Povežite se sa nama

DRUŠTVO

SVE SPREMNO

Objavljeno prije

na

„Osjećala sam se kao da imam običan kašalj i nije mi bilo dobro. Kad sam saznala da imam svinjski grip, uplašila sam se, ali sam se i dalje osjećala kao da imam običnu prehladu”, ispričala je britanskim medijima 12. godišnja Sofi de Salis. Ona je učenica londonske škole Elina, u kojoj se razboljelo šestoro dece. Sredinom ove sedmice, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, zaraženih virusom svinjskog gripa bilo je u 22 zemlje. Sve skupa – 1.516 prijavljenih slučajeva infekcije. A povećava se i broj umrlih. Najnovija žrtva je djevojka iz Teksasa. NEIZVJESNOST: Podaci o oboljelima i umrlima Svjetske zdravstvene organizacije razlikuju se od brojki koje se pojavljuju u svjetskim medijima jer ova organizacija temeljito provjerava svaki pojedinačni slučaj prije nego što ga evidentira kao zarazu H1N1 virusom. Iz dana u dan stižu nove informacije o širenju svinjskog gripa. Dok na trenutke izgleda kao da virus jenjava, već naredni dan stižu novi, zabrinjavajući podaci. U Crnoj Gori i okruženju nema poznatih slučajeva infekcije novim virusom. Mediji u regionu u nekoliko navrata do sada su objavljivali vijesti o mogućim oboljenjima. Ispostavilo se da su za slučajeve u Osijeku i Zagrebu bile u pitanju lažne uzbune.

Ni djevojka koja je preminula u Prištini, prema prvim rezultatima, nije bila zaražena virusom novog gripa tipa A (H1N1), već je umrla od upale pluća, saopštili su prištinski zdravstveni zvaničnici.

Djevojka je primljena u Hitnu službu prištinskog Kliničko-univerzitetskog centra sa simptomima gripa i problemima na srcu i plućima koji su karakteristični za novi grip.
,,Oboljela 27. godišnja Albanka iz opštine Vitina prije sedam dana doputovala je iz Švajcarske”, rekao je novinarima Naser Ramadani, direktor Nacionalnog zdravstvenog instituta.
Skender Beriša, medijski savjetnik u Ministarstvu zdravlja Kosova izjavio je KIM radiju da se očekuju kompletni rezultati analize, koji će konačno utvrditi da li je riječ o svinjskom gripu ili ne.
,,Žena je preminula od upale pluća, mi smo do sada uradili dvije analize, ostalo je da se uradi još jedna, kako bi konačno potvrdili da za sada na Kosovu nema svinjskog gripa. Sve neophodne mjere su preduzete, situacija je za sada pod kontrolom”, rekao je Beriša.
No, u Srbiji nijesu sigurni u riječ susjeda. Član ekspertskog tima
Ministarstva zdravlja Srbije za zarazne bolesti Branislav Tiodorović izjavio je da se osim epidemioloških podataka koji su saopšteni povodom smrti pacijentkinje u Prištini, moraju utvrditi i laboratorijski rezultati da bi se moglo sa sigurnošću reći zbog čega je umrla. On je Tanjugu kazao da je referentna laboratorija na Torlaku spremna da uradi dodatne analize ukoliko preko kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Beogradu i Prištini to bude zatraženo.
Kao i u cijeloj Evropi, i države Balkana, uvele su specijalne mjere kako bi se preduprijedile moguće posljedice nove zaraze.
S MASKAMA PRED PUTNIKE: Crnoj Gori je oformljeno koordinaciono tijelo koje, kako kažu njegovi članovi, stalno prati dešavanja u svijetu i u stalnom je kontaktu sa svim relevantnim institucijama. Službenici na aerodromima s maskama dočekuju putnike koji u Crnu Goru stižu avionom a 37 sanitarnih inspektora raspoređeno je na graničnim prelazima.
Oni putnike koji dolaze gledaju pravo u oči ne bi li vidjeli jesu li im crvene, preznojavaju li se i izgledaju li slabo.
,,Ukoliko u periodu od sedam dana dobijete temperaturu, bol u grlu, kašalj, zapušen nos, jezu ili groznicu, glavobolju, bolove u kostima i mišićima, zamor, povraćanje ili proliv, molimo vas da ostanete kod kuće i odmah potražite medicinsku pomoć”, upozoravaju iz sanitarne inspekcije. Uz to, sanitarni inspektori svakog putnika mole da ispuni upitnik i preda ga ljekaru ukoliko dospije do ordinacije zbog lošeg zdravlja i stavljaju im na znanje da u tom slučaju nikako ne koriste sredstva javnog prevoza, da obavezno preko usta i nosa stave hiruršku masku, gazu ili papirnu maramicu.
Iako počinje kao običan grip, oboljelima od svinjskog gripa, čiji je
izazivač virus H1N1, temperatura brzo skače na 38,9 stepeni, sa jakim bolovima u mišićima. Bolest je praćena i jakim glavoboljama, prolivom i povraćanjem.
S MASKAMA PRED PUTNIKE: Crnoj Gori je oformljeno koordinaciono tijelo koje, kako kažu njegovi članovi, stalno prati dešavanja u svijetu i u stalnom je kontaktu sa svim relevantnim institucijama. Službenici na aerodromima s maskama dočekuju putnike koji u Crnu Goru stižu avionom a 37 sanitarnih inspektora raspoređeno je na graničnim prelazima.

No, neke se rupe u Crnoj Gori ne mogu pokrpiti čak ni kada je u pitanju planetarna opasnost.
U hercegnovskoj opštini, na primjer, radi samo jedan sanitarni inspektor, a granice su otvorene 24 sata. Pa ta, jedna jedina inspektorka nikako da postigne da 24 sata svakodnevno, bude na granici. Zato je policajcima i carinicima na graničnim prelazima u hercegnovskoj opštini ostavljen njen telefonski broj kako bi je mogli pozvati u slučaju potrebe.

DR SCI. MED. BOBAN MUGOŠA, DIREKTOR INSTITUTA ZA JAVNO ZDRAVLJE
DOVOLJNO LJEKOVA

MONITOR: Da li su institucije Crne Gore spremne za moguće širenje virusa svinjskOg gripa?
MUGOŠA: Usvajanjem Plana za ptićji grip i pandemijsku influencu prije skoro tri godine stvoreni su osnovni infrastrukturni preduslovi za pripremljenost za jednu ovakvu situaciju. Povodom pojave novog virusa influence pri Ministarstvu zdravlja, rada i socijalnog staranja formirano je radno tijelo koje vrši nadzor i evaluaciju aktuelne epidemiološke situacije.
Vlada je izdvojila 500 hiljada eura za sprovođenje neophodnih
protivepidemijskih mjera. Radno tijelo svakodnevno održava sastanke i sprovodi nekoliko protivepidemijskih mjera. Pojačan je nadzor nad akutnim respiratornim infekcijama i nespecifičnim upalama pluća u svim zdravstvenim ustanovama, uspostavljen je nadzor na svim graničnim prelazima nad putnicima koji dolaze iz inostranstva, pripremljena su uputstva za članove posade u avio i pomorskom saobraćaju, kao i preporuke i upitnik za putnike koji dolaze iz ugroženih zmalja, formiran je algoritam za tretman osoba kod kojih je postavljena sumnja na obolijevanje izazvano virusom novog gripa, pripremljen je plan za tretman sumnjivih slučajeva i obezbijeđeni uslovi za njihovu izolaciju iliječenje… Uz sve to – redovno se ažurira sajt Instituta za javno zdravlje na osnovu podataka referentnih ustanova u svijetu.

MONITOR: Koliko u Crnoj Gori ima ,,tamiflua”? Da li imamo ostalu opremu koja je potrebna?
MUGOŠA: Montefarm trenutno raspolože sa 2.600 kutija tamiflua, a naručeno je još 10.000 kutija i hiljadu bočica sirupa, takođe je rezervisano 30.000 kutija i pet hiljada bočica sirupa ovog antivirusnog lijeka. Dogovorena je dodatna nabavka od 100.000 maski i odobrena nabavka 2,000.000 maski koje će građani moći da kupe u apotekama, kao i nabavka ostale zaštitne opreme – kapa, rukavica i naočara.

MONITOR: Ima li Crna Gora ljekare obučene za eventualno liječenje od zaraze virusom H1N1 i odgovarajuće uslove?
MUGOŠA: Naravno, i kadar i uslove za liječenje.

Marijana BOJANIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo