Povežite se sa nama

DRUŠTVO

ZAŠTITITI  SVETI STEFAN I MILOČER: Vlada da poništi UP – hotelski rizort Miločer

Objavljeno prije

na

Situacija na terenu, na kome investitor, kompanija Adriatic properties d.o.o Budva, zakupac hotela Sveti Stefan i Miločer,  nesmetano gradi gabaritni objekat u miločerskom parku, dovela je u pitanje ozbiljnost obećanja ministra ekologije, urbanizma i prostornog planiranja, Ratka Mitrovića, koji je, kako je javnost obavijestio gradonačelnik Budve Marko – Bato Carević,  naredio obustavu radova na izgradnji Hotela Kraljičina plaža u Miločeru

 

Tokom nedavne sjednice lokalnog parlamenta u Budvi, predsjednik Opštine Marko – Bato Carević obavijestio je javnost da je ministar ekologije, urbanizma i prostornog planiranja, Ratko Mitrović, naredio obustavu radova na izgradnji Hotela Kraljičina plaža u Miločeru. Situacija na terenu, na kome investitor, kompanija Adriatic properties d.o.o Budva, zakupac hotela Sveti Stefan i Miločer, nekoliko dana nakon ove spektakularne objave i dalje nesmetano gradi gabaritni objekat u miločerskom parku, dovela je u pitanje ozbiljnost izrečenog obećanja.

Namjeru o zabrani gradnje hotela nije pratila odgovarajuća procedura, donošenje odluke o zabrani gradnje, angažovanje nadležnih inspekcijskih službi za njeno sprovođenje blokada gradilišta i sve one radnje koje se u takvim slučajevima podrazumijevaju. I pored nepodijeljene volje građana Budve, posebno mještana naselja Pržno i Sveti Stefan i odborničke većine u SO Budva, da se zaustavi degradacija poznatog ljetovališta, pet dana nakon najave akcije ministra Mitrovića, gradnja nije obustavljena. To ne znači da neće biti, jer u obimnoj dokumentaciji koja prati izgradnju Hotela Kraljičina plaža i depadansa sa stanovima za tržište, ima bezbroj propusta, nepoštovanja važećih prostornih planova i zakona koji regulišu ovu oblast.

Gradnja u Miločeru samo je dio  državnog projekta urbanizacije bisera crnogorske obale  izvedenog pod pokroviteljstvom bivše Vlade, na kome je bila angažovana  plejada saizvršilaca, ministara, dvorskih arhitekata, planera, poslanika i državnih institucija. Posao urbanističke devastacije uz otuđenje zemljišta u Miločeru na 90 godina, obilježila je i politička korupcija visokog nivoa.

Prvi korak u tom pravcu bio je izmjena Zakona o uređenju prostora 2013. godine, dodavanjem novog člana 60a, kojim je Vladi omogućeno da u slučajevima kada za određeni prostor nije pokriven planskom dokumentacijom, sama, odnosno Ministarstvo uređenja prostora, određuje UT uslove za gradnju objekata od opšteg interesa. Što se direktno odnosilo na kompleks Miločer – Sveti Stefan.

Iste godine zaključeni su aneksi na osnovni ugovor o zakupu turističkog kompleksa, o produženju zakupa sa 30 na 42 godine, zatim o smanjenju godišnje rente zakupa za 30 odsto.

Kontroverzni aneks br.1 ugovora o zakupu Hotela Kraljičina plaža usvojen je u Skupštini CG u decembru 2015. sa 43 glasa poslaničke većine u parlamentu, uz presudnu podršku poslanika opozicione Pozitivne CG, čiji lider Darko Pajović za te zasluge biva nagrađen ambasadorskim mjestom u dalekom Pekingu. Poslanici su podržali zahjev kompanije Adriatic properties d.o.o, da im se odobri pravo vlasništva i prodaje 66 luksuznih stanova veličine po 200 kvadrata koje će izgraditi u miločerskom parku.

U martu 2015. Vlada je donijela Odluku o određivanju lokacije za Hotelski rizort Miločer i programski zadatak za raspisivanje javnog konkursa za projekat urbanističko-arhitektonskog rješenja za prostor koji obuhvata površinu od 35 hektara. Posao je obavilo MORT, odjeljenje za razvojne projekte  ministra Branimira Gvozdenovića, kojim je rukovodila arhitektica Dijana Vučinić.

Prema odluci Vlade i programskom zadatku  raspisan je javni konkurs za Miločer, koji je zahvatao i prostor Svetog Stefana. Dugo planirani zločin protiv prirode, devastacija prirodno-istorijskog i kulturnog nasleđa time je bila ozvaničena. Zakupcu turističkog kompleksa Sveti Stefan i Miločer omogućeno je da izgradi 41.000 kvadrata prostora različitih namjena na najatraktivnijoj lokaciji u državi. Ako se tome doda 3.000 kvadrata već izgrađenog SPA centra u zaleđu Kraljičine plaže, može se govoriti o svojevrsnoj betonizaciji najljepšeg dijela crnogorske obale.

U okviru Hotelskog rizorta Miločer planirana je izgradnja hotela, više luksuznih vila, apartmanskog kompleksa, ugostiteljskih objekata, poslovnih prostora, heliodroma, dječjeg igrališta, dva teniska terena, garaža, trafostanica.., na 17 lokacija u prostoru Miločera i Svetog Stefana.

U toku je gradnja Hotela Kraljičina plaža sa oko 22.000 kvadrata bruto izgrađene površine, kojoj se mještani protive. Pored novog hotela koji ima 8 spratova, od kojih pet nadzemnih etaža, sa oko 300 ležajeva, naći će se i sporni apartmanski kompleks sa 66 stanova namijenjenih prodaji. Planirana je i izgadnja pet luksuznih vila sa sopstvenim bazenima i vrtovima, ukupne površine od 5.000 kvadrata. Neke su planirane na mjestu postojećih starih vila, dok su dvije nove pozicionirane među egzotičnim drvećem bujnog miločerskog parka.

Nije pošteđen ni popularni kafić na kraju miločerske plaže poznat pod imenom Zverinjak, na kome je planirana gradnja apartmana. Ovaj restoran-kafe bio je nakratko ekskluzivan specijalizovani restoran, koji je vodio slavni par iz Hrvatske, pjevačica Tereza Kesovija i vaterpolista Ronald Lopatni.

Prostor ispred Hotela Sveti Stefan napadnut je objektima na više lokacija. Stara administrativna zgrada  pretvara se u apartmansko-poslovni centar sa 5.000 m2. Planiran je red samostalnih vila u maslinjaku, projektovanih kao replike starih crnogorskih kamenih kuća ukupne površine oko 13.000 kvadrata. Nadograđuju se divlje podignute administrativne zgrade u maslinjaku sa preko 3.000 kvadrata. Planirana je i nova garaža na četiri nivoa sa 4.500m2. Gradiće se i direktno na pijesku istočne svetostefanske plaže, na lokaciji restorana Pod murvom.

Kompanija Adriatic properties, koja obavlja posao zakupca,  dobila je u aprilu 2019. UT uslove od Ministarstva održivog razvoja za gradnju objekata na pomenutih 17 lokacija. Sastavni dio UTU predstavlja Rješenje o konzervatorksim uslovima koje je izdala Uprava za zaštitu kulturnih dobara, područna jedinica Kotor, koje je potpisao direktor Božidar Božović.

Institucija kulture sa Cetinja pridružila se armiji Vladinih poslušnika i insititucija koje su dragovoljno omogućile uništavanje dragocjenog prostora Svetog Stefana i Moločera i izdala konzervatorske uslove za gradnju objekata na prostoru koji je zakonom zaštićen kao kulturno dobro.

Sveti Stefan je stavljen pod zaštitu kao spomenik kulture 06. decembra 1949. godine, odmah nakon osnivanja Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Pravna zaštita grada-hotela traje u kontinuitetu iako se Uprava za zaštitu kulturnih dobara poziva isključivo na sopstveno rješenje  od 28. septembra 2017. godine kojim je Sveti Stefan proglašen za nepokretno kulturno dobro od nacionalnog značaja.

Rješenjem su utvrđene i granice zaštićene okoline. Osam parcela na kojima je predviđena gradnja na desetine hiljada kvadrata, predstavljaju integralni dio zaštićene okoline nepokretnog kulturnog dobra Sveti Stefan.

Za očekivati je da se insititucija čija je obaveza zaštita prirodnog i kulturnog blaga od nacionalnog značaja izjasni protiv gradnje objekata, ali to nije učinjeno. U uobičajenom maniru Uprave konzervatorski uslovi su dvosmileni, upozoravaju, ali ne uslovljavaju.

„Nove gradnje i dogradnje na parcelama oko Svetog Stefana predvidjeti tako da se maksimalno uklope u ambijentalne karakteristike i da budu maksimalno podređene ambijentu Svetog Stefana“, navodi se u rješenju.

Konstatovano je takođe da se na parcelama u Miločeru nalaze objekti koji posjeduju urbanističke, arhitektonske, ambijentalne i kulturne vrijednosti graditeljstva XX vijeka. Te da taj prostor predstavlja urbanističko-arhitektonski koncept koji čini jedinstvo prirode, hortikulture, arhitekture, plaža i izgrađenih objekata sa viskoim ambijentalnim arhitektonskim i urbanističim vrijednostima. Činjenica je da je ovaj prostor od 1931. godine kada je nastao, prepoznat i očuvan kroz vremenski period od 84 godine“. Ali prema stavu Uprave, više i ne mora.

UZKD reporučuje da se projekat Hotela Kraljičina plaža u Miločeru izradi „uz maksimalno uklapanje u sveobuhvatni ambijent“. Međutim, snimci zgradurine koja niče u Miločeru sa svojih pet nadzemnih etaža i visinom od blizu 30 metara, ni na koji način se ne uklapaju u okolinu koju zadati konzervatorski uslovi karakterišu kao – definiciju kulturnog pejzaža. Ali nikoga glava nije zaboljela zbog toga.

Ostaje nada da će nova Vlada i Ministarstvo ekologije, urbanizma i prostornog planiranja preispitati sve odluke prethodnika, UT uslove, usklađenost sa Planom obalnog područja i konzervatorski projekat za konkretnu devastaciju Miločera. Za očuvanje cijelog prostora crnogorskog Akropolja, kako grčki zakupac Svetom Stefanu tepa, potrebno je poništiti degradirajući urbanistički projekat – Hotelski rizort Miločer.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

SKUPŠTINA CRNE GORE: Godina počinje blokadom  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Godina koju trebaju da obilježe krupne reforme zbog boljitka građana, ali i EU obaveza, počinje sa posvađanim političkim elitama. Do ulaska u EU, Crna Gora mora da zatvori još 27 poglavlja. Za taj posao ova godina je ključna. A parlament blokiran

 

 

Zbog spora vlasti i opozicije oko Ustavnog suda u Novu godinu smo ušli sa blokiranom Skupštinom i nesuvajanjem budžeta.

Zbog neusvajanja budžeta, Crna Gora će ponovo ići na privremeno finansiranje. Potrošačke jedinice će mjesečno dobijati 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini sve dok se ne usvoji Zakon o budžetu.
Za vrijeme Vlade premijera Zdravka Krivokapića na snazi je bilo privremeno finansiranje pola godine, pa su isplate plata i penzija tekle nesmetano.

Za razliku od tog vremena, aktuelna Vlada je planirala niz povećanja i reformi koje nijesu izvodljive bez usvajanja budžeta – od stavki u kapitalnom budžetu, vraćanja nagomilanih dugova, do povećanja penzija za srazmjerne penzionere i plata za pripadnike Vojske.

Iz vlasti zato okrivljuju opoziciju da nema opravdanja za blokadu procesa koji utiču na povećanje penzija, plata, naknada za novorođenčad, staračkih naknada, dječijih dodataka, naknada majkama, besplatnih udžbenika, podršku radnicima i sve ono što su građani s pravom očekivali od ovog budžeta… Uz to optužuju opoziciju i za ugrožavanje likvidnosti države i usporavanje evropskog puta.

,,Ustavni puč i narušavanje pravnog poretka, enormno zaduženje koje će u tri godine preći tri milijarde eura, ili oko pet hiljada eura po svakom građaninu, uključujući i djecu… Povratak kriminalnih obračuna i surovih likvidacija na ulicama, skandali u prosvjeti, slabljenje borbene gotovosti Vojske Crne Gore, narušavanje dobrosusjedskih odnosa, najavljena blokada evropskog puta i mnoge druge negativnosti i skandali koji prate ovu vladu i parlamentarnu većinu, zaslužuju snažan odgovor opozicije. Mi nećemo skrštenih ruku posmatrati kako nam jedna skupina političkih diletanata i poslušnika centara moći drugih država uništava Crnu Goru i njene institucije”, objasnio je razloge blokade Skupštine za Dan poslanik URA Filip Adžić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

GOVOR MRŽNJE I MI: Nekažnjiv, pa raste

Objavljeno prije

na

Objavio:

Govor mržnje je sve prisutniji u javnom prostoru Crne Gore, a posebno je pojačan nakon posljednje tragedije na Cetinju . Praksa govori da oni koji siju mržnju najčešće bivaju kažnjeni prekršajno, ukoliko se uopšte kazne

 

Velike tragedije često bivaju povod da se ljudi okupe i zajednički prebrode teške trenutke. Međutim, u Crnoj Gori one nerijetko dodatno podstiču podjele i pojačavaju govor mržnje.

Tako smo nakon 1. januara na Cetinju, kada je u teškom zločinu stradalo 12 ljudi (i trinaesti počinilac), a četvoro njih ranjeno, na internetu vidjeli izlive mržnje sa svih strana.

Iako će srbijanski tabloidi biti upamćeni po  žutilu i neprofesionalizmu koje je izbijalo iz gotovo svakog naslova i rečenice o cetinjskoj tragediji, biće upamćeni i po govoru mržnje koji su sipali po svojim čitaocima. Prednjačio je Srpski telegraf, koji je na svom portalu objavio tekst pod naslovom: „Njegoš prokleo Cetinje: Ubijaće se sve dok ne vrate kapelu na Lovćen!“ ilustrovanu slikom Njegoša i srušene kapele na Lovćenu, kao i slikom masovnog ubice Aca Martinovića.

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) saopštio je da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podjelama i produbljivanju društvenih tenzija. Zbog toga će, kako kažu, zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mjere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.

Međutim, glavno leglo govora mržnje događalo se na društvenim mrežama, gdje su su se izdvojile dvije grupe. Jedna  koja smatra da su Cetinjani zbog svojih nacionalnih i vjerskih stavova to zaslužili, i druga koja je za zločin krivila „svetosavce“ i Srpsku pravoslavnu crkvu, čijoj konfesiji je masovni ubica navodno pripadao. Bilo je poziva da se Cetinjani vrate vjeri i skinu prokletstvo sa jedne strane, a sa druge da se „puca po svetosavcima“ i da se u manastirima traži oružje.

Određene narative podgrijao je i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije Perić. „Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja”, kazao je on.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BEZ DOGOVORA U BUDVI: Vlada zakazala konstitutivnu skupštinu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje  većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija

 

 

Gotovo dva mjeseca od poslednjih lokalnih izbora u Budvi, nema dogovora stranaka za formiranje vlasti.  Nema ni usaglašenog predloga za funkciju predsjednika lokalnog parlamenta, dok zakonski rokovi za uspostavljanje funkcionalne uprave polako ističu.

Na sjednici održanoj 28. decembra Vlada je donijela odluku da se prva sjednica Skupštine opštine Budva održi u petak, 10. januara. Za sazivanje prve sjednice nakon izbora od 17. novembra, nadležna je Vlada, u skladu sa članom 39 Zakona o lokalnoj samoupravi, jer su u pitanju ponovljeni lokalni izbori. Majsko izjašnjavanje građana Budve propalo je, političke partije, grupe građana i koalicije, nisu uspjele da postignu dogovor oko formiranja vlasti, nije održana sjednica parlamenta i nije izabran njen predsjednik.

Politička scena u Budvi više je nego zanimljiva. Od 25. marta ove godine kada je odlukom Vlade skraćen mandat lokalnom parlamentu, opština Budva radi bez zakonodavne  i izvršne vlasti. Sa predsjednikom opštine Milom Božovićem  koji se godinu i devet mjesec nalazi u zatvoru u Spužu, jedinim autoritetom za donošenje svih važnih odluka oko imenovanja i razrješenja kadrova kao i odluka o načinu trošenja novca iz bogate budvanske kase.

U fotelji potpredsjednika opštine smjenjuju se Božovićevi najbliži kadrovi, zavisno od nivoa poslušnosti i bespogovornog izvršavanja odluka koje stižu iz Spuža. Opštinom trenutno rukovodi potpredsjednik Nikola Jovanović, lider grupe građana Budva naš grad, koja je na novembarskim izborima osvojila 9 odborničkih mandata. Isto koliko i lista Za budućnost Budve, koalicije DF-a, koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro.

Ove dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija.

Dnevni red prve sjedince SO poslije devet mjeseci ima samo dvije tačke.  Potvrđivanje mandata odbornicima i izbor predsjednika Skupštine opštine Budva.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo