Povežite se sa nama

OKO NAS

BERANE: ZAŠTO KASNE KAPITALNI PROJEKTI: Duboko u rovovima

Objavljeno prije

na

Mnogo je razloga zbog kojih u lokalnoj upravi u Beranama, gradu u kojem će se za mjesec i po održati lokalni izbori, tvrde da državne vlasti namjerno odugovlače realizaciju značajnih kapitalnih projekata na području ove opštine, s ciljem da se te investicije stave u funkciju predizborne kampanje vladajućih partija sa državnog nivoa.

To, kako kažu u Opštini Berane, potvrđuje podatak da su probijeni svi rokovi za završetak milionskih kapitalnih projekta, od kojih zavisi dalji razvoj grada.

U Opštini tvrde da se na taj način javnosti smišljeno želi predstaviti pogrešna slika kako je lokalna vlast u proteklih četiri godine imala slab učinak kada su u pitanju kapitalne investicije.

„Dobija se utisak da se namjerno odugovlači završetak radova na važnim projektim, sa ciljem da se prikaže kako Berane ima lošu i neodgovornu lokalnu vlast. Oni očigledno tempiraju da se završetak tih projekata ozvaniči uoči lokalnih izbora, najvjerovatnije u izbornoj kampanji, kako bi stavili do znanja da je to njihova zasluga”, kažu u beranskoj lokalnoj upravi.

Vlast u Beranama u protekle četiri godine činili se koalicioni partneri Zdravo Berane SNP – DF. U ovoj rijetkoj opozicionoj opštini smatraju da se sada uoči izbora radi o providnoj igri režima koji na neprihvatljiv način manipuliše sa novcem poreskih obveznika.

„Ali, mi smo sigurni da građani Berana to najbolje uočavaju i da građani dobro znaju da je opštinska vlast u poslednjih četiri godine radila odgovorno i da će to prepoznati”, vjeruju u Opštini Berane.

Oni objašnjavaju kako njihove tvrdnje najbolje odslikavaju dešavanja koja se tiču realizacije višemilionskog projekta pod nazivom ,,Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacione mreže i unapređenje vodosnabdijevanja u opštini Berane”, kao i da lokalna uprava u ovom gradu ni na koji način nije kriva za propuste koji su se dešavali prilikom izvođenja radova.

„Poznato je da je na međunarodnom tenderu, raspisanom od strane Direkcije javnih radova Crne Gore, za izvođača radova na prva dva segmenta projekta izabrana španska firma Aqualia Infraestructuras i da Opština Berane nije bila u mogućnosti da utiče na izbor podizvođača. Mi smo proteklih mjeseci u svakodnevnoj komunikaciji sa predstavnicima Direkcije javnih radova Crne Gore i firme za nadzor izvođenja radova tražili da se ubrza dinamika sprovođenja projekta. Međutim, do sada je završen samo dio tih poslova, tako da građani s pravom negoduju jer se suočavaju sa brojnim saobraćajnim problemima”, ističu u Opštini Berane.

Kažu i da je dugačak spisak ovakvih i sličnih primjera kad su u pitanju kapitalne investicije i ističu da je posebno uočljiva opstrukcija u slučaju sanacije Ulice Todora Đeda Vojvodića i izgradnje zgrade takozvanog Univerzitetskog centra.

„Direkcija javnih radova je još prije dvije godine krenula sa rekonstrukcijom gradske Ulice Todora Đeda Vojvodića. Iako se ne radi o nekom velikom obimu poslova rekonstrukcija još nije do kraja završena. Takođe, gradnja zgrade Univerzitetskog centra u Beranama započeta je još 2011. godine i to u trenutku kad je u ovom gradu postojalo nekoliko fakultetskih jedinica. Obećano je bilo da će taj objekat biti useljiv već naredne godine, ali ni on još uvijek nije stavljen u funkciju. Sada možemo očekivati da se, poslije svega, uoči predstojećih lokalnih izbora pojave crnogorski zvaničnici i označe završetak tih radova. To jasno ukazuje o kakvim se predizbornim manipulacijama radi”, tvrde u Opštini Berane,

Posebna priča je, objašnjavaju, i izgradnja sportske dvorane u Beranama , čiji je kamen temeljac postavaljen u martu 2009. godine. To znači da se nova hala sportova gradi više od osam godina iako je u startu bilo obećano da će radovi na tom objektu biti završeni za nepunih dvije godine.

„Za sve to vrijeme crnogoski zvaničnici su, uoči svih izbora, obećavali da će Berane ubrzo dobiti moderno sportsko zdanje, dok su se građani suočavali sa obmanama investitora i izvođača radova. Tako smo od aktuelnog premijera prilikom njegove posljednje posjete Beranama imali posljednje obećanje da će dvorana biti završena do 15. septembra. I to je prolongirano, i očekujemo da će otvaranje biti tempirano negdje u januaru, u jeku kampanje za lokalne izbore”, vjeruju u Opštini Berane.

Slična priča o opstrukciji državnih organa je ona koja pokrenuta ovih dana, kada opštinskoj firmi Benergo, koja je formirana za izgradnju malih elektrana za potrebe grada, nijesu odobrena sredstva iz Investiciono razvojnog fonda (IRF) za realizaciju tih projekata.

„Prije godinu i po DOO Benergo je dobilo energetsku dozvolu za izgradnju mini hidroelektrane Miolje Polje, a javila se i ideja o iskorišćavanju ržaničko-kaludarskog vodovoda. Na ovaj način grad i prigradska naselja dobijaju neiscrpne količine pijaće vode, i istovremeno se taj hidropotencijal koristi za proizvodnju električne energije”, objašnjava izvršni direktor Benerga Radomir Mihajlović.

Prema njegovim riječima radi se o sistemu potpuno bezbjednom za vodu za piće, kao i u pogledu zaštite životne sredine.

„Izgradnjom planiranih mini hidroelektrana, godišnji prihod Benergo iznosio bi oko 600 hiljada eura, i dobar dio novca bi otišao u Opštinsku kasu za razvoj gradske infrastrukture. Obratili smo se IRF, kao državnoj kreditnoj instituciji, računajući da će nam izaći u suret, imajući u vidu činjenicu da se radi o strateški važnom projektu za naš grad. Ostalo je samo na riječima i praznim obećanjima. Već tada je bilo jasno da je politika umiješala prste”, tvrdi izvršni dirtektor Benerga.

On dodaje da iznešena konstatacija može da zvuči prejako i pregrubo, ali da se drugačije ne može tumačiti.

„Poslije ovakvog odnosa IRF-a , Benergo se obratio komercijalnim bankama, iako su njihovi uslovi nepovoljniji. Vodili smo se zdravom logikom i vjerovali u apolitičnost banaka. Poslije početnih ponuda, dobili su dokumentaciju o finansijama Opštine, Benerga, idejna rješenja, studije, mišljenja, odluke. Nakon našeg insistiranja da se koliko je moguće ubrza procedura, čekali su nas odgovori o pregledanju dokumentacije, formiranju kreditnog odbora, upoznavanja sa navodnim rizicima i slično. Konačan odgovor se sveo na neukusna odbijanja čak i naših telefonskih poziva”, kaže Mihajlović.

Izvršni direktor ove lokalne firme u Beranama dodaje da je krajnje neprihvatljivo što se nadležne institucije odnose maćehinski prema opozicionim opštinama po pitanju realizacije razvojnih projekata.

„Da li je moguće da nekome u ovoj državi nije stalo da sve opštine budu samoodržive i bogate i da se razvijaju. Da li je moguće da politika toliko oslijepi i kristalno jasne i održive projekte, korisne i za Berane i našu državu”, pita Mihajlović.

Iz lokalne uprave obećavaju da će naći način da realizuju projekte izgrdnje gradskih elektrana i da će spriječiti ovu, kako kažu, očiglednu opstrukciju.

„Nećemo dozvoliti da ovaj projekat bude nečija privatno tajkunska priča, bez obzira što nadležne državne institucije otvoreno opstruiraju rad Benergo. Očigledno da se sve čini da se zaustavi razvoj preduzeća koja nijesu isključivo pod kontrolom državnih vlasti”, kažu u Opštini Berane.

Opstrukcija sa nivoa države sve je jača kako se približavaju lokalni izbori. Rovovi se iskopavaju. DPS će učiniti sve da pokuša da povrati vlast koju je izgubio prije četiri godine u gradu na Limu.

Berane i Ulcinj DPS-u su važni kao generalna vježba ili proba pred predsjedničke i masovnije lokalne izbore u prvoj polovini naredne godine. Koja kao i uvijek počinje januarom.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo