Povežite se sa nama

OKO NAS

KOLAŠIN: ARHITEKTONSKO NASLJEĐE PRED RUŠENJEM: Od ponosa do ruine

Objavljeno prije

na

Jedna od najstarijih kolašinskih kuća, vrijedan dio kulturnog nasljeđa, u samom centru grada, godinama je, zbog dotrajalosti, samo opasnost za prolaznike. Odavno su zaboravljeni planovi o adaptaciji nekada lijepog objekta. Sada nadležni u lokalnoj upravi muku muče kako da natjeraju inspektore da se posvete tom problemu. Lokalnim službama, kažu, vezane su ruke za bilo kakvu intervenciju na objektu, koji i ruži jednu od najprometnijih ulica, ali i ugrožava, prije svega djecu, koja do osnovne i srednje škole, uglavnom, prolaze tuda. Rizik od obrušavanja naročito je veliki tokom dana s puno vlage i vjetra, a niko još ne zna koliko će izdržati trošni zidovi i krovna konstrukcija.

Kuća Marića, građena je novcem te bogate trgovačke porodice 1901. godine. Kako u knjizi Kulturno nasljeđe Kolašina navodi kustoskinja Zavičajnog muzeja Draginja Kujović, neki arhitektonski elementi na ovoj zgradi urađeni su u duhu secesije. Među onim je građevinama čiji su projektanti ostali anonimni, ali su, kako tvrdi Kujović, „svojim rješenjima nagovijestili siguran raskid s tradicionalnim graditeljskim konceptima tog podneblja”. U kući Marića, nakon što je nacionalizovana, bio je smješten Sreski sud, pa je još zovu i „stari sud”. Prije sedam–osam godina prodata je za svega 120. 000 eura podgoričkom preduzeću Krisma, čiji je vlasnik Nebojša Bošković.

Ni „investitor”, a prije njega ni Opština, još ni euro nijesu uložili u taj objekat. Kako su saopštavali iz bivše kolašinske vlasti, Boškoviću su izdati urbanističko –tehnički uslovi za izradu projektno-tehničke dokumentacije za rekonstrukciju objekata u postojećim gabaritima. Navodno, novi vlasnik je obećao da će napraviti poslovno-servisne sadržaje. Bošković se, međutim, u lokalnu upravu s tom idejom javio posljednji put 2011. godine a kasnije se „do njega nije moglo doći”, kaže jedan od bivših kolašinskih funkcionera.

„Poslije toga Komunalna policija ga je upozoravala u pisanoj formi da mora obezbijediti djelove koji su rizični za prolaznike. Lokalno Komunalno preduzeće nekoliko puta je uklanjalo komade krova, oluka i ostalih djelova koji su predstavljali opasnost za prolaznike. Sve je to rađeno o trošku Opštine, kako bi se bar djelimično umanjila opasnost. Međutim, jasno je da je našim nasljednicima ostalo rješavanje tog problema, a kako i vidite, on i dalje postoji i svakim danom je sve veći što je objekat stariji”, kaže sagovornik Monitora.

Prema njegovim riječima, na zahtjev i o trošku Opštine, prije nekoliko godina, Institut za razvoj i istraživanja u oblasti zaštite na radu uradio je nalaz o stanju objekta. Mišljenje stručnjaka iz te ustanove je da su statičke karakteristike kuće takve da mogu izdržati rekonstrukciju. Iz tog Instituta takođe su konstatovali i da bi troškovi rekonstrukcije premašili one za rušenje i izgradnju novog objekta.

Kako kaže aktuelna sekretarka za urbanizam Ivana Grujić, trenutno zgrada je opterećena hipotekom od 650.000 eura, a nalazi se na opštinskom zemljištu. U lokalnoj vlasti su svjesni da je objekat opasnost za prolaznike, ali nemaju podršku nadležnih inspekcija da taj problem i riješe.

„Ne zna se koliko puta smo se obraćali Upravi za inspekcijske poslove da pošalje inspektore na tu lokaciju. Ne samo da nije bilo nikakvih aktivnosti, već ni odgovor nijesmo dobili. Građevinski inspektor bi imao mogućnosti bar da počne rješavanje tog problema”, kaže ona.

Bošković je kupio još jednu staru kolašinsku zgradu, nekada vlasništvo FK Gorštak. Ona je prodata za 80. 000 eura. Najvjerovatnije da je građena 1920. godine. Prvi put se pominje 1930. kao Grand hotel, koji je imao sedam soba na spratu, a u prizemlju restoran, kafanu i recepciju. Kasnije se zvala Hotel Boškovića. Taj objekat je između dva svjetska rata bio centar života Kolašina, a posjećivale su ga i brojne poznate ličnosti. Tokom druge polovine prošlog vijeka objekat je mnogo puta mijenjao namjenu. Kao vlasništvo FK Gorštak predstavljao je centar za okupljanje sportista, ali i mnoga kulturna dešavanja. Taj, ne samo kulturno i istorijski važan već i atraktivan prostor u samom centru grada sada je ruina.

Prije pet–šest godina, Bošković je novinarima kazao da će, uprkos tome što godinama, nakon kupovine, nije ništa uradio na tim zgradama, njegov odnos ubuduće biti mnogo ažurniji. On je tada rekao da je svjestan značaja koje ove zgrade imaju za Kolašin i da će , iako ga ne obavezuje zakon, pokušati da očuva u potpunosti njihov izgled.

„Naravno da sam svejstan koliko su ti objekti stari. Zgrada starog suda, odnosno nekadašnja kuća Marića, biće u potpunosti očuvana u sadašnjim gabaritima. Renoviranjem se neće oštetiti njen izgled, a unutrašnjost ćemo prilagoditi novoj namjeni. Već su gotovi projekti i radovi će uskoro početi. Zgradu Gorštaka, nekadašnji hotel Boškovića, moraćemo srušiti, jer je u vrlo lošem stanju, ali će na njegovom mjestu biti podignuta zgrada koja će izgledom podsjećati na staru, kako se to vidi na fotografijama”, obećavao je tada vlasnik Krisme.

Požalio se i da je kupujući objekte „višestruko štetovao”. Navodno, godinama Opština nije uspijevala da iseli stanare iz zgrade „starog suda”, pa je to sam učinio i platio za to. Naknadno, Bošković je tužio Opštinu, tražeći 200.000 eura za štetu koju je pretrpio.

Nebriga i neodgovornost i nadležnih i „investitora”, Kolašin će koštati, vjerovatno, uništavanjem dvije zgrade, koje su važan dio kulturne istorije te varoši. Opština je umalo, obezbjeđujući njima kredite, prije nekoliko godina, izgubila i vlasništvo na još dva značajna stara objekta – zgradu u kojoj je Centar za kulturu i Dom penzionera.

U julu 2014. godine Crnogorska komercijalna banka čak je oglasila prodaju zgrade u kojoj su Centar za kulturu i Zavičajni muzej. Taj objekat, kao i dvorišni dio bili su zalog za kredit od 320.000 eura, koji je Opština podigla u decembru 2008. godine.

Pod hipotekom je bio Dom penzionera. Tadašnji predsjednik Opštine 2013. godine stavio je potpis na ugovor o fiducijarnom prenosu prava svojine na taj objekat površine 102 kvadrata i pripadajuću parcelu površine (276 kvadrata) kao garanciju za kratkoročno zaduženje od 70.000 eura kod Atlas banke.

Vraćanjem kredita, koje je podizala bivša vlast, stvoreni su uslovi i da se skinu hipoteke, pa su ta dva objekta u posljednjem momentu spašena.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo