Povežite se sa nama

DRUŠTVO

TURISTIČKA PONUDA NA PRIMORJU: Ministrov jedan posto optimizam  

Objavljeno prije

na

U 2019. godini ne znaju se smještajni kapaciteti sa kojima Crna Gora izlazi na turističko tržište i ne nazire se aktivnost Ministarstva turizma za rješavanje ovog problema.  Turisti se broje metodologijom iz prošlog vijeka, po tonama odnijetog smeća, ili po količini prodatog hljeba.   U nedostatku preciznih podataka, procjene stranih analitičara kažu kako Crna Gora ima ukupno oko 450.000 kreveta u svim vrstama smještaja

 

Ministar turizma Pavle Radulović izjavio je nedavno, kako turistička sezona teče upravo onako kako je zacrtana, te da su podaci o posjeti turista našoj zemlji prikupljeni 19. jula, na vrhuncu ovogodišnje sezone, pokazali, kako je gostiju za jedan odsto više nego lani. Ministar je ipak bio skroman u inače uobičajenom pretjerivanju u brojanju turista, pa je povećanje spustio na minimum.  Važno je samo da je više, pa makar i za taj jedan procenat, u suprotnom cijela turistička politika Ministarstva i strategija razvoja ove značajne grane morala bi se priespitivati a neuspjeh mukotrpno  pravdati.   Mada, turisti  ne biraju Crnu Goru  za odmor zahvaljući angažmanu ministra Radulovića i aktivnosti  Ministarstva na čijem je čelu.  I ako Ministarstvo turizma kojim slučajem ne bi postojalo, broj turista koji ovdje dolaze, ostao bi isti.

Povećanje za jedan odsto u odnosu na prošlu godinu za neke turističke radnike predstavlja podbačaj sezone, ako se ima u vidu da su kapaciteti u svim vidovima smještaja znatno uvećani. I ministar Radulović podupro je tvrdnju o većem broju turista informacijom kako jeu proteklih dvije-tri godine otvoreno oko 70 novih hotela na Crnogorskom primorju, sa 5.000 kreveta, koji su popunjeni.

“Ljudi je manje-više isto, samo što su kapaciteti značajno drugačiji i raspored gostiju je mnogo drugačiji. Kvalitet u odnosu na kvantitet je potpuno drugačiji nego što je bio prethodnih godina”, kazao je ministar Radulović. U analizi uspješnosti sezone ministar izgleda priznaje samo brojke iz kolektivnog smještaja koji čine hoteli, turistička naselja, moteli, hosteli, kondo hoteli….A to je tek 10 odsto od broja ukupnih smještajnih kapaciteta u Crnoj Gori. I to onih pretpostavljenih, jer tačne evidencije o broju turističkih ležajeva u svim vidovim smještaja nema. Monstat ne pravi  evidenciju o broju ležajeva u privatnom ili individulanom smještaju – jer nema ulaznih podataka. Hotelska industrija u operiše sa brojkom od nekih 30.000 kreveta, a zajedno sa svim kapacitetima u kolektivnom smještaju, pominje se brojka od 45.000. Poslednje podatke o smještajnim kapacitetima u kolektivnom smještaju u Crnoj Gori, Monstat je izbacio za 2017. godinu.

Istovremeno, u individulanom smještaju, što je novi termin za privatan smještaj, pretpostavlja se da ima oko 280.000 kreveta. U nedostatku preciznih podataka, procjene stranih analitičara kažu kako Crna Gora ima ukupno oko 450.000 kreveta u svim vrstama smještaja. Sa sve novim rizortima koji su uglavnom stambena naselja.U 2019. godini ne znaju se smještajni kapaciteti sa kojima Crna Gora izlazi na turističko tržište i ne nazire se aktivnost Ministarstva turizma za rješavanje ovog problema.  Zato se turisti i dalje broje metodologijom iz prošlog vijeka, po tonama odnijetog smeća, ili kao nekada, po količini prodatog hljeba. Ali više nema velikih, socijalističkih pekara koje su snabdijevale cijelo primorje hljebom i pecivima, pa nema ni podataka koliko se pojelo. U eri digitalizacije i tehnološkog napretka, Turistička organizacija Budve daje podatke o broju turista onako, ofrlje. I paušalno, prema podacima opštinskog Komunalnog preduzeća o količinama proizvedenog smeća na teritoriji turističke metropole.  Za milionski budžet kojim raspolažu, mogli su i da pogledaju u pasulj. Isto bi bilo.

Sobe i apartmani u privatnom smještaju ovoga ljeta ostali su poluprazni. Ministar je potvrdio problem nedovoljne popunjenosti u privatnom smještaju, ali „u određenom dijelu onih koji nisu upodobili svoje kapacitete kvalitetom, kvantitetom i cijenom koju nude“.

To takođe ne odgovara situaciji na terenu.  Budva, Bečići, Pržno, naselje Sveti Stefan, Petrovac, ili tivatski i kotorski zaliv, nude vrhunski uređene privatne vile i apartmane koji po opremljenosti i luksuzu ne zaostaju za nekim hotelskim, ali su ovoga ljeta prilično nepopunjeni.  Individulani smještaj ima ponudu za svakoga, takoreći za svačiji džep. Nije realno da svi izdavaoci soba i apartmana u privatnim kućama i zgradama imaju istovjetan kvalitet. Činjenica je da u Budvi na primjer, prevladava masovna ponuda za siromašniju klijentelu. Ako se pogledaju sajtovi za bukiranje soba i apartmana smještaj u naseljima u budvanskom polju može se naći i za 8 eura po osobi. Takođe, u centru grada, u takozvanoj prvoj zoni, cijene dostižu i 70-80 eura za jednosobni apartman. Vlasnici panično snižavaju cijene, ali gostiju nema.

Cijene smještaja u budvanskim hotelima prilično su izjednačene. Jednosobni apartmani mogu se iznajmiti u julu već od 220 eura pa do sve 500 eura, koliko staje jednodnevni najam dvosobnog luksuznog apartmana u hotelu Avala.

Možda su i visoke cijene ugostiteljskih usluga jedan od razloga da turisti ovoga ljeta zaobilaze Budvu i druga mjesta na moru. Srpska štampa donosi tekstove o astronomskim cijenama hrane i pića u nekim budvanskim lokalima. Naveden je primjer neimenovanog ugostiteljskog objekta u kome su cijene zaista odletjele u nebo, gdje je kafa 3,5 eura, limunada 8.60, sok od narandže 11.00 eura a gazirana pića u limenkama po 7.60 eura. Samo za sok od ananasa treba izdvojiti čak 16.20 eura. No to su izuzeci, iako su u svim popularnim lokalima oko Starog grada cijene hrane i pića zaista visoke.  Mnogi vlasnici lokala tvrde da cijene nijesu mijenjali za poslednje tri godine.

Budvanskoj gastronomskoj karti fale specijalizovani restorani, sa specifičnim, tradicionalnim primorskim jelima. Svi nude isti repertoar jela, bili ekskluzivniji ili manje skupi, stari „normalni“ restorani ili oni moderni sa jelima tobožnje evropske, mediteranske, nacionalne, ruske a od nedavno i turske kuhinje. Sve je izmiješano, baš kao i smještaj za siromašne i bogate, bez prave strategije kako profilisati turističku destinaciju.

Promjena cjenovnika ugostiteljskih usluga uoči sezone uobičajena je praksa. Ugostiteljstvo prate i trgovačke radnje. Poznati lanac samousluga u Budvi povećava cijene svojih artikala iz mjeseca u mjesec. Po kazivanju zaposlenih u njima slabo ko  trguje osim turista. Zanimljivo je da i budvanski prodavci na zelenoj pijaci koja je veoma posjećena, često imaju dvojne cijene, jednu za mještane, a drugu, višu, za turiste, pogotovu strance. Kojima  „uvaljuju“ i nekvalitetne prozivode. Ne treba sumnjati da je tako i na tržnicama drugih turističkih gradova. Tržišne inspekcije nema da ovu ružnu pojavu sankcioniše.

Sve je prepušteno slobodnoj volji i izboru davaoca usluga jer je turizam postao jedna zapuštena oblast koja se stihijski odvija u zavisnosti od lijepog vremena, mora i sunca, na šta niko ne može da utiče.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

DRŽAVA I FALSIFIKOVANE DIPLOME: U redu je to

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera oko lažne diplome pomoćnice direktorice Instituta za javno zdravlje (IJZ) Miljane Pavličić ponovo nas je upozorila na činjenicu da ,,stručnjaka” u javnoj upravi, policiji, obrazovanju, zdravstvu i ostalim oblastima u kojima bilježimo nenapredak ima na hiljade. I nikom ništa

 

Afera oko lažne diplome pomoćnice direktorice Instituta za javno zdravlje (IJZ) Miljane Pavličić razobličila je svu nemoć države i institucija da se uhvate u koštac sa armijom zaposlenih u državnim institucijama kojima na osnovu kupljenih  ili falsifikovanih uvjerenja dobijaju posao i napreduju u službi.

O kakvom se haosu i nekoordinaciji između državnih službi radi govori podatak da je Pavličić za 12 godina koliko radi u IJZ konstantno napredovala u službi i radila na poslovima koji zahtijevaju stručnost. Pored falsifikovane diplome, niko u njenoj ustanovi ali ni u nadležnim ministarstvima kao da nije znao da je ona početkom 2014. proglašena krivom zbog krivičnog djela falsifikovanja isprave.

Prema presudi iz 2014, Pavličić je na sudu priznala krivično djelo lažiranja diplome Hemijskog fakulteta u Beogradu. Sud je tada ocijenio da je ona ,,bila svjesna svog djela, čije je izvršenje htjela, postupajući sa direktnim umišljajem”.  I pored toga sud je cijeneći olakšavajuće okolonosti ,,izrekao uslovnu osudu kojom je utvrdio kaznu zatvora od četiri mjeseca i istovremeno je odredio rok provjeravanja od dvije godine, odnosno da se utvrđena kazna neće izvršiti ako okrivljena za vrijeme od dvije godine od pravosnažnosti presude ne učini krivično djelo”. Kako su sud i ostali provjeravali, dovoljno govori podatak da je Pavličić napredovala u službi i došla do mjesta pomoćnice direktora. Možda bi bila izabrana i za direktoricu da nije bilo višemjesečnog istraživanja novinarki Vijesti koje su razobličile ovaj slučaj.

Da sve nije prošlo bez odjeka, potvrđuje ostavka dosadašnjeg direktora  Instituta za javno zdravlje Igora Galića. ,,Vezano za navode iz medija gdje se pominju falsifikovane diplome, želim jasno da stavim do znanja da se principijelno protivim svakom vidu malverzacija i molim da se istrage u ovom pravcu nastave u cijelom državnom sistemu”, saopštio je Galić.

I kako to obično biva nakon skandala ovakvih razmjera, iz Ministarstva prosvjete i ostalih su najavili da će sada podrobnije ispitivati diplome a iz tužilaštva da će prilježnije ispitati ovaj i ostale slučajeve lažnih diploma.

Za sada se tužilaštvu ne žuri u ispitivanju i kažnjavanju ovakve prakse. Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija su nakon izbijanja afere upozorili da su posljednjih godina podnijeli desetine krivičnih prijava protiv lica za koje je dobijena potvrda da su njihove diplome nevalidne, ali da nijedan slučaj nije procesuiran.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 24. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

OŽIVLJAVANJE PRAVOSUĐA: Deblokada počela od Ustavnog suda

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ministar pravde Andrej Milović (PES) tražio je nedavno od šefa Skupštine Andrije Mandića (ZBCG) da se hitno pokrene dijalog unutar parlamentarne većine, ali i organizuju uporedni sastanci s opozicijom o popuni ključnih pozicija u pravosuđu – jednog mjesta u Ustavnom sudu, tri u Sudskom savjetu, te pozicije vrhovnog državnog tužioca (VDT)

 

Poslanici Skupštine Crne Gore su u drugom krugu sa 56 glasova izabrali Faruka Resulbegovića za sudiju Ustavnog suda. Tako je omogućeno da Ustavni sud, poslije višegodišnje krize, ponovo radi u punom sastavu, sa sedam sudija.

Lokalni izbori prošle godine pokazali su neophodnost funkcionalnog Ustavnog suda (US). Četiri opštine nisu mogle da proglase rezultate izbora i formiraju vlast  nakon što su odbijene žalbe, podnijete opštinskoj izbornoj komisiji, došle do Ustavnog suda. US nije mogao  odlučiti po žalbama jer je nekoliko mjeseci ranije ostao bez kvoruma za odlučivanje, sa samo troje sudija.

Nakon mnogo odugovlačenja i pritisaka međunarodne zajednice, prije svega Evropske komisije (EK), početkom ove godine izabrano je troje sudija US.  Poslanici su  izabrali  Snežanu Armenko, Momirku Tešić i Draganu Đuranović. Alija Beganović i Faruk Resulbegović nijesu dobili dovoljan broj poslaničkih glasova. Izabrane sudije bile su kompromis između tehničke Vlade,  Dritana Abazovića, i velikih koalicija okupljenih oko Demokratske partije socijalista (DPS), Za budućnost Crne Gore i Demokrata.

Kako nije izabran sedmi sudija, Ustavni sud u nekim slučajevima nije mogao  imati većinu. Tako u slučaju ukaza bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića da raspusti Skupštinu, Ustavni sud nije mogao da se izjasni da li je on  prekršio Ustav. Odluka o ocjeni ustavnosti izostala jer je troje sudija glasalo da je riječ o pojedinačnom pravnom aktu, a troje  je  bilo protiv.

“Ustavni sud Crne Gore, u sastavu: predsjednik Budimir Šćepanović i sudije – Snežana Armenko, Dragana Đuranović, Milorad Gogić, Desanka Lopičić i Momirka Tešić, u predmetu U-II broj 11/23, nije donio Odluku, jer predlog sudije izvjestioca nije dobio Ustavom propisanu potrebnu većinu”, saopšteno je iz Ustavnog suda.

Nakon  formiranja nove vlasti, lideri vladajuće koalicije istakli su da je reforma pravosuđa prioritet.  Za izbor sudije Ustavnog suda potrebna je dvotrećinska većina (54) u prvom krugu, ili tropetinska (49) u drugom. Ubrzo je pokrenuta  procedura i na red je ponovo došlo glasanje o rukovodiocu ulcinjskog tužilaštva Faruku Resulbegoviću. Bošnjačka stranka (BS)  je tražila da sedmi član US bude Bošnjak. Lider Bošnjačke stranke (BS) Ervin Ibrahimović, je kazao da  Bošnjaka nema u Sudskom i Tužilačkom savjetu, Državnoj revizorskoj instituciji, Centralnoj banci Crne Gore… “Da li Bošnjak može da vjeruje u institucionalni i pravni sistem Crne Gore? Pozivam vas da ne glasate za sedmog sudiju, nego da otvorimo dijalog”, rekao je Ibrahimović.

Poslanik Albanskog foruma Nikola Camaj, ocijenio je da je funkcionalan Ustavni sud prioritet. Kaže da je iznenađen stavovima Bošnjačke stranke. “Nešto što pripada manjinama ne pripada po difoltu najjačoj manjinskoj starnci. U suprotnom bi u našim dokumentima pisalo da ta mjesta pripadaju BS-u”, smatra Camaj.

Skupština je u drugom krugu, glasovima 56 poslanika izabrala Ruselbegovića za sedmog sudiju Ustavnog suda. Uzdržani su bili poslanici iz redova Demokratske partije socijalista i Bošnjačke stranke. Šef poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić objasnio je stav DPS: “Upravo iz odgovornosti prema politici multietničke demokratije u Crnoj Gori. Ta odgovornost pripada predstavnicima manjinskih naroda, a ton na današnjoj sjednici je pokazao da saglasnosti nema”.

Poslanik sa liste vladajuće i najjače partije u ovom sazivu Pokreta Evropa sad Seid Hadžić, kazao je da je on Bošnjak i da će se uvijek boriti da predstavnici tog naroda budu na  pozicijama gdje se odlučuje. Tvrdi da je nezadovoljan što „izvjesni period“ u Ustavnom sudu neće biti Bošnjaka. „Ali, nije problem u današnjem kandidatu, nego u prethodnih šest. Mizerno je pričati oko kvota za manjine. Ne interesju me kvote, ako imamo stabilne kandidate – zašto ne bi bilo sedam kandidata koji su Albanci, koji su Bošnjaci”, upitao je.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 24. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

ŠEŠELJ, CRNA GORA I ODJECI: Da se ne zaboravi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ohrabrujuće su brojne reakcije osude knjige ratnog zločinca Vojislava Šešelja o Draginji Vuksanović Stanković, bivšoj poslanici i liderki SDP. Ali treba poslušati savjet bivšeg premijera Duška Markovića i “tvrdo upamtiti ko nije osudio ovaj sramni napad”.  Pa ne zaboraviti ni ko je  otćutao  mnoge ranije slične napade. I koje su politike izrodile raznorazne šešelje, a koje ih još podržavaju

 

Da, nevjerovatno je što je knjiga sa takvim naslovom uopšte ugledala svjetlost dana, primijetili su neki.  Nije prva koju je isti autor, ratni zločinac, sa raznim vulgarnim naslovima  lansirao u javni prostor. Autor  je odavno  upisan u mračne i krvave stranice regionalne istorije: Vojislav Šešelj,  predsjednik Srpske radikalne stranke (SRS) i haški osuđenik. Naslov njegovog uratka, objavljenog ove godine,  nije za pristojne, a kamoli profesionalne medije.  Pa ni sa mnogo zvjezdica..  Ovoga puta ne meti je bivša poslanica i liderka Socijaldemokratske partije (SDP) Draginja Vuksanović Stanković.

Knjigu je  izdala Šešeljeva izdavačka kuća Velika Srbija, a zavedena je u Narodnoj biblioteci Srbije, sa tiražom od hiljadu primjeraka i predmetnom odrednicom – Srbi – Progoni – Crna Gora – 21. v.  Prije tri godine, u julu 2020 godine, ista izdavačka kuća izdala je Šešeljevu knjigu sličnog naziva. Meta je tada bila Aleksandra Jerkov, funkcionerka tamošnje Demokratske stranske. Ta stranka i Stranka slobode i pravde tada su zahtijevale od srpskog tužilaštva da hitno zabrani njenu distribuciju i prodaju. Ništa. Šešelj je nastavio. Na meti njegovih uradaka prethodno su bili i pokojna predsjednica Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM) Biljana Kovačević – Vučo, funkcionerka Stranke slobode i pravde Marinika Tepić, lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak

Jerkov je prije objavljivanja Šešeljeve knjige prijavila prijetnje koje je dobila od lidera SRS. Ona je saopštila tada da je “ohrabruje međunarodna i domaća podrška”, ali da ona ne može da “zameni to što nadležni već treći dan ne reaguju na pretnje”. Šešelj joj je uputio prijetnje putem društvene mreže Tviter pošto se javno upitala zašto lideru radikala ni godinu dana posle pravosnažne presude za ratne zločine nije oduzet poslanički mandat u Skupštini Srbije.

I Draginja Vuksanović Stanković je prije objavljivanja posljednjeg Šešeljevog naslova, bila na njegovoj meti.  Zbog uvreda koje je na njen račun  saopštio u programu beogradske TV Hepi u januaru 2022, televizije koja je pod kontrolom Šešeljevog nekadašnjeg partijskog saborca,  danas predsjednika Srbije Aleksandra Vučića,  Agencija za elektronske medije (AEM) je privremeno zabranila emitovanje programa te televizije u Crnoj Gori.

Objavljivanje Šešeljeve knjige o Vuksanović Stanković naišlo je na brojne osude u Crnoj Gori. Reakcije su stigle sa gotovo svih adresa.  Oglasile su se partije na vlasti, ministri, predsjednik države, opozicione partije, civilni sektor…Pokrenuta je i  onlajn peticija kojom se od ministra spoljnih poslova Crne Gore Filipa Ivanovića traži da uputi protestnu notu Srbiji zbog objavljenje knjige Vojislava Šešelja sa uvredljivim, mizoginim naslovom.

“Ovo je nažalost samo posljednji u nizu primjera Šešeljevih vulgarnih i uvredljivih javnih objava. On je i prije gospođe Vuksanović-Stanković na sličan način pokušavao da našteti i ženama prisutnim u javnom životu Srbije, političarkama, novinarkama i aktivistkinjama koje mu nijesu bile po volji, uključujući i Povjerenicu za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije koja je više puta kritikovala njegove ispade kao nezakonite. Tačno je i da se Šešelj jednako vulgarno obrušavao i na svoje neistomišljenike, muškarce, kako iz Srbije tako i iz inostranstva”, navodi se u saopštenju  Akcije za ljudska prava (HRA) i Centra za ženska prava (CŽP).

Ove organizacije  ističu da “koliko god Šešelj bio personalno groteskna i primitivna figura, ne smije se potcijeniti da je on suštinski na vlasti u Srbiji i da ima sistemsku medijsku i drugu podršku države, što i ovaj i sve prethodne slučajeve čini još ozbiljnijim”.

Takođe, ocjenjuju da “brojnost negativnih reakcija na crnogorskoj javnoj sceni povodom ovog događaja “ohrabruje”.

Primijećena su, međutim, i neka ćutanja.  Nakon što se predsjednik parlamenta i jedan od lidera ZBCG nije oglasio ovim povodom, reagovao je DPS tvrdeći da je to ćutanje odobravanje.

„Postoje stvari koje se ne komentarišu i koje su ispod svakog nivoa a to je situacija u kojoj se u knjizi Vojislava Šešelja pominje bivša poslanica Socijaldemokratske partije (SDP) Draginja Vuksanović Stanković” kazao je kasnije  Mandić upitan da to prokomentariše, Šešeljevo djelo. “Gospođa Vuksanović Stanković se više ne bavi politikom i primijetio sam da pojedini to sada žele da nametnu kao temu. Ovolika povika u Crnoj Gori je želja što više nametnuti tu temu ne vodeći računa o ugledu gospođe Vuksanović Stanković. Niti ću to čitati niti ću to komentarisati. Ja ne želim da namećem tu temu i ponavljam, to je ispod nivoa komentarisanja”, preczirao je Mandić

Na portalu Borba, koji se vezuje za bivši Demokratski front, međutim, više nego komentarišu Šešeljevu knjigu. Oni su nakon reakcija i osuda Šešeljevog uratka, objavili i njegovu izjavu tim povodom i dali mu priliku da dodatno vrijeđa bivšu poslanicu SDP-a.  Na kraju teksta ogradili su se konstatcijom da Šešeljev stav „nije stav redakcije“. Šteta je, naravno, učinjena.

Zanimljive su i reakcije koje su došle iz Demokratske partije socijalista. Iz te partije su kazali da nije prvi put da autor tog ogavnog nedjela napada na ono, u Crnoj Gori, najsvetije – ženu, i to ne bilo koju nego jednu iz reda onih koji su život podredile odbrani vlastite kuće i njenog dostojanstva od „ovih i ovakvih, jadnih i bijednih, kakav je ovaj mrzitelj svega crnogorskoga“.

Neki od napada na “ono najsvetije – ženu”, dolazili su iz krugova bliskih upravo dugogodišnje partije na vlasti. Uz gromoglasno ćutanje poslanika i funkcionera te partije.  Poput slučaja Vanje Ćalović Marković, recimo.

Interesantan je i savjet bivšeg DPS premijera Duška Markovića, nekadašnjeg dugogodišnjeg šefa tajne službe:“… Da manje bilježimo ko je dao podršku Draginji, već dobro i tvrdo da upamtimo ko nije osudio ovaj sramni napad”.

Ohrabrujuće su brojne reakcije osude knjige ratnog zločinca Vojislava Šešelja o Draginji Vuksanović Stanković, bivšoj poslanici i liderki SDP. Ali treba poslušati Markovića i “tvrdo upamtiti ko nije osudio ovaj sramni napad”. I ne zaboraviti ko je  otćutao  mnoge ranije slične napade. I koje su politike izrodile raznorazne šešelje, a koje ih još podržavaju.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo