Povežite se sa nama

INTERVJU

MILORAD – MICKO VUKOTIĆ, MAŠINSKI INŽENJER: Ekologija samo na papiru

Objavljeno prije

na

Komunalni otpad zatrpava Crnu Goru, recikliramo jedva  10 odsto, a zahtjev  EU da bi u tom dijelu zatvorili poglavlje  27 je – 70 odsto. Prećišćavanje otpadnih voda u Budvi, Nikšiću, Herceg Novom, Podgorici postalo je izvor bogaćenja lokalnih moćnika…

 

MONITOR: Stanovnici polovine Crne Gore udišu zagađeni vazduh, najgore je u Pljevljima. Vi ukazujete da se problem zagađenja može riješiti vodonikom. O čemu se radi?

VUKOTIĆ: Posljednjih godina intenzivno se bavim primjenom vodonika u industriji, praćenjem  inovacija u svijetu. Najviše sam proučavao primjenu vodonika za poboljšanje kvaliteta vazduha kod sagorijevanja u kotlovima koji se koriste u industriji – termoelektranama, toplanama, industrijskim pekarama, u proizvodnji aluminijuma i čelika, zatim u hemijskim čistionama, kao i u kotlovima za individualno grijanje koji koriste fosilna goriva: ugalj, lož-ulje, naftu, mazut, plin, pelet i drva. Sva ta goriva pri sagorijevanju emituju štetne gasove i zagađuju životnu sredinu.

Posvećen sam ,,liječenju” zagađenog vazduha najsavremenijom tehnologijom. To je HHO sistem koji proizvodi vodonik i kiseonik  GAS, procesom elektrolize vode koja se odvija blizu kotla u kojem se zagrijava voda i direktno ubrizgava  u gorionik. Ova tehnologija omogućava umanjenje PM 10 i PM 2,5  čestica za  šest do osam puta, visokoenergetskog goriva  vodonika, čijom primjenom se u ložištima kotlova postiže drastično smanjenje štetnih gasova: CO2 i SO2 do 30 odsto, NOX do 25 odsto.  Ušteda goriva je od 35 do 50 odsto zavisno od kvaliteta goriva. U svijetu se već serijski proizvode i primjenjuju ovi sistemi.

MONITOR: Šta bi primjena ove tehnologije donijela Crnoj Gori?

VUKOTIĆ:  Smanjilo bi se emitovanje štetnih gasova i PM čestica, što bi Crnu Goru kao ekološku državu vodilo ka postizanju  karbonske neutralnosti.

Korišćenje vodonika kao goriva u automobilskoj industriji je budućnost, zato što će vazduh biti drastično manje zagađen. U svijetu se već uveliko primjenjuje dekarbonizacija automobila, kamiona i autobusa na svakih pređenih 50.000 km. Tako se postiže smanjenje zagađenosti i  zadimljenosti izduvnih gasova, smanjuje  potrošnja goriva,  povećava se snaga motora, a  ostale performanse se dovode na fabričko podešavanje.

MONITOR: Kome ste sve prezentovali i ponudili tu tehnologiju, koliko ona košta, i da li je bilo odgovora?

VUKOTIĆ: Već je postalo degutantno stalno konstatovanje koliko dana traje zagađenost bez predloga za konkretno rješenje.  Ja sam sa partnerima iz EU koji proizvode, projektuju i ugrađuju sisteme sa vodonikom po  EU sertifikatima, obišao KC Podgorica koji je sa svojih 13,5 MW kotlova, najveći zagađivač  vazduha u Podgorici. Zimi  troše pet do šest tona mazuta dnevno, a ljeti od dvije do četiri tone. Poslali smo ponudu sa  predlogom  smanjenja  katastrofalnih parametara zagađenja vazduha, po EU standardima. O tome sam preko njihovih  stručnih službi upoznao bivšu direktoricu dr Mugošu i sadašnju direktoricu dr Radulović i dobio obavještenje da to oni ne planiraju  iako imaju preko pet miliona neraspoređenih donacija.

U Pljevljima smo obišli kotlarnicu i Sportski  centar, takođe niko nije odgovorio. Ovakvo stanje vazduha je u dvorištu svih bolnica u Crnoj Gori i svih 240 škola i vrtića koji za grijanje koriste fosilna goriva. No za poboljšanje kvaliteta vazduha se nalaze u EU fondovima koji su planirani za ovu namjenu, samo trebaju projekti i zahtjevi. Ako uzmemo u obzir da se uložena sredstva, kroz uštedu goriva, vraćaju najdalje za dvije godine, ovo je idealan način za smanjenje ne samo zagađenja vazduha, nego i smanjenje uvoza mazuta, lož ulja, plina. Najvažniji je, ipak, opšti interes – zdravlje građana i očuvanje životne sredine.

Crna Gora je ekološka država samo na papiru. Komunalni otpad zatrpava Crnu Goru, recikliramo jedva  10 odsto, a zahtjev  EU da bi u tom dijelu zatvorili poglavlje  27 je 70 odsto. Prećišćavanje otpadnih voda u gradovima  Budvi, Nikšiću, Herceg Novom, Podgorici postalo je izvor bogaćenja lokalnih moćnika, a da pritom nijesu riješili tretman fekalnog mulja već ga jedni zatrpavaju što je nedopustivo, a drugi ga izvoze u  Albaniju.

MONITOR: Već godinama javno istupate protiv zastarjele tehnologije spaljivanja kanalizacionog fekalnog mulja. Kako ocjenjujete dosadašnje učinke na tim projektu?

VUKOTIĆ: Izgrađeni su uređaji za  prečišćavanjem  otpadnih voda u Podgorici, Budvi, Kotoru, Tivtu i Nikšiću.  U izgradnji su učestvovali  ,,stručnjaci”  svih profila. Svi su dobro naplatili svoje učešće  i  oštetili državni budžet zbog lične koristi. Uređaji su od različitih proizvođača i sa različitim tehnologijama. Međutim, imaju  zajednički problem a to je nepoštovanje rokova izgradnje. Najveći i nedopustivi problem je ugrožavanje čovjekove okoline šireći neprijatne mirise.

Budva, Kotor,  Tivat fekalni mulj transportuju u Albaniju praveći velike troškove. Kada je   Nikšić u pitanju ne zna se gdje istovaraju fekalni mulj iz njihovog postrojenja.  Mulj  iz  Podgorice, koga ima oko 18 tona dnevno, iz postojećeg uređaja zatrpava se u dvorištu uređaja, što je po EU standardima zabranjeno  bez prethodnog tretmana. Prilikom zatrpavanja vjetar raznosi  nepodnošljivo neprijatan miris u dijelu grada oko Delta Sitija.

MONITOR: Što se Podgorice tiče, kao rješenje slovi kolektor u Zeti, u Botunu.

VUKOTIĆ: Predviđeni uređaj  je promašena  tehnološka priča. Usvojena tehnologija predviđa inseneraciju (spaljivanje) koja je prevazviđena i  zabranjena u EU. Prva informacija je bila da će se proizvoditi 211 tona, a zatim  110  tona hazardnog otpada godišnje, koji se zatim transportuje  u zemlje EU i skladišti, a to skladištenje se plaća.  Vodovod i kanalizaciju  sam obavijestio o najnovijoj tehnologiji koja tretira fekalni mulj bez spaljivanja, što stvara konstantne troškove. Nova Njemačka tehnologija fekalni mulj tretira kao sirovinu za proizvodnju fosfornog  gnojiva i od prodaje tog gnojiva uređaj se isplati za šest do sedam godina. Kao nus proizvod javlja se velika količina tople vode, koja se može koristiti za zagrijavanje staklenika, plastenika, sušare za  drvenu građu ili sušenje voća.  Para za ovo naravno ima u EU fondovima.

MONITOR: Oštro ste kritikovali Regionalni  reciklažni centar za zbrinjavanje komunalnog otpada u Nikšiću za ovu opštinu i Šavnik, Žabljak, Plužine, Kotor, Budvu, Herceg Novi, Tivat.

VUKOTIĆ: Ponuđena im je tehnologija  koja može optimalno  raditi samo ako  obezbijedimo  200 tona /dan komunalnog otpada.  Da bi zadovoljili ponuđenu  tehnologiju kreću  u prikupljanje do  200 tona/dan, Nikšić 50 tona/dan, Plužine 2 tone/dan, Šavnik 2 tone/dan, Žabljak 3 tone/dan (iako u njemu imamo reciklažni centar koji je koštao 2,5 miliona koji nema što da reciklira jer nema dovoljno komunalnog otpada).  Ostatak do 200 tona/ dan  trebale su  obezbijediti  opštine: Kotor, Tivat, Budva i Herceg Novi koje su dale saglasnost  da svoj  komunalni otpad ćeraju u Nikšić.  Tako bi prikupili  200 tona /dan, a nijesam siguran da je to moguće u zimskim danima i mjesecima van turističke sezone. Ponuđena  tehnologija podrazumijeva dimljak, a svaki dimljak je potencijalni ekološki problem, koji se skupo plaća.

Pošto je sada u radu generalni plan za Crnu Goru to je šansa da se odredi adekvatan prostor jedan za Nikšić, Plužine, Žabljak i Šavnik i jedan  za Kotor, Tivat, Budvu i Herceg Novi. Za izgradnju fabrika projekti i finansiranje su obezbijeđani iz EU fondova koji za ovu tehnologiju koja je priznata u Briselu, zadovoljava kružnu ekonomiju, koja od komunalnog otpada pravi novu  upotrebnu vrijednost (sirovinu za preradu i energiju), obezbjeđuju od 70 do 80 odsto bespovratnih sredstava.

Nadam se da će svaka od opština biti zainteresovana da se na njenoj teritoriji izgradi ovakva fabrika, jer  smanjuje  troškove odvoza komunalnog otpada, od 20 do 40 km, i ne moraju graditi pretovarnu stanicu. Zapošljava na dugi rok 70 do 80 radnika i dobija samoodrživi privredni subjekat, koji 70 odsto svoje priozvodnje  izvozi. Predlažem da stanovnici na čijem se području planira fabrika sa mnom obiđu pomenute fabrike bez političara. I sami procijene da li im to donosi štetu ili korist.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

INTERVJU

DEJAN MILOVAC, MANS: Račun tek stiže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vlada premijera Milojka Spajića imaće čvrstu podršku parlamenta, uz cijenu za koju mi kao građani još uvijek ne znamo koja je i kolika

 

 

MONITOR: Desila se i rekonstrukcija Vlade. Vlada će imati 26 ili 27 ministarstava. Šta smo dobili?

MILOVAC: Mislim da nakon onoga što smo vidjeli u Skupštini, malo ko danas može reći da je rekonstrukcija vlade okončana njenim unaprijeđenjem. Ogromna većina kadrova koja je postala dio izvršne vlasti nije donijela znanje već potrebu da se zadovolje prije svega partijski interesi za jačanjem uticaja na crnogorskoj političkoj sceni.

Nema ni slova o tome zašto je bio potreban ovoliki broj ministarstava, zašto su neki resori razdvojeni, a drugi novouspostavljeni. Stiče se utisak da su resori postali samo brojke koje je trebalo podijeliti između konstituenata nove većine, a tamo gdje ih nije bilo –  izmisliti.

Umjesto ozbiljne analize kako će se novi saziv vlade odraziti na kvalitet života građana i dalji napredak u procesu evropskih integracija, od premijera smo dobili istrošenu priču o nekakvom pomirenju po nacionalnom ključu, kao garantu uspjeha na svim poljima, od ekonomskog do borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Nažalost, takva retorika nas vraća u prošlost kada se u nedostatku valjanih argumenata, poseže za obrazloženjima koja ne korespondiraju sa onim što se pokušava predstaviti kao građansko društvo. Smatram da smo previše puta vidjeli da se odsustvo znanja i kompetencija maskiraju pripadnošću određenoj etničkoj grupi i normalizuje da takav kadar u vršenju vlasti predstavlja “svoj narod”, a ne javni interes.

Teško je pronaći bilo koje smisleno obrazloženje za ovako “skrojenu” Vladu Crne Gore, koja će nesporno počivati na partijskom interesu onih koji je čine, a sastav će konstituentima ostaviti dovoljno takozvanog ucjenivačkog potencijala.

Vlada premijera Milojka Spajića će imati čvrstu podršku parlamenta, uz cijenu za koju mi kao građani još uvijek ne znamo koja je i kolika.

MONITOR: Koliki je potencijal rekonstruisane vlade  za reforme  koje nas očekuju nakon dobijanja IBAR-a?

MILOVAC: Naše iskustvo u posljednje četiri godine govori u prilog tome da smo nakon svake smjene vlasti poslije 2020. godine imali dodatno usporavanje reformi, uz opravdanje da je potrebno da se sistem konsoliduje, pa sve do toga da su kompletni zakoni povlačeni iz procedure samo iz razloga što ih je radila prethodna vlada. Kao što sam rekao, rekonstrukcija nije donijela novi kvalitet niti novi potencijal koji bi trebalo da Crnu Goru pogura ka Evropskoj uniji. U tom smislu, teško možemo govoriti o rekonstrukciji, već prije svega o kreiranju dodatnog prostora za političke kadrove koji će u pojedinim sektorima radije doprinjeti usporavanju tog procesa, nego njegovom ubrzavanju.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

SRĐA KEKOVIĆ, GENERALNI SEKRETAR USSCG: Protiv smo uvođenja dva minimalca

Objavljeno prije

na

Objavio:

USSCG zahtijeva zadržavanje jedinstvene minimalne zarade i odustajanje od koncepta dvije minimalne zarade u zavisnosti od školske spreme

 

 

MONITOR: Premijer kaže da je bilo dogovora sa socijalnim partnerima oko nove fiskalne strategije. Kako su tekli ti pregovori i da li ste dali saglasnost za ovaj program?

KEKOVIĆ: Kako smo ranije obavijestili javnost, Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG), u svojstvu socijalnog partnera, nije dala saglasnost na model koji preferira Vlada za realizaciju Programa Evropa sad 2 (ES2). Naime, na sastanku Izvršnog odbora USSCG sa predsjednikom Vlade i njegovim saradnicima, održanom dan prije objave Nacrta fiskalne strategije, saopštili smo Vladi da USSCG u potpunosti podržava napore Vlade da kroz ES2 poveća minimalnu zaradu na 700 eura, a prosječnu zaradu na 1.000 eura. Istovremeno, saopštili smo Vladi da je jedinstven stav IO USSCG da ne podržavamo da se Program ES2 realizuje kroz model koji preferiraju, a koji podrazumijeva ukidanje jednog dijela doprinosa za obavezno penzijsko-invalidsko osiguranje, kao ni uvođenje  dvije minimalne zarade.

USSCG je dijalog i pregovore na ovu temu predviđala kao kontinuirani proces koji će dovesti do dokumenta koji bi bio produkt konsenzusa socijalnih partnera i Vlade. U praksi smo, međutim, imali ukupno tri sastanka na kojima smo informisani, načelno, o dokumentu koji je već kreiran i u vezi sa kojim, očito, nije bilo prostora za pregovore, već samo za iznošenje predloga koji nijesu (usljed nedostatka vremena) ni bili razmatrani. Stoga će USSCG, kako smo to najavili predsjedniku Vlade na poslednjem sastanku, kroz proces Javne rasprave nastaviti da se zalaže za model koji preferira.

MONITOR: O kakvom modelu je riječ? 

KEKOVIĆ: Ključna razlika ogleda se u našem nastojanju da se povećanje minimalne zarade, pa i prosječne zarade, ne postiže na uštrb sredstava po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Stoga naš model (zasnovan na proklamovanom konceptu ES2 da će svi zaposleni dobiti 25 odsto uvečanje zarade) ne podrazumijeva ukidanje dijela dopinosa za PIO. Time se garantuje održivost Budžeta Fonda PIO, stabilnost penzionog sisitema što, u perspektivi, stvara prostor njegove potpune održivosti na bazi doprinosa (posebno u svijetlu očekivanog povećanja osnovice na koju se obračunava stopa doprinosa).

Razlika u modelima se, nadalje, ogleda u tome što USSCG predlaže da do povećanja (svih) zarada u prosjeku 25 odsto dođe na način što će socijalni partneri, uključujući i Vladu, pristupiti izmjeni Opšteg kolektivnog ugovora koji definiše elemente osnovne zarade i tim izmjenama predvidjeti povećanje obračunske vrijednosti koeficijenta sa 90 na 120 eura (bruto) i povećanje koeficijenta složenosti poslova po osnovu složenosti postignutih ishoda učenja (školske spreme). Osim što je ovo jedini, logičan i razuman put za povećanje zarada, to je i nužan kako bi se zarade u realnom sektoru približile zaradama u javnom sektoru što je, kako smo shvatili Program ES2, trebalo da bude zajednički cilj.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

JOSIP JURATOVIĆ, ŠEF ODBORA BUNDESTAGA ZA SARADNJU SA ZAPADNIM BALKANOM: I EU mora promijeniti  pristup Zapadnom Balkanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Regata princip se pokazao kao neučinkovit jer daje previše prostora manipulaciji nacionalizmom. Regionalno umrežene demokrate jedini na demokratskim principima, istinskim dijalogom i kompromisom mogu voditi svoje zemlje u EU. Garancije za ulazak u EU nema, Crna Gora mora ispuniti sve uslove za ulazak u EU,  ne zbog EU nego radi sebe. To može uspjeti samo ako će se konačno početi baviti zadacima kako bi institucionalno i društveno politički uskladili zemlju sa EU

 

 

MONITOR: U jednom skorašnjem intervjuu, primijetili ste da je, izgleda, pitanje nacionalnog identiteta u Crnoj Gori važnije od uslova u kojima građani/ke žive. Tada ste rekli da su kompromis i dijalog metod, ali i da su potrebne „istinske demokrate“ za prave promjene. Za Vas česti izbori nisu rješenje. Jeste li, u nečemu. u međuvremenu, promijenili mišljenje?

JURATOVIĆ:  Ja sam i dalje tog mišljenja jer sam svjestan činjenice da u svim strukturama Crne Gore, političkim strankama i institucijama, manje-više postoje istinske demokrate. Kojima je cilj služiti narodu koji ih je tamo postavio a ne ličnim interesima i političkim ideologijama. Upravo ti ljudi su neophodni za budućnost Crne Gore koji su spremni na demokratski način tražiti dijalogom i kompromisom rješenja za dobrobit svih građana. Oni se takodjer moraju umrežiti sa svim demokratama  u regiji zapadnog Balkana kako bi lakše krenuli putem EU. Osim toga, mišljenja sam da i EU mora konačno mijenjati svoj pristup prema zapadnom Balkanu, i kroz Višegrad II raditi na tome da se zapadni Balkan konačno osposobi tako da se u dogledno vrijeme poštivajući medjusobni suverenitet u bloku uključi u EU. Dakle, dosadašnji regata princip se pokazao kao neučinkovit jer daje previše prostora manupulaciji nacionalizmom . Samo  regionalno umrežene demokrate,  na demokratskim principima,  istinskim dijalogom i kompromisom mogu voditi svoje zemlje u EU.

MONITOR: Crnogorski premijer Milojko Spajić je, pred očekivanje IBAR-a, boravio u aprilu Berlinu i više puta u Briselu. Kancelar Olaf Šolc je, prilikom susreta sa Spajićem, izjavio da je Crna Gora sljedeća država Zapadnog Balkana koja će ući u EU. Može li se iz toga izvesti poseban podstrek koji Njemačka daje Crnoj Gori i ako on postoji – koliko je važan za crnogorski skoriji prijem u EU?

JURATOVIĆ: Činjenica je, da je Crna Gora u svojim pretpristupnim procesima najdalje došla po pitanju pristupa EU. Nažalost je u posljednjih par godina stagnirala ali je još uvijek najbliže cilju. Toga je i EU poprilično svjesna pa se odlučila intenzivnije pomagati Crnu Goru na njenom putu u EU.

MONITOR: I predsjednik Savjeta EU, Šarl Mišel, pomenuo je 2028. kao godinu mogućeg prijema Crne Gore u EU. S tim u vezi, koliko će biti važno djelovanje „IBAR zakona“ odnosno tzv. pravne države, kao kriterijum za prijem?

JURATOVIĆ: Garancije za ulazak u EU nema, Crna Gora mora ispuniti sve uslove za ulazak u EU i to ne zbog EU nego radi sebe, a to može  uspjeti ako će se konačno početi baviti zadacima kako bi institucionalno i društveno politički uskladili zemlju sa EU. Akcionizmi poput  Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, Dahau i Mauthauzenu, te nacionalno i ideološko prepucavanje samo otežavaju taj proces pristupa.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo