Povežite se sa nama

Izdvojeno

PUT OD KOLAŠINA DO SKIJALIŠTA NA  BJELASICI: Vlasništvo mnogih, ničija briga

Objavljeno prije

na

Jedina veza Kolašina sa skijalištima na Bjelasici je put, koji je, formalno, nekategorisan i trenutno u vrlo lošem stanju.  O njegovom održavanju zimi brine Uprava za saobraćaj, a devet kilometara saobraćajnice ima nekoliko vlasnika. Zbog toga neće biti moguća ni skorija rekonstrukcija

 

 Za predstavnike lokalne vlasti u Kolašinu,  devet kilometara puta, od grada do Bjelasice,  privatno su vlasništvo. Iz privatnog Ski centra Kolašin 1450   kažu da je put državni, a iz Uprave za saobraćaj objašnjavaju da im je, već deceniju,  obaveza jedino zimsko održavanje te dionice.  Svima koji se zapute iz grada prema skijalištima, međutim, jasno je da su neophodne što hitnije i obimne intervencije na kolovozu, ali i saniranje brojnih odrona.

Pored toga što je taj put jedina veza Kolašina sa privatnim i državnim ski centrom, tom saobraćajnicom će do grada, pa dalje ka Mateševu i auto putu,  prolaziti i  vozila sa regionalnog puta Jezerine -Lubnice.  Odmah po izlasku iz tunela Klisura  dočekaće ih kolovoz lošiji od mnogih u kolašinskim selima. Duboke rupe, nedakvatna signalizacija, kamenje i zemlja na putu.

Utisci sa tog puta uvijek su među najlošijima kada se govori i o kolašinskoj  ljetnjoj i   zimskoj turističkoj sezoni. Zimi gužve, u snijegu blokirana vozila, ljeti rupe i manji odroni.   Održavanje podrazumijeva samo uklanjanje snijega sa kolovoza. Minulih dana, na društvenim mrežama bili su česti negativni komentari pojetilaca državnog skijališta o stanju na putu. Navodno, duboke rupe napravila su brojna oštećenja na vozilima. Najčešće su, tvrde vozači,  stradale gumu i hidraulika.  Tokom prošlih zimskih sezona, na tom putu dolazilo je i do višesatnih zastoja.  Za takvo stanje odgovornost nikad nijesu prihvatali iz državnog, a primjedbe gostiju nikad nijesu  komentarisali iz ski centra, čiji je vlasnik Zoran Bećirović.  Direkcija za saobraćaj više puta je kasno  regovala, pri obilnijim padavinama. Stanje u saobraćaju  dodatno je pogoršano činjenicom da je na privatnom ski centru, umjesto nekadašanjeg parkinga,  sada gradilište nekoliko hotela. Zbog toga mnogi posjetioci Bećirovičevog skijališta automobile parkiraju uz put, što blokira ionako uzak kolovoz.

Put su do sada koristili i devastirali mnogi. U ljeto 2019. godine,  zbog kopanja trase cjevovoda male hidroelektrane (mHE), saobraćajnica prema Bjelasici je značajno oštećena, a investitoru je dugo trebalo  da vrati put u prvobitno stanje. Da bi do toga došlo potrebno je bilo više sastanaka predstavnika  Ministarstva ekonomije, Opštine i firme “Viridi Progressum”, koja je gradila  mHE. Sve na insistiranje tadašnjeg menadžmenta državnog Ski centra. Iz kolašinskog Sekretarijata za urbanizam, komunalne poslove i saobraćaj nikada nijesu željeli da komentarišu stanje te važne veze grada sa planinom. Izgovor im je bio neriješeni pravni status puta” .

Saobraćajnicu su dodatno, tokom minulih nekoliko godina, devastirali i kamioni Euro asfalta, kompanije koja je probijala tunel Klisura ispod Bjelasice. Na desetine kamiona dnevno odvozili su iskopani materijal od Jezerina do Luga u Kolašinu, gdje je zemlja  deponovana. Ranije, put je platio danak i  eksploataciji šuma na tom području.

Burna nedavna polemika u medijima,  na relaciji Opština- Ski centar Kolašin 1450, nije ponudila javnosti precizan odgovor na pitanje   čija je saobraćajnica koja je godinama u lošem stanju.  U kolašinskoj lokalnoj upravi kažu da im je poznato da taj putni pravac pripada privrednom društvu DOO Ski Centar Bjelasica u stečaju i taj je postupak pred Privrednim sudom. Navodno, taj dio puta nije uzet kao dio stečajne mase koji bi se prodavao,  tako da je  “to put u nekoj vrsti privatnog vlasništva“. Bećirovićevi advokati, minulih dana, međutim, demantovali su te tvrdnje. Tvrde da, iako je njih poslodavac kupio, nekad državni ski centar, nije vlasnik puta.  Kažu da je put državni, jer je i kolašinsko preduzeće u stečaju bilo nekad državno.

Prema podacima Uprave za katastar i državnu imovinu, devet kilometara puta ima više vlasnika. Od restorana Savardak do iznad sela Mušovića Rijeka, put je, zaista, još upisan kao svojina DOO Ski centar Bjelasica.  Drugi dio puta, od  sela Mušovića Rijeka do Bećirovićevog skijališta je dio nekoliko parcela, koje su, prema podacima Uprave, državno vlasništvo.  Državno vlasništvo je i dio puta od grada do restorna Savardak. Pri završetku te dionice, neki djelovi puta su  čak sastavni djelovi parcela u vlasništvu mještana.  Međutim,  cijelom dužinom ta saobraćajnica je, zvanično,  nekategorisani put.

To je nedavno potvrdio Miodrag Bakrač iz Uprave za saobraćaj, koji je kazao da se put ne nalazi u mreži državnih puteva, to jest, ne pripada ni magistralnim ni regionalnim putevima,  “samim tim  nije u nadležnosti Uprave za saobraćaj”. On je podsjetio i da je Vlada, prije 10 godina, zaključkom dala zadatak toj Upravi da zimi održava put, zbog njegovog značaja. U nacrtu izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana (PUP) Kolašina, na čije usvajanje se dugo čeka,  za saobraćajnicu od Kolašina do Jezerina, predviđa se prekategorizacija.

“Od postojećih lokalnih i nekategorisanih puteva na teritoriji opštine Kolašin mogu se izdvojiti dva putna pravca, koji zbog položaja u mreži u daljoj budućnosti mogu doći na nivo regionalnih puteva prekategorizacijom. Među njima je i Kolašin – Smailagića Polje – Mušovića Rijeka- Jezerine-…” piše u tom dokumentu.

Predsjednik Opštine Vladimir Martinović, govoreći za Javni servis na temu lošeg stanja puta, kazao je da se tom problematikom još niko do sada nije bavio.  Nasušna je potreba, tvrdi on, “da država i nadležni organi što prije reaguju ako bi se taj  putni pravac riješio  u formalno-pravnom smislu, a potom i rekonstruisao”.

Vlasništvo bivšeg kolašinskog preduzeća Ski centara Bjelasica je i put koji se, u selu Mušovića Rijeka,  odvaja od te saobraćajnice i vodi ka jednoj od najstarijih hidrocentrala u Crnoj Gori. U procesu obezbjeđivanja dokaza o pravu svojine na zemljište i objekte, koji su neophodni za početka rekonstrukcije te centrale  EPCG je naišla na probleme već u startu. Imajući u vidu da objekti, poput cjevovoda i dovodnih kanala, prelaze preko većeg broja parcela, bilo je neophodno, kako su nedavno objasnili iz te komapnaije , obaviti pregled svih  parcela.

Analizom parcela preko kojih se pruža cjevovod, a koji prolazi ispod lokalnog puta koji vodi  do elektrane i okolnih kuća, zaključeno je da je ta saobraćajnica upisana na nekadašnji Ski-centar. Na koji način je put tako upisan  – u EPCG-u nemaju odgovor, kažu da je to nadležnost lokalnih i državnih vlasti koje se bave urbanizmom. Martinović  je, nedavno,  obećao  da će “Opština odraditi sve što je u njenoj nadležnosti da se realizuje rekonstrukcija koja je u interesu EPCG, građana ali i države”.

Pred još jednu zimsku turističku sezonu jasno je da skore rekonstrukcije puta do skijališta ne može biti. Predstoji složen proces rješavanja imovinsko pravnih odnosa, koji se, kako se do sada pokazalo, znaju otegnuti i na nekoliko godina. Najviše što turisti mogu očekivati tokom predstojeće zime je urednije čišćenje snijega i ažurniji rad policije pri regulaciji saobraćaja.

                                                                                    Dragana SĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

MILO ĐUKANOVIĆ – ZNACI NERVOZE: Sam na slobodi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svi njegovi ljudi su na optužnicama. Nakon hapšenja Lazovića i Katnića, Đukanović je sam na slobodi i uplašen da to možda neće tako i ostati.  No pravo pitanje je – kome se to obraća dugogodišnji vođa? Koga želi da animira svojim vatrenim govorom i prizivanjem crnogorske krvave tradicije, kojoj je upravo vladavina prava jedini branik

 

 

Dugugodišnji vođa  poručio je ljutito, preko prijateljskih medija,  da je vrijeme da se podvuče crta.  Nakon što su uhapšeni gotovo svi njegovi ključni ljudi, a on ostao sam na slobodi.

“U Crnoj Gori je na sceni politički revanšizam, kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta”, ocijenio je Đukanović nakon hapšenja nekadašnjeg visokog funkcionera bezbjednosnog sektora Zorana Lazovića  i bivšeg specijalnog tužioca Milivoja Katnića, poistovjećujući rad Specijalnog državnog tužilaštva sa krvnom osvetom, institutom običajnog prava koji je upravo suzbijan institucionalnom pravdom. No, Đukanović nije slučajno napravio omašku.  Zna trodecenijski vođa šta je krvna osveta, a šta vladavina prava. I ne plaši se on krvne osvete, već upravo suprotno –sistema koji isporučuje pravdu i sprovodi zakon.  Crnogorsko pravosuđe, koje je kontrolisao, još je živo. No,  Specijalno državno tužilaštvo pod Vladimirom Novovićem, uspjelo je nakon decenija nepovjerenja u crnogorsko zarobljeno pravosuđe da promijeni percepciju javnosti.  Pokrenulo je važne procese uz pomoć EUROPOL-a.  Koji ispada, slušajući Đukanovića, ima neke  veze sa  crnogorskom tradicijom  osveta.

“Jako griješi onaj ko u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra”, kazao je dugogodišnji vođa, dajući na volji svojoj uznemirenoj mašti.

“Živimo u jako zatrovanoj atmosferi. Atmosferi koja govori da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti. Zašto na to upozoravam? Crnogorsko društvo je društvo osvetnika. Nije to karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta. Treba da se prisjetimo da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina. E, ko to ne zna taj ne razumije kako je opasno kada vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete”, pojasnio  je svoj stav doskorašnji šef države.

No nije tu stao.  On je u intervjuu za Antenu M zlokobno priprijetio i poručio  da “onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta”.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠTA ČEKA SADAŠNJE I BUDUĆE PENZIONERE: Različite priče premijera i ministra finansija

Objavljeno prije

na

Objavio:

Odgovorno osmišljena, detaljno pripremljena i brižljivo provedena reforma sistema penzionog osiguranja nudi priliku. Otaljana na brzinu, bez zajedničkog promišljanja i pripreme, može donijeti katastrofu nepojmljivih razmjera. Za sada smo bliži lošijoj opciji

 

Priča o reformi (zapravo – korjenitoj izmjeni) postojećeg sistema penzionog osiguranja ponovo je top tema. Premijer Milojko Spajić našao je za potrebno da izađe pred kamere, što baš ne voli da radi, kako bi ubijedio javnost da penzije neće pobjeći. “Građani uopšte ne treba da strahuju za svoje penzije”, kazao je pokušavajući da primiri rastuću nervozu koju je, koji dan ranije, proizveo ministar finansija Novica Vuković.

Govoreći o korekciji postojećeg penzionog sistema (sistem međugeneracijske solidarnosti) ministar Vuković je u razgovoru za Glas Amerike najavio rješenje u kome će zaposleni upravljati “sa svojom bruto platom, odnosno sa svojim doprinosima i zaradom”, dok će se država brinuti da to bude urađeno “kroz zakonski okvir”. To ne zvuči kao korekcija nego temeljna izmjena i prelazak na sisteme kapitalizacionih fondova i individualnog penzijskog osiguranja.

I to nameće podugačak niz pitanja na koja se moraju ponuditi istiniti i detaljni odgovori. Koji će sadašnjim penzionerima, zaposlenima i onima koji se tek spremaju (školuju) za budući izlazak na tržište rada, pružiti čvrsta uvjerenja kako iz tog reformskog posla neće izaći finansijski oštećeni ili uskraćeni za neka od postojećih i Ustavom garantovanih prava. Trenutno to nije slučaj.

Najjednostavnije je to vidjeti poređenjem nedavnih izjava premijera i ministra finansija. Govoreći o budućoj reformi sistema penzionog osiguranja, koja kao prvi vidljivi efekat treba da donese obećano povećanje prosječne i minimalne (neto) zarade, ministar Vuković kaže “može se desiti jedino korekcija kada govorimo o doprinosima”. Na potpitanje novinara o kakvim korekcijama je riječ, lakonski odgovara kako je to “…nešto s čim je upoznata javnost”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

KOSOVO, SREBRENICA, SRPSKI SVET –  VUČIĆEVE IGRE BEZ KRAJA: Klišei za čuvanje fotelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prošle nedjelje je održana na Pešteru i završnica vojne vježbe Vihor 2024. Poredpredsjednika Srbije, i drugih srbijanskih dužnosnika prisustvovali su i komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš, predsjednik Republike Srpske (RS), ali i predsjednik Skupštine (i lider Nove srpske demokratijeAndrija Mandić i lider Demokratkse narodne partije (DNP) Milan Knežević. Mandić i Knežević su najavljeni u svojstvu „lidera srpskog naroda u Crnoj Gori“. Vježba je bila sa bojevim gađanjem

 

Ako je vjerovati režimskim medijima u Srbiji i njihovim razglasnim stanicama u regionu, Srbiju i srpski narod čekaju teški i odsutni dani za odbranu prava na postojanje i slobodu. Stanje je skoro pa ratno. Prvo je krajem marta gospodar Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će 5. i 6. maja „u Beogradu i drugim delovima Srbije biti održan veliki Vaskršnji sabor Srbije i Republike Srpske“. To je odlučeno „posle višesatnih razgovora” koje je imao s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, u prisustvu Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija. „Na tom saboru biće donete važne odluke o opstanku srpskog naroda na svojim ognjištima, njegovom ekonomskom napretku, očuvanju srpskog jezika i ćiriličkog pisma…” istakao je Vučić.

Prošle nedjelje je održana na Pešteru i završnica vojne vježbe Vihor 2024. Pored predsjednika Srbije, ministra odbrane i drugih srbijanskih dužnosnika prisustvovali su i komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš, predsjednik Republike Srpske (RS), ali i predsjednik Skupštine (i lider Nove srpske demokratijeAndrija Mandić i lider Demokratkse narodne partije (DNP) Milan Knežević. Mandić i Knežević su najavljeni u svojstvu „lidera srpskog naroda u Crnoj Gori“. Vježba sa bojevim gađanjem održana je „sa ciljem daljeg unapređenja obučenosti i osposobljenosti komandi i jedinica Vojske …tokom pripreme i izvođenja borbene operacije“ kako je navelo Ministarstvo odbrane Miloša Vučevića, uskoro novog premijera. Na vježbi su učestvovali kopnena i vazduhoplovna komponenta vojske i specijalne snage. Dodik je rekao da je srbijanska vojska „pokazala da je sposobna i spremna da očuva Srbiju, njenu teritoriju i slobodu“ dok je Milan Knežević uočio još jednu opasnost po srpstvo. Na twitteru je kasnije napisao da „stavovi (predsjednika) Jakova Milatovića Mila Đukanovića o Srbiji, Srebrenici, Kosovu, Rusiji“ su isti i da zapravo Milatović ima „još rigidniji stav i isključiviji od njegovog prethodnilka“.

Skoro se navršilo 11 godina od Briselskog sporazuma koji su potpisale vlasti u Beogradu i Prištini uz posredovanje EU. Predsjednik Srbije ih je nazvao „11 godina brutalnih laži“ i da je to bilo „vreme svakodnevnih besmislica, izmišljanja i pravdanja, neispunjavanja onoga što su potpisali i Beograd i Priština, ali i EU“. Po srbijanskoj vlasti, Srbija je ispunila sve što je do nje bilo. Nakon priča o Kosovu i davanja pogrdnih etiketa antimafijaškoj vladi Albina Kurtija koja se drznula da udari na laboratorije za drogu i kripto valute narko bosova u službi Beograda priča je opet prebačena na drugu vječitu temu – Srebrenica.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo