Tri četvrtine prihoda u Ulcinju se ostvari u sezoni, ali većina novca ostaje u „sivoj zoni“
„ Samo četvrtina objekata u privatnom smještaju u Ulcinju posluje u skladu sa propisima. Zato je naš prioritet u ovoj godini, da u saradnji sa državnim organima to stanje promijenimo“, kaže za Monitor sekretar Sekretarijata za ekonomiju i ekonomski razvoj u toj opštini dr Agron Ibrahimi.
On navodi da na teritoriji ove lokalne samouprave ima ukupno 25.000 registrovanih ležaja, od čega u hotelskom smještaju oko 7.000, te napominje da je u prošloj godini izdato 1.750 odobrenja za vršenje djelatnosti smještaja.
,,Naravno, to je daleko od situacije koju imamo na terenu“, ističe Ibrahimi.
Nezvanične procjene govore da u Ulcinju ima preko 120.000 kreveta u svim vidovima smještaja, što potvrđuju i podaci državnih organa i institucija. U Upravi za nekretnine procjenjuju da je u toj opštini oko pet hiljada objekata bespravno sagrađeno, ali je stvarni broj za bar dvije hiljade veći. Tek polovina nelegalnih graditelja prijavila se za proces legalizacije, dok lokalni parlament još nije usvojio odluku o iznosu naknada za komunalije na te objekte.
Većina novaca koja se prihoduje tokom sezone ostaje u sivoj zoni. Ulcinj je siromašna opština bogatih građana!?
,,Samo tokom jula i avgusta, dakle tokom tih sedam-osam nedjelja, u Ulcinju bude između tri i 3,5 miliona turista. A naplati se boravišna taksa od tek 570.000 eura ili 15-20 odsto od stvarnog broja onih koji odmaraju na ulcinjskoj rivijeri”, kaže direktor Poreske uprave Crne Gore (PUCG) Miomir M. Mugoša.
Prema riječima ministra turizma Pavla Goranovića, Ulcinj je prošle sezone gubio pola miliona nedjeljno zbog nenaplaćivanja boravišne takse.
PUCG povremeno blokira žiro-račun Opštine, a najavila je da će otvoriti stečajne postupke u najvažnijim javnim preduzećima čiji je osnivač lokalna samouprava: „Vodovod i kanalizacija“ i „Komunalne djelatnosti“. Ove mjere se, kako tvrde u PUCG, preduzimaju zato što se uz zarade zapošljenima ne plaćaju porezi i doprinosi, odnosno ne poštuju odredbe Sporazuma o reprogramu poreskog duga iz sredine 2015. godine.
O posljedicama koje bi nastupile za Ulcinj i njegove građane ako bi se stečaj doista otvorio u preduzećima koja brinu o snabdijevanju vodom i održavanju čistoće i u kojima je ukupno zapošljeno oko 300 osoba, niko se od lokalnih zvaničnika ne usuđuje javno govoriti. A turistička sezona, u kojoj građani ostvare tri četvrtine prihoda, se ubrzano približava.
Primjetna je takođe želja centralnih vlasti da se pomogne lokalnoj upravi, koju čine DPS i albanske nacionalne stranke. Ove godine će iz Egalizacionog fonda Ulcinj dobiti gotovo tri puta više sredstava nego godinu ranije, odnosno oko 2,5 miliona eura. Ako se zna da se posljednjih godina opštinski budžet realizuje u visini od oko šest miliona eura, onda je to velika svota. Odnosno dovoljna za godišnju platu radnika u opštinskoj upravi. Za jedan mjesec njihovih zarada, sa porezima i doprinosima, treba obezbijediti oko 200.000 eura.
Činjenica je da je prosječna zarada u toj opštini ubjedljivo najmanja na Primorju, odnosno da je za oko 20 odsto manja nego na nivou države. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, ona je u decembru iznosila 432 eura.
Mugoša je uvjeren da naplata poreskih prihoda u toj opštini može da bude pet do sedam puta veća nego što je to sada slučaj. ,,Nakon Budve, najveći fiskalni potencijal na Primorju ima Ulcinj. A taj grad ima najveći stepen poreske nediscipline“, ističe Mugoša.
Poreski inspektori su tokom posljednjih sezona najviše nepravilnosti bilježili upravo u tom gradu, uz konstataciju da je uz Budvu u Ulcinju bilo najviše „povratnika“, odnosno firmi i preduzetnika koji ponavljaju prekršaje.
Ali, budžeti ,,prijestonice crnogorskog turizma”, kao i tamošnje Turističke organizacije su čak šest puta veći nego u Ulcinju!
Poseban je problem naplata poreza na nepokretnosti, pa su iz ulcinjske opštine najavili niz mjera kako bi se više sredstava slilo u gradski budžet. Istovremeno je krenula kampanja čiji je cilj regularnost rada građana koji se bave rentiranjem smještajnih kapaciteta. Oni se pozivaju da pribave neophodne dozvole za obavljanje djelatnosti koju izdaju organi lokalne samouprave, kao i da budu u opštoj poreskoj registraciji. Najavljeno je da će se u slučaju utvrđivanja nepravilnosti primjenjivati mjera zabrane obavljanja djelatnosti zatvaranjem objekata, u skladu sa zakonima o poreskoj administraciji i sprječavanju nelegalnog poslovanja.
Kako saznajemo, kontrolisaće se i iznajmljivači smještaja na internetskim platformama, poput Booking-a i Airbnb-a. Za određeni dio iznajmljivača će se tražiti podaci o ostvarenom broju noćenja i prosječnim cijenama najma apartmana, dok će se kontrola turista da li su platili boravišnu taksu u objektima gdje su odsjeli vršiti kada budu napuštali državu na graničnim prijelazima i na aerodromima.
,,Porezna opterećenja za iznajmljivače su zaista neznatna u odnosu na opterećenja i parafiskalne namete koje plaćaju firme. Nema više opravdanja da se ne plaća ni boravišna taksa. Imamo čak slučajeve da to ne rade neki veliki hoteli“, kažu u lokalnoj Turističkoj organizaciji.
Predložili su da se istovremeno obavi popis nekretnina stranih državljana na ulcinjskoj rivijeri. “Potrebno je da u svojoj bazi podataka lokalna uprava ima sve objekte koji se izdaju. Oni objekti koji se ne izdaju javno, odnosno koji nijesu prijavljeni, a u njima se pronađu gosti, moraju biti propisno sankcionisani”, smatraju u toj instituciji.
U ovu kampanju su, osim lokalne samouprave i Poreske uprave, uključeni Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Uprava za inspekcijske poslove, odnosno Turistička inspekcija, te udruženja privrednika. Prvi mjerljivi rezultati svih ovih aktivnosti biće poznati krajem juna.
Mustafa CANKA