Povežite se sa nama

OKO NAS

Kad Ćoćo bije zakonom

Objavljeno prije

na

Sindikalac Ratko Čogurić, radnik Ski centra Bjelasica, dobio je prošle sedmice otkaz pošto ga je poslodavac vidio na protestu za Beranselo, na Dnevniku RTCG. Iz Ski centra Bjelasica saopšteno je da je Čogurić zloupotrijebio pravo na bolovanje, da je na protestu dok je na bolovanju, i da je to razlog otkaza.

Nije saopšteno da je poslodavac i ranije pokušavao da Čogurića istjera iz kompanije i da ovaj sindikalac odavno ukazuje na propuste i nezakonitosti u kompaniji, kao i o sumnjivoj privatizaciji Ski centra Bjelasica. Neznaveni čitalac saopštenja uprave Ski centara Bjelasica ostao je uskraćen za važnu informaciju: dok je Čogurić primjer građanina koji se bori protiv nepravde koju čine vlast i povlašćeni pojedinci, ne samo u kompaniji nego i van nje, poslodavac SKI Bjelasica primjer je fenomena koji se u Crnoj Gori zove – kontroverzni biznismen. To u prevodu znači – kum, brat, bliski prijatelj Mila Đukanovića za koga ne važe zakoni, ili se pišu po njegovoj mjeri.

Vlasnik Ski centra Bjelasica je Zoran Ćoćo Bećirović, Đukanovićev prijatelj za koga više izvora tvrdi da je u stvari front za premijerov kapital. Njegovo ime pominje se u mnogim sumnjivim privatizacijama, od Avale do Kolašina, kao i u brojnim aferama, kada su ga ruski investitori i bogati pojedinci optuživali za milionske prevare i malverzacije. Nije rečeno ni da Bećirović ponekad šamara radnike, ali da crnogorski državni organi to ne vide kao nasilje poslodavca, već kao ,,blago crvenilo na radničkim obrazima”.

Lakše je onda razumjeti zašto Bećirović ne voli zaposlene poput Čogurića.

,,Jasno je da pravi razlog za otkaz nije zloupotreba bolovanja, već moja prijava korupcije Inspekciji rada, Poreskoj upravi i tužbe protiv uprave SKI Bjelasica”, kazao je Čogurić. ,,Ukazivao sam na kriminalne radnje vezano za uvođenje stečajnog postupka u ski-centru, otimanje imovine od manjinskih vlasnika, napumpavanje računa kako bi povraćajem PDV-a izvukli što više novca”.

On kaže da je njegova dužnost bila da bude na skupu za Beranselo. Beranselo je postalo jedan od simbola građanskog otpora.

,,Moja sloboda nije sloboda ako ljudi u Beranselu ne mogu da žive slobodno. Tog dana svi, zdravi i bolesni, imali su obavezu da se pojave na skupu slobodnih ljudi. Postupak mog poslodavca predstavlja pritisak bande novih, tobožnjih bogataša, koji koriste metode mafije i ekonomsku snagu, kako bih, doveden na ivicu egzistencije, ćutao o njihovim kriminalnim radnjama. Kao i prošli put kada sam dobio nezakoniti otkaz i ovog puta poručujem – neće proći”.

Direktor ski-centra Boban Šćepanović saopštio je da je otkaz dat u skladu sa zakonom. On je naveo da je pored Čogurića iz sličnih razloga otpušten još jedan radnik, ali se mediji nijesu interesovali pa je u dilemi da li se selektivno vrši pritisak na poslodavce. Kao da je uzeo Bećiroviću riječ iz usta.

Sindikalna organizacija Ski-centra zatražila je da se poništi otkaz Čoguriću jer je, kako se navodi u saopštenju, jasno da otkaz nije u skladu sa zakonom već da se radu o osveti.

Otkaz Čoguriću upozorenje je svakom građaninu koji se usuđuje da misli i govori svojom glavom. Napredujemo: Ćoćo bije zakonom.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo