Poslovni partneri i dokazani ekonomski eksperti Milo Đukanović i Veselin Vukotić ponovo su krenuli u ofanzivu na Univerzitet Crne Gore. Ta dvojica osnivača i suvlasnika Univerziteta Donja Gorica (UDG) za to su iskoristili ovonedjeljni Miločerski razvojni forum, koji je bio posvećen temi Ekonomska kriza, obrazovanje i zapošljavanje mladih.
Veselin Vukotić, koji je rektor UDG, požalio se da je sadašnji sistem finansiranja visokog obrazovanja u Crnoj Gori, a i u regionu, ,,nedemokratski i diskriminatorski prema studentima privatnih fakulteta”, jer ti studenti nemaju pristup budžetskim sredstvima svih studenata. “Sa kojim pravom naši političari traže da neki građani plaćaju dva puta za studije – jedanput porez i doprinos za budžet, a drugi put školarinu za svoju djecu”, pitao se na tom međunarodnom skupu zabrinuti rektor Vukotić.
On je predložio spasonosno rješenje. Prelazak sa finansiranja sistema institucija na sistem finansiranja studenta”. A šta to znači?
Finansiranje institucija predstavlja godišnju kvotu koja se daje institucijama bez obzira na njene rezultate, a sistem finansiranja studenta znači „da se studentu iz budžetskih sredstava omogućava dobijanje povoljnog kredita ili stipendije koji bi mu pokrili ukupne ili dio troškova studiranja koje bi vraćao nakon studiranja u periodu od deset do 15 godina”, stručno je objasnio Vukotić svoju ideju. I pridodao dopadljiv argument: ,,Na taj način student plaća svoje studije i sa dobijenim sredstvima sam bira fakultet na kojem će studirati i ima slobodu izbora”.
Objeručke ga je podržao premijer Milo Đukanović tvrdnjom da se mora liberalizovati tržište visokog obrazovanja jer se “novi kvalitet znanja jedino može poroditi iz konkurencije”. To mu je bio šlagvort da prozove Univerzitet Crne Gore.
,,Ne znam da se išta dobro porodilo iz monopola, apsolutno sam zagovornik i u ovoj oblasti zdrave konkurencije, uvažavajući pri tom mjesto koje državni univerzitet ima u svakom društvu. Državni univerzitet svakom zdravom, pa i mnogo razvijenijem društvu nego što je crnogorsko, treba i ubuduće, ali se ta potreba za državnim univerzitetom nipošto ne može braniti monopolom” bio je kategoričan premijer.
Na prvi pogled, Vukotićevovoj i Đukanovićevoj priči ne bi se imalo šta zamjeriti, kada se ne bi znala njihova povezanost sa privatnim Univerzitetom Donja Gorica, ali i činjenica da se poodavno planski urušava državni univerzitet kako bi se oslobodio prostor za razmahivanje UDG-ija i kadrova koje on liferuje. To se prvenstveno pokazuje kroz smanjenje budžeta, zbog čega Univerzitet Crne Gore grca u dugovima, ali i kroz smanjenje broja studenata. Na to je prije nekoliko mjeseci upozorila u intervjuu Monitoru dr Branka Bošnjak, profesorica UCG i poslanica Demokratskog fronta. Ona je rekla da je, zahvaljujući i dijelu profesora, UCG pristao na eutanaziju i da je filozofija bolje da ne talasamo dovela do toga “da se brutalno i drsko daje prioritet privatnom univerzitetu premijera i njegovih pajtaša”.
To je scenario koji je vlast koristila prilikom privatizacije državnih preduzeća – prvo uništi, a onda prodaj u bescjenje.
,,Valjda je sada svima na Univerzitetu Crne Gore jasno šta je cilj DPS-a” kaže Branka Bošnjak komentarišući za Monitor ono što su u Miločeru govorili Vukotić i Đukanović. ,,Jadni su ti profesori ako otćute i dozvole da Vukotić i Đukanović brutalno unište državni univerzitet, koji ima 40-godišnju tradiciju i koji je koliko toliko zdrava institucija, a sve kako bi razvijali sopstveni privatni biznis. A svjedoci smo da se osušilo sve čega su se takli.”
Ona podsjeća da je Demokratski front svojim amandmanima usvojenim u parlamentu natjerao DPS da povuče Zakon o visokom obrazovanju koji je u potpunosti favorizovao privatne univerzitete. ,,Bio je to žestok udarac za vlast, pa sad ‘cvile’ i traže pare za svoj privatni biznis i misle da im država otplaćuje na desetine miliona kredita u koje se UDG uvalio bespravno praveći zgradu, a treba servisirati plate, honorare, kao ostale troškove organizacije nastave”, kaže Bošnjak.
Ona podsjeća da su Vukotićevi vojnici, kako on zove svoje studente, taktički dobro raspoređeni po državnim institucijama, iako ih je školovao za biznis i preduzetništvo. ,,Preko njih pokušava da ostvari svoje licemjerne ideje o državnom intervencionizmu u biznis visokog obrazovanja i o tome kako ne treba da navodni monopol drži državni univerzitet nad budžetskim sredstvima. Zašto tako nije glasan kad je zdravstvo u pitanju. Po toj bi logici, trebali bi da finansiramo privatne ordinacije iz državnog budžeta, pa ko hoće, neka se tamo liječi na račun poreskih obveznika. Čitava priča samo je pokrivalica za propali biznis ova dva grobara crnogorske ekonomije”, tvrdi Bošnjak.
Na izlaganje rektora Univerziteta UDG Veselina Vukotića na Miločerskom razvojnom forumu reagovao je poslanik Pozitivne Crne Gore Srđan Perić. Tvorci podgoričke neoliberalne ekonomske škole traže način da pređu na ,,državne jasle”. Privatni univerziteti treba da budu u ravnopravnoj utakmici na tržištu, a ne da traže model po kome će ponovo biti povlašćeni na tom istom tržištu, što je osnovna intencija rektora UDG, smatra Perić.
UDG, čiji su osnivači Vukotić, Milo Đukanović, profesor Dragan Vukčević i biznismen Tomislav Čelebić, kad je otvoren prije pet godina, organizovao je trku svojih studenata od Ivanovih korita do Njegoševog mauzoleja na Lovćenu, a pobjednik je nagrađen besplatnom školarinom. U međuvremenu je, izgleda, finansijski izvor postao slabašan za prevelike ambicije, pa se sada spas traži u državnom budžetu.
Prošle godine profesor Florian Biber sa Univerziteta u Gracu, sastavio je spisak čudnih univerziteta na Balkanu. UDG se našao na trećem mjestu. ,,Univerzitet Donja Gorica je malo skromniji kad se radi o imenu, iako ima za cilj da postane Oksford Crne Gore. U tom procesu ekstra profit ostvaruju Milo Đukanović, jedan od vlasnika, zajedno sa vrlo liberalnim ekonomistom Veselinom Vukotićem”, zaključio je austrijski profesor.
Bilo je to prije ovonedjeljnog Miločerskog razvojnog foruma.
Kreditna zaduženja UDG
Đukanovićevi ortaci u vlasničkoj strukturi UDG, bivši profesori državnog univerziteta Veselin Vukotić i Dragan Vukčević, kao i direktor kompanije Čelebić Tomislav Čelebić na ime zajedničke firme Univerzitats doo Podgorica dobili su krajem 2006. kredit od šest miliona eura, sa grejs periodom od pet godina. Kredit je uzet kod Crnogorske komercijalne banke, u periodu kada je mijenjala vlasničku strukturu i prelazila u ruke mađarske OTP banke! Tada je vlasnička struktura CKB bila u domaćem aranžmanu: premijerov brat, Vektra, EPCG, KAP i Telekom. Univerzitats se u međuvremenu dodatno kreditno zadužio. U CKB početkom 2009. odobren mu je kredit od četiri miliona eura sa rokom otplate od 144 mjeseca(Ugovor O Hipo.Ov. br.9092/09), a u aprilu iste godine, 1.900.000 eura sa rokom otplate od 12 godina. Za navedene kredite iz CKB u hipoteku založeno je zemljište, zgrada i garaže u okviru zgrade. Zgrada Univerziteta površine od 16.700 m 2 najveći je objekat u privatnom vlasništvu u Crnoj Gori koja je data pod hipoteku, a rađena je bez građevinske dozvole. Parcela na izlazu iz Podgorice, gdje je izgrađeno velelepno univerzitetsko zdanje UDG, po podacima iz Katastarske uprave za nekretnine stečeno je na osnovu poklona. Tokom 2009. vlasnici UDG-ija uzimaju u Montenegro banci kredit u od 132.000 eura sa rokom otplate do 1. septembra 2012. (Ug. Hipo. Ov. br. 38214/09). Ova kreditna zaduženja UDG, izvjesno je, premašuju budžet UCG i ovaj privatni univerzitet nije mogao postati profitabilan, s obzirom na to da upisuje ukupno oko 1500 studenata. Godišnje školarine se kreću u prosjeku 1500 eura.
Veseljko KOPRIVICA