Na nedavnom obeležavanju dvadesete godišnjice obnavljanja rada DS-a, predsednik stranke i čitave Srbije, Boris Tadić, akcenat u prigodnom govoru stavio je na borbu protiv organizovanog kriminala. ,,Kriminalcima objavljujemo rat koji nećemo okončati dok ih ne počistimo iz Srbije kako bismo građanima Srbije obezbedili bolju budućnost”. Poruka jasna da jasnija ne može biti. ,,Počistiti iz Srbije” trebalo bi da znači da je organizovani kriminal ,,više uvezen”, pa da ga treba tek ,,počistiti”. Nije tako jednostavno. Mreža organizovanog kriminala se, naizgled, odmotava, ali je već sada pitanje – koliko daleko će se u tome ići. Koliko se može, a koliko sme? PIPCI: Državni sekretar u srpskom Ministarstvu pravde, Slobodan Homen, kaže da Srbija sprema konačni udarac na vrh narko mafije. ,,Sada je na Specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal da na primeru Darka Šarića raskrinka spregu narko-kriminala sa krupnim kapitalom, strankama i pojedinim medijima, kako u Srbiji tako i u regionu”.
Srpska štampa je puna informacija o kupovini zemljišta i firmi od strane familije Šarić, o bliskom druženju sa delovima ,,džet seta”, ali se još ne nadzire suština organizovanog kriminala – veza države i mafije. Mediji su nedavno, plasirao informaciju o bliskim rodbinskim i poslovnim vezama šefa kabineta ministra policije Ivice Dačića, Branka Lazarevića. Kako se navodi, Lazarevićev šurak, izvesni Nikola Dimitrijević, kupio je prošle godine poljoprivredno dobro Mitro-Srem, u čijem Upravnom odboru su dva bliska saradnika Darka Šarića, biznismen Zoran Ćopić i advokat Andrija Krlović. Kupovinu Mitro-Srema obavila je Dimitrijevićeva firma DTM Relations u kojoj je do avgusta 2007, Dačićev bliski saradnik imao udeo od 40 odsto. Dalje se stvar ,,odvija” tako što se tvrdi da je pomenuti Ćopić bio bliski saradnik Antona Stanaja, vlasnika Rokšpeda koji je 2007. godine uhapšen u Srbiji zbog duvanskog šverca. Tvrdi se da je Ćopić za račun Stanaja kupovao firme, a po nalogu Stanka Subotića.
U dnevniku Danas se autorka ,,portreta” Darka Šarića, poziva na policijske izvore i tvrdi da ,,trag Darka Šarića vodi i ka srpskim političkim partijama, naročito kada je reč o prethodnoj izbornoj kampanji”, te da se ,,spekuliše da Šarići imaju ljude u svim segmentima srpske države”.
Dačić i njegov šef kabineta decidirano su odbili navode o umešanosti Branka Lazarevića u poslove Šarića. Dačić je sve protumačio namernim podmetanjem koje bi trebalo da ga kompromituje i zaustavi.
LATIFUNDISTI: Šarići su se u januaru 2009. godine našli u inoviranoj, elektronskoj Beloj knjizi srpske policije. Ministar Dačić tvrdi da u Srbiji ima od 15-20 narko grupa od oko 40 raznoraznih kriminalnih gangova za koje je sve karakteristično da su ,,multi- task” kriminalci, od svega pomalo. Osam grupa je potpuno razotkriveno, tvrdi Dačić. Poslednje hapšenje u Novom Sadu, Šarićevog advokata Radovana Štrpca, njegove supruge Dubravke i Stevice Kostića, trebalo bi da dovede do otkrivanja šta je sve imovina Šarićevih.Već je odlučeno da se ona privremeno oduzme, shodno nedavno usvojenom Zakonu o oduzimanju imovine stečene krivičnim delima.
Od Štrpca i društva se očigledno očekuje da istrazi otkriju kako su Šarići pazarili po Srbiji, ko su lažni-nominalni vlasnici i da o svemu tome svedoče jer bez toga neće biti pravog posla za državu. Pretpostavlja se, za sada, da su Šarići pravi vlasnici i nekoliko hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini koje su kupovali u slučajevima prethodno propalih privatizacija kada su raniji vlasnici ostali, zbog neizmirenih ugovornih obaveza, bez firmi. Zbog toga je priveden i ,,poznati biznismen” Mile Jerković iz Novog Sada, ali je pušten nakon saslušanja.
Ustanovljeno je da je Darko Šarić kupio većinu firmi koje je Jerković ,,izgubio”. Radi se, uglavnom, o poljoprivrednim dobrima u Vojvodini. Tvrdi se da je isplata izvršena u Šarićevoj vili na novosadskom Tatarskom brdu. Sastanke je navodno zakazivao Šarićev advokat Štrpac…
Mile Jerković je poznat kao blizak prijatelj Željka Ražnatovića Arkana kojem je na svadbi sa Svetlanom, poklonio kravu i tele. Prijateljstvo sa Arkanom je iz ratnih vremena, sa ratišta iz Zapadne Slavonije, gde je od Arkana dobio čin potpukovnika. U međuvremenu, Jerković je novac zarađen kriminalom legalizovao kupujući poljoprivredno zemljište i transportna preduzeća…
Za njega je advokat Štrpac najbolji za svedoka saradnika jer je on za Šariće, kaže, obavljao kupovine. Najinteresantnija je ova izjava Jerkovića data Blicu: ,,Agencija za privatizaciju je Jedinstvo, bez naknade, predala Štrpcu i njih treba da pitate kako su firme otišle u ruke Šarića”.
AGENCIJA: Ministar Dačić koji obećava da će srpska država ići na ,,sam vrh” narko mafije, nigde ne nagoveštava gde je taj vrh? Zar Šarići, prema dosadašnjim istragama, nisu vrh? Ili postoji i ,,vrh vrhova” što bi po logici delovanja organizovanog kriminala, trebalo da bude deo državnih struktura? Dačić kaže da je spreman da podnese ostavku ukoliko se ispostavi da su njegovi saradnici imali veze sa Šarićima.
Do sada se ispostavilo da su u srpskoj privatizaciji, otvoreno ili skriveno, učestvovali raznorazni krupniji i sitniji kriminalci. U slučaju Darka Šarića govori se kao o osumnjičenom za najteži – organizovani kriminal. S tim u vezi ne bi trebalo ispustiti iz vida i tekst koji je plasirao tabloid Kurir.
Izvesni Č.L. Novosađanin koji živi (i radi) u Australiji, kako tvrdi Kurir, obratio im se sa interesantnim informacijama.U pokušaju da kupi novosadski hotel Vojvodina, osujetio ga je Sreten Jocić-Joca Amsterdam. Na predlog Jocića, sreli su se u beogradskom Interkontinentalu, gde mu je on objasnio da je Vojvodina rezervisana za njegove prijatelje, a da u zamenu nudi posredovanje u kupovini nekog elitnog beogradskog hotela. Novosađanin se odmah vratio u Australiju, gde je navodno slučaj prijavio tamošnjem Interpolu i načelniku novosadske policije. A zatim i Kuriru. Istraga smatra da je hotel Vojvodina danas u rukama Šarića. Tvrdi se da je Joca Amsterdam imao ulogu rasterivača kupaca i u drugim Šarićevim transakcijama.
VIP: Familija Šarić je njegovala veze i sa estradom. Pevačica Dara Bubamara se ponosi bliskošću sa braćom (,,sjajni ljudi”), ali poriče saznanje o njihovom poslovima i poreklu bogatstva. Mlađani Nikola Rokvić kaže da su sarađivali ,,čisto profesionalno”,a Aca Pejović koji je i u februaru imao nastup u Šarićevom novosadskom klubu Mistik, da neće da odgovara na nezgodna pitanja o svojim prijateljima.
U Mistiku su pevali i Nina Badrić, Vlado Georgijev, a bliskost Goge Sekulić poreklom iz Pljevalja i braće, niko ne može sakriti. Pre nekoliko dana ona je sa sobom, usred afere Šarić, na ,,bal” Marijane Mateus, povela Svetlanu Šarić, suprugu Duška Šarića. Nekadašnja manekenka Svetlana kratko je uređivala svoje novine Kod koje su se bavile uzbudljivim životom srpskog džet seta.
No, poznata je i bliskost političara sa estradom. Tako je sam ministar Dačić nedavno bio na slavi kod zemljakinje Svetlane Ražnatović, protiv koje tužilaštvo završava istragu za pljačku 25 miliona maraka od transfera fudbalera.
SLOBODAN PAVLOVIĆ, DOPISNIK DANASA IZ VAŠINGTONA
Dačić dobar Srbiji, dobar i Americi
MONITOR: Šta Vama govori posjeta Ivice Dačića SAD, šta se od njega tu očekivalo?
PAVLOVIĆ: Govori mi o još jednoj evidentnoj potvrdi pragmatične američke spoljne politike koja se – ne samo kad je reč o našem regionu – zasniva na principu da će oni tražiti zajednički jezik i, uopšte, poslovati i sarađivati sa legitimnim predstavnicima svih država s kojima imaju diplomatske odnose. Sagovornici u Vašingtonu o tome govore i javno, ništa ne krijući niti prećutkujući i, kako naglašavaju, pri tome imaju u vidu ,,isključivo svoj nacionalni interes”.
Tako je i sa Srbijom – i pre i posle oktobra 2000. Naravno, nadležnima su ovde dobro poznati lik i delo i Aleksandra Vučića (koji je jesenas bio u Vašingtonu) i sad Ivice Dačića, ali si ih obojicu pozvali kao visoke predstavnike ,,relevantnih političkih snaga u Srbiji”.
Istovremeno, Srbija se ovde i zvanično označava kao ,,značajan faktor stabilnosti u regionu”, pri čemu se – za razliku od jednostranih tumačenja koja se tim povodom koriste u Beogradu – tu veoma ima u vidu i određena, jos prisutna strepnja (imajući u vidu ne tako davna iskustva) da se naša Srbijica ne pretvori ponovo u nekakav remetilački faktor, koji će početi da dovodi u pitanje uspostavljenu ravnotežu na našem delu Balkana i, uopšte, u Evropi. U to ime u Vašingtonu se prihvataju i veoma lepo tretiraju i svi vodeći predstavnici aktuelne političke stvarnosti Srbije – uključujući i one koji su nekad pripadali najbližem okruženju Miloševića i Šešelja. Obrazloženje je jednostavno: ako su oni i danas dobri Srbiji, dobri su i za Ameriku – dok se drugačije ne pokaže.
Nastasja RADOVIĆ