Povežite se sa nama

OKO NAS

POGLAVLJE 27, ŠTA SU OBEĆALI, A ŠTA SU REALIZOVALI: Zakoni za ponijeti

Objavljeno prije

na

Iz Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore tvrde da se kontinuirano napreduje u ispunjenju uslova iz Poglavlja 27. Iz Evrope ocjenjuju drugačije, i dokumentima i pravnim postupcima

 

U Crnoj Gori prednost nad parkovima prirode imaju građevinski projekti.

To nije promaklo Stalnom odboru Bernske Konvencije u Strazburu koji je nedavno otvorio slučaj protiv preduzeća Montenegro Resort. Vlada Crne Gore i resorsna ministarstva dali su ovom preduzeću sve građevinske dozvole za izgradnju turističkog naselja Porto Skadar Lake na Rijeci Crnojevića u Nacionalnom parku (NP) Skadarsko jezero.

Može se zaključiti da je ovim potezom Evropa ocijenila da Crna Gora nije u dovoljnoj mjeri ispunila preporuke Bernske Konvencije, kroz koje je Vlada bila pozvana da zaustavi dalji razvoj ovog turističkog kompleksa.

To nije učinjeno iako je Poglavlje 27 o životnoj sredini i klimatskim promjenama, preduslov za članstvo u Evropskoj uniji, otvoreno još u decembru 2018. godine.

Ni izvještaj Evropske komisije iz maja 2019. godine o napretku Crne Gore u Poglavlju 27 nije pokazao da je došlo do značajnijih rezultata na polju upravljanja otpadom, kvaliteta voda, zaštite prirode i klimatskih promjena.

Naprotiv, nalazi su pokazali sve ono čemu građani Crne Gore i sami svjedoče  – ubijene rijeke, mnoštvo ilegalnih mini deponija, nizak kvalitet vazduha u pojedinim opštinama na sjeveru države, nelegalne gradnje, nebrigu o šumama, parkovima i životinjskim vrstama.

Iz Ministarstva održivog razvoja i turizma tvrde da su u svim oblastima Poglavlja 27 vidljivi kontinuirani pomaci.

Ovaj resor je inače do nedavno bio u žiži javnosti, kada je objavljen snimak u kom jedan od investitora dogovara mito sa dvojicom građevinskih inspektora.

Prema Nacionalnoj strategiji za primjenu pravne tekovine Evropske unije u oblasti životne sredine i klimatskih promjena i akcionom planu za period od 2018. do 2020. godine, ukupni troškovi usklađivanja sa standardima EU do 2035. godine za ovu oblast iznosiće 1,42 milijarde eura. Akcionim planom ove strategije predviđena je realizacija ukupno 253 obaveze.

Prema prvom polugodišnjem izvještaju o realizaciji ovog akcionog plana za period od jula do decembra 2018. godine, od ukupno 125 obaveza realizovano je 60.

Prema drugom, za period od januara do juna 2019. godine, još se radilo na obavezama iz 2018. godine. Od 65 ispunjeno je samo 23. Od ukupno 17 obaveza za prvi i drugi kvartal 2019. godine realizovano je samo 6.

Kada je u pitanju horizontalno zakonodavstvo, iz Evropske komisije kažu da nedostatak administrativnih kapaciteta i finansijskih sredstava na nacionalnom i lokalnom nivou usporavaju sprovođenje strategije. Nedostaje i istinski dijalog između civilnog društva i Vlade.

Izmjenama Državnog plana za upravljanje otpadom za period od 2015. do 2020. godine nije jasno definisan osnovni model upravljanja otpadom u državi. Infrastruktura za odvojeno sakupljanje i recikliranje otpada još uvijek nije uspostavljena, a potrebno je i hitno riješiti pitanje nelegalnih odlagališta otpada i korišćenja privremenih lokacija za odlaganje u svim opštinama.

Usklađenost u oblasti kvaliteta voda je i dalje ograničena. Otpadne vode su još uvijek glavni izvor zagađenja.

Ni u oblasti zaštite prirode nema poboljšanja. ,,Nadležni organi bi trebalo da budu strožiji u ocjenjivanju i sprečavanju mogućih negativnih uticaja na životnu sredinu od izgradnje objekata u Nacionalnom parku (NP) Skadarsko jezero i na rijeci Tari pri izgradnji autoputa Bar-Boljare”, ocjenjuju iz Evropske komisije.

Javnost je sa ovim odavno upoznata. Rijeka Tara je od početka izgradnje autoputa znatno uništena, zbog čega su reagovali i iz UNESKA. Prilikom posjete Tari u ljeto 2019. godine, predstavnik delegacije Zelenih u Crnoj Gori, Tomas Vajs je ocijenio da je korito ove rijeke devastirano i tom prilikom je izjavio: „Pitam se kako Crna Gora može da riješi Poglavlje 27, sa ovakvom devastacijom životne sredine, sa ovakvim gradilištem autoputa gdje se očigledno ne poštuju pravila o zaštiti životne sredine niti evropski standardi iz ovog poglavlja“.

Jedino se u oblasti kvaliteta vazduha relativno napredovalo. U Opštini Pljevlja, gdje je kvalitet vazduha najugroženiji, još uvijek nema ni naznaka toplifikacije koja je, prema mišljenjima stručnjaka, jedino rješenje za zagađenost vazduha u ovom gradu. Monitor je o ovome i ranije pisao.

Zbog svega navedenog u Izvještaju Evropske komisije nije sasvim jasno na šta su iz Ministarstva održivog razvoja i turizma mislili pod kontinuiranim napretkom u svim oblastima zaštite prirode. Priče o barskim čempresima, pomoru ribe u Ćehotini i Vezišnici, nelegalnoj gradnji i sječi stabala u Miločerskom parku, okupaciji rijeka projektima mini hidroelektrana, krivolovu i sječi šuma u nacionalnim parkovima Skadarsko jezero i Durmitoru svjedoče o o svemu, samo ne o napretku.

Najveći izazovi za zatvaranje Poglavlja 27 u ovom trenutku su finansijski, ocjenjuje pregovarač sa Evropskom unijom za to poglavlje Saša Radulović: ,,U ovom momentu su nam dostupni IPA fondovi, koji nisu baš najizdašniji, a formira se Zapadno-balkanski finansijski okvir iz koga se takođe očekuje određena finansijska podrška”. Prema njegovim riječima, zakoni se ne primjenjuju u potpunosti, a kaznena politika često izostaje.

Poglavlje 27 jedno je od najkompleksnijih. I najvažnijih, jer direktno utiče na kvalitet života i zdravlja stanovnika Crne Gore. Reklo bi se da su mu najveće prijetnje ipak lični interesi.

                                                                                                                                                                   Andrea JELIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo