Čudo su metafore, rekao bi direktor Vijesti Željko Ivanović. A tek putovanja, nova saznanja, širenje vidika. Samo jedna posjeta solani u Piranu, u Sloveniji, bila je dovoljna da se prosvijetli ministar održivog razvoja i turizma Crne Gore Branimir Gvozdenović.
On je, nakon što se upoznao s procesom proizvodnje soli u Piranu, s bazena te solane poručio kako bi već tokom ove godine, u mogućoj mjeri, trebalo pokrenuti ovakve aktivnosti u Solani u Ulcinju. „Primjer proizvodnje soli na najtradicionalniji način, koji je zastupljen u piranskoj solani, daje nam za pravo da se nadamo da će već ove godine biti moguće obnoviti proizvodnju soli u Ulcinju, u količinama u skladu s trenutnim mogućnostima. Takođe, ohrabreni smo ovim što smo vidjeli, jer na duplo manjem prostoru nego što je ulcinjska Solana, jednako uspješno funkcionišu proizvodnja soli, proizvodnja kozmetičkih i ljekovitih preparata, zdravstveni turizam i park prirode”, saopštio je Gvozdenović.
Samo oni koji ništa ne znaju o procesu proizvodnje slanih kristala i odnosu crnogorske Vlade u kontinuitetu prema ovom prostoru, mogu vjerovati u ove ministrove mantre. Da je volje i spremnosti, prethodno je trebalo osposobiti za rad pumpe, puniti bazene morskom vodom u martu i aprilu, pa da mjesecima traje nadzirani proces kondenzacije kako bi sredinom avgusta počela berba soli. Koje nema već treću godinu zaredom, što se nikada nije desilo u istoriji tog preduzeća, osnovanog 1934. .
Nevjerovatno, iako i ministar Gvozdenović iz Pirana poručuje da se radi o „jednostavnom proizvodnom procesu”. Tačnije, najjednostavnijem: so se u bazenima kristališe, uz pomoć sunca i vjetra. Sve prirodno, a so ekološka, zdrava i naša! Nekada su se za nju ratovi vodili.
Dok upućuju slatkorječive poruke javnosti, Vlada i Ministarstvo na čijem je čelu Gvozednović, ne odustaju od starih planova za prostor Solane, u neposrednom zaleđu Velike plaže.
Na sjednici Savjetodavnog tijela za Solanu, održanoj krajem prošle sedmice u Podgorici, obrađivači Prostornog plana posebne namjene za obalno područje (PPPNOP) i Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Ulcinja saopštili su da su na tom području predvidjeli izgradnju 200 ležaja. Obrađivač oba plana je Republički zavod za urbanizam i projektovanje, a naručilac posla Gvozednovićevo Ministarstvo. I to je jedinstven slučaj: Ulcinj je jedina opština u državi kojoj PUP izrađuje Vlada. Rad na tom dokumentu traje punih sedam godina.
Primjetno je da se kako vrijeme odmiče smanjuje broj kreveta predviđenih na Solani: od nekadašnjih 1.500 sada se došlo na 200. Međutim, svi predstavnici iz opštine Ulcinj bili su jedinstveni u stavu i na sjednici tog savjetodavnog tijela da ne treba biti turističkih kapaciteta na Solani.
,,Solana treba da bude zaštićena, da proizvodi so i da ima ekonomske benefite, ali ne i turističke kapacitete. U tome su složni svi u Ulcinju: političke stranke, civilni sektor, ekolozi”, kazali su prisutni Ulcinjani, pozdravljajući istovremeno predlog obrađivača da bude Spomenik prirode. Odrednica koja je stajala u Nacrtu Prostornog plana države iz 2008. godine, a koja je potom preko noći promijenjena kada je taj najvažniji državni akt, poslije Ustava, proslijeđen državnom parlamentu na usvajanje postajući – gradsko-građevinsko područje.
Četiri godine kasnije, glasanjem u toj istoj Skupštini, ranija odluka je promijenjena. U čitav slučaj uključila se Evropska unija i njezine institucije, međunarodne organizacije koje se bave zaštitom priorde i ptica, jer je Solana značajna na svjetskom nivou. Vlast se našla u čudu i pretrpjela je neviđenu blamažu zbog svog odnosa prema ovom jedinstvenom prostoru i sistematskom uništavanju najstarije ulcinjske kompanije. Došlo se do toga da će od ispunjavanja obaveza prema Solani zavisiti otvaranje jednog od najvažnijih poglavlja u pregovorima s EU (27, koje se odnosi na životnu sredinu), odnosno da će od toga zavisiti brzina puta prema Briselu.
Evropljani se ne mogu načuditi kako Vlada Crne Gore, odnosno Gvozdenovićevo Ministarstvo, već više od godinu dana odbija da ispuni obavezu koje je samo potpisalo: da uputi inicijativu da Solana bude upisana u Ramsarsko područje zaštićenih močvarnih staništa. Od devet kriterijuma za upis na ovu listu, Solana ispunjava čak šest. A dovoljan je samo jedan.
I to je razumljivo: u Vladi odlično znaju da bi nakon toga svaka pomisao o gradnji turističkih kapaciteta i betoniranja Solane bila nemoguća. Trebalo bi krenuti u neku novu priču.
Ko zna: možda je Gvozdenović doista u Piranu, na krajnjem sjeveru Jadrana, shvatio kakve su ogromne mogućnosti Solane. Još, kada Slovenci, kako su obećali, uskoro dođu u Ulcinj. Pa kada se još jednom „razmijene iskustava po pitanju korišćenja finansijskih mogućnosti pretpristupnih fondova EU, koje je Piranska solana u velikoj mjeri iskoristila”.
I poznati ornitolog Borut Rubinič navodi da sve solane na Mediteranu uspješno rade. ,,Samo ulcinjska ne proizvodi so već tri godine i posluje s gubicima”, dodaje ovaj slovenački ekolog, koji je nedavno na Solani otkrio novu vrstu ptica za Crnu Goru, širokokljunu sprutku (Limicola falcinellus).
Ta rijetka gnjezdarica sjevera Evrope gnijezdi se na ugroženim tresetištima Skandinavije, a zimuje u južnoj i jugoistočnoj Africi, praktično migrirajući više od pola planete i pripada grupi najizdržljivijih letača.
,,Podatak o prisustvu ove vrste na ulcinjskoj Solani samo potvrđuje važnost ovog lokaliteta, kao migratorne stanice za odmor i hranjenje brojnih vrsta ptica”, saopšteno je iz Centra za proučavanje ptica (CZIP).
Katnić: Istražujemo privatizaciju solane
Specijalni državni tužilac Milorad Katnić rekao je da je u toku istraga o privatizaciji Solane u Ulcinju. On je, odgovarajući na pitanje poslanika u Skupštini Crne Gore Dritana Abazovića, rekao da Tužilaštvo vrši vještačenja, traži određenu dokumentaciju od državnih organa, izjašnjenje da li je u procesu privatizacije plaćena ekonomska cijena. Prema njegovim riječima, pored materijalnog važan je efekat zaštite biodiverziteta tog područja. ,,Sve će to biti saopšteno javnosti u određenom trenutku”, dodao je tužilac Katnić.
Mustafa CANKA
ULCINJSKA SOLANA, OPET: NADA IZ PIRANA: Ministrovo prosvjetljenje