Povežite se sa nama

INTERVJU

RAŠKO MILJKOVIĆ, REDITELJ FILMA ZLOGONJE: Djeca su na prvom mjestu

Objavljeno prije

na

Nagrada publike 32. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro film festival pripala je filmu Zlogonje Raška Miljkovića. Film je od publike dobio ocjenu 4,48. Ovo ostvarenje takmičilo se u selekciji dugometražni igrani film sa još 11 filmova.

Zlogonje donosi priču o Jovanu, dječaku od deset godina koji je rođen sa parcijalnom cerebralnom paralizom. Kroz svoju maštu on bježi u svijet fantazija u kome je slobodan da uradi šta god želi i bude ko god poželi.

Ova priča nastala je pod vodstvom producentkinje Jovane Karaulić i producentske kuće Akcija produkcija, a scenario koji je nastao po motivima knjige O dugmetu i sreći autorke Jasminke Petrović, napisali su Marko Manojlović i Miloš Krečković. Koproducent i na ovom filmskom ostvarenju su kuće This and That iz Beograda kao i Dream Factory iz Makedonije. Direktor fotografije je Mikša Anđelić, kostimografkinja je Milena Milenković, montažer filma Zlogonje je Đorđe Marković, dok je scenograf iskusni Aljoša Spajić. Uloge tumače djeca Mihajlo Milavić i Silma Mahmuti, kao i Jelena Đokić, Bojan Žirović, Dubravka Kovjanić, Olga Odanović, Jelena Jovanova, Stela Ćetković…

MONITOR: Prije crnogorske premijere filma “Zlogonje” rekli ste mi da jedva čekate da vidimo reakciju publike i da ste veoma uzbuđeni. Film bi mogli okarakterisati kao dječiji, pa je zanimljivo da je dobio nagradu publike. Kakve su vam impresije nakon ove nagrade?
MILJKOVIĆ: Presrećni smo reakcijom, posebno pošto je u Herceg Novom bila pretežno odrasla publika! Do sada smo najviše putovali po dečijim festivalima i bile su veoma pozitivne kritike, ali je na Kanli Kuli bila neverovatna atmosfera, delovalo mi je kao da je cela publika bila uvučena u priču i da su se zaista poistovetili sa junacima i emotivno se povezali sa Jovanom i Milicom. A sama nagrada nam je fantastičan podstrek pred premijeru u Srbiji i početak bioskopske komunikacije sa publikom.

MONITOR: Film “Zlogonje” je osvojio nagradu za najbolji igrani film za uzrast od osam do deset godina na TIFF Kids festivalu u Torontu, koji je sastavni dio jednog od najznačajnijih filmskih festivala na svijetu. Žiri mladih je tada izjavio da film predstavlja veliko iskustvo iz kojeg svi mogu mnogo da nauče. Kakav je osjećaj kada shvatite da ste sve vreme bili u pravu vjerujući da pravite dobar film?
MILJKOVIĆ: Tada smo bili van sebe od sreće. Zapravo smo prvi put gledali zajedno film na kontrolnoj projekciji u Bioskopu u Beogradu, samo nekolicina nas autora, i tada smo prvi put naglas izgovorili: “Napravili smo super film!”. Ali, nismo bili sigurni kako će deca reagovati na njega. Zato nam je posebno drago bilo kada su baš deca iz dečijeg žirija prepoznala kvalitet filma, a onda još i dodala kako se iz njega može ponešto i naučiti. Nismo mogli ni da se nadamo takvom uspehu.

MONITOR: Na ovom području je zapravo retkost da se snima dječiji film, a “Zlogonje” na bajkovit način prikazuju kako u modernom društvu nepremostivi problemi postaju rješivi uz ljude koje voliš. Recite mi kako je nastala ideja da snimate upravo ovaj film?
MILJKOVIĆ: Nije bilo preterano teško odlučiti se za baš ovaj podvig. Scenario je odlično napisan i na prvo čitanje sam se zaljubio u likove i u priču i bio sam siguran da ta priča mora da se ispriča. Pošto imam mlađu braću i sestru hteo sam da napravim film u kome bi oni mogli da uživaju, ali i da im pomognem da raščiste neke stvari u svom univerzumu, pošto smo deca razvedenih roditelja, a velika tema filma je baš razvod iz dečije perspektive. Nadam se da su im se barem neke kockice složile posle gledanja Zlogonja.

MONITOR: Film je porodična priča čiji su glavni akteri djeca, a glavni junak je dječak obolio od parcijalne cerebralne paralize. Kako je tekao sam proces rada na filmu jer je na prostoru Balkana snimanje filma mukotrpan posao u produkcionom i finansijskom smislu?
MILJKOVIĆ: Nije lako, naravno, ali sam imao sreću da sam okružen jako sposobnim autorima – takođe mahom debitantima, koji su bili spremni da daju sve za uspeh projekta. Tako da smo snagom volje uspeli da prevaziđemo sve finansijske i temporalne probleme. Užasno je važno da se za prvi film okružite dragim i pozitivnim ljudima, a ozbiljan je bonus kada su ti, tako bliski ljudi, pride i vrhunski profesionalci.

MONITOR: Kako ste birali glumce – naročito djecu, jer pretpostavljam da je to bio vrlo zahtjevan dio posla?
MILJKOVIĆ: Sam proces kastinga je trajao blizu devet meseci, preko šesto devojčica je bilo na kastingu za ulogu Milice, i više od dvadeset dečaka je bilo u poslednjem krugu kastinga za ulogu Jovana.

Ali iako jet u bio veliki broj talentovane dece, Silma i Mihajlo su se istakli svojim šarmom i neverovatnom hemijom koja se rodila između njih, još na prvom susretu na kastingu. Delovali su kao da se već godinama poznaju i druže, i pošto su se na prvu loptu tako zbližili, bilo je jednostavno posle to preneti i u film. Zaista je bilo zadovoljstvo raditi sa njima.

MONITOR: Šta Vam je bilo najvažnije tokom rada na filmu? Jeste li zamiljali ko su idealni gledaoci i ko bi mogao sve da donosi sud koji je Vama važan?
MILJKOVIĆ: Najvažnije mi je bilo da deca sve vreme ostanu u igri u toku snimanja, trudili smo se da ih uvek zaštitimo od bilo kakve tenzije ili nervoze koja lako nastaje pod pritiskom snimanja u tako kratkom vremenskom roku. Ali smo ipak uspeli da ih zadržimo u domenu igre i zabave u toku snimanja. Što se publike tiče, naravno deca su nam na prvom mestu, ali nam je takođe bilo važno da dopremo i do roditelja koji će neminovno gledati film sa decom. A sada sam siguran da smo i u tome uspeli.

Miroslav MINIĆ

Komentari

INTERVJU

DEJAN MILOVAC, MANS: Račun tek stiže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vlada premijera Milojka Spajića imaće čvrstu podršku parlamenta, uz cijenu za koju mi kao građani još uvijek ne znamo koja je i kolika

 

 

MONITOR: Desila se i rekonstrukcija Vlade. Vlada će imati 26 ili 27 ministarstava. Šta smo dobili?

MILOVAC: Mislim da nakon onoga što smo vidjeli u Skupštini, malo ko danas može reći da je rekonstrukcija vlade okončana njenim unaprijeđenjem. Ogromna većina kadrova koja je postala dio izvršne vlasti nije donijela znanje već potrebu da se zadovolje prije svega partijski interesi za jačanjem uticaja na crnogorskoj političkoj sceni.

Nema ni slova o tome zašto je bio potreban ovoliki broj ministarstava, zašto su neki resori razdvojeni, a drugi novouspostavljeni. Stiče se utisak da su resori postali samo brojke koje je trebalo podijeliti između konstituenata nove većine, a tamo gdje ih nije bilo –  izmisliti.

Umjesto ozbiljne analize kako će se novi saziv vlade odraziti na kvalitet života građana i dalji napredak u procesu evropskih integracija, od premijera smo dobili istrošenu priču o nekakvom pomirenju po nacionalnom ključu, kao garantu uspjeha na svim poljima, od ekonomskog do borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Nažalost, takva retorika nas vraća u prošlost kada se u nedostatku valjanih argumenata, poseže za obrazloženjima koja ne korespondiraju sa onim što se pokušava predstaviti kao građansko društvo. Smatram da smo previše puta vidjeli da se odsustvo znanja i kompetencija maskiraju pripadnošću određenoj etničkoj grupi i normalizuje da takav kadar u vršenju vlasti predstavlja “svoj narod”, a ne javni interes.

Teško je pronaći bilo koje smisleno obrazloženje za ovako “skrojenu” Vladu Crne Gore, koja će nesporno počivati na partijskom interesu onih koji je čine, a sastav će konstituentima ostaviti dovoljno takozvanog ucjenivačkog potencijala.

Vlada premijera Milojka Spajića će imati čvrstu podršku parlamenta, uz cijenu za koju mi kao građani još uvijek ne znamo koja je i kolika.

MONITOR: Koliki je potencijal rekonstruisane vlade  za reforme  koje nas očekuju nakon dobijanja IBAR-a?

MILOVAC: Naše iskustvo u posljednje četiri godine govori u prilog tome da smo nakon svake smjene vlasti poslije 2020. godine imali dodatno usporavanje reformi, uz opravdanje da je potrebno da se sistem konsoliduje, pa sve do toga da su kompletni zakoni povlačeni iz procedure samo iz razloga što ih je radila prethodna vlada. Kao što sam rekao, rekonstrukcija nije donijela novi kvalitet niti novi potencijal koji bi trebalo da Crnu Goru pogura ka Evropskoj uniji. U tom smislu, teško možemo govoriti o rekonstrukciji, već prije svega o kreiranju dodatnog prostora za političke kadrove koji će u pojedinim sektorima radije doprinjeti usporavanju tog procesa, nego njegovom ubrzavanju.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

SRĐA KEKOVIĆ, GENERALNI SEKRETAR USSCG: Protiv smo uvođenja dva minimalca

Objavljeno prije

na

Objavio:

USSCG zahtijeva zadržavanje jedinstvene minimalne zarade i odustajanje od koncepta dvije minimalne zarade u zavisnosti od školske spreme

 

 

MONITOR: Premijer kaže da je bilo dogovora sa socijalnim partnerima oko nove fiskalne strategije. Kako su tekli ti pregovori i da li ste dali saglasnost za ovaj program?

KEKOVIĆ: Kako smo ranije obavijestili javnost, Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG), u svojstvu socijalnog partnera, nije dala saglasnost na model koji preferira Vlada za realizaciju Programa Evropa sad 2 (ES2). Naime, na sastanku Izvršnog odbora USSCG sa predsjednikom Vlade i njegovim saradnicima, održanom dan prije objave Nacrta fiskalne strategije, saopštili smo Vladi da USSCG u potpunosti podržava napore Vlade da kroz ES2 poveća minimalnu zaradu na 700 eura, a prosječnu zaradu na 1.000 eura. Istovremeno, saopštili smo Vladi da je jedinstven stav IO USSCG da ne podržavamo da se Program ES2 realizuje kroz model koji preferiraju, a koji podrazumijeva ukidanje jednog dijela doprinosa za obavezno penzijsko-invalidsko osiguranje, kao ni uvođenje  dvije minimalne zarade.

USSCG je dijalog i pregovore na ovu temu predviđala kao kontinuirani proces koji će dovesti do dokumenta koji bi bio produkt konsenzusa socijalnih partnera i Vlade. U praksi smo, međutim, imali ukupno tri sastanka na kojima smo informisani, načelno, o dokumentu koji je već kreiran i u vezi sa kojim, očito, nije bilo prostora za pregovore, već samo za iznošenje predloga koji nijesu (usljed nedostatka vremena) ni bili razmatrani. Stoga će USSCG, kako smo to najavili predsjedniku Vlade na poslednjem sastanku, kroz proces Javne rasprave nastaviti da se zalaže za model koji preferira.

MONITOR: O kakvom modelu je riječ? 

KEKOVIĆ: Ključna razlika ogleda se u našem nastojanju da se povećanje minimalne zarade, pa i prosječne zarade, ne postiže na uštrb sredstava po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Stoga naš model (zasnovan na proklamovanom konceptu ES2 da će svi zaposleni dobiti 25 odsto uvečanje zarade) ne podrazumijeva ukidanje dijela dopinosa za PIO. Time se garantuje održivost Budžeta Fonda PIO, stabilnost penzionog sisitema što, u perspektivi, stvara prostor njegove potpune održivosti na bazi doprinosa (posebno u svijetlu očekivanog povećanja osnovice na koju se obračunava stopa doprinosa).

Razlika u modelima se, nadalje, ogleda u tome što USSCG predlaže da do povećanja (svih) zarada u prosjeku 25 odsto dođe na način što će socijalni partneri, uključujući i Vladu, pristupiti izmjeni Opšteg kolektivnog ugovora koji definiše elemente osnovne zarade i tim izmjenama predvidjeti povećanje obračunske vrijednosti koeficijenta sa 90 na 120 eura (bruto) i povećanje koeficijenta složenosti poslova po osnovu složenosti postignutih ishoda učenja (školske spreme). Osim što je ovo jedini, logičan i razuman put za povećanje zarada, to je i nužan kako bi se zarade u realnom sektoru približile zaradama u javnom sektoru što je, kako smo shvatili Program ES2, trebalo da bude zajednički cilj.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

JOSIP JURATOVIĆ, ŠEF ODBORA BUNDESTAGA ZA SARADNJU SA ZAPADNIM BALKANOM: I EU mora promijeniti  pristup Zapadnom Balkanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Regata princip se pokazao kao neučinkovit jer daje previše prostora manipulaciji nacionalizmom. Regionalno umrežene demokrate jedini na demokratskim principima, istinskim dijalogom i kompromisom mogu voditi svoje zemlje u EU. Garancije za ulazak u EU nema, Crna Gora mora ispuniti sve uslove za ulazak u EU,  ne zbog EU nego radi sebe. To može uspjeti samo ako će se konačno početi baviti zadacima kako bi institucionalno i društveno politički uskladili zemlju sa EU

 

 

MONITOR: U jednom skorašnjem intervjuu, primijetili ste da je, izgleda, pitanje nacionalnog identiteta u Crnoj Gori važnije od uslova u kojima građani/ke žive. Tada ste rekli da su kompromis i dijalog metod, ali i da su potrebne „istinske demokrate“ za prave promjene. Za Vas česti izbori nisu rješenje. Jeste li, u nečemu. u međuvremenu, promijenili mišljenje?

JURATOVIĆ:  Ja sam i dalje tog mišljenja jer sam svjestan činjenice da u svim strukturama Crne Gore, političkim strankama i institucijama, manje-više postoje istinske demokrate. Kojima je cilj služiti narodu koji ih je tamo postavio a ne ličnim interesima i političkim ideologijama. Upravo ti ljudi su neophodni za budućnost Crne Gore koji su spremni na demokratski način tražiti dijalogom i kompromisom rješenja za dobrobit svih građana. Oni se takodjer moraju umrežiti sa svim demokratama  u regiji zapadnog Balkana kako bi lakše krenuli putem EU. Osim toga, mišljenja sam da i EU mora konačno mijenjati svoj pristup prema zapadnom Balkanu, i kroz Višegrad II raditi na tome da se zapadni Balkan konačno osposobi tako da se u dogledno vrijeme poštivajući medjusobni suverenitet u bloku uključi u EU. Dakle, dosadašnji regata princip se pokazao kao neučinkovit jer daje previše prostora manupulaciji nacionalizmom . Samo  regionalno umrežene demokrate,  na demokratskim principima,  istinskim dijalogom i kompromisom mogu voditi svoje zemlje u EU.

MONITOR: Crnogorski premijer Milojko Spajić je, pred očekivanje IBAR-a, boravio u aprilu Berlinu i više puta u Briselu. Kancelar Olaf Šolc je, prilikom susreta sa Spajićem, izjavio da je Crna Gora sljedeća država Zapadnog Balkana koja će ući u EU. Može li se iz toga izvesti poseban podstrek koji Njemačka daje Crnoj Gori i ako on postoji – koliko je važan za crnogorski skoriji prijem u EU?

JURATOVIĆ: Činjenica je, da je Crna Gora u svojim pretpristupnim procesima najdalje došla po pitanju pristupa EU. Nažalost je u posljednjih par godina stagnirala ali je još uvijek najbliže cilju. Toga je i EU poprilično svjesna pa se odlučila intenzivnije pomagati Crnu Goru na njenom putu u EU.

MONITOR: I predsjednik Savjeta EU, Šarl Mišel, pomenuo je 2028. kao godinu mogućeg prijema Crne Gore u EU. S tim u vezi, koliko će biti važno djelovanje „IBAR zakona“ odnosno tzv. pravne države, kao kriterijum za prijem?

JURATOVIĆ: Garancije za ulazak u EU nema, Crna Gora mora ispuniti sve uslove za ulazak u EU i to ne zbog EU nego radi sebe, a to može  uspjeti ako će se konačno početi baviti zadacima kako bi institucionalno i društveno politički uskladili zemlju sa EU. Akcionizmi poput  Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, Dahau i Mauthauzenu, te nacionalno i ideološko prepucavanje samo otežavaju taj proces pristupa.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo