministar Kovač je najavio da će Palata pravde biti građena u podgoričkom naselju Stari aerodrom. Rekao je da je predviđeno da ta zgrada bude izgrađena u naredne četiri godine.
„Plan je da se u roku od 30 dana urade određene procjene i da se obezbijedi adekvatan broj ljudi za tužilaštva i sudove kako bi se pokrile sve neuralgične tačke“, kaže Kovač
Predsjednica podgoričkog Osnovnog suda Željka Jovović smatra da je ono što se desilo ispred Osnovnog suda „poražavajuće za državu, društvo i sistem“. Kazala je da redovno sa predstavnicima vlasti razgovaraju o bezbjednosti sudija i zaposlenih u sudovima.
„Više puta smo tražili rendgen na vratima, povećanje prostornih kapaciteta, pisala sam zahtjeve i ja i moji prethodnici, imala sam mnogo sastanaka sa predstavnicima Uprave za imovinu i Glavnog grada. I uvijek je bio problem novčanih sredstava“, objašnjava Jovović.
Rukovoditeljka Višeg državnog tužilaštva u Podgorici Lepa Medenica tvrdi da u zgradi koju koristi Specijalno državno tužilaštvo, Više i Vrhovno državno tužilaštvo četiri godine ne radi rendgen aparat. Kaže da se aparat ne može popraviti, jer je riječ o starom dotrajalom modelu. Pojašnjava da policijsko obezbjeđenje kontroliše osobe koje ulaze u tu zgradu. Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju i još sedam tužilaštva, imaju bar po jednog policijskog službenika koji obezbjeđuje zgrade.
„Tužilaštva u Kotoru, Nikšiću, Kolašinu, Plavu i Pljevljima nemaju ni tog jednog policajca. Nema kontrole i bezbjednosti. Sa tim je upoznato Vrhovno državno tužilaštvo, Tužilački savjet…“, rekla je Medenica.
Vijeće za nacionalnu bezbjednost donijelo je na posljednjoj sjednici odluku da zaduži Upravu policije (UP) i Agenciju za nacionalnu bezbjednost (ANB) da u saradnji sa pravosudnim institucijama i radnom grupom za implementaciju zakona o sudovima i državnom tužilaštvu, nastave sa aktivnostima obezbjeđivanja pravosudnih institucija. To će, kako je saopšteno, sprovoditi uz „moguće izmjene radnih procesa, prilagođavanja načina rada i obima angažovanja policijskih službenika, u periodu preduzimanja srednjoročnih i dugoročnih aktivnosti i potpune implementacije odredbi koje se odnose na bezbjednost pravosudnih institucija“.
Direktor Uprave policije Zoran Brđanin posebno naglašva da je policija dovedena u situaciju da nekoliko godina obezbjeđuje uslove za bezbjedan rad u sudnicama, iako za to ne postoje zakonski uslovi.
Ivan ČAĐENOVIĆ
Komentari
-
Izdvojeno3 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS3 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
FOKUS3 sedmice
ĐUKANOVIĆ I PREDSJEDNIČKI IZBORI: Nagovoren?
-
OKO NAS2 sedmice
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
DRUŠTVO3 sedmice
18 GODINA NAKON UBISTVA INSPEKTORA SLAVOLJUBA ŠĆEKIĆA: Suđenje bez kraja
-
INTERVJU3 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
ALTERVIZIJA4 sedmice
Veliki prelom
-
Izdvojeno3 sedmice
OPET O POZAJMICI I SUMNJIČENJU MILOJKA SPAJIĆA: Agenda za izbore i posao za tužilaštvo