Poslanici Skupštine Crne Gore traže veće plate. Radna grupa Administrativnog odbora obavijestila je ministra finansija da je pripremila predlog odluke o utvrđivanju posebne naknade za poslanike. Za pola godine treba im 465 hiljada eura. Plata profesionalnih poslanika tokom 2010. godine bila je 1.360 eura. Ako posebna naknada prođe, primaće oko dvije hiljade eura mjesečno. Nekoliko dana ranije, zaposleni u administraciji crnogorskog parlamenta takođe su tražili više zarade. Najavili su štrajk. Njihove plate su četiri puta manje od poslaničkih.
,,Naša primanja nijesu zarade već ponižavanje i puko preživljavanje, a svakodnevni rad, zapravo robovski posao. Mi ne tražimo neke velike cifre. Da se malo pogleda i ka tim ljudima, namještenicima koji primaju 200 i ispod 200 eura. Ljudima koji rade najsloženije poslove je start oko 420 eura dok je potrošačka korpa 733 eura. To je jako loše”, objasnio je medijima Momir Joksimović, sindikalni lider skupštinskih administrativaca.
On tvrdi da su ih poslanici ,,malo i obmanuli”. ,,Umjesto da idu sa prijedlogom Vladi za zajedničkim poboljšanjem statusa poslanicima i službenicima oni su samo za sebe napisali, a nas su izostavili, kao da ne postojimo”.
MANS je, u međuvremenu, pozvao predsjednika parlamenta Ranka Krivokapića da novac, koji je planirao za povećenje plata poslanicima, iskoristi za veće zarade skupštinske administracije i time ljudima koji tamo rade omogući pristojan život.
,,Od kad sam u ovoj skupštini radnici su jedini koji su od uštede parlamenta dobijali 13. i 14. platu, a to do tada nije ni postojalo. Mora se smanjiti administacija da bi se povećala primanja zaposlenih. Mislim da nema potrebe za radikalnim potezima, jer dobra volja postoji”, rekao je Krivokapić.
Teško se živi od dobre volje, a osim toga, po izjavama skupštinskih čelnika ne može se utvrditi da li mi jačamo skupštinske kapacitete ili smanjujemo administraciju. Po svemu sudeći – kako zatreba.
,,U poređenju sa okruženjem, naš parlament ima najmanje službenika u odnosu na broj poslanika i namjeravamo da ove godine etapno zaposlimo 50 do 60 ljudi”, predočio je početkom marta Odboru za ekonomiju generalni sekretar Skupštine Damir Davidović. On je objasnio da je parlament prošle godine potrošio 4,4 miliona, a uštedio oko 700 hiljada eura od novca predviđenog budžetom.
Poslanici su se saglasili oko toga da Skupština iz budžeta dobija malo novca u odnosu na ostale njegove korisnike. ,,Za Skupštinu je ove godine namijenjeno 5,1 milion eura, za Upravu carina milion više, zatvor u Spužu dobiće 8,2 miliona, Ministarstvo urbanizma 22,1 milion, a Ministarstvo za informaciono društvo 6,5 miliona eura”, precizirao je predsjednik Odbora Aleksandar Damjanović
Poslanik Nove Radojica Živković tada je naglasio da je posao poslanika složen. Založio se da svaki poslanik treba da ima svog savjetnika ili asistenta, a ako je to neizvodljivo, onda svaki treći. ,,To je za mene jačanje administrativnih kapaciteta”. Možda bi bilo zgodno i da svaki poslanik ima i svog posilnog. Ne koštaju puno. Pa kad na plažu krene službenim autom da ima ko da mu iznese šlauf.
MANS, koji kontinuirano prati rad parlamenta, objavio je ranije da su
poslanici u Skupštini Crne Gore tokom 2010. godine u plenarnom zasjedanju efektivno proveli 328 sati i 15 minuta ili nešto više od 13 dana. Sva radna tijela Skupštine zajedno su efektivno radila nešto preko 412 sati.
Prema podacima Komisije za utvrđivanje konflikta interesa, predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić ima platu 1.912,7 eura. Kao član Upravnog odbora veoma profitabilnog preduzeća Aerodromi Crne Gore mjesečno dobija 795,85 eura. Kao veliki korak u ukidanju poslaničkih privilegija, prije nekoliko godina predstavljena je odluka da zastupnici naroda, umjesto u sedam-osam, mogu biti samo u jednom upravnom i sličnom odboru. Stvar je u tome da ne bi smjeli biti ni u jednom.
I oni koji drugdje dobro zarađuju od Skupštine zakuče makar paušal. Poslanik Dragan Đurović, koji najupornije u parlamentu ne progovara, u toj instituciji zarađuje 258.64 eura. Poslovi oko letjenja vrlo su isplativi u ovoj zemlji, pa Đurović u Agenciji za civilno vazduhoplovstvo zarađuje 2.990, a u Nacionalnom odboru za bezbjednost vazdušnog saobraćaja 477 eura.
Kad je MANS objavio da je poslanik DPS-a Miodrag Vuković za sedam godina od članstva u upravnim odborima i savjetima državnih firmi zaradio 79.000 eura, ovaj je bio veoma ljut. Nije jedini. Prema MANS-u, predsjednik SDP-a i šef parlamenta Ranko Krivokapić za sedam godina zaradio je od Aerodroma Crne Gore skoro 73.000 eura. Dragan Đurović je za četiri godine stekao skoro 54.000 eura. Njegov kolega Miomir Mugoša, za članstvo u Hemomontu, za sedam godina je zaradio nešto malo preko 52.000, a Božidar Vuksanović od Pošte je dobio skoro 41.000 eura.
Vuković je Komisiji za utvrđivanje konflikta interesa ove godine prijavio da mjesečno u Skupštini zarađuje 1.450 eura i, opet, u Agenciji za civilno vazduhoplovstvo 1.210 eura. Njegov kolega Predrag Bulatović u Skupštini ima platu 1.443 eura. Bulatović je, međutim, prijavio da za rad u skupštinskim odborima prima 225 eura mjesečno te da je kao nadoknadu za rad na izbornom zakonodavstvu 2009/10. dobio ukupno 1.500 eura. Sad se ne zna da li se Miško oko izbornih zakona sjekira džabe, ili je taj prihod zaboravio da prijavi. Recimo.
Uzgred, da je pravde, za rad na izbornom zakonodavstvu, pare bi im trebalo uzimati, a ne davati.
Skupština, inače, u saradnji sa različitim međunarodnim organizacijama sprovodi razne programe jačanja sopstvenih kapaciteta. Te jedna konferencija u Bečićima, te druga, te posjeta paralmentima Češke i Slovačke, Saksonije. Mnogo su, vidi se, napredovali.
Kad skupštinski činovnici traže povećanje plata, ipak, treba jedno imati u vidu: nije mala stvar svakodnevno boraviti u blizini narodnih izabranika. Ko, recimo, triput dnevno prođe pored Ranka Krivokapića ili Božidara Vuksanovića, ne mora da jede. Neko od miline, neko od muke.
Kosara BEGOVIĆ