Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Tajni nadzor pod velom tajne

Objavljeno prije

na

Vesna Medenica se prenerazila što su joj novinari postavili pitanje da li su tačne tvrdnje da je nekoliko sudija podgoričkog Višeg suda, krajem 2005, bilo nezakonito podvrgnuto mjerama tajnog nadzora. ,,Ne znam zašto bi mene to pitali? Zar smatrate da ja na to treba da odgovorim?” Novinari baš znaju da promaše adresu: Medenica je u to vrijeme bila na čelu državnog tužilaštva koje je prema riječima bivšeg sudije Radovana Mandića naložilo problematične mjere tajnog nadzora protiv njega i njegovih kolega u Višem sudu. Danas je Vesna Medenica samo predsjednica Vrhovnog suda i ne propušta priliku da sa olimpijskih visina upozori sudije kakve su posljedice za nezakonito postupanje. Na ponovljeno pitanje novinara o mogućem nezakonitom postupanju tužilaštva u vrijeme njenog mandata ipak se udostojila da progovori koju. ,,To je tvrdnja tog sudije. I ništa osim onog što je on rekao nema. Čime potkrepljuje to?” Za prepisku između Stojanke Radović, njene kume i specijalne tužiteljke za organizovani kriminal, i bivšeg istražnog sudije Hamida Ganjole Medenica, kaže, ne zna ništa. ,,Nijesam u toku” (vidi boks).

Bivši sudija, sada advokat, Radovan Mandić tvrdi da je tužilaštvo itekako bilo u toku. On je na suđenju ovom novinaru po tužbi za klevetu bivšeg predsjednika Višeg suda Ivice Stankovića, potvrdio ranije datu izjavu i navode našeg nedjeljnika da je tužilaštvo krajem 2005, protiv njega i ,,pola sudija višeg suda” naložilo nezakonite mjere tajnog nadzora koje podrazumijevaju, praćenje, prisluškivanje i kontrolu bankovnih računa.

Sprovođenje tih mjera, kako je Monitor već objavio, navodno je inicirala lično Stojanka Radović, dok je nadzor formalno zatražio tadašnji Viši tužilac Novak Ražnatović, a sudski nalog potpisao bivši istražni sudija Višeg suda Hamid Ganjola. Za sprovođenje mjera bila je zadužena policija koja je, prema riječima Radovana Mandića, Ganjolu držala u šaci sa kompromitujućim materijalom.

Mandić je na sudu ispričao i detalje razgovora sa Ganjolom, koji danas poriče bilo kakvo učešće u ovom skandalu. ,,Tadašnji istražni sudija Hamid Ganjola nazvao me na privatni mobilni telefon i kazao da siđem ispred zgrade. Počeo je da se trese i da mi se izvinjava, govoreći da ga je sramota, ali da je morao da izda nalog za mjere prisluškivanja protiv mene i još pola Višeg suda. Na moje pitanje zašto kazao je – Rašo, nemam blage veze, ali sam morao to da uradim. Strpi se dva mjeseca, srediću ja to, pola suda smo prikačili”, svjedočio je Mandić, što bi i u banana državama rezultiralo kakvom-takvom reakcijom tužilaštva. Naše mudro ćuti.
Motivi za nadzor sudija se i dalje ne pominju, mada se mogu naslutiti. U optužnici za ubistvo policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića tužilaštvo je tvrdilo da je Viši sud, mimo zakona, omogućio, sada već osuđenima, Ljubu Bigoviću, Saši Boreti i Ljubu Vujadinoviću da tokom ljeta 2005. u spuškom zatvoru posjećuju zatvorenika Vuka Vulevića. Tužilaštvo je vjerovalo da je upravo tokom tih posjeta, koje je odobrio Viši sud, dogovorena kupovina BMW-a korištenog prilikom ubistva. Predsjednik Višeg suda Ivica Stanković koji sada tuži novinara Monitora i negira da je bio pod nadzorom, u nekoliko je navrata izbjegao da odgovori na pitanje ko je potpisivao te dozvole. Za to do danas niko nije odgovarao.
I sudija Radovan Mandić je ranije javno kritikovan od strane tužilaštva. Tužilaštvo je oštrim reakcijama propratilo prvostepenu oslobađajuću presudu koju je, zbog nedostatka dokaza, izrekao Damiru Mandiću, jedinom optuženom za ubistvo urednika podgoričkog Dana Duška Jovanovića. Presuda je govorila za sebe – nedostatak dokaza znači da policija i tužilaštvo nijesu dobro obavili posao. Bivši državni tužilac Vesna Medenica je preko medija odbrusila sudiji Mandiću da tužilaštvo nikada nije sakupilo više optužujućih dokaza nego u tom predmetu. U drugostepenom postupku Damir Mandić je osuđen na trideset godina zatvora, a sudija Mandić je pod pritiskom skinuo togu i prešao u advokate.
Šef Uprave policije Veselin Veljović je takođe na zatvorenoj sjednici skupštinskog Odbora za bezbjednost 2007. pominjao sudije Stankovića i Mandića u kontekstu ometanja i blokiranja istraga.
I umjesto da istražni organi svoje sumnje, ako imaju osnova, pretoče u krivične prijave, nadležni su izgleda posegnuli za nezakonitim nadzorom. Materijal sakupljen tokom dvomjesečnog praćenja nije zaveden u arhivi niti je, kako to zakon propisuje, u slučaju kada se ne dođe do inkriminišućih dokaza, predočen sudijama koje su bile pod lupom. Taj predmet je jednostavno nestao, a posljedice nazakonitog činjenja nadležnih trpi jedino Monitor koji se po tužbi Ivice Stankovića našao pred sudom.
Monitor je sudu predočio i materijalni dokaz da je ovaj predmet sačinjen prije nego što su svi počeli da se prave naivni. Iz te prepiske vidi se da je istražni sudija Hamid Ganjola, suočen sa prijetnjama kolega kojima je priznao da ih je ozvučio, uzalud pokušavao da od Stojanke Radović dobije predmet koji joj je ranije uručio. Specijalna tužiteljka se u odgovorima Ganjoli branila da ne zna ništa o tome, iako on u dopisima tvrdi da joj je sakupljeni materijal dao na ruke.


Spisi dobili krila

Monitor je objavio prepisku između bivšeg istražnog sudije Hamida Ganjole i specijalne tužiteljke Stojanke Radović koja dokazuje da su mjere tajnog nadzora protiv sudija Višeg suda bile sprovedene, a da je zatim predmet dobio krila. Da bi predsjednici Vrhovnog suda, tada državnoj tužiteljki, Vesni Medenici osvježili sjećanje na dokumentaciju u koju, kaže, nije upućena, ponovo je objavljujemo. ,,Spisi predmeta formirani povodom prijedloga Specijalnog tužioca RCG, Radović Stojanke, za izdavanje mjera tajnog nadzora Kri.br.515/06 – M.T.N. dostavljeni su na uvid istoj na njen lični zahtijev”, kaže se u službenoj zabilješci koju je tadašnji istražni sudija Hamid Ganjola sačinio 4. januara 2006. godine, odmah po okončanju mjera tajnog nadzora protiv svojih kolega iz Višeg suda. Kada su Radovan Mandić i Ivica Stanković doznali da su praćeni zaprijetili su istražnom sudiji Hamidu Ganjoli krivičnom prijavom. U tužilaštvu niko nije želio da prizna da je Ganjoli dao takav nalog, a predmet je dobio krila. ,,Potrebno je da nam u što kraćem roku dostavite spise predmeta kri.br.515/06 – M.T.N. koji se nalaze kod Vas na uvid”, kaže se u dopisu koji je Ganjola dvije nedjelje nakon što je predmet ustupio tužilaštvu, uputio specijalnoj tužiteljici Stojanki Radović. Iz tužilaštva je stigao interesantan odgovor sa potpisom Stojanke Radović. ,,U našoj službenoj evidenciji nije evidentiran nijedan predmet istražnog sudije Višeg suda iz Podgorice sa tom oznakom. Takođe nije evidentirano ni da je od Višeg suda u Podgorici traženo dostavljanje na uvid spisa predmeta”. Suočen sa prijetnjama kolega, sudija Hamid Ganjola ne odustaje. ,,U postupku koji se vodi povodom ubistva Slavoljuba Šćekića protiv NN izvršioca, na Vaš pisani i obrazloženi prijedlog izdao sam naredbu za određivanje M.T.N. protiv više lica. Na vaš usmeni zahtjev spise predmeta sam Vam lično predao iz ruke u ruku tako da je potrebno da mi iste što hitnije dostavite”, navodi se u dopisu koji je 27. januara 2006. godine Ganjola uputio specijalnoj tužiteljici. Ganjola i Stojanka Radović danas tvrde da ne znaju ništa o spornim mjerama tajnog nadzora. Original je u spisima predmeta za ubistvo policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića. Naravno, ako i on naprasno ne nestane.

Petar KOMNENIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo