Kazimir Živko Pregl, bivši predsjednik Prve banke, intervenisao je oko uplate 2, 3 miliona eura na račun of šor kompanije Activa invest, jedne od četiri kompanije preko koje je uplaćen mito tokom privatizacije Telekoma. To je tužiocu i medijima potvrdio Branimir Pajković, bivši direktor Euromarket banke, preko koje je transakcija obavljena. Pregl je jedno vrijeme bio predsjednik Nadzornog odbora Euromarket banke.
,,Pregl me je u razgovoru obavijestio da će ovlašćeno lice u narednih nekoliko dana sa tog računa podići veći iznos gotovine i zamolio da nadležna služba banke pripremi traženi iznos”, kazao je Pajković.
Kako je utvrdila Uprava za sprečavanje pranja novca, meksički državljanin Oskar Ramirez je krajem aprila 2005. godine u Euromarket banci otvorio nerezidenti račun za Activu invest registovanu na Sejšelima. Na taj račun je iz Mađar telekoma 12. maja 2005. godine uplaćeno 2,3 miliona eura koji su podignuti u gotovini tri dana kasnije. Zbog toga je tužilaštvo saslušalo Pajkovića.
Crnogorski mediji pišu da postoje sumnje da je Ramirez bio samo zastupnik kompanije, dok je direktor Active invest bio Kazimir Živko Pregl.
Prema tadašnjem zakonu, banke su bile obavezne da prijave svaku transakciju veću od 10 hiljada eura. ,,Izvještaji o uplatama i isplatama iznosa koje je propisao Zakon o sprečavanju pranja novca bili su kompjuterski generisani i dnevno slati Upravi za sprečavanje pranja novca”, kazao je Pajković.
Pajković je reagovao na tekst u listu Dan, u kojem se navodi da američki istražni organi smatraju da ga treba saslušati zbog moguće zloupotrebe službenog položaja, jer nije prijavio transakciju. Isti list objavio je da ,,američke službe koje godinama ispituju privatizaciju Telekoma sumnjaju da Pajković nije radio na svoju ruku, već po neformalnom odobrenju Vlade Crne Gore, tačnije tadašnjeg premijera Mila Đukanovića”.
Pajković je na svom blogu podsjetio da je on kao nepodoban smijenjen sa mjesta direktora Euromarket banke. ,,Odavno se zna da sam ja jedan od ‘miljenika’ Vlade Crne Gore. Jasno je da je „otkriće” jednog dnevnog lista iz Podgorice klevetničko i da mi nanosi ogromnu moralnu štetu… Stičem utisak da neko želi da skrene pažnju javnosti sa korumpiranih na one koji to nijesu, te da istragu i raspravu o koruptivnim radnjama i njihovim nosiocima tokom privatizacije Crnogorskog Telekoma usmjeri daleko od objektivno odgovornih”.
Afera Telekom pokrenuta je krajem prošle godine, nakon što je američka Komisija za hartije od vrijednosti nesporno utvrdila da su tokom privatizacije Telekoma napravljeni koruptivni konsultantski ugovori između Mađar Telekoma i of- šor kompanija preko kojih je 7,3 miliona eura „za uljepšavanje ugovora” o privatizaciji Telekoma otišlo ,,visokim crnogorskim zvaničnicima, menadžerima Telekoma i sestri visokog crnogorskog zvaničnika”. Bivši premijer Crne Gore Milo Đukanović rekao je ranije da se vjerovatno radi o njegovoj sestri, advokatici Ani Kolarević, ali da je tužba ,,notorna glupost”.
Četiri kompanije preko kojih je mito uplaćen su: Activa invest, Fiesta investment limited koja je u direktnoj vezi sa Duškom Kneževićem, prijateljem Mila Đukanovića, Sigma inter copr i Rawleigh Trading S. A.
Mađar Telekom je platio 95 miliona dolara poravnanja što je svojevrsno priznanje da se radilo o korupciji. Prvo ročište u suđenju u aferi Telekom zakazano je za 27. avgust u Njujorku,. Predsjednik Anketnog odbora Andrija Mandić predložio je da dva člana tog skupštinskog tijela, po jedan predstavnik vlasti i opozicije, prisustvuju suđenju. Crnogorsko tužilaštvo još hvata zalet da uđe u rasvjetljavanje ove afere.
M. PEROVIĆ-KORAĆ