Povežite se sa nama

OKO NAS

MOŽE LI AUTO-PUT VRATITI KOLAŠINCE U KOLAŠIN: Zaposlenje prva briga

Objavljeno prije

na

Mnogi se nadaju da će novootvorenom dionicom auto-puta u Kolašin, osim turista, stići i mnogo onih koji su se ranije odlučili da napuste rodni grad. Iako je sada više nego ikad razloga za tu vrstu optimizma, jasno je da je prethodno potrebno riješiti brojne probleme

 

Otvaranje dionice auto-puta donijelo je Kolašinu pune turističke smještajne kapacitete i značajno više vikend i jednodnevnih pojestilaca. To je potvrđeno i zvaničnom statistikom, ali i zadovoljstvom Kolašinaca koji žive od turizma. No, da li će među benefitima od auto-puta biti i povratak Kolašinaca koji su minulih godina odselili iz rodnog grada, još je neizvjesno. U lokalnoj upravi, ali i u opoziciji, saglasni su da bi, za popravljanje poraznih podataka o broju onih koji su otišli, trebalo raditi mnogo više, predanije i odgovornije.

Takva je i ocjena sagovornika Monitora, Kolašinaca koji su već godinama  Podgoričani. Za povratak, saglasni su, treba im pouzdaniji pokazatelj da je u Kolašinu moguće „zaraditi za život“, zatim, veći izbor obrazovnih profila u srednjim školama, bolja zdravstvena zaštita, trajno rješenje bar jednog krupnog infrastrukturnog problema…

Broj stanovnika te opštine od 2011. do 2019. smanjio se za 13,76 odsto, odnosno,  za 1.153 ljudi.  Nazvanično, na stotine Kolašinaca napustilo je grad i tokom minule tri godine.

„Statistika unutrašnjih migracija ukazuje da se stanovništvo Kolašina u 2019. godini masovno selilo za Podgoricu (73 odsto svih odseljenih iz ove opštine). Od ostalih migracionih destinacija se još ističu Budva (8,3 odsto odseljenih) i Danilovgrad (3,4 odsto)“, piše u  aktuelnoj opštinskoj strategiji, kojom se nastoji povećati broj zaposlenih.

Negativan migracioni saldo i negativan prirodni priraštaj, objašnjavaju autori nacrta Strategije, reflektuju i u smanjenom broju djece upisane u osnovne škole. Tako je od 2011. do 2019. godine taj broj smanjen za 182 ili 22 odsto. Trend smanjenja broja učenika koji upisuju prvi razred u kolašinskoj Srednjoj mješovitoj školi (SMŠ) „Braća Selić”, nastavljen je i ove godine. U tri odjeljenja prvog razreda te škole ove godine biće samo 37 đaka.

Predsjednica Opštine Marta Šćepanović za Monitor kaže da je uvjerena da će auto- put uz turiste vratiti Kolašinu i Kolašince, koji su odselili. Ona računa da će, među onima koji se odluče na povratak, biti mnogo mladih školovanih ljudi.

„Auto-put  je naš dugo očekivani generator razvoja. Vratio nam je turiste, vratiće nam i Kolašince koji su odselili. Apsolutno sam sigurna da će među njima biti i mladi školovani ljudi iz Crne Gore ali i regiona, koji će u Kolašinu prepoznati nove prilike u zapošljavanju, koje će im donijeti i nove životne šanse, usavršavanje i napredovanje u karijeri. Ko će drugo da radi u desetinama hotela i turističkih naselja visoke kategorije, do naši mladi, školovani u zemlji i inostranstvu“, kaže ona.

Sve to nosi i velike izazove „kako da se na adekvatan način odgovori  infrastrukturnim potrebama investitora i turista“. Cilj je, ocjenjuje predsjednica Opštine, da Kolašin kroz nekoliko godina bude pozicioniran „kao jedna od najprestižnijih turističkih destinacija“ u ovom dijelu Evrope. „To ne možemo sami.  Za to nam je potrebna domaća, ali i pamet sa strane. Ja pozivam mlade koji žive u Kolašinu, da predstojeći period iskoriste za usavršavanje stranih jezika, svojih znanja i vještina, jer će im to biti ulaznica u svijet beskrajnih mogućnosti koje će im donijeti razvoj grada, koji će izvjesno je, auto-put dodatno ubrzati“.

Da je auto-put jedna nova perspektiva razvoja Kolašina, konstatuje za Monitor  i poslanik Demokratske Crne Gore i Kolašinac Vladimir Martinović. Sadašnje okolnosti su, objašnjava Martinović, mnogo povoljnije „i sve zavisi od samog Kolašina i, prije svega, ljudskih,  ali i drugih resursa“.

„Neophodno je da Opština Kolašin obezbijedi sve preduslove da infrastruktura Kolašina spremno dočeka najezdu novih turista, investitora, da ih zadrži i podstakne da se u Kolašin vraćaju. Kolašin je i prije auto-puta bio veliki turistički centar za svoje uslove. Sada svjedočimo kako se, zahvaljujući auto-putu, njegove šanse za razvoj uvećavaju geometrijskom progresijom. Uvećane šanse Opštinu ne bi trebalo da uplaše, već podstaknu na spremnost za sve ono što će se u Kolašinu graditi, sve ljude koji će u Kolašin dolaziti“,  kaže naš sagovornik.

Značajno je, objašnjava Martinović, rješavati probleme u vezi sa infrastrukturom. On predlaže i neke konkretne poteze koji bi doprinijeli bržem i masovnijem povratku Kolašinca. „Ono što bi bilo neophodno jeste da nadležni razmisle da putarina za lokalno stanovništvo bude ukinuta ili bar umanjena do nekog simboličnog iznosa. To bi stanovništvu i onom koje je u Kolašinu, i onom čiji povratak očekujemo, omogućilo jedan osjećaj sigurnosti i svijesti da žive u državi koja brine o svojim građanima“, preporučuje on.

To koliko će Kolašin biti lijepo mjesto za život odrediće, prije svega, šansa za posao i pristojnu zaradu. „Najveće gradilište u Crnoj Gori“, prema sadašnjim pokazateljima, Kolašincima nije omogućilo više šansi za zaposlenje. Nije značajnije promijenilo strukturu i broj Kolašinaca  koji su u potrazi za poslom i pored toga što se na teritoriji te opštine gradi na desetine hotela, turističkih naselja i stambenih objekata.  Na tim gradilištima uglavnom rade velike grupe stranih državljana, a prema podacima Zavoda za zapošljavanje, među nezaposlenim Kolašincima nema onih školovanih za rad na velikim  građevinskim projektima, pogotovo za poslove koji traže specifična stručna znanja.

Simptomatično je, objašnjavju u ZZZ, što „u Kolašinu postoji deficit radnika u djelatnostima koja dominiraju u strukturi privrede tog kraja”. No, to otvara  kompleksnu priču na koji način su, već decenijama, nesuklađeni obrazovni programi u lokalnim školama sa potrebama tržišta rada. Možda bi nadležni upravo od tog problema trebalo da krenu u nastojanjima da Kolašince vrate u Kolašin.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo