Povežite se sa nama

OKO NAS

Duh palanke u bijelom mantilu

Objavljeno prije

na

Prošlonedjeljnim performansom Gradonačelnik, psihijatar-narkolog i Anketni odbor dr Miomir Mugoša uspio je da postigne sve osim ono zbog čega je to izveo. Omalovažio je, iako mu to nije bila namjera, svoj DPS i predstavio se kao moćniji od njenog predsjednika Mila Đukanovića. I Đukanović i stranka ćutanjem su propratili Mugošin skeč. Ni Ranko Krivokapić nije osudio cirkus priređen u parlamentu na čijem je čelu. Na kraju – Mugoša i njegov pratilac psihijatar-narkolog Ljubinko Kaluđerović eksponirali su se kao tipični izdanci palanačkog mentaliteta kojem, eto, ne mogu da se odupru ni ljekari.

Proteklih dana neki od njih na sebe su skrenuli pažnju aktivnostima koje je zdravom logikom nemoguće dovesti u vezu sa ljekarskom profesijom i etikom.

Da li je psiholog narkolog Kaluđerović uopšte znao gdje ga Mugoša vodi i ako jeste zašto je pristao na tu farsičnu ulogu? Kaluđerović se članovima Odbora obratio jednom rečenicom: ,,Meni je jako žao ako sam izazvao svojom pojavom ili profesijom negativnu reakciju”. Možda će jednog dana tu rečenicu nastaviti drugom – objašnjenjem zašto je sebi dozvolio to što je dozvolio. Do daljnjeg, ovaj slučaj ostaje primjer upotrebe ljekara u političke svrhe. Bolje reći samoupotrebe.

Kaluđerović se i ranije dodvoravao Mugoši. Kada je Mugoša prije dvije godine posjetio Centar za rehabilitaciju korisnika psihoaktivnih supstanci na Kakaricoj gori, Kaluđerović mu se ovako pohvalio: ,,Uprava je posebno ponosna na uslove i hranu. Jedna od naših kuvarica radila je u Hotelu Crna Gora”!?

Povodom ,,gostovanja ” dr Kaluđerovića u parlamentu, portali su bili bombardovani raznim komentarima, od kojih je posebno zanimljiv ovaj: ,,A što se toliko čudite što je Mugoša doveo specijalistu za narkomaniju? Vlast je ka droga! Kad uvati to ne pušta”!

Šta se sve dešava u ovoj državi pod upravom Đukanovićevog režima nije daleko dan kada će nam svima trebati terapija. Uostalom, zar u martu na jednoj tribini u Baru nedoder ideolog DPS-a Svetozar Marović nije dijagnosticirao: ,,Ko ođe ne poludi taj normalan nije”.

Ovih dana saznali smo za podvig još jednog ljekara. Predsjednik Partije za Gusinje dr Rusmin Laličić, kako su objavile Vijesti, cinkario je svog kolegu i odbornika SDP-a Elvisa Omeragića. Laličić, ljekar Zdravstvene stanice u toj mjesnoj zajednici, optužio je Omeragića da je na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima glasao za Pozitivnu Crnu Goru i zatražio od ministra zdravlja Miodraga Radunovića da zbog toga sa njim ne sarađuje. “Žao mi je što o ovome moramo komunicirati, ali imao bih Vama i Dušku još štošta zanimljivo reći vezano za ove izbore, ako budete imali vremena”, raportirao je ljekar Laličić, poznat kao borac za samostalnu opštinu Gusinje.

Duško, koji se pominje u Laličićevom mejlu poslatom Radunoviću 18. oktobra prošle godine, je ministar pravde i bivši šef Agencije za nacionalnu bezbjednost Duško Marković.

Laličiću ovo nije prvi put da se bavi privatnim životom drugih ljudi. Kada je univerzitetski profesor Đorđije Blažić izjavio povodom referenduma o izdvajanju Gusinja iz plavske opštine da postoji opasnost da dobijemo ,,invalidne” opštine koje neće moći da ostvaruju svoju funkciju i potrebe, Laličić je, kao predsjednik Savjeta MZ 2. avgust, uzvratio:

,,Zaboravio je profesor, koji prima platu od poreskih obveznika, a ‘invalidno’ radi svoj posao, da je njegov sin Srđan išao u Školu fudbala i branio kao golman Gusinja, koji je finansirala ta ista dijaspora. Za uzvrat, ni internacionalni golman Srđan a ni tata Georgije, nijesu se sjetili da današnjoj gusinjskoj đeci kupe bar jednu bubamaru koju su poderali…”

Laličić je, pošto je tek sada objelodanjen njegov dopis, samo još jedan odani korisnik omiljenog DPS-ovog metoda koji je u martu ove godine primijenio i Dragan Tomašević, poštolog iz Podgorice. Tomašević je, pod šifrom Strogo povjerljivo, dostavio izvjesnom Milanu Martinoviću informaciju o “političkom opredjeljenju radnika Pošte 81101”.

Podsjetimo na nekoliko antologijskih rečenica iz te informacije: ,,Imamo samo dva ljuta kontraša. (Poštolog navodi imena dvije službenice, prim.a). Da zlatom posipamo put kojim hodaju neće nam biti naklonjene. Ali na dugački štap dolijaće nam… Od mene ste napravili poštologa takve klase da ja nemam komentara i načina kako da Vam se odužim”.

,,Savremena crnogorska poštologija svoja dostignuća bazira na ljudima kojima je partija ispred porodice i naročito djece”, napisao je tim povodom Dritan Abazović, poslanik Pozitivne Crne Gore.

Ni ranije se pojedini ljekari nisu libili da na razne načine prospu mrlje po bijelim mantilima. Svojevremeno je neko snimio operaciju u Kliničkom centru gdje se vidi osoba u plavoj ljekarskoj odori kako u rukama drži vibrator izvađen iz tijela pacijenta. Snimak je dospio na mobilne telefone. Kako – nikad nije otkriveno, iako je direktor Kliničkog centra Milan Mijović izjavio da je „istraga u toku”. Bilo je to prije dvije godine.

Još jedan slučaj iz Kliničkog centra. Doktorka Milanka Raičević je nakon incidenta u kojem su gradonačelnik Miomir Mugoša (opet on) i njegov sin Miljan napali ekipu Vijesti utvrdila da je urednik Vijesti Mihailo Jovović ,,teško oštetio mozak” vozaču gradonačelnika Draganu Radonjiću. Podgorički i beogradski vještaci to su demantovali.

Da li slučajno ili ne – Raičević je te 2011. godine dobila nagradu “19. decembar”, koju Glavni grad tradicionalno dodjeljuje povodom Dana oslobođenja Podgorice. Dva mjeseca nakon incidenta izabrana je za člana Odbora direktora Kliničkog centra Crne Gore.

U Ljekarskoj komori, Komisiji za etička pitanja i Sudu komore nije, koliko znamo, nikad zvanično osuđen nijedan od navedenih slučajeva.

Na tim adresama nisu se pretrgli ni na iskorijenjivanju jednog od najozbiljnijih problema crnogorskog društva – korupcije u zdravstvu. Prema raznim istraživanjima javnog mnjenja, zdravstvo prednjači po stepenu korupcije, uz policiju i carinu.

Ministar zdravlja Miodrag Radunović izrazio je krajem juna ove godine zabrinutost zbog porasta korupcije u zdravstvu. Ovako: ,,Moramo sankcionisati tih deset ili 20 ljudi koji narušavaju bijeli mantil, jer korupcija negativno utiče na kvalitet zdravstvene zaštite…”. Kako li je samo došao do tog broja?

Samo se zna: ovoliki moralni pad ljekarske profesije opaki je znak da je bolest društva metastazirala.

Veseljko KOPRIVICA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo