Anketnom parlamentarnom odboru, koji ispituje aferu Snimak, bivši ministar zdravlja i gradonačelnik Podgorice je kao „savjetnika” predstavio nepozvanog psihijatra iz podređene mu zdravstvene ustanove. Zbog čega je Miomir Mugoša, od tačno 649 drugih službenika i namještenika lokalne uprave, zatim još 2.029 zaposlenih u javnim ustanovama, preduzećima, agencijama i privrednim društavima čiji je osnivač Glavni grad Podgorica, pozvao baš dr Ljubinka Kaluđerovića?
„Ja sam hirurg, kolega je narkolog i tu smo da pomognemo”, rekao je Mugoša 18. jula, kada je saslušavan zbog dokumenta podgoričkog odbora DPS-a o zapošljavanju partijskih simpatizera, članova i aktivista, ukupno 140 osoba, od čega 37 pripravnika i 106 u trafikama jedne privatne firme.
U visokoj politici Mugoša je 23 godine, ratne, tranzicione, krizne: ministar je bio 10, a gradonačelnik već 13 godina. Ugovor s njim je faustovski, doživotan, a narečenog dr Kaluđerovića, piše u nekom tekstu, Mugoša je u Podgoricu lično doveo, skućio, plaća ga…
Proglasivši za ličnog „savjetnika” tog psihijatra iz JU Centar za rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci, čiji je osnivač SO Podgorica, Mugoša je razgorio glasine da, ne od juče, nabavlja povjerljive medicinske informacije o zdravstvenim tretmanima svojih političkih i poslovnih protivnika i članova njihovih porodica – poput bolesti zavisnosti, prekida neželjenih trudnoća u vanbračnim aferama, polnim i mentalnim bolestima, itd – pa ih, navodno, koristi ili je spreman da ih koristi.
Mugoša nije samo mogući podmukli atentator na Hipokrata, već je i dalje demijurg sektora zdravstva, možda i komercijalno povezanih nabavljačkih privatnih firmi, dobitnika multimilionskih tendera, gdje ima još „savjetnika”, ili, tvrde zli jezici – prikrivenih ortaka.
Uzmimo za ekspoziciju slučajan uzorak: dvojicu odbornika opozicione koalicije Bolja Podgorica koji su jula 2011. podržali Mugošin reizbor –Dragana Ostojića i Slavišu Guberinića. Za rješenje pozadine bizarnog prebjega možda ne igra nikakvu ulogu da su im supruge zaposlene u Fondu za zdravstveno osiguranje i privatnoj kompaniji Farmegra – ali je to činjenica, indicija; kako ko voli…
Pomenuta Farmegra se reklamira kao „jedna od vodećih veletrgovina lijekovima u Crnoj Gori”. Ona to svakako jeste, jer sa 3,12 miliona eura je, ukupno uzevši, na 11. mjestu rang-liste ponuđača sa najvećim ugovorenim javnim nabavkama za prošlu godinu u državi. Važna napomena glasi: osnovana je 1998, za Mugošinog ministarskog vakta.
Kao ministar zdravlja, a tada nije postojala procedura obaveznih tendera, on je čitavu deceniju praktično sâm odlučivao o trebovanjima, narudžbinama, komercijalnim ugovorima sa dobavljačima. Javno su osporene njegove milionske nabavke na primjer iz 1999. i 2000. preparata koji nijesu ,,lijek” za potrebe zdravstvenog sistema: losiona, pasti za zube, toaletne vode… Ako je to bilo u redu, zbog čega bi čudilo da se sada jedna veledrogerija pojavljuje u svojstvu „izvođača radova” na saobraćajnici?
Naime, u zahvatu DUP-a Donja Gorica, urb. parcela br. 3/557, investitor je Mugošina Agencija za izgradnju Podgorice, vlasnik parcele Glavni grad, a Farmegra – izvođač radova. Građevinsku dozvolu Up. 08-361/13-2 izdao je 15. januara ove godine gradski Sekretarijat za planiranje i uređenje prostora i zaštitu životne sredine.
Ukoliko dalje zagrebemo u poslovanje Farmegre – preskočićemo Podgoričanima opštepoznatu činjenicu da ima, ili je imala, aranžman sa Glavnim gradom za kupovinu poklona novorođenim – dolazimo do izvjesnih preko 3.900 kvadrata u KO Donja Gorica (LN br. 5650), klasifikovanih kao livada, šuma, pašnjak, sa ubilježenim teretima – enormnim hipotekarnim ugovorima.
Povjerilac je Societe generale, preimenovana Podgorička banka, čiji je Miomir Mugoša bio višegodišnji predsjednik Skupštine akcionara. Ko su dužnici na parceli u Mugošinoj rodnoj Donjoj Gorici? Zetagradnja Blagote Radovića 1,8 milion, Industriaiport- Industriaimpex i Farmegra zajedno, kroz identifikovanih pet hipotekarnih ugovora, čak 3,95 miliona eura.
Zetagradnja je jedan od glavnih dobitnika iz perioda kada je Mugoša planove višeg reda (GUP) mijenjao u skladu sa potrebama planova nižeg reda (DUP). Građevinski preduzimači, poput Radovića, upućivani su na Mugošu, jer je od njega zavisila egzegeza donošenja odluke o istovremenoj reviziji planskih dokumenta različite hijerarhije. Gradonačelnik je postavljao iste članove komisije za stručnu ocjenu različitih planova i dupliranjem honorara ih „stimulisao” da izmisle kakav maštovit stručni izgovor da se pristupi pretumbacijama oba plana.
Ključni parametar za određivanje cijene građevinskog zemljišta je njegova namjena definisana urbanističkim planom, a Mugoša je donosio odluke o promjeni namjene kroz izmjene prostornog ili urbanističkog plana. Ako tome dodamo da je u potpunoj diskreciji odrezivao visinu obračuna komunalija, dolazimo do osnovanosti pretpostavke: investitorima, poput Zetagradnje, obezbijedio je multimilionske profite. Jedno davno postavljeno pitanje – u kolikom broju slučajeva je, umjesto novca, Mugoša kao „kompenzaciju”, na primjer od Zetagradnje, za obračun komunalija, možda i na imena povezanih lica, prihvatao stanove ili poslovne prostore? – još nema odgovor.
A Industriaimport- Industriaimpex? To što se ova firma pojavljuje kao hipotekarni dužnik, skupa sa Farmegrom, ne čudi uzme li se u obzir da u njenoj vlasničkoj strukturi Industriaimport- Industriaimpex ima 80, a Janko Radunović i Sreten Đikanović po 10 odsto. Radunović i vjerovatno Đikanović su povezani sa Ekomedikom, firmom koja je u konzorcijumu sa italijanskim OMP Eco od Ministarstva zdravlja onomad dobila koncesiju – potpisao je ministar Miodrag Radunović – za preradu medicinskog otpada na 15 godina (vidi u Monitoru od 12. jula o.g.).
Ministar Radunović nadzire rad Fonda za zdravstveno osiguranje – čija komisija sastavlja liste lijekova za nabavku – ali i rad Montefarma, koji po narečenoj listi raspisuje i kešira tendere na kojima Farmegra veoma često pobjeđuje.
Ko je on-line veza Miomira Mugoše i Miodraga Radunovića? Odgovor je – Željko Vuković, koji je poput ministra zdravlja, te narečenog Janka Radunovića, takođe Beranac.
Miodragu Radunoviću je Vuković pet godina bio pomoćnik, pa je u tom periodu bio predsjednik odbora direktora Radoja Dakića. Upravo je 2007. prodato zemljište ove bivše fabrike beogradskoj Delti Miroslava Miškovića a investitore, Čelebić company i CMC, navodno su protivpravno oslobodili plaćanja naknade u iznosu od dva miliona eura.
Protiv Vukovića je vođena policijska istraga i podnijeta krivična prijava zbog osnovane sumnje da je, navodno, zahvatajući sa posebnih računa, pronevjerio više od milion eura. Ali, Mugoša ga je od Radunovića preuzeo krajem 2010. – imenovao ga je za svog glavnog administratora – pa su podgorička policija, Tužilaštvo, akcionari i ostali u lancu ishrane lovom na sitne zvjerke, naglo izgubili interes da išćeruju pravdu.
Vladimir JOVANOVIĆ