Iako se opozicija u RS u nacionalnim temama suštinski ne razlikuje od Milorada Dodika, njegov odlazak sa vlasti značio bi prekretnicu za BiH, RS i regiju, jer je on glavni akter podrivanja države BiH i političke stabilnosti i proizvod osnovne greške Zapada
MONITOR: Nedavno su održani opšti izbori u BiH, gdje se ispostavio veliki broj neregularnosti. Visoki predstavnik Kristijan Šmit, u julu je preduzeo niz mjera – više tehničke prirode da bi, u postojećim ustavno-pravnim okvirima, podigao nivo demokratičnosti izbornog i postizbornog procesa. Kako ocjenjujete te poteze Visokog predstavnika?
VEBER: Mjere iz tzv. paketa integriteta koji je nametnuo Visoki predstavnik u julu jesu djelomično poboljšale tehničku stranu izbornog procesa. Ali one nisu riješile najveći problem zbog kojeg u BiH, kao i širom regije, tradicionalno imamo široke izborne manipulacije – to što članovi biračkih odbora dolaze iz političkih, uglavnom vladajućih stranaka.
MONITOR: Za sada je najvažnija promjena to što će novi član Predsjedništva BiH biti Denis Bećirović iz SDP-a, koji je dobio više glasova i od Bakira Izetbegovića. Da li je to posljedica povezanosti opozicije, okretanja bošnjačkog stanovništva Federacije životnim pitanjima ili „rampa“ jednoj političkoj dinastiji u nastajanju?
VEBER: Teško je razdvojiti koliko je izborni poraz Izetbegovića vezan za politiku opozicije, koliko za djelovanje SDA-a i samog Izetbegovića. Uz to, ne može se isključiti ni to da dok je većina pristalica opozicije glasala za Bećirovića, jedan dio glasača SDA-a je glasao za hrvatskog člana Predsjedništva, tj. za Željka Komšića. Pobjeda Bećirovića podvlači začarani krug dejtonskog političkog sistema: djelomična „pobjeda“ opozicije, na osnovu oštre kampanje protiv SDA-a može se jedino implementirati u koaliciji sa HDZ-om i SNSD-om, što znači bez efekta na političku dinamiku u BiH. Mada izgleda da će opozicija ipak završiti u opoziciji.
MONITOR: Jelena Trivić iz PDP, koja se politikom bavi tek od 2016, pokazala se kao ozbiljna suparnica Miloradu Dodiku. I ona i Dodik su, međutim, glasali na biračkim mjestima u Beogradu, a Trivić je nekoliko dana poslije izjave da su njeni glasovi pokradeni, tim povodom održala i konferenciju za štampu u beogradskom Medija centru. Očigledno se podrška traži i u Beogradu a ne samo u RS. Da li bi odlzak Dodika sa visoke javne funkcije bio simbolička prekretnica za RS, BiH i Srbiju?
VEBER: Održavanje pres konferencija u Beogradu umjesto u Banjaluci pokazuje da se opozicija u nacionalnim temama suštinski ne razlikuje od režima Milorada Dodika, te da se predsjednik Vučić već nekoliko godina od proevropske regionalne politike i odlazaka u Sarajevo umjesto Banjaluke – vraća na stari, nacionalisticki kolosijek. Ipak, odlazak Dodika sa vlasti bi značio prekretnicu za BiH, RS i regiju, jer je on glavni akter podrivanja države BiH i političke stabilnosti, i proizvod osnovne greške Zapada, koja se unatoč neprekidne političke slabosti EU-a i SAD-a prema BiH, nikad se više neće ponoviti.
MONITOR: BiH je u junu ostala uskraćena za status kandidata za EU. Ukrajina i Moldavija su ga dobile. I u izvještaju EK pominje 14 zahtjeva Bosni i Hercegovini, ali se sada insistira na ispunjavanju nekoliko od njih, do kraja godine. Sistem upravljanja BiH je veoma komplikovan a glavne nacionalne stranke stalno koriste procedure da bi blokirale donošenje odluka. Može li takva BiH u EU i može li uopšte opstati bez podrške sa strane?
VEBER: Preporuku za dobivanje kandidatskog statusa za BiH gurnuli su oni prestavnici Brisela koji su vodili opasne pregovore o reformi izbornog zakona, te akteri kao Orbanov komesar za proširenje, Varhelyi, koji bi putem politike proširenja povećali broj iliberalnih, ultradesničarskih država članica unutar EU-e. Dokaz toga jeste da je EK dala preporuku unatoč toga što praktično nema napretka u ispunjavanju 14 reformskih prioriteta iz Mišljenja komisije iz 2019, te da izvučenih osam uslova zapravo nisu koncipirani kao uslovi za pozitivnu odluku Vijeća EU u decembru ove godine, jer do tada neće čak ni biti formirane nove vlasti u BiH. Te da EK ne traži ukidanje secesioništičkih odluka od režima u RS-u kao preduslov. Nadam se da do pozitivne odluke u decembru neće doći, jer kandidatskim statusom EU bi nagradila destruktivne politike etnonacionalističkih elita u BiH.
MONITOR: Njemački kancelar Olaf Šolc krajem avgusta je, u govoru u Pragu, prikazao svoju viziju EU, insistirajući na reformama njenih glavnih institucija, čak i na ukidanju konsenzusa. Pomenuo je i potrebu za proširenjem koje bi bilo, prema Šolcu, takvo da bi EU obuhvatila 36 zemalja. Poslije dominacije Angele Merkel u politici Brisela, da li Šolc stiče neophodni uticaj i podršku u EU?
VEBER: Bojim se da ne. Merkel je bila vođa, ali je njeno vođstvo počivalo na ulozi kriznog manadžera, dok nije nudila niti političke vizije ni strategije. Šholz je u Pragu ponudio nešto nalik viziji EU i politike proširenja, ali njegovo liderstvo je izuzetno slabo. A uz to, potpuno je nejasno kako misli realizirati svoju viziju – da bi se prešlo unutar EU na preko potrebne većinske odluke mora se odlučiti – jednoglasno. Znači, na primjer, da bi premijer Orban morao pristati na slabljenje pozicije Mađarske time što bi napustio moć veta. U međuvremenu, Šholz svojom vizijom ostavlja utisak da se približava poziciji predsjednika Makrona o politici proširenja, tj. da su prvo potrebne unutrašnje reforme EU-a prije daljeg proširenja. To je problematično, jer se Makronova pozicija bazira na sasvim drugacijoj motivaciji – dok Berlin ostaje istinski posvećen proširenju, Makron iza istog prijedloga krije svoje principijelno odbijanje proširenja.
MONITOR: Zajednički plan Njemačke i Francuske za rješavanje pitanja Kosova, dostavljen je i Aleksandru Vučiću i Albinu Kurtiju. Ima li šanse da taj prijedlog bude prihvaćen i da li je on mogući kompromis za kojim navodno traga srpska strana?
VEBER: One što se predstavlja u javnosti kao plan, uključujući i od strane predsjednika Vučića, više su dezinformacije i politički spin. Ono što se dešava u Briselu, Berlinu i Parizu, čini mi se, vraćanje je osnovnom pitanju – statusu Kosova, odnosno priznavanju realnosti od strane Beograda umjesto pregovora o niže rangiranim bilateralnim potpitanjima. Ne vidim da tu već postoji neki dugoročan, sveobuhvatan plan. Krajnje rješenje za odnose Kosovo–Srbija, inače i dalje ne leži u nekom lažnom kompromisu što ih Vučić gura od pregovora o razmjeni teritorija, nego u praktičnoj političkoj implementaciji realnosti, koje su i Vučić i cjelokupna srbijanska elita već više od decenije su potpuno svjesni – da su, najviše sopstvenim činjenjem, izgubili Kosovo i da se ono neće vraćati.
MONITOR: Kancelar Šolc insistira na budućnosti Unije kao pragmatične ali i solidarne zajednice koja bi igrala dominantnu ulogu u svijetu i vodila samostalnu politiku. Emanuel Makron, gura ideju o Evropskoj političkoj zajednici koja bi obuhvatala sve evropske zemlje, uključujući i Ujedinjeno kraljevstvo. Da li je to početak „autohtone“ evropske politike – ekonomske i bezbjednosne, i distanciranje od SAD?
VEBER: Sumnjam da će EU ikad biti potpuno samostalna od SAD-a, posebno ne vojno, jer bi to bio višedecenijski projekat. Sem ako se ipak Donald Trump 2024. vrati u Bijelu kuću te američka demokratija implodira. EU će se zahvaljujući najviše Putinu i njegovoj agresiji nad Ukrajinom razviti ka više samostalnom geopolitičkom akeru, i to unatoč neslavnog djelovanja kancelara Šholza i predsjednika Makrona u toj krizi. Mada sumnjam da će Unija ikad postati supersila.
- Politika Srbije iskorišćavanja i Zapada i Istoka više nije održiva
MONITOR: Kao poznavalac prilika u zemljama Zapadnog Balkana, kako ocjenjujete političke, ekonomske i bezbjednosne izazove sa kojima se te zemlje suočavaju otkako je počeo rat u Ukrajini?
VEBER: Većina zemalja regije vodi spoljnu politiku shodno strateškom cilju evro-atlantskih integracija. Jedino Srbija vodi „samostalnu“ politiku, tj. sjedenja između dvije stolice, Istoka i Zapada. Dok BiH nema jedinstvenu spoljnu politiku nego četiri politike (srpska, hrvatska, bosnjačka te državna koja simulira dio patriotski orijentisanih diplomata na svoju, sopstvenu ruku). Rat u Ukrajini, ruska agresija je pokazala da ta „samostalna“ spoljna politika Srbije, što je zapravo politika pokušaja iskorišćavanja i Zapada i Istoka, više nije održiva. Uz to, pošto nacionalistička i koruptivna politika vladajućih elita u regiji na ekonomskom planu tradicionalno najmanje je orijentisana razvojno, u dramatičnoj geopolitičkoj situaciji u kojoj se svijet, i posebno Evropa, nalazi poslije 24. februara, zemlje regije su sad posebno ovisne od zapadne pomoći – od diverzifikacije izvora energije do obnovljivih energija.
Šmitova intervencija u izborni sistem BiH zacimentirala pogrešnu politiku EU
MONITOR: Intervencija Visokog predstavnika u izborni proces u samom danu održavanja opštih izbora u BiH izazvala je dosta kontroverzi unutar i van zemlje. Vi ste je oštro kritikovali – zašto?
VEBER: Schmidtova intervencija u izborni sustav BiH i ustav Federacije BiH zacementirala je pogrešnu politiku institucija EU i američke administracije od prije dvije godine, u vidu pregovora o tzv. reformi izbornog zakona. Vođeni su pregovori po sistemu djelomičnog udovoljavanja nacionalističkoj agendi HDZ BiH koja cilja na indirektnu promjenu ustavnog poretka preko promjene izbornog sustava, s ciljem de facto uspostavljanja trećeg, hrvatskog entiteta te trajne dominacije HDZ nad hrvatskom biračkim korpusom. Kao direktan rezultat propasti tih pregovora prije oktobarskih izbora, HDZ je prijetila postizbornom ustavno-političkom krizom putem blokade implementacije izbornih rezultata/formiranja vlasti. Visoki predstavnik, pod pritiskom američke administracije pokleknuo je pred tim prijetnjama, retroaktivno intervenisao u izborni sustav, tj. sat vremena poslije zatvaranja birališta, što je očigledan udar na principe demokratije i vladavine prava. Oduzeo je HDZ-u dio institucionalnih alata za blokadu, ali je stranci i njenom lideru Draganu Čoviću zauzvrat ispunio dio političke agende, čime je doprineo daljoj etničkoj i etnoteritorijalnoj podjeli BiH. Taj razvoj je novi dokaz, poslije ranijih pregovora Kosovo – Srbija o tzv. razmjeni teritoriji, da Zapad ne samo da pati od nedostatka strateške politike prema Zapadnom Balkanu, nego i da su u tom strateškom vakuumu birokrati iz Brisela i Vašingtona u međuvremenu počeli izdavati zapadne liberalno-demokratske principe i vrijednosti.
Nastasja RADOVIĆ