Iako su vanredni parlamentarni izbori u Sjevernoj Makedoniji održani u vrijeme epidemije korona virusa, odaziv glasača bio je više nego zadovoljavajući, a rezultati su pokazali da umjesto jednog društva postoje dva konceptualno identična, ali etnički različita društva
MONITOR: Vanredni parlamentarni izbori u Sjevernoj Makedoniji održani su 15. jula, poslije nekoliko odgađanja. Kakvu su poruku birači, prema preliminarnim rezultatima, poslali javnosti?
ILJOSKA: Ovi su izbori bili zaista interesantni. S obzirom na to da su održani u vreme epidemije korona virusa, odaziv glasača je bio više nego zadovoljavajući. Rezultati su pokazali da umesto jednog društva postoje dva konceptualno identična, ali etnički različita društva, u kojima dominiraju duplirana ideološka i politička rivalstva unutar etničke zajednice.
MONITOR: Da li su, s obzirom na pandemiju korona virusa, bili obezbijeđeni normalni uslovi za glasanje?
ILJOSKA: Protokol za glasanje u uslovima korone bio je ispoštovan u svakom smislu. Svaki glasač je nosio zaštitnu masku, a svako biračko mesto imalo je dezinfekciono sredstvo za ruke. Članovi izborne komisije su isto tako držali distancu. Uopšte nije bilo gužve i glasači su mogli brzo i bezbedno da glasaju.
MONITOR: Sjeverna Makedonija od početka januara nema vladu, vodi je tehnička vlada za sprovođenje izbora, a od raspisivanja izbora 12. marta ne funkcioniše ni parlament. Kako se to odrazilo na ukupno stanje u državi?
ILJOSKA: Tehnička vlada nije imala upošte lak zadatak. Održavanje stabilnosti u svakom smislu – ekonomskom, zdravstvenom, u pogledu bezbednosti, bio je izazov za celi svet, pa tako i za vlasti u Severnoj Makedoniji. S jedne strane Ministarstvo zdravlja, lekari i ostalo medicinsko osoblje davali su i još dan danas daju sve od sebe da našu zemlju ne snađe italijanski scenario. Brinu se da uvek ima slobodnih bolničkih kreveta i respiratora. Isto tako, veoma odgovorno vodi se evidencija da se širenje ove bolesti mapira tako da bi se znalo tačno gde i kako se inficirao svaki pacijent i da se na vreme spreči dalje širenje virusa.
Ministrastvo ekonomije, uz pomoć EU i NATO, pobrinulo se da, koliko je to bilo moguće, obezbedi finansijsku pomoć za biznise i građane kako bi se održala ekonomska stabilnost.
Međutim, bilo je i takvih koji nisu poštovali zaštitne mere, a MUP ih nije kažnjavao. Još od početka policijskog časa i karantina policija je uglavnom samo opominjala one koje su se okupljali ili nisu nosili zaštitnu opremu. A to uopšte nije išlo u koristi zdravstvenih radnika. Policija nije kažnjavala ni govor mržnje koji je, uz invazije lažnih vesti, pridoneo da se etnička i verska miržnja prodube. Na to su se nadovezali i određeni članovi Makedonske akademije nauka i umetnosti.
Оno što je izazvalo najveće reakcije u proteklom periodu i ostavilo crni trag na etiku korišćenja društvenih mreža je tvit akademika Katice Kulavkove. Na svom profilu 6. juna napisala je: „Plaćamo cenu suživota sa životom“, aludirajući na to da su građani određene etničke zajednice krivi za porast slučajeva KOVID19.
U vreme kada se ceo svet i naša država bore protiv nevidljive opasnosti i kada su koegzistencija i nacionalno jedinstvo presudni, akademik Kulavkova je pokušala da doprinese legitimizaciji i opravda govor mržnje u očima šire javnosti.
Verski lideri su isto tako išli kontra vladinih mera. Smenjeni reis Islamske zajednice Sulejman Redžepi otišao je toliko daleko u borbi za prevlast da je onog trenutka kada se obratio javnosti čestitajući Bajram, sebi čak dozvolio da proglasi virus mrtvim.
MONITOR: Analitičari kažu da su ovi izbori nesvakidašnji za obje strane političkog spektra (SDSM i VMRO-DPMNE), jer se vodi politička borba između demokratije i autoritarizma, odnosno između građanskog i/ili etničkog karaktera Sjeverne Makedonije.
ILJOSKA: Iako rezultati još nisu oficijelni, uočljiva je mala razlika između SDSM i VMRO-DPMNE. SDSM, koja je u prednosti, zaista je pokušala da bude inkluzivna partija gde svako može da ima svog predstavnika bez obzira na verske razlike i etničke pripadnosti. Međutim, analiza izbornih rezultata pokazuje da treba još mnogo da se radi na podizanju demokratske svesti u našoj zemlji.
MONITOR: Je li tačno da je Nikola Gruevski izbornu kampanju vodio iz Budimpešte sa logistikom najmanje četiri države, koje su mu stavile na raspolaganje svoje sigurnosno-obavještajne aparate i neograničena sredstva, da sruši postojeću vlast u Sjevernoj Makedoniji okupljenu oko SDSM i Zorana Zaeva?
ILJOSKA: Posle Facebooka i Forenzička laboratorija za digitalna istraživanja Atlantskog saveta (DFR Lab) označila je našu zemlju kao izvor lažnih vesti. DFR Lab je preslikao na desetine portala i online medija koji putem svojih Facebook stranica šire lažne vesti. Mnogi od ovih izvora, koje DFR Lab deli u četiri podgrupe koje su međusobno povezane i prenose identične vesti.
Detaljna analiza ove organizacije kaže da je prema projektu prijavljivanja organizovanog kriminala i korupcije (OCCRP) Agnes Adamik, bivši izvršni direktor mađarske nacionalne televizije MTV, osnovao makedonsku kompaniju Adinamik Media u 2017. U to vreme ova kompanija je kupila većinski udeo u tri medijske kompanije – Prva Republika, EM Media i LD Press Media, a od 2018. godine te kompanije su vlasništvo sedam programa na kojima se podržava naša najveća desničarska stranka VMRO DPMNE, poseduje veb stranice Internet i Lider Republike Republike (poslednja je preneta iz EM Media u Prvu Republiku). Druga kompanija, EM Media, objavljuje vesti u Kuriru, Deneshenu, na Ekonomski i Vistina. LD Press Media vodi konzervativni veb sajt Netpress. Prema Mertak Media Center oni su pomogli premijeru mađarske Victoru Orbanu za širenje uticaja zemlje u regionu Balkana, a takođe i da podrži svog saveznika Nikolu Gruevskog i njegovu stranku VMRO-DPMNE u Severnoj Makedoniji.
MONITOR: Prvi put od osamostaljivanja i nezavisnosti na makedonskoj političkoj sceni formirana je predizborna multietnička koalicija u kojoj su zajedno Makedonci i Albanci, ali i drugi građani. Međutim, Demokratska unija za integracije upozorila je da neće pristati na formiranje nove vlade ukoliko se na njenom čelu ne bude Albanac?
ILJOSKA: Ima još vremena da postizborna alhemija sazre. Pregovori oko formiranje vlade neće biti laki s obzirom na to da je DUI osvojila većinu albanskih glasova. Ipak, smatram da su predizborne ambicije ove stranke da dobiju premijera nerealne.
MONITOR: Vanredno stanje bilo je uvedeno 18. marta zbog epidemije korona virusa i prestalo 14. juna. Kakvo je trenutno stanje kad je riječ o epidemiji?
ILJOSKA: Tokom izbornog dana registrovano je 198 novih slučajeva KOVID 19, a četiri osobe su preminule.
MONITOR: Zbog čega je toliko zaraženih?
ILJOSKA: Najviše zbog nepoštovanje zaštitnih mera. Dok je većina sedela kući, bilo je i takvih koji su se skupljali na različitim proslavama. Ako analiziramo stanje, najviše registrovanih od KOVID 19 klastera su unutar porodica koje su se okupljale u zatvorenim prostorima, gde se osećaju slobodni i zaboravljaju da drže propisanu distancu.
MONITOR: Jesu li zdravstvene ustanove na adekvatan način reagovale na epidemiju?
ILJOSKA: Zdravstvene ustanove rade dan i noć kako bi mi bili bezbedni. Čuvari našeg zdravlja su postali žrtve našeg nepoštovanja propisanih mera. Oni su organizovali svoj rad tako da bi se svaki pozitivan slučaj pravovremeno izolovao i kako bi se onemogućilo dalje širenje virusa. Javnost mora da shvati da je sprečavanje daljeg širenja pandemije u našim rukama.
MONITOR: Koje su mjere trenutno na snazi i poštuju Ii ih građani?
ILJOSKA: Zaštitne mere već popuštaju. Od srede u kafiće i restorane za isti sto može sedeti više od dve osobe, otvaraju se plaže i bazeni. Maske i držanje distance su još obavezni deo našeg svakodnevnog života. Severna Makedonija je već na listi zemalja za nabavku vakcine.
Veseljko KOPRIVICA