Povežite se sa nama

MONITORING

INTELEKTUALCI I REŽIM: DANU na braniku

Objavljeno prije

na

Crnogorska vlast, možda jedina na svijetu, može da se pohvali da joj je odana cijela jedna akademija nauka. Kao što je mnogo toga u Crnoj Gori podaleko od zdrave logike, tako u njoj ne važi ni ono nepisano pravilo da su intelektualci kritičari vlasti. Tome nesebičan doprinos daje i Dukljanska akademija nauka i umjetnosti od osnivanja 14. jula 1999. godine.

Neslavni kontinuitet potvrdila je prije nekoliko dana grupa njenih akademika, uplašena da bi vladajuća Demokratska partija socijalista mogla izgubiti vlast u Podgorici i poslije skoro četvrt vijeka biti prekomandovana u opoziciju.

,,Političke koalicije koje se promovišu u ime takozvanog nacionalnog pomirenja vraćaju Crnu Goru na početak devedesetih godina prošlog vijeka i vode je u pogibeljnu avanturu”, alarmiraju akademici Branko Radojičić, Sreten Perović, Mladen Lompar, Vukić Pulević, Radmila Vojvodić, Dimitrije Popović, Rajko Todorović, Radoje Pajović, Mihailo Kuliš, Blagota Mitrić i Zuvdija Hodžić.

„Upozoravamo crnogorsku javnost i političke prvake državotvornog usmjerenja – političke koalicije koje se promovišu u ime takozvanog nacionalnog pomirenja sa sljedbenicima ideologije koja negira crnogorsku nacionalnost i državnost, vraćaju državu na početak devedesetih godina prošlog vijeka i vode u pogibeljnu avanturu kakvih je u istoriji Crne Gore bilo i previše”, opominju mudraci.

Prevedeno – oni su se okomili na Socijaldemokratsku partiju koja pregovara sa Demokratskim frontom i SNP-om o formiranju manjinske vlade u glavnom gradu Crne Gore.

Akademici su oštro udarili po političko-profiterskom mentalitetu koji, primijetili su, kulminira nakon lokalnih izbora, ne samo u Podgorici. Upozoravaju: ,,Trgovanje plemenitom idejom navodnog nacionalnog pomirenja u ime kratkoročnih političko–partijskih ciljeva, protivno strateškim interesima države i dovodi u pitanje njenu održivost u neposrednoj budućnosti”.

Sve u svemu, DANU ne može da svari još jedan pokušaj prevazilaženja podjela u Crnoj Gori koji vodi smjenjivosti vlasti u Crnoj Gori i u krajnjem Gospodara ostavlja bez trona.

Oglašavanje pomenute grupe akademika povod je da podsjetimo na nekoliko detalja iz prošlosti te NVO.

Prvo, da li oni mogu da se predstavljaju kao akademici DANU?

Krajem februara 2012. Skupština Crne Gore usvojila je Zakon o Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti, kojim je ukinuta Dukljanska akademija, s tim da njeni članovi po određenoj proceduri mogu postati članovi CANU. Skupština je zakon usvojila glasovima vladajuće koalicije DPS-SDP. Zakon je podržalo 45 poslanika vladajuće koalicije, dok je opozicija bila protiv.

No, predstavnici dvije akademije nijesu uspjeli da nađu zajednički jezik i premoste politički i ideološki sukob. Nakon usvajanja prijedloga zakona, iz Crnogorske akademije uslijedile su oštre negativne reakcije, dok su iz DANU saopštili da pristaju na objedinjavanje naučnog potencijala pod okriljem CANU, ali samo pod ravnopravnim uslovima.

CANU je do sada primila pet članova Dukljanske akademije. Status vanrednog člana nacionalne akademije dobili su književnik Sreten Asanović, biolog Vukić Pulević i istoričar Šerbo Rastoder. Od šest dopisnih članova DANU, status inostranog člana u CANU stekli su književnik Mirko Kovač i slikar Dimitrije Popović.

Još odavno DANU je ostala bez dvojice akademika – Miodraga Perovića i Milana Popovića. Napustili su je, jer nisu mogli da izdrže izgaranje njenih akademika za režimom Mila Đukanovića.

Pomenutim zakonom predviđeno je da akademici ubuduće zajedno rade na naučno-istraživačkim projektima, prije svega na izradi crnogorske enciklopedije. No, i dalje mnogi naučno-istraživački projekti čekaju bolje dane, zgrada CANU u Podgorici još je u izgradnji, nije riješeno stabilno finansiranje CANU…

Ustavni sud je prije dvije godine odbacio Inicijativu Ministarstva nauke i Dukljanske akademije nauka i umjetnosti o pokretanju postupka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Pravilnika o postupku verifikacije redovnih, vanrednih i dopisnih članova DANU-u u članstvo CANU. Ustavnom sudu obratila se i državna akademija koja je uputila inicijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o CANU.

,,Odluka Ustavnog suda o odbijanju inicijative Ministarstva nauke i DANU je mangupsko rješenje”, presudio je generalni sekretar DANU Blagota Mitrić.

CANU se nije pretrgla da bude zaštitnik nacionalnih i drugih interesa crnogorskog društva. DANU se nikad nije usudila da bilo šta zamjeri aktuelnoj vlasti koja dvije i po decenije razara crnogorsko društvo.

Kad se akademici DANU već upuštaju u komentarisanje političkih događanja i davanje uputstava kako da se Crna Gora spasi od zločeste opozicije, zanimljivo je konstatovati da nikada nisu reagovali na izborne krađe u režiji vladajuće kolacije ili bujanje organizovanog kriminala i korupcije, na pljačkašku privatizaciju, siromaštvo u kojem preživljava bar polovina crnogorskih građana… Odćutali su i afere na Univerzitetu Crne Gore, neviđene hajke državne Pobjede na nezavisne novinare i kritičare režima iz NVO sektora, povodom sudskih procesa novinarima i medijima koje ne kontroliše režim…

Nikad otuda nije dopro glas protesta za zlodjela režima u partijsko-privatnoj državi Crnoj Gori, u kojoj je ta ista akademija doživjela da je taj režim ugasi.

No, akademici DANU redovno su, kao velike patriote, bili na braniku otadžbine kad je trebalo da je, na primjer, spasavaju od srpstva. Demonstrirali su to i prošle godine kada su najavili da će vratiti Trinaestojulske nagrade u znak protesta što je to najviše nacionalno priznanje dodijeljeno ,,dvojici dоkazanih upornih рrоtivnika nеzavisnе državе Crne Gore i jednom posve anоnimnоm zagrеbačkоm politikologu”.

DANU je tada imala 22 nosioca Trinaestojulske nagrade.

Prozvanim je nagrada uručena, a nijedan akademik nije vratio trinaestojulsko priznanje. Patriotizam je patriotizam, ali i nacionalna penzija nije za baciti.

Aktuelna enigma ko će ubuduće vladati Podgoricom digla je na noge i Maticu crnogorsku. Matica je u srijedu izrazila ,,duboku zabrinutost zbog činjenice da nekoliko mjeseci poslije izbora nije konstituisana vlast u Podgorici i u nekoliko većih opština u Crnoj Gori. Vladajuća koalicija ne uspijeva da se dogovori, šaljući u javnost uglavnom konfuzne ocjene i kontradiktorne nagovještaje, a opozicija se u takvoj situaciji ponaša politički profiterski”.

U saopštenju, koje je potpisao predsjednik Matice Dragan Radulović, strahuje se da radi vlastitih partijskih računica vladajuće partije – dakle DPS i SDP, svojim činjenjem stvaraju društvenu okolnost ,,u kojoj nam se tragedija iz 1918. može vratiti kao farsa”.

Da li će socijaldemokrate poslije ovog dramatičnog upozorenja i opasnosti da se vratimo čak u 1918. ostaviti DPS na cjedilu? A pogotovo poslije ovih tirada.

,,Ako nam se to dogodi biće nebitno ko je odgovorniji, jer u tom slučaju ni jedna od ove dvije partije neće biti ozbiljan politički činilac”, prognoziraju u Matici. I da se eventualno ne bi raspala vladajuća koalicija DPSDP Matica crnogorska upozorava lidere partija i koalicije ,,da je došlo vrijeme odbacivanja shvatanja politike kao isključivo partitokratske taktike, kojoj je sve dopušteno žrtvovati. Iznad te i takve politike, u svakom trenutku, mora biti interes građana i države”.

Zar ovako požrtvovanje akademika i matičara ne zaslužuje izdašne sinekure iz državne kase?

Veseljko KOPRIVICA

Komentari

Izdvojeno

DPS FENOMENOLOGIJA: Između štitonoša i insajdera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prijetnja Đukanoviću danas su oni sa kojima je gradio višedecenijski sistem nejednakih i privilegovanih. I koji su od tog sistema profitirali. Brane ga, ako treba i “radikalno”, mladi nasljednici koji nemaju teško breme prošlosti, ni prve milione. Ponašanje novih čelnika DPS  svjedoči da oni,  uprkos onom prividu neposrednih izbora, nijesu  izabrani  već – zaglavareni. Vođa je  i dalje vođa

 


Danijel Živković
, lider Demokratske partije socijalista zacementirao je ove sedmice mogućnost da ta stranka sa novim rukovodstvom krene putem reformi. U razgovoru za podgoričku Antenu M, Živković je poručio da će odgovor na eventualno hapšenje Đukanovića biti- “radikalan”.

“Ako postoji ta i takva namjera, i ako neko misli da će političkim uticajem ili instrumentalizacijom pravosuđa da pokrene i nastavi spiralu revanšizma ili da kroz iskazanu namjeru eventualno krene u takav naum, onda nemojte da imate dilemu da će odgovor biti radikalan. To znači da ćemo se organizovati dovoljno dobro da ćemo takve naume spriječiti”, saopštio je mladi Đukanovićev nasljednik.

I ranije se vidjelo da novo rukovodstvo DPS-a ne namjerava da napravi otklon od Đukanovićevog nasleđa i suštinski reformiše stranku. Jedan od nedavnih očiglednih znakova bio je i onaj kada je Živković  stao iza  Đukanovićevih opasnih poruka da  hapšenja bivšeg specijalnog tužioca Milivoja Katnića i nekadašnjeg visokog funkcionera bezbjednosnog sektora Zorana Lazovića mogu rezultirati osvetama.  Istih dana mlado rukovodstvo DPS-a stajalo je uz Đukanovića i na sahrani Nikšićanina Brana Mićunovića, sa kojim je višedecenijski vođa svojevremeno dijelio međunarodnu optužnicu za šverc cigareta. To je onaj zvanični dio. Nezvanično, dijelili su još toga.

Živkovićeve najnovije poruke govore ne samo da ova stranka pod novim rukovodstvom institucije poštuje samo ako ih kontroliše, već i da se zarad bespogovorne lojalnosti Đukanoviću, odriče i svoje evropske maske.

Sa Živkovićem se slažu i ostali u stranci. Potpredsjednik DPS-a Jevto Eraković saopštio da je Živkovićeva izjava primjerena i da je njom poslata poruka da “niko neće mirno posmatrati da se nešto dešava nezakonito, protivustavno i selektivno…, nego da želimo svim sredstvima da branimo ono što je u okvirima zakona i Ustava Crne Gore”.  Po Erakoviću je normalno da Đukanović bude izvan zakona. Nedodirljiv.  Po onoj, svi smo jednaki, samo su neki jednakiji.

Sve zajedno to svjedoči da novo vođstvo DPS- a, uprkos onom prividu neposrednih izbora, nije izabrano  već – zaglavareno. Vođa je  i dalje vođa.

Živkovićeva najava radikalnog odgovora na eventualno Đukanovićevo hapšenje  uslijedila je nakon prošlonedeljne objave hrvatskog Jutarnjeg lista  da bi Đukanović mogao biti lišen slobode “sljedećih dana”, i da su to saznali “iz dobro obaviještenih izvora u Podgorici bliskih tom nekadašnjem crnogorskom lideru”.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

MONITOROVA ANKETA: Korak 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: Šta znači IBAR za Crnu Goru ?

 

 

DEJAN MILOVAC, MANS:
Iskorak, ali i izgovor za loša zakonska rešenja

Izvjesno dobijanje IBARa će predstavljati iskorak u evropskim integracijama Crne Gore i ponovno pokretanje procesa koji bi trebalo da doprinese izgradnji institucija koje će konačno obezbijediti snažniju vladavinu prava.

 

GORAN ĐUROVIĆ, MEDIA CENTAR:
Reforme kad prođe veselje

IBAR za Crnu Goru znači jasnu političku poruku EU da postoji u ovom trenutku spremnost da se proces integracije Zapadnog Balkana drži živim.
Dobijanje IBARa je posljedica geopolitičkih okolnosti a ne “nevjerovatnog” učinka onik koji vrše vlast.
Vlada je od prethodne preuzela skoro gotove i pripremljene zakone u oblasti medija i pravosuđa, dok je strategije donijela bez konsultacija i mogućnosti za ozbiljnu debatu.

 

JOVANA MAROVIĆ, ČLANICA SAVJETODAVNE GRUPE BALKAN U EVROPI:
Motivacija, ne i garancija  

IBAR, ili izvještaj o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila, za Crnu Goru znači da ulazi u fazu kad može da privremeno zatvara pregovaračka poglavlja koja su spremna za zatvaranje. Po procjenama Vlade, do kraja godine, Crna Gora može zatvoriti i do 10 poglavlja. Isto tako, samim tim što je Evropska komisija/EU procijenila da je Crna Gora ispunila to što se do sada od nje tražilo u poglavljima koja se odnose na vladavinu prava, znači da će definisati završna mjerila u poglavljima 23 i 24, a što će značiti da sa zakonskih i institucionalnih izmjena treba preći na dosljedno sprovođenje svega usvojenog.

 

MARIJA POPOVIĆ KALEZIĆ, CEGAS:
Šansa i obaveza 

IBAR prvenstveno znači šansu i motivaciju ali i obavezu da ozbiljno radimo na reformama. Problemi koje imamo sa slabim institucijama ostaju i kroz primjenu strateških akata i zakona kao i ispunjavanje zavrṣ̌nih mjerila možemo postići cilj. To je Crna Gora punopravna članica EU. Najveći rizik za ostvarivanje ovog cilja ostaje neodgovornost donosilaca odluka koji dolaze iz političkih subjekata koji konačno moraju imati veći nivo odgovornosti za javni interes i prestati da partijski afirmišu kao primaran.

 

SERGEJ SEKULOVIĆ, ANALITIČAR:
Podstrek

IBAR znači vraćanje optimizma i fokusa. Nakon dugo vremena vidi se svjetlo na kraju tunela, vraća se vjera da je ulazak u EU moguć. Završnim mjerilima nećemo dobiti samo mogućnost za zatvaranje drugih poglavlja, već ćemo dobiti i mapu puta kako da izgradimo pristojnu državu. Mora se vratiti povjerenje u institucije, osjećaj građanima da u političkom procesu znače, da politika više ne liči na igru koja nema ili gubi smisao, jer pravila ne postoje, nego da je proces gdje se gradi javno dobro.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PROVJERA ZNANJA MATURANATA I POLUMATURANATA: Prepisivanje onemogućeno , stanje očajno    

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezultati ovogodišnjeg testiranja pokazuju da je u odnosu na prethodne tri godine, jedinica dva do tri puta više, a odličnih je tri do četiri puta manje. Razlog za to je što ove godine učenici nijesu mogli prepisivati

 

Ove sedmice predstavljeni su rezultati provjere znanja za maturante i polumaturante. Loši su, ali za razliku od prethodnih godina vjerodostojni i odražavaju pravo stanje u školstvu.

Pet puta više jedinica dobili su učenici na ispitu nego što ih je zaključeno u školama. Petica je tri puta manje.

Ispit iz maternjeg jezika nije položio 501 maturant, a peticu je zaradilo svega 100 učenika. Čak 300 srednjoškolaca ima diplomu Luča, pa je direktor Ispitnog centra Miloš Trivić konstatovao ,,da nam 200 Luča fali”.

Stanje u osnovnim školama je još gore. I pored toga što su iz Udruženja nastavnika matematike kazali da provjere znanja iz matematike za đake devetog razreda nikada nije bio lakša i da je test svako mogao uraditi za prelaznu ocjenu, desilo se da je jedinicu dobilo šest učenika kojima je zaključena petica. Na ispitu je 1.244 učenika dobila jedinice, a tu ocjenu na kraju godine imala su svega 188 učenika. Od 1.397 polumaturanata koji su dobili peticu iz matematike na kraju školovanja, svega 351 dobio je istu ocjenu i na provjeri znanja.

Rezultati ovogodišnjeg testiranja pokazuju da je u odnosu na prethodne tri godine, jedinica dva do tri puta više, a odličnih je tri do četiri puta manje. Razlog za to je što ove godine učenici nijesu mogli prepisivati.

Prije ispita najavljene su rigorozne kontrole i zaprijećene kazne. Za svaki slučaj učenici su pri ulasku u školu provjeravani detektorom koji su otkrivali telefone i bubice.

Otkriveni su razni pokušaju prevare – u nekim školama učenici su telefone umotali u aluminijsku foliju, pod izgovorom da su ponijeli sendvič. Bilo je i onih koji su mislili da će proći detektor ako predaju jedan telefon, a drugi ili treći sakriju, pa su sakrivali  telefone u obući, kapama…

Kada se poštuju i znaju pravila, nema ni prigovora. Ove godine, Ispitni centar bilježi najmanje prigovora učenika – od 107, usvojena su 38, a 20 ih je uticalo na promjenu ocjene.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo