Povežite se sa nama

Izdvojeno

IZBOR DIREKTORA AGENCIJE ZA CIVILNO VAZDUHOPLOVSTVO: Reference iz DPS-a i Beograda važnije od struke

Objavljeno prije

na

Vlada je  5. septembra, nakon više prozivki, odlučila provjeriti cjelokupni konkurs za izbor direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo (ACV). Savjet Agencije za civilno vazduhoplovstvo od 5 članova kojim predsjedava Dženan Kolić (kadar Demokrata CG) je navodno jednoglasno podržao kandidata – Vladislava Vlahovića. Kolić je za RTCG rekao da je Vlahović izabran zbog „impresivne biografije kao i ispravne dokumentacije koju je dostavio na konkursu“

 

Nakon što je Inspekcija rada krajem avgusta izašla sa nalazom da je izvršni direktor Rudnika uglja izabran na tu funkciju suprotno zakonu u fokus dolaze i drugi izbori na čelnim mjestima državnih agencija i kompanija. Vlada je na sjednici od 5. septembra, nakon više prozivki, odlučila provjeriti cjelokupni konkurs za izbor direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo (ACV). Ministar finansija Aleksandar Damjanovic je izrazio zabrinutost zbog „intervencija po pitanju validnosti dokumentacije za pojedine članove Savjeta Agencije“. Naime, Savjet Agencije za civilno vazduhoplovstvo od 5 članova kojim predsjedava Dženan Kolić (kadar Demokrata CG) je navodno jednoglasno podržao jednog kandidata – Vladislava Vlahovića. Kolić je u izjavi za javni servis RTCG rekao da je Vlahović izabran zbog „impresivne biografije kao i ispravne dokumentacije koju je dostavio na konkursu“. Prijedlog Vladi da potvrdi imenovanje je poslat preko Ministarstva za kapitalne investicije (MKI) kojim rukovodi lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović.

Vlahović je samo mjesec dana ranije na sjednici Vlade od 3. avgusta razriješen članstva u Savjetu ACV, nakon ranije dojave zviždača protiv članova Savjeta, zbog toga što dotični „na osnovu utvrđenih činjenica nema zakonom propisanu adekvatnu školsku spremu“. Sa Vlahovićem je razriješen još jedan član Savjeta. Zakonom o vazdušnom saobraćaju je članom 9, stav 7, predviđeno je „za predsjednika i člana Savjeta može biti imenovan državljanin Crne Gore koji ima visoku stručnu spremu saobraćajne, tehničke, pravne ili ekonomske struke“. Vlahović ima trogodišnju vojnu školu – Vazduhoplovnu vojnu akademiju, u trajanju od 6 semestara, smjer letački, i stručno zvanje – pilot helikoptera. Inspekcija Vlade i nadležno Ministarstvo shodno zakonu nijesu prihvatili školsku spremu u trajanju od 6 semestara kao visoku stručnu spremu, , iako u samoj diplomi piše „Diploma o visokom stručnom obrazovanju“.

Kolić je naveo da je Vlahović od konkursne dokumentacije dostavio i diplomu o završenoj Generalštabnoj školi Vojske Jugoslavije (01.02 1997.  u trajanju od godinu dana, gdje je diplomirao na temi Uloga borbenih helikoptera u vazduhoplovnoj podršci. Vlahović je stekao i zvanje Generalštabnog oficira na Vojnoj akademiji Vojske Srbije i Crne Gore (Škola nacionalne odbrane), koju je pohađao školske 2001/2002.

Kolić se međutim nije pohvalio da je Vlahović i „saradnik iz prakse“ i profesor ekonomije vazduhoplovstva i ekonomske diplomatije na Univerzitetu Donja Gorica (UDG) čiji osnivači su bivši šef režima Milo Đukanović i njegov saradnik Veselin Vukotić – akter brojnih korupcionaških afera. Na sajtu UDG-a se navodi da je Vlahović  „generalštabni pukovnik pilot dok se srbijanska Škola nacionalne odbrane broji kao „stručni ekvivalent doktorata (PhD) za oblasti vazduhoplovstva, međunarodnih odnosa, odbrane i bezbjednosti“. „Stručni ekvivalent PhD“ je, po riječima nekolicine sagovornika iz struke, u najblažu ruku, veoma upitna konstatacija. Sve u svemu, od onoga što je Vlahović priložio na konkursu je sve iz domena vojne struke i nema puno dodirnih tačaka sa civilnim vazduhoplovstvom.

Zakon o vazdušnom saobraćaju (član 12, stav 3) predviđa da za izbor direktora ACV važe „uslovi iz člana 9 st. 7 i 8“ – isti koji važe za predsjednika i članove Savjeta pa je prosto nevjerovatno da nakon smjene Vlahovića od prije mjesec, jer ne zadovoljava zakonske kriterije, taj isti Savjet ga sada, na osnovu istih kriterija bira za direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo.

Kolić je naglasio da je odluka Savjeta bila jednoglasna, što je ponovio i MKI u izvještaju Vladi. Po saznanjima Monitora odluka petočlanog Savjeta je bila natpolovična. Na sjednici Savjeta jedna osoba je bila protiv i ukazala da Vlahović ne ispunjava uslove za člana Savjeta, a samim tim ni za direktora jer su ti uslovi identični i pozivala se na inspekcijski postupak kojim su ispitane ranije prijave zviždača. Član Savjeta Prof. Dr Radoje Karadžić je isključen sa glasanja jer se i on ranije prijavio na konkurs. Prije toga je tražen stav Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) i Vlade CG da li je  Karadžic u nekom konfliktu interesa ali ni stav ASK ni Vlade nije dobijen. Radi se o univerzitetskom profesoru iz oblasti vazdušnog saobraćaja, predavaču na inostranim univerzitetima, sudskom vještaku, autoru univerzitetskih udžbenika i naučnih radova za koga nije bilo zakonske prepreka da se javi na konkurs. Tako je „jednoglasna odluka“ petočlanog Savjeta donijeta sa 3 glasa.

Vlahović je nakon završetka Škole nacionalne odbrane, bio izaslanik odbrane Srbije i Crne Gore (ujedno vojni ataše za Vazduhoplovstvo, mornaricu i kopnenu vojsku) u Velikoj Britaniji, komandant vazduhoplovne baze Golubovci (ujedno i komandant Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore), vojni savjetnik u Misiji Crne Gore u Briselu i vojni predstavnik CG u Vojnom komitetu NATO i Vojnom komitetu Evropske Unije. Međutim, Vlahović je osim pilota i obavještajac – bivši pripadnik Vojne obaveštajne službe (VOA), te raniji šef 123. obavještajnog centra Vojske Jugoslavije u Podgorici i vojni ataše zvaničnog Beograda na povjerljivim zadacima u Velikoj Britaniji.

Po nekim tvrdnjama Vlahović je  i dalje lojalni DPS-ovac  bez čega ne bi ni mogao imati tako „impresivnu karijeru“ kako ju je ocijenio Kolić. Vlahovićevo ime je ranije dovođeno u vezu sa aktivnostima ruskih obavještajnih službi i tzv. Crvenog orkestra generala Branka Krge bivšeg šefa vojne obaveštajne službe Vojske SCG i kasnijeg načelnika Generalštaba (2002-2005) koji je izabran uz podršku Đukanovića i njegove desne ruke Milana Roćena. Roćen i Krga su dobri drugari još iz Roćenovih „moskovskih dana“.

Nebojša Medojević, lider Pokreta za promjene je 2010. objavio da 5 visokih vojnih oficira i obavještajaca 3. centra Vojno obavještajne agancije (VOA) i 5. centra Vojno bezbednosne agencije (VBA) za kontraobavještajne aktivnosti nisu prošli bezbjedonosne provjere Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) 2006. godine zbog veza sa ruskim tajnim službama. Među njima se nalazilo i ime Vladislava Vlahovića. On je odbacio optužbe i saopštio da posjeduje bezbjednosne sertifikate, i da bez njih ne bi mogao pokrivati visoke vojne pozicije van zemlje. Tada je Ministrarstvo odbrane tražilo od tužilaštva da ispiti sve navode da bi postupilo shodno tome. Navodi nisu ispitani, ili makar javno objavljeni.

Na posljednjoj sjednici Vlade, MKI se složilo  da se Vlahović kao kandidat treba ispitati. Upućen je dopis Ministarstvu prosvjete koje vodi SNP-ov Miomir Vojinović da „protumači da li taj kandidat ispunjava te određene uslove u dijelu tih akademskih kvalifikacija“.

Premijer Dritan Abazović je rekao da sve treba provjeriti. „Radi se o specifičnom mjestu, nemojte da nas bespotrebne brzopletosti dovedu u  nezgodnu situaciju“.  Nakon toga Vlada treba donijeti konačnu odluku.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

FOKUS

MILO ĐUKANOVIĆ – ZNACI NERVOZE: Sam na slobodi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svi njegovi ljudi su na optužnicama. Nakon hapšenja Lazovića i Katnića, Đukanović je sam na slobodi i uplašen da to možda neće tako i ostati.  No pravo pitanje je – kome se to obraća dugogodišnji vođa? Koga želi da animira svojim vatrenim govorom i prizivanjem crnogorske krvave tradicije, kojoj je upravo vladavina prava jedini branik

 

 

Dugugodišnji vođa  poručio je ljutito, preko prijateljskih medija,  da je vrijeme da se podvuče crta.  Nakon što su uhapšeni gotovo svi njegovi ključni ljudi, a on ostao sam na slobodi.

“U Crnoj Gori je na sceni politički revanšizam, kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta”, ocijenio je Đukanović nakon hapšenja nekadašnjeg visokog funkcionera bezbjednosnog sektora Zorana Lazovića  i bivšeg specijalnog tužioca Milivoja Katnića, poistovjećujući rad Specijalnog državnog tužilaštva sa krvnom osvetom, institutom običajnog prava koji je upravo suzbijan institucionalnom pravdom. No, Đukanović nije slučajno napravio omašku.  Zna trodecenijski vođa šta je krvna osveta, a šta vladavina prava. I ne plaši se on krvne osvete, već upravo suprotno –sistema koji isporučuje pravdu i sprovodi zakon.  Crnogorsko pravosuđe, koje je kontrolisao, još je živo. No,  Specijalno državno tužilaštvo pod Vladimirom Novovićem, uspjelo je nakon decenija nepovjerenja u crnogorsko zarobljeno pravosuđe da promijeni percepciju javnosti.  Pokrenulo je važne procese uz pomoć EUROPOL-a.  Koji ispada, slušajući Đukanovića, ima neke  veze sa  crnogorskom tradicijom  osveta.

“Jako griješi onaj ko u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra”, kazao je dugogodišnji vođa, dajući na volji svojoj uznemirenoj mašti.

“Živimo u jako zatrovanoj atmosferi. Atmosferi koja govori da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti. Zašto na to upozoravam? Crnogorsko društvo je društvo osvetnika. Nije to karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta. Treba da se prisjetimo da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina. E, ko to ne zna taj ne razumije kako je opasno kada vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete”, pojasnio  je svoj stav doskorašnji šef države.

No nije tu stao.  On je u intervjuu za Antenu M zlokobno priprijetio i poručio  da “onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta”.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠTA ČEKA SADAŠNJE I BUDUĆE PENZIONERE: Različite priče premijera i ministra finansija

Objavljeno prije

na

Objavio:

Odgovorno osmišljena, detaljno pripremljena i brižljivo provedena reforma sistema penzionog osiguranja nudi priliku. Otaljana na brzinu, bez zajedničkog promišljanja i pripreme, može donijeti katastrofu nepojmljivih razmjera. Za sada smo bliži lošijoj opciji

 

Priča o reformi (zapravo – korjenitoj izmjeni) postojećeg sistema penzionog osiguranja ponovo je top tema. Premijer Milojko Spajić našao je za potrebno da izađe pred kamere, što baš ne voli da radi, kako bi ubijedio javnost da penzije neće pobjeći. “Građani uopšte ne treba da strahuju za svoje penzije”, kazao je pokušavajući da primiri rastuću nervozu koju je, koji dan ranije, proizveo ministar finansija Novica Vuković.

Govoreći o korekciji postojećeg penzionog sistema (sistem međugeneracijske solidarnosti) ministar Vuković je u razgovoru za Glas Amerike najavio rješenje u kome će zaposleni upravljati “sa svojom bruto platom, odnosno sa svojim doprinosima i zaradom”, dok će se država brinuti da to bude urađeno “kroz zakonski okvir”. To ne zvuči kao korekcija nego temeljna izmjena i prelazak na sisteme kapitalizacionih fondova i individualnog penzijskog osiguranja.

I to nameće podugačak niz pitanja na koja se moraju ponuditi istiniti i detaljni odgovori. Koji će sadašnjim penzionerima, zaposlenima i onima koji se tek spremaju (školuju) za budući izlazak na tržište rada, pružiti čvrsta uvjerenja kako iz tog reformskog posla neće izaći finansijski oštećeni ili uskraćeni za neka od postojećih i Ustavom garantovanih prava. Trenutno to nije slučaj.

Najjednostavnije je to vidjeti poređenjem nedavnih izjava premijera i ministra finansija. Govoreći o budućoj reformi sistema penzionog osiguranja, koja kao prvi vidljivi efekat treba da donese obećano povećanje prosječne i minimalne (neto) zarade, ministar Vuković kaže “može se desiti jedino korekcija kada govorimo o doprinosima”. Na potpitanje novinara o kakvim korekcijama je riječ, lakonski odgovara kako je to “…nešto s čim je upoznata javnost”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

KOSOVO, SREBRENICA, SRPSKI SVET –  VUČIĆEVE IGRE BEZ KRAJA: Klišei za čuvanje fotelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prošle nedjelje je održana na Pešteru i završnica vojne vježbe Vihor 2024. Poredpredsjednika Srbije, i drugih srbijanskih dužnosnika prisustvovali su i komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš, predsjednik Republike Srpske (RS), ali i predsjednik Skupštine (i lider Nove srpske demokratijeAndrija Mandić i lider Demokratkse narodne partije (DNP) Milan Knežević. Mandić i Knežević su najavljeni u svojstvu „lidera srpskog naroda u Crnoj Gori“. Vježba je bila sa bojevim gađanjem

 

Ako je vjerovati režimskim medijima u Srbiji i njihovim razglasnim stanicama u regionu, Srbiju i srpski narod čekaju teški i odsutni dani za odbranu prava na postojanje i slobodu. Stanje je skoro pa ratno. Prvo je krajem marta gospodar Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će 5. i 6. maja „u Beogradu i drugim delovima Srbije biti održan veliki Vaskršnji sabor Srbije i Republike Srpske“. To je odlučeno „posle višesatnih razgovora” koje je imao s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, u prisustvu Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija. „Na tom saboru biće donete važne odluke o opstanku srpskog naroda na svojim ognjištima, njegovom ekonomskom napretku, očuvanju srpskog jezika i ćiriličkog pisma…” istakao je Vučić.

Prošle nedjelje je održana na Pešteru i završnica vojne vježbe Vihor 2024. Pored predsjednika Srbije, ministra odbrane i drugih srbijanskih dužnosnika prisustvovali su i komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš, predsjednik Republike Srpske (RS), ali i predsjednik Skupštine (i lider Nove srpske demokratijeAndrija Mandić i lider Demokratkse narodne partije (DNP) Milan Knežević. Mandić i Knežević su najavljeni u svojstvu „lidera srpskog naroda u Crnoj Gori“. Vježba sa bojevim gađanjem održana je „sa ciljem daljeg unapređenja obučenosti i osposobljenosti komandi i jedinica Vojske …tokom pripreme i izvođenja borbene operacije“ kako je navelo Ministarstvo odbrane Miloša Vučevića, uskoro novog premijera. Na vježbi su učestvovali kopnena i vazduhoplovna komponenta vojske i specijalne snage. Dodik je rekao da je srbijanska vojska „pokazala da je sposobna i spremna da očuva Srbiju, njenu teritoriju i slobodu“ dok je Milan Knežević uočio još jednu opasnost po srpstvo. Na twitteru je kasnije napisao da „stavovi (predsjednika) Jakova Milatovića Mila Đukanovića o Srbiji, Srebrenici, Kosovu, Rusiji“ su isti i da zapravo Milatović ima „još rigidniji stav i isključiviji od njegovog prethodnilka“.

Skoro se navršilo 11 godina od Briselskog sporazuma koji su potpisale vlasti u Beogradu i Prištini uz posredovanje EU. Predsjednik Srbije ih je nazvao „11 godina brutalnih laži“ i da je to bilo „vreme svakodnevnih besmislica, izmišljanja i pravdanja, neispunjavanja onoga što su potpisali i Beograd i Priština, ali i EU“. Po srbijanskoj vlasti, Srbija je ispunila sve što je do nje bilo. Nakon priča o Kosovu i davanja pogrdnih etiketa antimafijaškoj vladi Albina Kurtija koja se drznula da udari na laboratorije za drogu i kripto valute narko bosova u službi Beograda priča je opet prebačena na drugu vječitu temu – Srebrenica.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo