Kolašinsko zemljište opet je na cijeni. Pojačano interesovanje investitora, međutim, ne mora da znači i više prihoda u opštinskoj kasi, ali ni otvaranje novih radnih mjesta
Epidemiološka situacija nije smanjila intresovanje za kupovinu zemljišta u Kolašinu, tvrde u agencijama za nekretnine. Drugi investicioni bum, kako u tom gradu zovu novi talas potražnje, počeo je od januara, a broj zainteresovanih za kupovinu kolašinske zemlje, i cijene koje nude, kažu, ohrabruje. U agenciji za nekretnine Top invest KL objašnjavaju da tome, prije svega, doprinosi realizacija kapitalnih državnih investicija na području te opštine. Auto-put, regionalni put prema Beranama i novi ski-centar, navodno, ponovo vraćaju vrijednost kolašinskih livada i pašnjaka, ali i placeva u gradu.
„U prvih par mjeseci ove godine poraslo je interesovanje domaćih investitora, prije svih onih iz Podgorice i sa primorja. Raste interesovanje i zapadne klijentele, dok su interesovanja sa istočnog tržišta stabilna u kontinuitetu“, kaže Bobo Bulatović, vlasnik Top investa.
Cijena kvadrata placa u Kolašinu za izgradnju stambenih i stambeno-poslovnih objekata je od 80 do 130 eura, dok kvadrat parcela za hotele košta od 100 pa do čak 400 eura. U naselju Smajlagića Polje, na putu prema skijalištima, tvrdi Bulatović, placevi se prodaju od 40 do 70 eura za kvadrat. Kupcima je sve atraktivniji i dio od grada ka Mateševu, a cijene kvadrata su od 15 do 30 eura.
„Interesovanje za kupovinu zemljišta u Kolašinu bilo je vidljivo već od kako su počeli radovi na auto-putu i skijalištu, ali naročito je izraženo tokom minulih osam mjeseci. Mudro je sada kupovati, jer kada radovi budu pri kraju, nekretnine će ili biti prodate, ili će cijene biti znatno više“, kaže Bulatović.
U okviru DUP Smajlagića Polje najveće je interesovanje za objekte individualnog stanovanja, pa se traže parcele do 400 kvadrata za izgradnju kuća. Značajno je interesovanje i za kupovinu već izgrađenih stambenih objekata. Kupci su zainteresovani i za parcele pored puta ka skijalištima, ali je, podsjeća Bulatović, „ta zona prilčno ograničena za gradnju samim prostorom i posebnim smjernicama Prostorno-urbanističkog plana“.
Interesovanje za velikim parcelama, tvrde u agencijama, ipak nije kao prije 10 godina. Kupce sada zanimaju manje parcele za stambenu, poslovnu ili izgradnju hotela i to u gradskim i prigradskim zonama. „Kolašin je sada veliko gradilište. Posebno su nam značajne investicije u oblasti turizma” kazao je nedavno predsjednik opštine Milosav Bulatović navodeći kako se od sedam projekata ekonomskog državljanstva četiri realizuju na području Kolašina. „Riječ je o velikim hotelskim kompleksima, a prema najavama, to će omogućiti 350 novih radnih mjesta.”
Nakon duže vremena, u tom gradu, podsjećaju u lokanoj upravi, počela je i izgradanja dvije velike stambene zgrade, sa blizu 80 stanova. Prema nezvaničnim informacijama, sve stambene jedinice u tim objektima već su rasprodate.
Prema riječima sekretarke za uređenje prostora Ljiljana Rakočević, trenutno se izvode građevinski radovi na zgradama u Mekića Polju, pored saobraćajnice koja vodi ka željezničkoj stanici, i na samom kraju Ulice Boška Rašovića, u blizini raskrsnice. Objekat čiji je investitor preduzeće Eurozox iz Danilovgrada, imaće 63 stambene jedinice. Rezident doo gradi drugu zgradu, koja će, prema planovima, imati 14 stanova i dva poslovna prostora.
Iskustvo od prije 12-13 godina govori o tome da investicioni bum ne mora donijeti mnogo koristi ni lokalnom budžetu, a ni građanima. Investitori koji su tada kupovali, uglavnom nijesu pokazali zainteresovanost da grade, pa ni da zapošljavaju. Rijetki koji jesu, nakon dobijanja građevinskih dozvola i početnih šturih pripremnih građevinskih radova, otišli su i još nijesu obnovili proceduru ili nastavile gradnju. Među njima je najviše onih koji su tek djelimično izmirili obaveze prema lokalnoj upravi.
Prodate lokacije još su neprivedene namjeni a lokalna vlast, svih ovih godina, nema mnogo izbora. Čekaju da se pojave oni koji su obećavali turističke komplekse i boljitak gradu. Najviše se očekivalo od grčkog milijardera Viktora Restisa, odnosno njegove kompanije Vires, koja je najavljivala gradnju turističkog kompleksa na Barutani. Na tom brdu, udaljenom nepunih 500 metara od grada, sada samo razrovana zemlja podsjeća na Restisova obećanja. Mehanizacija, koju je angažovao Vires kratko je radila, nakon što su kupili zemljšte, a od tada se niko od predstavnika te firme nije javio u lokalnu upravu. Nezvanično, kompanija Vires je uplatila skoro 700.000 od 1,5 miliona eura, koliko su im iz kolašinske Opštine obračunali na ime komunalija.
Dio komunalija platila je i firma Morgan W, koja je kupila zemlju na Bašanjem brdu. Na tom atraktivnom dijelu kolašinske opštine bilo je planirano da nikne turistički kompleks Mala Norveška. Prema nezvaničnim informacijama, firma Morgan W bila je obeshrabrena višemilonskim iznosom komunalija i neadekvatno komunalno opremljenim zemljištem.
I dalje u kolašinskoj Opštini niko ne može sa sigurnošću da kaže kolika su dugovanja investitora koji su u od 2006. do 2010. godine dobili građevinske dozvole. U računovodstvu su ranije objašnjavali da nije vođena evidencija o nenaplaćenim komunalijama za taj period, već su iz Sekretrijata za uređenje prostora stizala rješenja samo o onom što je naplaćeno. Prema tim podacima, loklana uprava je tada uspjela da od komunalija prihoduje tek nešto više od 1, 6 miliona eura.
Koliko je investitora kolašinskoj opštini ostalo dužno u prve četiri godine vladavine Grupe građana i DPS (2006–2010) još je misterija. Koliko su novi investitori koristili opštinskoj kasi, takođe, još nije poznato.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ