Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Zaboravljena zadužbina

Objavljeno prije

na

Nad vlasništvom opustošene zadužbine Jovana Boškovića, Đura Đurovića i Jevrosime Laketić u hercegnovskom naselju Srbina, ratuju Ministarstvo prosvjete i OŠ Milan Vuković, s jedne, te Fondacija Zadužbinska škola u Srbini-Herceg Novi, s druge strane.

U međuvremenu, ovo nekada prelijepo zdanje, zapostavljeno i devastirano, izgorjelo je u požaru prije nekoliko godina. Danas nema krova, iz zgrade zjape prazni prozori, a dvorište i pomoćni objekat u podjednako su lošem stanju.

Zadužbina Bošković-Đurović-Laketić jedna je od najstarijih zadužbina na teritoriji današnje Crne Gore. Osnovali su je Jovan Bošković, Đuro Đurović i Jevrosima Laketić. Jovan Bošković, iz Tople kod Herceg Novog, rođen je 9. juna 1761. U testamentu, sastavljenom 17. marta 1826. godine, Bošković je dio bogatstva opredijelio za dobrotvorne svrhe u Herceg Novom. Crkvi Sv. Spasa u Toploj i manastiru Savina dao je po hiljadu pjastara, a siromašnima iz „drage domovine” 3.000 pjastara. Znatna sredstva Bošković je ostavio za otvaranje škole u Herceg Novom. Ovaj gest podstakao je vlasti i građane Herceg Novog da skupljaju dodatni novac za školu. Mnogi građani dali su priloge. Djeca Jovana Boškovića 1835. obećala su da će pomoći otvaranje škole. To, ipak, nije bilo dovoljno, sve do 1838. godine, kada je umro bogati trgovac Đuro Đurović iz Trsta. Đurović je rođen u Žlijebima kod Herceg Novog sredinom 18. vijeka. Nije imao djece, i nakon smrti svoje žene, u Trstu je 27. aprila 1838. napisao testament po kojem je svoju imovinu podijelio siromašnima, rodbini, prijateljima, crkvama i manastirima. U testamentu se, uz ostalo:

„Ostavljam odjednom toliko dvije kuće (u Trstu-D.P.) označene brojem 99 i brojem 157. Ove kuće ostavljam da se osnuje jedna škola jezika srpskohrvatskog, njemačkog i italijanskog i ta će se škola morati otvoriti u Boki Kotorskoj u Herceg Novome, na Toploj ili u gradu Herceg Novome, i sa svršetkom ove dvije kuće morat će se platiti nastavnik i ostali troškovi za školu, na današnji dan vraćaju (prihoduju-D.P.) pomenute kuće fjorina 1260, zapamti odbor veliki magazin kuća br.118 i br. 99 da i taj magazin isto tako sa obje kuće bude za školu.”

Zadužbine trgovaca Boškovića i Đurovića su bile gotovo identične, a presudan korak k otvaranju škole bila je posljednja želja Jevrosime Laketić, rođene Vladislavić, koja je umrla u selu Srbina kod Herceg Novog 1847. godine. U testamentu je navela da je svoju kuću namijenila školskoj zgradi, i izrazila želju da se njena zadužbina spoji sa zadužbinama Jovana Boškovića i Đura Đurovića.

S njihovim novcem obnovljena je kuća Jevrosime Laketić i adaptirana za potrebe Srpske pomorske zakladne škole u Herceg Novom. Škola je imala više naziva: Fondacionalna škola nautike i jezika, Blagodjetelno zavodno učilište jezika i moreplovstva, Zavod Srbina itd. No, u Statutu škole iz 1862. godine njen naziv je Škola jezika, Pomorska zakladna škola u Herceg Novom. Statutom je bilo previđeno da se uče srpskohrvatski, njemački i italijanski jezik. Škola je radila do 1914. godine, kada je prekinula rad zbog izbijanja rata. U septembru 1919. godine preimenovana je Nižu realnu gimnaziju. Od 1946. godine imovina škole nalazila se u državnom vlasništvu, i u njoj je radila gimnazija. Od 1958. zvala se Osnovna škola Milan Vuković. Zgrada je stradala u zemljotresu 1979. godine, i nakon toga je napuštena, a u avgustu 2008. izgorjela je njena unutrašnjost. Škola je imala brojne donatore. Srpska kreditna zadruga iz Herceg Novog je 1920. godine poklonila 10.000 kruna. Kapetan Nikola Janković (1870-1936), koji je rođen u Igalu a živio u Trstu, poslao joj je 1921. godine pomoć od 35.520 kruna, koje je prikupio od nekoliko dobrotvora. Tokom 1922. godine pomoć su poslali Božo Nikolin Đurđević iz Mokrinja, koji je živio u Bjuik Montani (SAD), u iznosu od 80.000 kruna i Đina Mihanović, rođena Vukasović iz Orahovca, koja je živjela u Buenos Ajresu (Argenitna) od 50.000 kruna.

Direktor OŠ Milan Vuković Željko Bojović, objašnjavajući isotrijat kaže: „Za vrijeme Prvog svjetskog rata ova škola nije radila. Počinje da radi decembra 1919. kao niža gimnazija. Tokom Drugog svjetskog rata škola je bila pod italijanskom upravom. U zadužbinskoj zgradi u Srbini pod različitim nazivima radila je sve do zemljotresa 1979. dok zgradu kroz period nakon zemljotresa koristi Opština, a potom Auto-moto društvo.”

Zadužbina je bila vlasništvo škole od dobijanja naziva

Milan Vuković do odluke Ministarstva prosvjete i nauke RCG da se

vlasništvo prenese na državu. Postupajući po toj odluci, zadužbinski školski objekat u Srbini postaje vlasništvo države Crne Gore od 2006. godine.

Za njenu obnovu postoji idejni projekat, kojeg je uradila Agencija za izgradnju i razvoj Herceg Novog, a koji od prošle godine tavori u fiokama resornog ministarstva.

Uprkos tome što je pretprošle godine tadašnji ministar prosvjete i nauke Sreten Škuletić, obišavši hercegnovske škole i vrtiće, zajedno s gradonačelnikom Dejanom Mandićem obećao sanaciju ovog objekta, obećanje ni do danas nije ispunjeno.

Marija ČOLPA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo