Povežite se sa nama

OKO NAS

ANDRIJEVICA, 130 GODINA ČITAONICE I BIBLIOTEKE: Daleka galaksija

Objavljeno prije

na

Upravnica biblioteke Jovanka Mirčić, podsjeća da je andrijevička biblioteka, poslije cetinjske, najstarija u Crnoj Gori

 

Književnik i novinar iz Andrijevice Darko Jovović, nema dilemu na pitanje da li bi više volio da ga je zapalo da radni i stavaralački vijek provede u ovom gradu od prije vijek i po, ili danas. Za njega je odgovor jednostavan i lak. Nekada su se, kaže, više cijenili i ljudska i pisana riječ.

„Tada se govorilo – uzmi knjigu, a danas se obično kaže – uzmite im knjigu“, priča Jovović za Monitor. Zato jedna od njegovih knjiga eseja upravo nosi naslov Uzmi knjigu. „Narod mora da čita i da se obrazuje, jer je današnjim vlastima poželjan neznaven narod. Zato žele simbolično da mu uzmu knjigu, da bi sa njim lakše manipulisali“, kaže Jovović.

U malenoj Andrijevici ove godine se obilježava trinaest decenija knjige, odnosno stotinu trideset godina od formiranja čitaonice i biblioteke. Upravnica biblioteke, koja danas radi pri Centru za kulturu u ovom gradu, Jovanka Mirčić, podsjeća da je andrijevička biblioteka, poslije cetinjske, najstarija u državi.

Ona za Monitor kaže da je čitaonica u Andrijevici osnovana  27. januara 1892. godine. ,,To je prva čitaonica na sjeveru Crne Gore. Po starosti je odmah iza cetinjske čitaonice, koja je osnovana 1868. god. Osnovana je pod pokroviteljstvom knjaza Mirka. Na dan osnivanja  čitaonice u Andrijevici upisano je 40 članova, među kojima je bilo 12 nepismenih. Nepismeni članovi nijesu imenovani, ali je važno znati da su i oni shvatili značaj knjige i širenje prosvjete i kulture u to vrijeme”.

Mirčićeva podsjeća i na činjenicu da je dobrotvorni član čitaonice u Andrijevici bio i prvi crnogorski ministar inostranih poslova vojvoda Gavro Vuković. ,,Na Skupštini koja je održana nekoliko dana ranije donijeta je odluka da čitaonica dobija listove Glas Crnogorca, Prosvjetu, Dubrovnik, Bosansku Vilu, Veliku Srbiju  i Stražilovo. Knjaz Mirko se pretplatio na Neven,  a Pavle Rovinski na Ruski Kurir. Svi ovi podaci mogu se naći u Glasu Crnogorca od 13. februara 1893. godine”.

Zbog činjenice da su u andrijevičku biblioteku stizale sve važnije novine iz tog doba, ona je vrlo brzo postala stjecište viđenijih ljudi. A Andrijevica je, prema popisu iz tih godina, imala najviše pismenih ljudi u odnosu na broj stanovnika, poslije Cetinja.

Andrijevička čitaonica organizovanim životom je počela da živi od februara 1911. godine, kada su usvojena pravila koja su objavljena u 38. broju Glasa Crnogorca. ,,Pravila su objavljena deset godina nakon osnivanja, pa se smatralo da je čitaonica prekinula rad. Pregledanjem tadašnje periodike može se ustanoviti da ipak nije bilo prekida do Balkanskih ratova”, navodi Mirčićeva. Knjižni fond prikupljan je ulozima članova, zavještanjima i poklonima.

,,Prije spaljivanja, jula 1944, čitaonica je imala 14 hiljada knjiga, mahom rariteta. Posjedovala je prve radove Pavla Rovinskog. Čitaonica je nekoliko puta pljačkana, a 1944. god. balisti su iznijeli knjige na ulicu i spalili, tako da biblioteka danas ne posjeduje nijednu knjigu sa starim pečatom. Biblioteka je obnovljena poslije Drugog svjetskog rata”, navodi naša sagovornica.

Ona priča da je čitaonica u toku svog postojanja dugog 130 godina  doživjela čak petnaest preseljenja.  ,,U podrumskim prostorijama opštinske zgrade nalazila se od 1959. do jula 2008. godine. Tada je konačno preseljena u uslovne prostorije nove zgrade Doma kulture. Trenutno posjedujemo 12.500 bibliotečkih jedinica, od čega 8.650 naslova, raspoređenih po UDK sistemu”, kaže Mirčićeva. U biblioteci su posebno ponosni na dječije odjeljenje koje ima preko hiljadu jedinica.

,,Djeca su nam danas i najdraži članovi, i njih ima najviše. Razumljivo, oni su naša budućnost i garancija da andrijevička biblioteka ima svoju perspektivu. Biblioteka organizuje i književe večeri kao i likovne izložbe. Dobila je na poklon, legat od 37 slika od slikara Mila Stojkovića, koji živi i radi u Beogradu, a rođeni je Andrijevčanin”, kaže Mirčićeva. A iz najstarije biblioteka na sjeveru najavljuju da će vrlo brzo biti organizovana svečanost obilježavanja velikog datuma, 130 godina od formiranja biblioteke u ovom gradu.

Najavljenom obilježavanju jubileja raduje se i Darko Jovović. Ali ukazuje da je teško porediti značaj koji je Andrijevica imala prije 130 godina, u odnosu na današnji status najnerazvijenije opštine iz koje se uglavnom odlazi i koja oživi jedino za vrijeme ljeta. Književnik strahuje da je došlo zlo doba da, kako ističe, nema kome da se piše i nema ko da čita.

,,Nema više intelektualnih veličina, kakva je bio, recimo, Mihailo Lalić. Lijepo je prisjetiti se tih vremena i intelektualaca koji su se okupljali oko andrijevičke čitaonice, ali je nekako žalosno kada sagledamo gdje smo danas”,  kaže Jovović. Ipak vjeruje da era knjige nije završena i da će uvijek biti onih koji žive u Gutenbergovoj galaksiji. I u galsaksiji prve čitaonice na sjeveru Crne Gore.

                              Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo