Povežite se sa nama

Izdvojeno

GAZDOVANJE ŠUMAMA: Interes privilegovanih ispred javnog

Objavljeno prije

na

Mali drvoprerađivači  izračunali su da će budžet Crne Gore pretrpjeti  samo u deset šumskih odjeljenja štetu od pola miliona eura, jer su na tenderu isforsirana preduzeća koja su imala mnogo nižu cijenu od najveće ponuđene na teritorijama opština Berane, Plav i Rožaje. Oni traže da se tender poništi

 

 

Budžet Crne Gore pretrpjet će štetu od oko pola miliona eura samo u deset šumskih odjeljenja zbog činjenice što su na tenderu isforsirana preduzeća koja su imala mnogo nižu cijenu od najveće ponuđene na teritorijama opština Berane, Plav i Rožaje.

To je računica koju su za Monitor izveli oštećeni drvoprerađivači koji traže da se tender poništi i zbog čega je podignuta velika bura u javnosti, za koju se u ovom trenutku ne zna kako će se završiti.

“Ovo je računica koju smo izveli na osnovu podataka za svega deset odjeljenja, za koja znamo i imamo precizne informacije, a šteta samo u ove tri opštine je i mnogo veća i za državni i za lokalne buddžete” – kazali su mali drvoprerađivači iz ova tri grada. “Vjerujemo da je davanjem šuma po nižim cijenama umjesto najvećih ponuđenih, na ovom javnom pozivu  za koji tvrdimo da je namješten, gubitak za državni budžet najmanje pet miliona eura. Mi tražimo da se ovaj tender poništi i raspiše novi poziv” – ističu drvoprerađivači.

Oni kao primjer navode šumsko odjeljenje Čakor Visitor 10ab Plav gdje je za sječu predviđeno nešto preko četiri hiljade kubika.

“Početna cijena je bila 50 eura po kubiku. Dok je privilegovani koncesionar ponudio početnu cijenu po kojoj mu je šuma i ustupljena, ignorisana je najbolja ponuda od 75 eura po kubiku, ili 25 eura više od početne. Ako četiri hiljade kubika iz samo ovog odjeljenja pomnožimo sa 25 eura, odnosno najvećom cijenom, dobićemo da je u njemu država na gubitku sto hiljada eura” – kažu drvoprerađivači.

Ono na šta ukazuju plavski drvoprerađivači je to da bi trebalo izvršiti analizu odjeljenja prema njihovom položaju i kvalitetu.

“Pokazeće se ono što smo mi provjerili, da su povlašteni dobili najeftinija  a najbolja odjeljenja, pored puteva, odakle se šuma izvlači uz minimalan trošak. Takvo je upravo ovo odjeljenje Čakor Visitor 10ab. I sada direktor Uprave za šume kaže da ako smo mi patriote, da treba da kupimo ponuđenu sanitarnu šumu. Mi mu na to odgovaramo, tu sanitarnu šumu neka da za sječu ovakvim patriotskim preduzećima, kojima je dao ovo odjeljenje na Čakoru Visitoru. Ako su patriote neka mu se oduže i uzmu besplatno da sijeku sanitar i da čiste šumu” – kažu drvoprerađivači iz Plava.

Prema riječima i računici koju su mali drvoprerađivači dostavili Monitoru kao primjer za deset šumskih odjeljenja u ova tri grada, tenderom za koji tvrde da je namješten, biće oštećeni i budžeti ove tri opštine, i to za 334.495 eura.

Tako je, na primjer, u Jelovici kod Berana, u odjeljenjima 73 ab i 73 b, početna cijena  bila 45 eura, i po toj cijeni dobio ih je privilegovani drvoprerađivač, dok je najveća ponuđena cijena bila 76 eura, pa je šteta za državni budžet u samo ova dva odjeljenja 125 hiljada eura, dok je šteta za budžet  Opštine Berane čak 102  hiljade eura.

Na Jelovici je, recimo, odjeljenje 63abc prodato po početnoj cijeni od 35 eura, dok je ignorisana najveća ponuda od duplo više, odnosno 70 eura, pa će, samo kada se radi o četinarima, država biti na gubitku 72.264,50 eura, a Opština Berane 50.585,15 eura.

“Gubitak za Opštinu Rožaje na osnovu ovoh odjeljenja sa kojih trenutno imamo zapisnik je 97.942,84 eura, ali mislimo da je ukupan gubitak za budžet Opštine Rožaje sa svih 38 šumskih odjeljenja sa teritorije naše opštine negdje oko 500 hiljada eura, i to samo zbog činjenice da šumska odjeljenja nisu data po najboljim cijenama, već privilegovanim koncesionarima po cijenama koje su oni ponudili” – tvrde mali drvoprerađivači iz Berana, Plava i Rožaja.

U  proteklih mjesec dana veliki broj drvoprerađivača sa sjevera Crne Gore zatražio je poništenje poziva za davanje šuma na korišćenje u dubećem stanju i Upravi za gazdovanje šumama i lovištima uputilo inicijativu za izmjenu tog javnog poziva, što je na kraju kulminiralo protestima.

Javnim pozivom  za davanje šuma na korišćenje prodajom drveta u dubećem stanju, za 2024. godinu br.01-311/24-2450/2 od 11. jula 2024. godine, ponuđena je prodaja drveta u dubećem stanju u Područnim jedinicama Pljevlja, Rožaje, Berane, Žabljak, Kolašin, Plužine, Bijelo Polje, Andrijevica, Podgorica, Danilovgrad, Nikšić, Plav, Šavnik i Petnjica.

“Ovi podaci koje smo vam dali su samo ilustracija za tri opštine, a neka neko, kome to treba da bude posao, sračuna koliki je gubitak na nivou u još 13 opština koje nismo obuhvatilii ovom računicom. Oko pet miliona eura“ – kažu drvoprerađivači.

Vlasnici manjih drvoprerađivačkih preduzeća iz ova tri grada su u dva navrata u proteklih desetak dana blokirali magistralni put Berane – Rožaje, a protesti bi se prema nekim najavama mogli premjestiti u Podgoricu.

Oni tvrde da je tender namješten i da je na djelu korupcija, dok iz Uprave za Šume odbacuju te tvrdnje..

Drvoprerađivači koji protestuju najprije su  zatražili poništenje tendera, ali poslije optužbi iz Uprave za šume i, kako kažu, prebacivanja lopte iz problema u šumarstvu na opasan teren politike, podjela i nacionalizma, oni su zatražili ostavku i odgovornost direktora Miloša Rajkovića.

Rajković je odmah uzvratio da ostavku neće dati, i protestante uputio na sudove, tvrdeći da je rađeno sve po zakonu.

U ovom trenutku još uvijek nije izvjesno kako će se ovaj sukob oko tendera završiti, ali je definitivno da je stanje u crnogorskom šumarstvu  daleko od pravednog rješenja u kojem bi opštine sa sjevera, na čijim teritorijama se nalaze šume, imale više koristi od tih šuma koje su u poslednje dvije decenije privilegovani koncesionari maksimalno eksploatisali i još uvijek eksploatišu, bez koristi za lokalno stanovništvo, što pokazuje i činjenica da je ovaj prirodnim resursima bogati region, najsiromašniji u Crnoj Gori.

Činjenica je i da reforme u oblasti šumarstva idu sporo. Četiri godine je prošlo od promjene vlasti, a Zakon o šumama je tek nedavno donijet.

Možda je direktor Uprave za šume u jednoj stvari u pravu, da je sve rađeno po zakonu. Treba se  prisjetiti da su dvije decenije u zakonsku oblandu bili umotani koncesioni model gazdovanja šumama zahvaljujući kome je iz šuma na sjeveru posječeno drveta koje bi, ako bi se pretvorilo u finalni proizvod, dalo brojku od nekoliko milijardi eura gubitka za državu Crnu Goru.

To je dovelo do enormnog bogaćenja jednog broja ljudi koji se mogu pobrojati na prstima jedne ruke, dok lokalno stanovništvo od toga nije imalo ništa.

     Tufik SOFTIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo