Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Onamo ’namo

Objavljeno prije

na

A počelo je slavljenički i optimistički, kako i dolikuje najvećoj investiciji u istoriji zemlje. Na ceremoniji u mjestu Gornje Mrke okupili su se premijeri tri države. Mediji su javljali da su mašine već spremne za posao stoljeća. Ton su, po običaju, davali zvaničnici.

IDILA: Ministar saobraćaja i pomorstva Andrija Lompar je naglasio da je hrvatski konzorcijum Konstruktor dao najbolju ponudu. Prilikom potpisivanja Ugovora o koncesiji izrazio je nadu da ta splitska firma može uskoro da zaokruži finansijsku konstrukciju, jer postoje pozitivni signali s finansijskog tržišta.

Generalni direktor Konstruktora Željko Žderić bio je siguran da će sve ići po planu, pa čak i u roku kraćem od predviđenog. „Radovi će početi već tamo negdje na jesen, a prva dionica Smokovac – Mateševo bila bi gotova u roku – tri i po do četiri godine”, istakao je on.

Kako u Crnoj Gori praktično svi smatraju da je put od jadranske obale do granice sa Srbijom državni prioritet broj jedan, malo je bilo onih koji su željeli da kvare idilu. Ionako se na ovaj događaj čekalo decenijama. Pare od privatizacije Telekoma niko nije spominjao.

UGRADNJA: Ključni prigovor opozicije bio je da je cijena autoputa visoka, čak 2,77 milijadi eura, od čega bi učešće Crne Gore bilo – dvije trećine.

Potpredsjednik opozicionog Pokreta za promjene Branko Radulović rekao je da su prve procjene pokazivale da će njegova izgradnja stajati 1,8 milijardi eura. ,,To je bila procjena kada su cijene građevinskih radova bile visoke, a sada su one znatno niže i realno iznose 1,5 milijardi eura, a nipošto čak dva puta više”, kazao je on i od crnogorske Vlade zatražio da javnosti dostavi na uvid koncesioni ugovor potpisan s Konstruktorom. Ona to odbija da uradi.

Radulović je ustvrdio da se gradnja autoputa može nazvati ugradnjom građevinske operative prvog i trećeg ministra ili kompenzacijom s Hrvatskom u vezi problematične prošlosti crnogorske vlasti.

Slične optužbe saopštio je lider Socijalističke narodne partije Srđan Milić. On je uvjeren da ovaj posao stoljeća ima elemente visoke korupcije, jer su u to direktno uključeni i neki članovi kabineta crnogorskog premijera. ,,Dinamika izgradnje autoputa ne smije da bude u smislu otplate rata kredita pojedinim ministrima u Vladi Mila Đukanovića, koji su kupili mašine za izgradnju autoputa, nego koliko bude para, toliko će biti kilometara”, kazao je Milić.

Konstatujući da se ovom poslu prišlo dnevnopolitički i da sličan koncesioni ugovor nije napravljen niđe u svijetu, predsjednik Izvršnog odbora Demokratskog centra Emin Duraković za Monitor je rekao da je Crna Gora za sada od strateškog partnera dobila samo naljepnice na građevinsku operativu domaćih firmi koje je vrh vlasti ekskluzivno opremio za ovaj posao.

ČEKAJUĆI KREDITE EU: Produženje roka Konstruktoru za dva mjeseca za dostavu bankarske garancije predstavljalo je hladan tuš za Vladu u Podgorici. Ali, ona praktično nema izbora. „Bilo bi dobro da se neka od međunarodnih finansijskih organizacija uključi u čitav projekat, jer su kamate koje one nude garant da će i koncesionar moći da ih istrpi i da se cijeli posao uspješno završi. Tako da smo namjeru Konstruktora doživjeli u tom pravcu”, rekao je visoki funkcioner Ministarstva saobraćaja i pomorstva Zoran Radonjić.

I čelnici grčko-izraelskog konzorcijuma Aktor HCH, drugorangirane firme na tenderu za gradnju puta Bar-Boljare, eventualno će krenuti u posao tek uz kredite Evropljana. „Ako su Evropska investiciona banka (EIB) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) spremne da finansiraju taj projekat, onda zajedno možemo da nađemo rješenje i počnemo da radimo čim uslovi budu ispunjeni”, poručili su iz te kompanije. A njihova ponuda je za čak milijardu veća od Konstruktorove, i išla bi na teret Crne Gore!

Veliko je zaista pitanje ko bi u ovoj krizi, u kojoj su i Hrvatska i Grčka pred bankrotom, finansirao gradnju crnogorskog autoputa kreditima tamošnjih komercijalnih banaka, čije kamate iznose 12 do 13 odsto. Zbog spašavanja budžeta Hrvatska će u naredne četiri godine gotovo potpuno odustati od gradnje autoputeva.
GORNJE MRKE OPET: Loš kreditni rejting Crne Gore takođe poskupljuje kredite, tvrde u Konstruktoru.
Istovremeno, malo je spremnosti iz EIB i EBRD da se kreditira ovaj projekat pošto ga evropske institucije ne prepoznaju kao evropski koridor. Zvaničnici Srbije kažu da će svakako raditi put od Beograda do granice sa Crnom Gorom, ali ne znaju kada i kako. Nijedna banka u Srbiji nije željela da uloži pare u put za koji se zna da nema potrebnu frekventnost.
Studija izvodljivosti, koju je uradila francuska kompanija Lui Berže, pokazuje da je optimalan rok završetka izgradnje autoputa Bar – Boljare 2027. godina, odnosno tek tada se očekuje da će biti ekonomski isplativ.
Duraković kaže da je mnogo puta upozorio da bez prethodnog integrisanja ove trase u evropsku mrežu koridora ili novog pomorsko-kontinentalnog koridora Bari – Bar – Beograd – Temišvar/Budimpešta nema održive izgradnje našeg dijela puta. On je rekao da je trebalo osnovati poseban fond za gradnju autoputa, te pozicionirati Luku Bar kao transportno-logistički centar Mediterana kako bi se privukli strateški partneri koji bi bili zainteresovani za gradnju drumskog i željezničkog koridora Bar – Beograd.
„Ako se zna da u budžetu nema ni par miliona eura za redovno održavanje puteva, kako onda obezbjediti čak 600 miliona eura u naredne dvije godine za dionicu od Smokovca do Mateševa”, pita se on.
Pitanja je mnogo, situacija sve složenija, para malo. Crnogorski autoput je i dalje između jave i san.

Konstruktor u problemima

Konstruktor se od septembra 2008. godine nalazi u finansijskim problemima. Hrvatski mediji navode da je protiv Željka Žderića splitska policija nedavno podnijela krivičnu prijavu zbog krivotvorenja dokumenata libijske ambasade, dok su u Kataru izdali ček bez pokrića u vrijednosti od oko milion eura.

Hrvatsko tužilaštvo uskoro završava istragu koja traje već devet godina o, po mnogima, spornoj privatizaciji Konstruktora početkom devedesetih. Prema tvrdnjama malih dioničara, Željko Žderić se domogao te firme za samo 1,5 miliona njemačkih maraka, premda je bila riječ o kompaniji s blizu dvije hiljade zaposlenih, čiji je građevinski park brojao više od 400 mašina.

Za građevinski lobi očito je prošlo razdoblje udobnog i unosnog parazitiranja na budžetskim jaslama, a počelo polaganje računa, piše Jutarnji list.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo