Povežite se sa nama

OKO NAS

HOĆE LI KOLAŠIN DOBITI JOŠ JEDNU ZAOBILAZNICU: Zasad samo u naslovu

Objavljeno prije

na

Brojne saobraćajne izazove koji očekuju Kolašin, nakon završteka dionice  auto-puta i rekonstrukcije puta  prema Beranama, u ID PUP-a riješili su zaobilaznicom. Za taj budući projekat, za sada postoji samo idejno rješenje, ali i mnoga otvorena pitanja i zamjerke

 

Nova kolašinska zaobilaznice trebalo bi  da rastereti gradsku saobraćajnu infrastrukturu  od velikog broja automobila sa auto-puta,  prema ski centrima. Takođe i od očekivanog velikog broja vozila, tokom ljeta, koji će, na putu od Berana prema Podgorici i primorju, koristiti tunel ispod Bjelasice.

Prema nacrtu Izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (ID PUP),   trasa TE zaobilaznice trebalo bi da  počinje u naselju Vladoš i prelazi preko brda na kojem je tvđava Barutana. Zatim da prolazi uzvišenjima iznad naselja Gornji Pažanj, sve do Željezničke stanice. Od Željezničke stanice nastavlja iznad i  uporedo sa prugom, duž naselja Drpe. Završava se do željezničkog mosta na rijeci Svinjači, neposredno prije restorana Savardak.

Dajući primjedbe na taj dokument građevinski inženjer Simeun Matović, primjećuje da je, za nekog,  ko iz Podgorice ide na skijališta,  kraći put ako koristi postojeću gradsku saobraćajnu  infrastrukturu, nego  što bi bilo korišćenje zaobilaznice,  onako kako je zamišljena.

Zaobilaznica nije kolašinski  saobraćajni infrastrukturni prioritet  smatra i predsjednik Skupštine opštine (SO ) Milan Đukić. Projektu zaobilaznice, treba, kaže on, pristupiti odgovorno i promišljeno, jer je unapređenje saobraćajne infrastrukture, jedan od osnovnih preduslova razvoja opštine.

,,Završetak prve dionice auto-puta, izgradnja Ski-centra 1600, završetak tunela ispod Bjelasice i puta Kolašin – Berane i novi hotelski kapaciteti, već nameću brojne izazove pred lokalnu samoupravu i Vladu Crne Gore. Jasno je da će se značajno uvećati turistički i saobraćajni promet u Kolašinu i da će to stvoriti veliki pritisak na postojeće saobraćajnice na prilazu i u samom gradu”, kaže Đukić za Monitor.

Saobraćajnica od Mateševa do Kolašina, objašnjava,  ne zadovoljava parametre pristupne saobraćajnice auto-putu. ,,Ni gradske saobraćajnice kroz Kolašin trenutno ne mogu prihvatiti veliki broj automobila i autobusa sa auto-puta prema Bjelasici i ski-centru”, kaže Đukić.  On upozorava da gradska saobraćajna infrastruktura, nije spremna da prihvati očekivano veliki broj automobila iz pravca Berana kroz novi tunel ispod Bjelasice prema auto-putu i Primorju.

,,Sve ovo ukazuje da nas vrlo brzo u Kolašinu očekuju saobraćajni izazovi u zimskoj i ljetnjoj sezoni. Zbog toga se rodila ideja da se u ID PUP Kolašin, između ostalog, uvrsti i zaobilaznica oko Kolašina. Smatram da se projektu zaobilaznice treba pristupiti mnogo kvalitetnije i odgovornije u budućem periodu”, zaključuje  Đukić.   „   Nije dovoljno ucrtati trasu zaobilaznice na osnovu idejnog rješenja”.

Za tako velike i skupe projekte, smatra, potrebna je sveobuvatna analiza, integralan pristup, bliska saradnja lokalnih i državnih organa i aktivno učešće građana i javnosti. ,,Faktori koji će uticati na unapređenje saobraćajne infrastrukture u Kolašinu su i finansijska kriza i očigledan nedostatka sredstava u državnom budžetu za kapitalne projekte. Smatram da je prioritet unapređenje saobraćajnice, od raskrsnice u naselju Polje do ski-centra. Kružni tok umjesto raskrsnice u Polju, proširenje saobraćajnice i izgradnja trotoara do Mušovića Rijeke, transformisali bi tu ulicu u tranzitnu saobraćajnicu i ubrzali saobraćaj kroz naselje Polje. Treća traka od Mušovića Rijeke do ski-centra rasteretila bi i grad i planinu. Tada bi vrlo brzo mogla da se analizira i potreba za višestruko skupljom zaobilaznicom”, kaže sagovornik Monitora.

Dosta rezervi oko idejnog rješenja zaobilaznice ima i ekološki aktivista Janko  Šćepanović. On kaže da su minulih decenija kapitalni projekti u Kolašinu izvođeni sa naduvanim budžetima, nejasnim planovima, namještenim tenderima, katastrofalnim kvalitetom radova…“ Često, i bez kvalitenog nadozora i  sa slabom ili nikakvom funkcionalnošću ili upotrebnom vrijednošću”.

Šćepanović podsjeća na prvu kolašinsku zabilaznicu. Ta skupa saobraćajnica građena 1996. godine, trebalo je da teretni saobraćaj izmjesti sa gradskih ulica. Pokazalo se  da je jedina korist od tog prjekta bila  ta što su mještani jednog prigradskog naselja dobili asfalt, nakon više decenije čekanja.  ,,Postojeće idejno rješenje zaobilaznice liči na vještačko guranje još jednog projekta, koji bi koštao  desetine milona, bez jasne ideje o neophodnosti”.

On upozorava da bi projekt mogao imati  ogromne posljedice po budžet i okolinu grada,  koji pokušava da se nametne kao turističko mjesto. „U idejnom rješenju zaobilaznice sve je problematicno –  ekonomska opravdanost statistike koja se navodi kao jedan od razloga,  opravdanosti prethodne zaobilaznice… Takođe, problemtična je i dužina zaobilaznice, u odnosu na osnovni put, tipa saobraćaja koji bi se odvijao njome”, kaže Šćepanović.

On kaže da bi, eventualno favorizovanje projekta zaobilaznice u odnosu na druge  za opštinu potrebnije projekte, bilo zabrinjavajuće.  „Naročito što bi taj projekat uzrokovao potpunu devastaciju pejzaža  u neposrednom zaleđu Kolašina“.

U teškoj ekonomskoj situaciji u  Crnoj Gori, kapitalne prioritete, tvrdi Đukić, treba da utvrđuju institucije, struka i javni interes. Sve to treba da se odvija, kaže on,  bez uticaja građevinskih lobija iz zemlje ili okruženja.

,,Istovremeno, izvođače građevinskih radova ne smijemo vezati samo za jednu političku strukturu.  Dokazano da su oni „raznovrsno“ zastupljeni u gotovo svim opštinama, od Budve i Podgorice do Bijelog Polja i Rožaja, kao i u svim susjednim državama.  Zbog svega toga, ja lobiram za građane i njihov interes, koji mora biti važniji od desetina neuposlenih kamiona i bagera”, poručuje predsjednik kolašinskog lokalnog parlamenta.

On smatra da bi  decentralizacija i transparentnost procesa planiranja i odlučivanja, smanjile rizike „pogrešnih“ ili „skupih“ projekata. Skupi su, objašnjava Đukić,  i oni finansijski neodrživi i neisplativi, ali i oni koji su ekološki neprihvatljivi. ,,Kod nas u Kolašinu,  brzo će se  uvidjeti korist tunela kroz Bjelasicu. Već smo se, nažalost, uvjerili u posljedice probijanja novog puta koje je potpuno devastiralo fizionomiju i pejzaž na tom dijelu ove planine”, zaključuje on.

Đukić je i ranije imao brojne primjedbe na rješenja u ID PUP-a. Kako je ocijenio, građani Kolašina nijesu imali kvalitetnu priliku da učestvuju u kreiranju tog dokumenta.

Građani su, tvrdio je on,  nezadovoljni ograničenjima za gradnju objekata van zahvata PUP-a u prigradskim naseljima, predviđenim zelenim površinama na privatnim parcelama u centru. Takođe, i ograničenjima koja će blokirati pokretanje malih porodičnih biznisa, zapošljavanje i podizanje životnog standarda u situaciji ekonomske krize i odseljavanje stanovništva.

Međutim, kako je kazao, u ID PUP-a i te kako se vodilo računa o interesima rupnog kapitala. Prenio je i nezadovoljstvo građana oko betonizacije Bjelasice i divlje gradnje na njoj, te oko  tretmana otpadnih i fekalnih voda sa planine.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

RJEŠENJE ZA RADNIKE KOŠUTE: Kraj agonije nakon 28 godina?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon višemjesečne blokade magistrale, prijetnje štrajkom glađu, te višedecenijskih prevara od strane vlasti, radnici Košute se nadaju da su nadomak ostvarivanja svojih prava

 

Nakon višemjesečne blokada puta Cetinje-Podgorica i prijetnje štrajkom glađu, radnici Košute na domak su toga da nakon skoro tri decenije čekanja ostvare svoja radna prava.

Fond rada će s Ministarstvom rada, zapošljavanja i socijalnog staranja, isplatiti devet zaostalih plata za 685 radnika bivše cetinjske fabrike Košuta i povezati radni staž za njih 81.

To je nakon sastanka s ministarkom rada Naidom Nišić, kazao advokat radnika Petar Martinović. Stečajci Košute su promet na dionici Cetinje Podgorica od početka godine obustavljali desetinama puta i tražili isplatu 2.806.650 eura na ime zaostalih devet plata. Naredni sastanak je zakazan za 20. septembar.

Radnici Košute su od početka ove godine bili uporni i po više sati su blokirali magistralu na Cetinju. Obećanja o ispunjenju njihovih zahtjeva imali su i ranije.

Krajem prošle godine Građanski pokret URA saopštio je da će njihovi poslanici podnijeti amandmane na Predlog zakona o budžetu za 2024. godinu kojim bi se ispravila višedecenijska nepravda nad radnicima Košute koji su, kao prioritetni povjerioci, ostali uskraćeni za isplatu devet zarada, i pored milionske imovine kojom je preduzeće raspolagalo. ,,Ovim amandmanom opredjeljuje se 2.205.000 eura za isplatu radnicima stečajcima i to za njih oko 700 jer, nažalost, više od 500 nije među živima i nisu dočekali zadovoljenje pravde. Očekujemo odgovoran pristup i podršku svih kolega u Skupštini Crne Gore”, saopštila je URA.

Bivši radnici Košute su ispred Vlade protestovali i u maju 2021., za vrijeme Vlade Dritana Abazovića. Dobili su obećanja, ali ne i isplatu njihovih dugogodišnjih potraživanja.

Industrija modne obuće (IMO) “Košuta” je otvorena 1961. godine, a na vrhuncu je zapošljavala gotovo 1.600  ljudi, dok je prodavnice imala širom tadašnje Jugoslavije. Stečaj u Industriji modne obuće Košuta uveden je u martu 1996., a oko 1.200 radnika poslato je na biro rada. Košuta je bila prva od nekadašnjih velikih fabrika u kojoj je otvoren stečajni postupak, a uprkos tome što su radnicima u stečajnom postupku priznata potraživanja, do danas nisu uspjeli da ih naplate.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 20. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BERANSKE VLASTI U PROBLEMIMA ZBOG ZEMLJIŠTA PRODATOG KOMPANIJI LIDL: Novi kamen o vratu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Beranci sve češće pitaju zašto je Opština prodala baš ovaj plac, pored toliko drugog zemljišta koje ima u svom posjedu, pa i užem gradskom jezgru. Naime, pored velikog broja privremenih objekata, na ovoj lokaciji se nalazi i takozvana buvlja pijaca, na kojoj veliki broj porodica zarađuje za život

 

Opština Berane, pored svih problema koji su je zadesili usljed aktuelne političke krize, već do kraja godine mogla bi imati ozbiljne pravne i finansijske komplikacije ako do tada ne privede namjeni zamljište koje je poslednjih dana prošle godine prodala kompaniji „Lidl“. Riječe je o skoro hektaru zemljišta na najatraktivijoj lokaciji u gradu, preko puta Gimnazije, na kojoj bi trebalo porušiti veliki dio privremenih objekata koji se godinama tu nalaze i od čega živi stotinu trideset porodica.

Na poslednjoj sjednici Skupštine opštine u prošloj godini, pred novogodišnje praznike, dosadašnja odbornička većina je izglasala odluku o prodaji predmetnog zemljišta, a protiv te prodaje tada su bili samo odbornici Socijalističke narodne partije (SNP) i Demokratske partije socijalista (DPS).

Prodaja je najprije trebalo da bude obavljena u januaru, ali je zbog „izvjesnih komplikacija“ obavljena putem intenet javne licitacije nakon dva mjeseca. Zemljište je prodato za nepunih dva miliona eura. Zanimljivo je da je tadašnje rukovodstvo Opštine znalo unaprijed da će ga kupiti Lidl, a da je prije toga sa kupcima obavljen jedan sastanak u Beogradu.

Sve to su okolnosti koje su građane navele na zaključak da je prodaja bila namještena, i postavljaju pitanje ko je pregovarao u Beogradu sa predstavnicima Lidla. Lidl je približno polovinu ugovorene cijene uplatio odmah, a da bi uplatio i ostatak moraju se porušiti objekti na placu i zemljište privesti namjeni. Ako se to ne uradi, kompanija Lidl sasvim sigurno neće sjedjeti skrštenih ruku, već će tražiti penale zbog nepoštovanja ugovornih obaveza. A ako do toga dođe, to neće biti mali iznosi.

Ono što se sada sve češće može čuti u Beranama je pitanje zašto je Opština prodala baš plac na ovoj lokaciji, pored toliko drugog zemljišta koje ima u svom posjedu, pa i užem gradskom jezgru. Naime, pored velikog broja privremenih objekata, na ovoj lokaciji se nalazi i takozvana buvlja pijaca, a veliki broj porodica živi isključivo od tih prihoda i teško da će mirno gledati njeno rušenje.

Da eventualno rušenje neće mirno posmatrati, najavili su još prošle godine vlasnici privremenih objekata koji su na toj lokaciji razradili poslove. Pitanje je, naravno, da li oni imaju načina da to spriječe, ali Opština Berane u situaciji u kojoj se našla trenutno ne može da započne taj posao kako bi na vrijeme Lidlu predala prodato zemljište.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 20. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predviđeno je povećanje poreske stope PDV-a sa sedam na 15 odsto, osim za knjige i štampu, i na monografske i serijske publikacije, autorska prava i usluge iz oblasti obrazovanja, književnosti i umjetnosti, nauke i umjetničkih predmeta, zatim i na ulaznice za bioskopske i pozorišne predstave, koncerte, muzeje, sajmove, utakmice, kao i na usluge upotrebe sportskih objekata u neprofitne svrhe i servisne usluge koje se pružaju u marinama.

Početkom ovog mjeseca, direktori crnogorskih štampanih medija usaglašeni su u stavu da će povećanje PDV-a na knjige i štampu sa sedam na 15 odsto, što predviđa Vlada u Nacrtu fiskalne strategije, ugasiti njihovo poslovanje.

Zamjenica izvršnog direktora Pobjede Milena Golubović i direktori Dana i Vijesti Mladen Milutinović i Marijana Kadić-Bojanić su u dopisu premijeru Milojku Spajiću, ministru finansija Novici Vukoviću i ministarki kulture i medija Tamari Vujović ukazali da je budućnost štampanih medija u trenutnim uslovima izuzetno neizvjesna.

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kritikovao je plan Vlade da poveća PDV na knjige i štampu. On je rekao da štampanim medijima prijeti prestanak poslovanja, te ukazao da se štampa ovim povećanjem maltene gasi. ,,Što da se čitaju knjige i slobodna štampa? Neka Vlada šalje svima, elektronski, nego kako (!), bilten, da znamo kako da mislimo o čemu. RTCG onda može kao nekad da taj isti bilten u Dnevniku čita ovima što ga nijesu do tada pročitali”, kazao je Milatović.

Predsjednik Udruženja izdavača i knjižara Radomir Uljarević upozorio je da bi povećanje PDV-a na knjigu, nesumnjivo imalo dalekosežne negativne posljedice na kulturu čitanja, obrazovanje i dostupnost knjiga u našoj zemlji.

„U vremenu kada je knjiga već ugrožena rastućom upotrebom mobilnih telefona i digitalnih medija, dodatno povećanje PDV-a bi smanjilo prisutnost knjiga u njihovom tradicionalnom obliku, a knjige su od suštinske važnosti za očuvanje kulture i obrazovanja. Crna Gora kao mala zemlja sa bogatom, ali ranjivom kulturnom baštinom, treba da ulaže napore u promociju čitanja i dostupnost knjiga, a ne da uvodi mjere koje će ih učiniti manje dostupnim“, kazao je Uljarević.

Predsjednik Društva crnogorskih izdavača prof. dr Vladimir Vojinović, kazao je  da PDV za knjige ili štampu može u Crnoj Gori povećati ,,samo neko ko ili ne poznaje stanje u crnogorskome izdavaštvu ili želi da do kraja ugasi tržište knjige, odnosno prodaju primjeraka štampanih medija”.

Uzaludne su bile analize da su u većini evropskih zemalja knjige  oporezovane sniženom stopom PDV-a. A da se u zemljama poput Velike Britanije i velikom broju država SAD, knjige oslobođene PDV-a i primjenjuje se nulta stopa.

Kao i podsjećanja na Rezoluciju Evropskog parlamenta od 14. septembra 2023. o budućnosti Evropskog sektora knjiga u kojoj EP između ostalog poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, bez obzira na njihov format ili način na koji im se pristupa, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi.

,,Saslušaćemo sve kritike i na kraju ćemo implementirati ono rješenje za koje mislimo da je optimalno. To važi i za knjige i štampu”, najavio je, po obavljenom povećanju, premijer Spajić.

Pored knjiga, sa sedam na 15 odsto, povećan je porez i na ,,mirna vina”. Opozicija je kritikovala vlast da ovim potezom uništavaju brend Crne Gore vino vranac, kao i državnu firmu Plantaže. Iz opozicije su podsjetili da se u dokumentu Ministarstva finansija povodom ovog pitanja navodi da je vino štetno za zdravlje. Biće da je tako i sa knjigama.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo