Povežite se sa nama

OKO NAS

BRENDIRANJE DOMAĆIH POLJOPRIVREDNIH I PREHRAMBENIH PROIZVODA: Mukotrpan posao

Objavljeno prije

na

Proizvodi koji se, prema propisima naše države mogu registrovati oznakom porijekla ili geografskom oznakom su meso, mliječni proizvodi, ali i jaja, med, voće, povrće, žitarice, ribe, školjkaši… Tu oznaku mogli bi dobiti i pivo, biljni napici, hljeb, pekarski proizvodi, tjestenine. Treća oznaka (,,garantovano tradicionalni proizvod”) podrazumijeva posebne fizičke, hemijske, mikrobiološke ili organoleptičke specifičnosti, ali i dokaz o postojanju na tržištu bar četvrt vijeka.

Prema riječima Merise Čekić, savjetnice u Ministrastvu poljoprivrede „brendiranjem” onog što proizvode, poljoprivrednici bi dobili mnogo. Kao i država.

,,Proizvodač, osim zarade, dobija i jak marketing iza kojeg će stati država, sigurnije tržište i garanciju da se njegov proizvod neće zloupotrebiti. Za državu benefit je očuvanje identiteta i tradicije, ali i razvoj ruralnih sredina”, kaže ona.

Zakon koji uređuje brendiranje usvojen je u martu 2011 ali do sada nijedan proizvod u Crnoj Gori nije dobio tu oznaku. Prilično komplikovana procedura kojom se dolazi do te vrste ,,zaštite”, odnosno ,,brendiranja” čini se, dugo je bila nepoznanica proizvođačima, a tek od nedavno Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja krenulo je u edukaciju po opštinama. Na terenu se svima, čiji bi proizvodi mogli zaslužiti takve oznake, detaljno objašnjava koliko je posla pred njima. Pored edukacije, za sada, čini se, država neće na drugi način pomagati, pa je neophodno, prije svega, udruživanje proizvođača, a zatim korak po korak krenuti u proces.

Proizvodi s geografskom oznakom, prema našim propisima, treba da imaju specifičan kvalitet, reputaciju ili druge karakteristike, koje ih povezuju s određenima regionom. Kada je riječ o toj vrsti oznake, najmanje jedna faza proizvodnje odvija se u tom regionu, dok sirovina može poticati i iz drugog područja.

Treća oznaka (,,garantovano tradicionalni proizvod”) podrazumijeva posebne fizičke, hemijske, mikrobiološke ili organoleptičke specifičnosti.Takvi proizvodi, osim što je neophodno da su na tržištu kroz vremenski period koji dokazuje prenošenje s generacije na genaraciju (najmanje 25 godina), treba da imaju i specifične metode proizvodnje, a sve to da ih jasno razlikuje od sličnih proizvoda.

Za sada, iako mahom na početku procedure, najozbiljnije su u priču o zaštiti onog što proizvode krenuli pčelari, maslinari, proizvođači pljevaljskog sira, a od skoro i svi oni koji poznaju vještinu spremanja kolašinskog ,,lisnatog” sira. Barski i ulcinjski maslinari namjeravaju krenuti u preceduru zaštite maslinovog ulja geografskom oznakom.

Edukacija Ministarstva poljoprivrede minulih mjeseci bila je usmjerena na maslinare koji imaju sertifikat o starosti svojih stabala, a koja je tokom ove godine utvrđena na Istanbulskom univerzitetu.

,,S područja Ulcinja 25 proizvođača posjeduju sertifikat koji pokazuje starost stabala od 500 do 2.000  godina, što predstavlja dobru osnovu za bolju valorizaciju crnogorskog maslinovog ulja. Te sertifikate posjeduje i isti broj barskih maslinara”, kažu u resornom Ministarstvu.

Sertifikat kao dokaz duge tradicije uzgoja dobra je osnova, ali pred Uljcinjanima i Baranima najvažniji je zadatak jačanje udruženja, a zatim i dogovor oko proizvodnje, kontrole, deklarisanja. U slučaju registracije geografske oznake neophodna je obuka za interne kontrole i dalja edukacija za pripremu ,,proizvođačke specifikacije”, kao osnovnog dokumenta za zaštitu naziva.

Crnogorki pčelari takođe namjeravaju kvalitet svojih proizvoda istaknuti kroz sistem označavanja geografskom oznakom.

Za dobijanje geografske zaštite bitno je, između ostalog, savjetovali su pčelarima stručnjaci, definisati nekoliko parametara kao što su nivo polena, vode i još nekih materija u medu. Za sve to potrebno je uraditi ozbiljne analize i atlas medonosnog bilja u Crnoj Gori.

Prepoznatljivost pljevaljskog sira razlog je što su proizvođači s tog područja prije dvije godine osnovali udruženje i krenuli u proceduru izrade specifikacije za zaštitu svog proizvoda nekom od geografskih indikacija.

Na teritoriji te opštine ima oko 4.000 seoskih domaćinstava, od čega se 70 odsto bavi stočarstvom.

,,U pljevaljskoj opštini dnevno se proizvede 55.000 litara mlijeka, od čega jedna trećina ode u otkup, a ostalo u čuveni pljevaljski sir. Dnevno se proizvede oko 5,5 tona tog sira”, naglašavaju u tamošnjoj lokalnoj upravi.

Proizvođačima sira iz Pljevalja predstavljene su procedure registracije geografske oznake, pravni okvir, oblici zaštite, obaveze proizvođača i kontrola sertifikacionog tijela. Pred njima je interni dogovor o načinu proizvodnje, lokacijama proizvodnje i načinu obilježavanja i pakovanja proizvoda.

Iako gotovo deceniju i po traje priča o brendiranju kolašinskog lisnatog sira, prvi su koraci napravljeni tek prije nekoliko dana, kada je i osnovano udruženje Klasterska inicijativa.

,,Kolašinci su nam najavili da imaju potencijala da zaštite svoj lisnati sir, po mnogo čemu specifičan proizvod. To je jako bitno, s obzirom na činjenicu da smo sve bliže EU, da nam tržište postaje prebukirano proizvodima, čak i nižim cijenama, pa je ugrožena konkurentnost naših proizvođača, koji ne mogu da se izbore količinama, nego jedino kvalitetom, zaštitom i marketingom”, kazala je Merisa Čekić, savjetnica za politiku kvaliteta proizvoda u Ministratvu poljoprivrede.

Iako svjesni da nemaju mnogo izbora ukoliko žele veću zaradu i bolji plasman onog što proizvedu mukotrpnim radom, iz razgovora sa stočarima na sjeveru stiče se utisak da su poprilično zbunjeni onim što treba da učine da bi dobili neku od oznaka.

,,Nije problem u standardima kvaliteta, jer sam ubijeđena da i ja i druge žene koje proizvode lisnati sir to mogu da postignu. Međutim, sva ta papirologija i sve što treba pripremiti od dokumentacije prilična je nepoznanica i djeluje komplikovano. Najjednostavnije rečeno, ja za to nemam vremena. Nijesam imala vremena ni za neku višednevnu edukaciju u Sloveniji, jer svako jutro treba sama da pomuzem krave i usirim mlijeko. U tome me niko ne može zamijeniti”, kaže Milijanka Puletić iz sela Lipovo.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo