Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Vlast na uskom kolosjeku

Objavljeno prije

na

Radnici nikšićkih Boksita su, privremeno, odložili najavljeni štrajk vjerujući novim obećanjima vladinih emisara. Čekaće, dogovoreno je, makar do kraja nedjelje dvije plate koje im poslodavci duguju još od proljetos. Te je zarade, prema ranijim obećanjima čelnika izvršne vlasti, trebalo isplatiti prije prvog septembra. Rudnik, inače, još pokušava prodati rudu iskopanu prošle jeseni, dok prave, neprekidne proizvodnje u Boksitima nije bilo skoro tri godine. Kombinatu aluminijuma se, tvrde zajednički vlasnici KAP-a i Boksita, ne isplati da kupuje rudu iz svog rudnika!? Uvoze je – iz BiH, Rumunije, Afrike… Kad transport zakasni, što se zbog neplaćenih računa dešava svako malo, radnici KAP-a po fabričkom krugu sakupljaju opiljke. Valjda je to ona modernizacije koju su nam obećavali ovi sa vlasti dok su trgovali KAP-om.

Ni Željezarci (još) neće pohoditi Podgoricu, da pred Vladom i Parlamentom traže plate dovoljne makar za toliko da njihove porodice nijesu gladne. I oni su, objasnio je predsjednik fabričkog sindikata Janko Vučinić, „ispoštovali” poziv ministra ekonomije Vladimira Kavarića na pregovore i dijalog. Radnici žele pregovore kako bi sačuvali fabriku, objašnjavaju željezarci. Ali želje nijesu dovoljne da bi se preživjelo sa platom od

168 eura mjesečno koliko je, prema platnoj listi Željezare Toščelik, primio Radosav Čurović, radnik Kontrole kvaliteta, za 184 sata provedena na radnom mjestu. A Čurović je samo jedan od zapošljenih čija je plata manja od 200 eura. Radnici će, dakle, svoj protest nastaviti u fabričkom krugu. Vlasnicima, tvrde, njihov štrajk ne smeta pošto proizvodnje čelika u Nikšiću i onako nema već desetak dana. Vučinić i njegove kolege su, i pored toga, proglašeni za neprijatelje crnogorske ekonomije.

Time što traže pristojnu platu željezarci prijete poslovnom aranžmanu koji su ugovorili zvaničnici Vlade Igora Lukšića i turskog Toščelika. Umjesto da uvaže zvanične preporuke i pritrpe se tri – četiri godine. Prežive li planirani investicioni ciklus (i ako se taj ciklus ne pretvori u skupi cirkus, kao tri –četiri puta do sada) poslije će im sve biti lako. Kao kad izujete tijesne cipele.

Štrajk u Željezari bi mogao, kako javljaju dobro upućeni, loše uticati i na sudbinu KAP-a. Ta priča kaže da se Toščelik bio baš zagrijao za kupovinu fabrike koja trenutno duguje nekih 400 miliona eura (skoro pa dvogodišnju proizvodnju punim kapacitetom) ali ih je preplašila odlučnost nikšićkih radnika da se, ako treba i štrajkom, izbore za pravo da jedu svaki dan.

Znači: ako propadne genijalni naum kreatora ekonomske politike DPSDP koalicije da uz Željezaru upakuju i KAP, a onda sve to skupa zamotaju u 400-500 miliona eura našeg novca (oprost ili preuzimanje sadašnjih dugova, nove subvencije, odloženo plaćanje poreza i dorinosa…) krivi će biti radnici i sindikalci. Pošto su vladajući političari i lopovi, kao „časni ljudi” i „korektni momci”, oslobođeni bilo kakve odgovornosti.

Svoje tvrdnje o tome da nikšićki radnici ometaju novi posao stoljeća u Dajbabama, medijski izvori iz vladinog okruženja dokazuju činjenicom da su predstavnici Toščelika bili u KAP-u. Tamo su, potvrđuju i izvori Monitora, razgledali pogone. Posebno su ih, tvrde prisutni, interesovala postrojenja i hale izgrađene od čelika. Neki su otud zaključili da Turci imaju prilično jasnu ideju o tome šta bi trebalo uraditi sa KAP-om. To je za sada, ipak, samo utisak.

Uglavnom, slijedeći proklamovanu političko-ekonomsku doktrinu o bezgriješnosti Mila Đukanovića, njegovih namjesnika i poslovnih partnera, EPCG je odustala od prijetnje da će Kombinatu isključiti struju 1. oktobra, ukoliko njegovi vlasnici ne plate dug od, pazite sada, 50 miliona eura!

Da se zna: toliko košta struja koju KAP potroši za više od godinu dana. To je skoro 20 odsto planiranog godišnjeg prihoda Elektroprivrede. Nije nevažno, u EPCG tvrde da ih svaki euro uvezene struje koju im KAP nije i neće platiti, košta dvostruko više.

Pogodite ko plaća tu razliku.

Mala pomoć – u pitanju su isti oni koji će platiti i više od 70 miliona eura potrošenih za rekonstrukciju i modernizaciju pruge Nikšić – Podgorica. Projekat je, negdje na razmeđu vjekova, odobrila Vlada Filipa Vujanovića, kao mali znak pažnje gradu koji nam je dao voljenog vođu, velikog majstora vlasti i svih vrsta međunarodnih tranzita.

Pošto nema dobrih izbora bez dobrog i svečanog otvaranja, državnih zastava i malo patetike, pruga će biti puštena u rad bez upotrebne dozvole, prije izborne šutnje, u momentu kada spin majstori vlasti procijene da će to njihovim poslodavcima donijeti najviše poena.

Uvertira je počela. Zarija Franović, prvi čovjek Željezničke infrastrukture Crne Gore, preko nadležnih službi najavljuje kako će ponovnim puštanjem u rad pruge Nikšić-Podgorica najviše koristi imati “nosioci ekonomskog razvoja Crne Gore: KAP, Boksiti i Željezara, kao i Luka Bar jer će se prevoz tereta koji je ranije bio usmjeren na drumski saobraćaj ponovo vratiti na taj logistički pravac”. U ovom tekstu je napisano ponešto o stanju u kome se nalaze Franovićevi „nosioci ekonomskog razvoja”. Nije preporučljivo uzimati bez rezerve predviđanja čovjeka koji je onako strastveno branio DPS amandmane na Zakon o bankama, a potom i Prvu banku, njene vlasnike i menadžment. Uostalom, odmah nakon najava o povratku tereta na prugu Nikšić – Podgorica, sastavljači saopštenja ŽICG tvrde kako „remont pruge nije uticao na funkcionisanje teretnog saobraćaja koji se odvijao bez ograničenja svih godina rekonstrukcije”. Šta će se onda vratiti? Izuzev što će jaja, sir i povrće iz Nikšićke župe, subotom, na podgoričke pijace stizati vozom umjesto autobusom. Da li je to dovoljno da opravda investiciju od 70 miliona eura?

Eksplozija socijalnog nezadovoljstva ponovo je odložena. Nije isključeno da će, uz malo sreće i malo više para, Vlada uspjeti u naumu da 14. oktobar dočeka bez uličnih protesta, blokiranih puteva i(li) kampovanja nezadovoljnih građana ispred takozvanih institucija sistema: Vlade, parlamenta, Ustavnog suda… Nakon toga biće – što smo tražili to smo i dobili.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo