Iako je srazmjerno broju stanovnika imala najviše zatvorenika na Golom otoku, za razliku od Srbije, Hrvatske i Slovenije, u Crnoj Gori još uvijek nije došlo do rehabilitacije golootočana. Monitor donosi sjećanja i ispovijesti potomaka golootočkih žrtava, koje je priredio Predrag Nikolić
Nakon pogibije Novaka Zekića, organizovana je proslava u Beranama. Gimnazijalca, 17-godišnjeg Milonju Zekića ćeraju da igra u kolo i slavi bratovu pogibiju. Odbio je. Isključili su ga iz Partije, odveli na Goli otok, gdje je proveo tri godine.
,,Taj šok koji je doživio kao gimnazijalac imao je presudan uticaj na Milonjin dalji život”, priča Draško Magdalinić, rođak Zekića. Navodi da su porodice Magdalenić i Zekić bile učesnice 13-julskog ustanka. Nakon sloma ustanka, osam Zekića i osam Magdalenića, i kao 17. Bojana, rođena tetka Novakova, uhapšeno je i internirano za Peć, pa onda, Prizren, Skadar, pa čuvena Jusovača, a odande su ih vraćali jer okupacioni prijeki sudovi nijesu imali nadležnost nad Rožajama.
Odluku Novaka Zekića da pobjegne u goru i da se ne preda bivšim drugovima, Magdalinić ovako tumači: ,,Kompletan komitet bjelopoljski se likvidira prije Novakove likvidacije. A na način što im je Savo Joksimović, načelnik UDBE, obećao da im neće faliti ni dlaka s glave. Drugi primjer je jedan Kljajić iz Zagorja, zaboravio sam mu ime, takođe Novakov ratni drug, čestit, to su bili ljudi koje je vodila ideja otpora protiv okupatora, fašizma. Uhapse ga, muče ga strujom, da je on bio prinuđen da skoči sa terase u Beranama. To su bili razlozi koji su Novaka natjerali da ne dozvoli da doživi sličnu sudbinu”.
Novak gine u miru, braća mu Milonja i Milo na Golom otoku, sa koga se ovaj drugi neće vratiti, a u isto mučilište odveden je i njihov stric Nikola.
,,Novak je bio vođa, oličenje jedne posebnosti, organizovao je poslije rata obnovu, omladinu, gdje se pjevalo Petokraka, srp i čekić, živio nam Novak Zekić. Počela se o njemu stvarati legenda, a i to je nekome smetalo, jer je iz malog sela, iz posljednje kasabe rožajske, pa je i to imalo uticaja da bude meta”, priča Magdalinić.
On dodaje da je takvih primjera bilo mnogo u tom vremenu, ali da se to na Zekiće posebno negativno odrazilo, ali i na njegovu porodicu. Njegovog oca u tom vremenu hapse, kada shvate da se radi o čovjeku sa sela kome, kao i mnogima drugima, nije jasno što je to IB, puštaju ga uz jedan uslov. Da se u selu sazove zbor i da on pred svojim rođacima, prijateljima, onima sa kojima živi cijeli vijek, javno priza da je – neprijatelj države, naroda, Tita, partije, kao i da je organizator atentata na Tita. ,,Čovjeku kome treba pola dana da pješke ode do Rožaja a ne da traži Tita po Jugoslaviji. To je to vrijeme i duh tog vremena”, objašnjava Magdalinić.
Sjeća se da su golootočke porodice ostavljene po strani, gledane kao neprijateljske, sa podozrenjem: ,,Mi smo kao djeca živjeli sa tom temom. Odlično se sjećam kako je moj otac na zborovima s ushićenjem i žalom pričao o Novaku. Sve je to za ta sela s njegovim odlaskom ugašeno, taj razvoj i prosperitet. I danas nema brige prema tim mjestima. Ne ulaže se u razvoj, u komunalnu aktivnost da im bude bolje – vode nema, struje, puta nema. Ničeg, sam si na toj planini, što uradiš to ti je”.
Milonja, nakon tri godine provedene na Golom otoku, nastavlja gimnaziju, zatim se školuje u Novom Pazaru, Nišu i Beogradu. Radni vijek u prosvjeti proveo je u Rožajama.
,,Bio je jedan od najuglednijih prosvjetnih radnika na sjeveru. Dopunsku nastavu nikad nije naplaćivao, pisao je roditeljima da ona djeca koja imaju slabije ocjene dođu i slušaju predavanja. Radio je to sa voljom”, priča njegova supruga Zagorka Zekić.
Sjeća se da je u Vojvodini pokušao da nađe posao, jer su mu dvojica braće živjela tamo. U Rožaje su mu napisali da je dobar radnik, da je 20 godina bio u Goranima, sve pohvale, ali zbog Golog otoka nije mogao da dobije posao.
,,Svi moji, od oca i majke, bili su u partizanima, 12 članova moje uže porodice. Ni to nije pomagalo. Konkurisala sam za posao u MUP-u, nijesam ga mogla dobiti zbog političke nepodobnosti, udaje za Zekića”, priča Zagorka.
Magdalinić ističe da je rehabilitacija golootočana neophodna: ,,Ovo društvo treba prema takvim ljudim da se drugačije odnosi i da ima trajno obilježje na te ljude”.
I Zagorka Zekić smatra da je vrijeme za rehabilitaciju golootočana o kojoj se dugo priča: ,,Milonja je pričao da to treba da bude, ja tada nijesam vjerovala. Čekali su a sada je malo i živih. Možda su to i čekali da bude manje živih. Oni će to i dati, ali kad ne bude živih”.
Milonja Zekić je umro 2015. godine. Na spomen svom bratu Novaku, sačinio je knjigu Novak Zekić u svom i našem vremenu.
O duhu IB vremena govori dokument objavljen u ovoj knjizi. Sreski komitet KP Crne Gore u Ivangradu, u decembru 1949, donosi sljedeću odluku: ,,Potvrđuje se odluka OPO-e o isključenju iz partije Zekić Milijane, zbog toga što je pristalica Rezolucije Informbiroa i njena su tri brata isto izdajice naše partije, od kojih su dva u zatvoru, a jedan likvidiran, zbog svog izdajničkog rada. Ona ovom prilikom bila je pogođena noseći korotu za braćom i zauzela je nekomunistički stav, te se odnijela kukavički i napustila je rad u partijskoj organizaciji…”.
(Nastaviće se)