Povežite se sa nama

OKO NAS

FINANSIJSKA NEDISCIPLINA U ULCINJU: Samo četvrtina objekata posluje legalno

Objavljeno prije

na

Tri četvrtine prihoda u Ulcinju se ostvari u sezoni, ali većina novca ostaje u „sivoj zoni“

 

„ Samo četvrtina objekata u privatnom smještaju u Ulcinju posluje u skladu sa propisima. Zato je  naš prioritet u ovoj godini, da u saradnji sa državnim organima to stanje promijenimo“, kaže za Monitor sekretar Sekretarijata za ekonomiju i ekonomski razvoj u toj opštini dr Agron Ibrahimi.

On navodi da na teritoriji ove lokalne samouprave ima ukupno 25.000 registrovanih ležaja, od čega u hotelskom smještaju oko 7.000, te napominje da je u prošloj godini izdato 1.750 odobrenja za vršenje djelatnosti smještaja.

,,Naravno, to je daleko od situacije koju imamo na terenu“, ističe Ibrahimi.

Nezvanične procjene govore da u Ulcinju ima preko 120.000 kreveta u svim vidovima smještaja, što potvrđuju i podaci državnih organa i institucija. U Upravi za nekretnine procjenjuju da je u toj opštini oko pet hiljada objekata bespravno sagrađeno, ali je stvarni broj za bar dvije hiljade veći. Tek polovina nelegalnih graditelja prijavila se za proces legalizacije, dok lokalni parlament još nije usvojio odluku o iznosu naknada za komunalije na te objekte.

Većina novaca koja se prihoduje tokom sezone ostaje u sivoj zoni.  Ulcinj je siromašna opština bogatih građana!?

,,Samo tokom jula i avgusta, dakle tokom tih sedam-osam nedjelja, u Ulcinju bude između tri i 3,5 miliona turista. A naplati se boravišna taksa od tek 570.000 eura ili 15-20 odsto od stvarnog broja onih koji odmaraju na ulcinjskoj rivijeri”, kaže direktor Poreske uprave Crne Gore (PUCG) Miomir M. Mugoša.

Prema riječima  ministra turizma Pavla Goranovića, Ulcinj je prošle sezone gubio pola miliona nedjeljno zbog nenaplaćivanja boravišne takse.

PUCG povremeno blokira žiro-račun Opštine, a najavila je da će otvoriti stečajne postupke u najvažnijim javnim preduzećima čiji je osnivač lokalna samouprava: „Vodovod i kanalizacija“ i „Komunalne djelatnosti“. Ove mjere se, kako tvrde u PUCG, preduzimaju zato što se uz zarade zapošljenima ne plaćaju porezi i doprinosi, odnosno ne poštuju odredbe Sporazuma o reprogramu poreskog duga iz sredine 2015. godine.

O posljedicama koje bi nastupile za Ulcinj i njegove građane ako bi se stečaj doista otvorio u preduzećima koja brinu o snabdijevanju vodom i održavanju čistoće i u kojima je ukupno zapošljeno oko 300 osoba, niko se od lokalnih zvaničnika ne usuđuje javno govoriti. A turistička sezona, u kojoj građani ostvare tri četvrtine prihoda, se ubrzano približava.

Primjetna je takođe želja centralnih vlasti da se pomogne lokalnoj upravi, koju čine DPS i albanske nacionalne stranke. Ove godine će iz Egalizacionog fonda Ulcinj dobiti gotovo tri puta više sredstava nego godinu ranije, odnosno oko 2,5 miliona eura. Ako se zna da se posljednjih godina opštinski budžet realizuje u visini od oko šest miliona eura, onda je to velika svota. Odnosno dovoljna za godišnju platu radnika u opštinskoj upravi. Za jedan mjesec njihovih zarada, sa porezima i doprinosima, treba obezbijediti oko 200.000 eura.

Činjenica je da je prosječna zarada u toj opštini ubjedljivo najmanja na Primorju, odnosno da je za oko 20 odsto manja nego na nivou države. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, ona je u decembru iznosila 432 eura.

Mugoša je uvjeren da naplata poreskih prihoda u toj opštini može da bude pet do sedam puta veća nego što je to sada slučaj. ,,Nakon Budve, najveći fiskalni potencijal na Primorju ima Ulcinj. A taj grad ima najveći stepen poreske nediscipline“, ističe Mugoša.

Poreski inspektori su tokom posljednjih sezona najviše nepravilnosti bilježili upravo u tom gradu, uz konstataciju da je uz Budvu u Ulcinju bilo najviše „povratnika“, odnosno firmi i preduzetnika koji ponavljaju prekršaje.

Ali, budžeti ,,prijestonice crnogorskog turizma”, kao i tamošnje Turističke organizacije su čak šest puta veći nego u Ulcinju!

Poseban je problem naplata poreza na nepokretnosti, pa su iz ulcinjske opštine najavili niz mjera kako bi se više sredstava slilo u gradski budžet. Istovremeno je krenula kampanja čiji je cilj regularnost rada građana koji se bave rentiranjem smještajnih kapaciteta. Oni se pozivaju da pribave neophodne dozvole za obavljanje djelatnosti koju izdaju organi lokalne samouprave, kao i da budu u opštoj poreskoj registraciji. Najavljeno je da će se u slučaju utvrđivanja nepravilnosti primjenjivati mjera zabrane obavljanja djelatnosti zatvaranjem objekata, u skladu sa zakonima o poreskoj administraciji i sprječavanju nelegalnog poslovanja.

Kako saznajemo, kontrolisaće se i iznajmljivači smještaja na internetskim platformama, poput Booking-a i Airbnb-a. Za određeni dio iznajmljivača će se tražiti podaci o ostvarenom broju noćenja i prosječnim cijenama najma apartmana, dok će se kontrola turista da li su platili boravišnu taksu u objektima gdje su odsjeli vršiti kada budu napuštali državu na graničnim prijelazima i na aerodromima.

,,Porezna opterećenja za iznajmljivače su zaista neznatna u odnosu na opterećenja i parafiskalne namete koje plaćaju firme. Nema više opravdanja da se ne plaća ni boravišna taksa. Imamo čak slučajeve da to ne rade neki veliki hoteli“, kažu u lokalnoj Turističkoj organizaciji.

Predložili su da se istovremeno obavi popis nekretnina stranih državljana na ulcinjskoj rivijeri. “Potrebno je da u svojoj bazi podataka lokalna uprava ima sve objekte koji se izdaju. Oni objekti koji se ne izdaju javno, odnosno koji nijesu prijavljeni, a u njima se pronađu gosti, moraju biti propisno sankcionisani”, smatraju u toj instituciji.

U ovu kampanju su, osim lokalne samouprave i Poreske uprave, uključeni Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Uprava za inspekcijske poslove, odnosno Turistička inspekcija, te udruženja privrednika. Prvi mjerljivi rezultati svih ovih aktivnosti biće poznati krajem juna.

                                                                                                    

                                                                                                     Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo