Za godinu dana vlasti Demokratske partije socijalista u Andrijevici, ukazalo se lice režima. Jedina opština koja je bila bez viška administracije u lokalnoj upravi i bez centa kredita, sada ima skoro dupliran broj zaposlenih u Opštini i opštinskim preduzećima i ustanovama, a pripremljena je i za kreditno zaduženje od blizu dva miliona eura. Pukle su afere unutar stranke. Neki dojučerašnji uticajni članovi su optužili rukovodstvo Opštinskog odbora DPS-a da su partiju privatizovali zbog ličnih dobiti. Sve se to dešava dok je pred Upravnim sudom odluka o legitimnosti, odnosno nelegitimnosti andrijevičke lokalne vlasti i dok se očekuje da se turbulentna politička dešavanja koja traju već skoro dvije godine u ovoj varošici, razriješe prijevremenim lokalnim izborima. Nakon što je Demokratska partija socijalista i poslije tri negativne presude nastavila nesmetano da vlada, lokalni odbor Socijalističke narodne partije uložio je novu žalbu, a sud je ovog puta zakazao i održao takozvanu usmenu raspravu.
Šef SNP-a u Andrijevici Goran Stojanović kaže kako vjeruje da će sud potvrditi ranije presude. „Odbor Demokaratske partije socijalista u Andrijevici nastavio je i pored ranijih presuda Upravnog suda da bez legaliteta i legitimiteta vrši vlast, dok državni organi ne preduzimaju nikakve mjere. To nam govori da oni to najvjerovatnije rade uz podršku vrha njihove partije” – kaže šef lokalnog odbora SNP-a, izražavajući nadu da će se konačno završiti „političko i pravno nasilje koje sprovodi DPS”.
.
Stojanović smatra da bi za rješenje političke situacije u Andrijevici bilo najkorektnije da se raspišu vanredni lokalni izbori.
„ Narod treba da kaže svoje, i neka se poštuje njegova volja. Sve naše priče o korupciji i nepotizmu potvrđene su ovih dana kada je jedan vrlo uticajni član te partije u Andrijevici istupio iz DPS-a i ispričao to za medije” – napominje Stojanović.
Upravni sud je po tužbi Socijalističke narodne partije prije pet mjeseci donio presude kojima je poništio smjenu predsednika SO Veselina Radenovića, zatim izbor Zvonka Vukovića (DPS) za predsjednika SO, kao i izbor predsjednika opštine iz redova DPS-a.
Demokratska partija socijalista u Andrijevici ponovila je poslije toga kompletan postupak preuzimanja vlasti. Oni su, tvrdeći da postupaju po preporukama Upravnog suda, po treći put smijenili predsjednika SO Veselina Radenovića i po treći put na to mjesto izabrali dr Zvonka Vukovića. Takođe su ponovili i sjednicu lokalnog parlamenta na kojoj su ponovo izabrali Srđana Mašovića (DPS) za predsjednika opštine.
U međuvremenu je jedan od osnivača Demokratske partije socijalsita u Andrijevici Milan Marić istupio iz te stranke i optužio bivše partijske kolege da su Opštinski odbor privatizovali, kao i da su iz usko ličnih interesa njega spriječili u pokretanju biznisa.
Njemu danas stoji zarobljeno oko sto pedeset hiljada eura, koje je uložio u izgradnju radinioce površine čak 400 kvadratnih metara i nabavku mašina, ali nema obrtnih sredstava za pokretanje proizvodnje. Ovaj čovjek je pored svoje porodične kuće dozidao hale i kupio mašine za preradu drveta, odnosno izradu građevinske stolarije.
„Kapacitet te fabrike trebalo je da bude stotinu vrata ili prozora na dan. Planirao sam da zaposlim dvadeset ljudi. Ja sam Filipu Vujanoviću, koji me posjetio, rekao da mi je potrebno sto hiljada eura kredita i on je obećao da nema problema” – kaže Marić.
On tvrdi da se tada javio otpor unutar opštinskog odbora DPS-a u Andrijevici, gdje su se, kako kaže, pojedini ljudi uplašili da bi on mogao previše ojačati i ugroziti im pozicije.
„Taj odbor je privatizovao predsjednik Srđan Mašović sa svojim bratom. Oni imaju privatnu firmu i trgovinu Igma preko koje se rade svi partijski poslovi i okreće partijski novac i njima nije bilo u interesu da se pojavi još neki privatni preduzetnik u ovoj maloj varoši” – tvrdi Marić.
Tako se, kaže on, desilo da je novac koji je trebalo on da dobije za otvaranje svog proizvodnog pogona, završio kod Mašovića koji su otvorili još i auto centar i obezbijedili monopol na sve tehničke preglede i registraciju vozila u Andrijevici.
Bivši osnivač DPS-a u Andrijevici i veliki aktivista ove partije sada tvrdi da ni Andrijevica ni Crna Gora nijesu ono za šta se on borio.
„Ja sam toj partiji pristupio u Andrijevici kada je to u ovom malom gradu bila nemoguća misija. Uspio sam da selo Seoce, gdje je razlika u glasovima bila 170 u korist SNP-a, prevedem u moju tadašnju partiju i da razliku svedem na svega četiri glasa. A eto kako mi se vratilo” – priča Marić.
On se pita šta da rade drugi koji nemaju nikakav kapital, a nijesu članovi DPS-a, kada njemu koji je imao toliko inicijalnog kapitala nije omogućeno da radi.
„Ovo je grad kriminala, korupcije i nepotizma. Tu ne možete ništa uraditi ako nijeste u blisikim odnosima s predsjednikom lokalnog odbora DPS-a i sadašnjim predsjednikom opštine i njegovim bratom. Kada sam prošle godine vidio šta se radi s kupovinom glasova i kako preuzimaju vlast u Andrijevici, a odlično znam kuda i kroz čije ruke prolazi taj prljavi novac za političku trgovinu, ja sam napustio DPS” – kaže Marić.
Predsjednik lokalnog odbora DPS-a i predsjednik opštine Srđan Mašović nije želio da komentariše teške optužbe svog bivšeg partijskog druga.
Politička kriza u Andrijevici započela je odmah nakon lokalnih izbora u maju 2010. godine, na kojima su DPS i koalicija Bolja Crna Gora osvojili po petnaest mandata, dok je jedan mandat osvojila SDP. Odbornik te partije Veselin Radenović, neočekivano se priklonio koaliciji Bolja Crna Gora, tako da je SNP s partnerima zadržao vlast. Radenović je isključen iz SDP-a ali je zadržao odbornički mandat.
Kasnije su prevođenjem odbornika PZP-a Uroša Čukića, koji je mandat dobio unutar koalicije Bolja Crna Gora u klub DPS-a, stvoreni uslovi da DPS ipak preuzme vlast.
Predsjednik PZP-a Nebojša Medojević podnio je protiv Čukića krivičnu prijavu državnom tužiocu, optužujući njega i neke druge ljude za primanje i davanje mita i nazivajući to političkom korupcijom, ali sudbina te prijave još nije poznata.
Bivši predsjednik Andrijevice, sada poslanik Veselin Bakić sumnju u postojanje političke korupcije u Andrijevici javno je iznio još polovinom 2010. godine, kada se s prijavom obratio državnoj Upravi za antikorupcijsku inicijativu. On je optužio Direkciju za javne radove da je godinama u širokom luku zaobilazila lokalne institucije u ovom gradu i asfaltiranje puteva obavljala preko štaba opštinaskog odbora DPS-a.
Već tada je bilo jasno da je Demokratska partija socijalista upregla sve moguće motore u preuzimanje vlasti u varošici na Limu, koja je nezadužena i bez viška administracije predstavljala sladak zalogaj. Da će vladati po matrici kako ova partija vlada i u svim drugim opštinama koje su dovedene na rub propasti, vidljivo je poslije samo godinu dana od preuzimanja ključeva grada.
Tufik SOFTIĆ