Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Selektivna krivica

Objavljeno prije

na

Pripadnici graditeljskog lobija, koji je zarobio prirodne resurse Crnogorskog primorja, počeće uskoro međusobne prozivke za razne nezakonite radnje iz proteklog investicionog talasa, počev od bespravne gradnje pa do bespoštedne devastacije prostora u novoj prostornoplanskoj dokumentaciji. Na takav zaključak upućuju stavovi, koje je u svom posljednjem razgovoru za Vijesti iznio potpredsjednik Vlade i Demokratske partije socijalista Svetozar Marović.

SIMBOLI BAHATOSTI: U odgovoru na pitanje dokle je stigao rasplet afere Zavala, koja dvije godine čeka u fioci tužilaštva i u kojoj je po krivičnoj prijavi NVO MANS optužen da je njegova firma Moninvest zajedno s ruskim Miraksom započela bespravnu gradnju vila, Marović odgovara da nije ništa uradio suprotno zakonima Crne Gore i bez ustezanja poručuje:

„Sve neka ispitaju. I to da li je u tom periodu možda još neko gradio bez dozvole i da li je taj, takođe, bio u poslovnoj, prijateljskoj ili nekoj drugoj vezi s nekim uticajnim ličnostima.

Da li ima još rođaka, prijatelja, kumova, koji su zaposleni, rade u preduzećima, državnim organima, bave se privatnim poslovima. I jesu li to mreže i je li to opasnost za Crnu Goru i njene zakone? Ili je to važno samo provjeriti mene i moje prijatelje u Budvi.”

Iako su mnoge investicije u tom periodu uglavnom izvođene „na divlje”, gospodin Marović vjerovatno misli na onu najveću. Na divlju gradnju hotela Avala, na kojem je u centru Budve, naočigled svima, započela rekonstrukcija i dogradnja u vrijeme kada i gradnja 40 vila na rtu Zavala.

Avalu gradi firma Bepler i Džejkobson, britanskog porijekla, nepoznatih vlasnika, iza koje, nezvanično, stoji advokat Ana Kolarević, sestra premijera Mila Đukanovića.

Budvanski zaliv sa jedne strane zaokružuje poznati rt Zavala a sa druge Stari grad iznad kojeg se zlokobno uzdiže novi, crni hotel Avala.

Ekskluzivne lokacije turističke prijestonice, Avala i Zavala, postale su simboli bespravne gradnje s akterima iz redova crnogorske političke elite i članova dvije najmoćnije porodice u Crnoj Gori.

Na gradilištima Avale i Zavale promovisana je politička i finansijska moć investitora, bahato ignorisanje važećih zakonskih propisa u obasti gradnje, bespoštedno uništavanje prirodnih vrijednosti i graditeljskog nasljeđa, svojinskih i autorskih prava.

Međutim, Avala i Zavala, jedna naspram druge, povezane morem, zvučnim imenima, istovjetnim načinom gradnje i kršenjem propisa, pred crnogorskim pravosuđem imaju sasvim različit tretman.

Koji po pravilu zavisi od „prijateljskih i kumovskih” veza investitora, na koje ukazuje Marović.

Bespravna gradnja vila na Zavali zavrijedila je pažnju državne tužiteljice Ranke Čarapić, zahvaljujući krivičnoj prijavi MANS-a.

Podsjetimo, koordinator Dejan Milovac podnio je krivičnu prijavu protiv Svetozara Marovića i njegovog brata Dragana Marovića, sekretara za finansije Opštine Budva, zbog zloupotrebe službenog položaja, te direktora firme Miraks Balkan, ruskog državljanina Vječeslava Lejbmana, zbog skidanja i povrede službenog pečata, kojim je gradilište po nalogu republičke građevinske inspekcije bilo zapečaćeno.

BEZ EFEKTA: Predmet Zavala proslijeđen je Odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala i specijalnoj tužiteljici Stojanki Radović, po čijem je nalogu saslušan izvjestan broj svjedoka, među kojima Svetozar Marović i predsjednik Opštine Budva Rajko Kuljača.

Identičan postupak odvijao se i na gradilištu hotela Avala, čija burna nezakonita dogradnja počinje 2004. godine.

Zabranu gradnje u dva navrata naložio je Osnovni sud u Kotoru, izricanjem privremenih mjera obustave radova, koje potom taj isti sudski organ, saučesnički, ne sprovodi u djelo.

Republička građevinska inspekcija u maju 2006. zabranila je izvođenje radova na Avali i pečaćenjem zatvorila gradilište. Ministar uređenja prostora tada je bio Boro Vučinić.

Vlasnici Avale, međutim, uklanjaju državni pečat i nastavljaju građevinske radove.

U januaru 2007. Republička građevinska inspekcija donosi rješenje po kojem se investitoru nalaže rušenje bespravno podignutih spratova i podnosi krivičnu prijavu protiv izvođača radova, firme Bepler i Džejkobson.

I kao u slučaju Zavala, koordinator MANS-a Igor Damjanović podnosi krivičnu prijavu protiv Beplera zbog povrede službenog pečata!

Dvije krivične prijave protiv investitora, svi sudski nalozi i rješenja o rušenju, ostali su bez ikakvog efekta u slučaju Avala!

U fotelji vrhovnog državnog tužioca sjedjela je tada Vesna Medenica, prijateljica i kuma uticajne Ane Kolarević, advokatice i bivše sutkinje Višeg suda u Podgorici.

To su relacije i interesne kopče o kojima danas govori Marović.

Ranka Čarapić Marovićima nije ni školska drugarica ni kuma. Marović, kako izgleda, nema većeg uticaja na podgoričke pravosudne institucije. Njegova moć u tom pogledu jača je u lokalu, u Osnovnom sudu i tužilaštvu u Kotoru.

Da li će vrhovna državna tužiteljica Ranka Čarapić uvažiti zahtjev potpredsjednika Vlade Svetozara Marovića da se procesuiraju i drugi bespravni graditelji, u prvom redu Bepler i Džejkobson, čiji je krivični dosije tokom gradnje hotela Avala dostigao zavidnu debljinu? „Niko ne može biti iznad zakona, zakon mora da bude jednak za sve”, poručuje Marović.

Moćni vlasnici Beplera divlje su izgradili i novo naselje u Blizikućama iznad Svetog Stefana, poznato kao Rusko selo. Više je kuća izgrađeno u Ruskom selu nego na Zavali, ali Bepler ni za ovu uzurpaciju prostora nikome ne polaže račune!

Bez ikakve krivične odgovornosti prošao je investitor bespravno podignutog hotela Astorija u Starom gradu, inače blizak premijeru Đukanoviću.

NOVA KAMPANJA: Od svih moćnika, političara i tajkuna, koji su bespravnom gradnjom devastirali budvansku rivijeru, pod istragom specijalne tužiteljice našao se samo Svetozar Marović!

I tokom aktuelne kampanje o zaustavljanju bespravne gradnje, koju vodi ministar Branimir Gvozdenović s timovima po primorskim opštinama, neki su graditelji jednakiji pred zakonom od onih drugih. Dok po Ulcinju i okolini Bara ruše, u centru Budve izdaju dodatne dozvole za bespravno podignute spratove.

Od prije tri dana počeo je da funkcioniše novi tim za suzbijanje divlje gradnje na teritoriji opština Budva, Tivat i Kotor. Posljednji u nizu timova i pravih ratnih štabova na republičkom i lokalnom nivou, koje je do sada formirao ministar Gvozdenović, za borbu protiv divljih graditelja. Još se pamte njegova uvjeravanja i prijetnje kako niko neće biti pošteđen od odgovornosti. Međutim, što ministar više prijeti, graditelji više grade.

Tokom njegove kampanje izgrađene su i vile na Zavali i hoteli Avala i Astorija i divlja naselja u Perazića dolu…

Na čelu tima za tri primorska grada nalazi se osnovni državni tužilac u Kotoru Boris Savić, koji poručuje da je „vrijeme da se konačno postavi crta i da svako ko stavi jednu ciglu mimo dozvole, zna šta ga čeka”.

Ali ko postavi malo više cigli – biće pošteđen! Kao u slučaju porodične zgrade u centru Budve, koja je primjer uspješnog funkcionisanja kumovskih i drugih veza na relaciji investitor – Sekretarijat za urbanizam – Ministarstvo za uređenje prostora – državno tužilaštvo!?

Odgovornost za bespravnu gradnju i izdavanje dokumentacije, koja nije u skladu ni sa novim DUP-om, izbjegli su kako investitor tako i opštinske službe za svjesno kršenje propisa.

Građani to znaju, pa su sva obećanja kako osnovnog državnog tužioca tako i ostalih članova tima, još jedan dokaz da je pravda spora i – selektivna.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

MMF O NAJAVAMA PROGRAMA EVROPA SAD 2: Visokorizično i inflatorno

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok iz Vlade ponavljaju šta sve neće (zaduženja, povećanje PDV-a), nikako da saznamo šta namjeravaju uraditi kako bi, nakon obećanog povećanja minimalnih i prosječnih zarada, državne finansije ostale održive. To je razlog više da upozorenjima iz MMF-a posvetimo dužnu pažnju

 

Vladin program Evropa sad 2 i dalje je tajna. Ipak, klub onih koji upozoravaju na neželjene posljedice najavljenog povećanja zarada na račun smanjenja ili potpunog ukidanja doprinosa za penziono osiguranje, dobio je još jednog člana. Međunarodni monetarni fond (MMF).

Značajan dio nedavnog izvještaja MMF-a za Crnu Goru odnosi se na izborna obećanja pokreta Evropa sad Milojka Spajića „koja nijesu sadržana u prijedlogu budžeta za 2024. godinu ili u srednjoročnim projekcijama vlasti, uključuju i djelimično ili potpuno ukidanje penzijskih doprinosa“. Prije svega, iz MMF-a su u fokus svoje analize stavili najavljeno povećanje minimalne plate sa  sadašnjih 450 na 700 eura, i prosječne zarade  sa februarskih 820 na 1.000 eura mjesečno.

Ni analitičarima MMF-a nijesu poznati detalji „reforme“ koju Spajić i njegovi najbliži saradnici najavljuju za kraj ove ili početak naredne godine. Ali su i oni, poput većine ovdašnjih analitičara, došli do zaključka da se tajna najavljenog povećanja minimalne i prosječne zarade krije u prevođenju bruto u neto platu. Čime bi državna kasa ostala bez, još uvijek nepoznatog, dijela prihode koji je ove godine planiran na 560 miliona. „To bi dovelo do značajnog pogoršanja fiskalne pozicije (države Crne Gore – prim. Monitora)“, navodi se u Izvještaju. Uz konstataciju: „Povećanje plata takođe bi dovelo do veće inflacije“.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

POLITIKA U LOKALU: Novi izbori, stari principi   

Objavljeno prije

na

Objavio:

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija

 

Bliže se izbori u dvije crnogorske opštine, Budvi i Andrijevici. Izbori u Budvi održaće se 26. maja, a oni u Andrijevici  2. juna.  I bez izbora, Ulcinj je promijenio vlast. Dok u Šavniku izbori i dalje traju. Gotovo dvije godine.

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja trenutne političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija.

U Budvi će građani te primorske opštine moći da glasaju za devet lista. Analitičari ne očekuju da bi neka od izbornih lista sama mogla osvojiti vlast, koja će se u tom slučaju morati organizovati kroz postizborne koalicije.

Da pobjeda jedne liste ne garantuje stabilnost, u Budvi smo već imali prilike da vidimo. Iako je na prethodnim lokalnim izborima apsolutnu pobjedu u tom gradu odnio bivši Demokratski front, njihov mandat protekao je u svađama i konačnom raskolu, što je Budvu dovelo do hronične krize. Plus hapšenje bivšeg gradonačelnika Mila Božovića, koji je dugo ključna gradska pitanja rešavao iz Spuža.

Bivši DF ovog put ide u dvije kolone.  Na jednoj strani je široka koalicija nekadašnjih članica tog političkog saveza. Lista nosi naziv Za budućnost Budve – Budva otvoreni grad, a čine je – NSD, PzP, DNP, SNP, Ujedinjena Crna Gora, Prava Crna Gora, Slobodna Crna Gora i Demos.  S druge strane je Grupa građana Budva naš grad  koju predvodi aktuelni predsjednik Skupštine opštine Nikola Jovanović. Svađe dojučerašnjih saboraca, kako iz lokala izvještvaju mediji, nastavile su se u predizborno doba i pretvorile u prljavu kampanju u kojima se rivalima spočitava  seksualna orijentacija ili porijeklo.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SEZONSKI RADNICI U TURIZMU: Manjak ,,goriva” u motoru crnogorske privrede

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priča o hroničnom manjku radnika u turizmu zatiče nas i pred ovogodišnju sezonu. Iako crnogorska ekonomija zavisi od turističke sezone, prosječna plata u turizmu iznosi 760 eura i niža je od prosječne na državnom nivou

 

I ove, kao i svake godine, očekuje se rekordna turistička sezona. A najave protiču uz upozorenja o hroničnom nedostatku radne snage.

I dalje nema zvaničnih podataka koliko nedostaje sezonaca. Umjesto toga imamo procjene koje govore da će ih nedostajati više nego prošle godine i da ta brojka prelazi 30.000.

Iz Zavoda za zapošljavanje najavljuju da će izdati oko 20.000 radnih dozvola za strance, a očekuje se da će strancima za sezonski rad u  turizmu biti izdato oko 5.000 dozvola. Iz MUP-a stižu informacije da je ovogodišnja kvota dozvola za privremeni boravak i rad stranaca 29.000, od čega je za sezonsko zapošljavanje planirano samo 2,5 hiljada dozvola.

Tokom prošle godine izdato je 2.710 sezonskih radnih dozvola. Najviše za državljanje Srbije 1.603, BiH 283, Kosova 234, Sjeverne Makedonije 152, a ispod sto za državljanje Turske, Rusije, Albanije, Indije, Meksika, Argentine.

Iako je broj nezaposlenih u Crnoj Gori krajem aprila bio preko 36.000, dovoljan da podmiri sve potrebe za radnom snagom, podsticaji za nezaposlene da rade sezonski se nijesu bitno promijenili u odnosu na prethodnu godinu.

Posebno za mlade, Hrvatska je atraktivnija za sezonske poslove u odnosu na Crnu Goru. U 2023. godini u Hrvatskoj je izdato 1.488 dozvola za boravak i rad crnogorskim državljanima, a u prava dva mjeseca 2024. godine 194 dozvole, navodi Forbes Crna Gora.

U Hrvatskoj kuvari/ce zarađuju od 1.400 do 2.500 eura, pica i roštilj majstori zarađuju oko 1.500 eura, pomoćni radnici u kuhinji od 1.000 do 1.300 eura, sobarice 1.200 eura, a zarada konobara/ca kreće se od 1.000 eura plus bakšiš.

Većina oglasa na sajtu Zavoda za zapošljavanje Crne Gore nema u opisu visinu plate. Oglasi u kojima se zainteresovanima daje uvid u platu govore od tome da su one niže od onih u Hrvatskoj. Tako u oglasima Zavoda za zapošljavanje sobaricama se nude plate od 450 do 600 eura, kuvarima od  450, 950 i 1.200, šankerima 600, perač suđa 600, noćni recepcionar 600, pomoćni radnik u kuhinji 1.000, pomoćna kuvari/ica od 700 do 850, poslastičarka 700…

Prema podacima Monstata plate u turizmu u prvom kvartalu ove godine su iznosile 760 eura i niže su od prosječne na državnom nivou koja iznosi 821 euro. Državni službenici, na primjer, imaju veće prosječne plate od turističkih djelatnika iako crnogorska ekonomija zavisi od turizma. Prema podacima Centralne banke, prošla turistička sezona je bila rekordna, ostvaren je prihod od 1,5 milijardi eura. Ukupno učešće turizma u bruto domaćem proizvodu Crne Gore je najveće u Evropi, prošle godine je iznosilo 22 odsto. Zato, turistički poslenici i ističu da je turizam motor crnogorske privrede, koji generiše saobraćaj, trgovinu, poljopriivredu i ostale usluge.

Pored većih zarada, sezonci iz Crne Gore i regiona više idu u Hrvatsku jer tamo sezona duže traje, pa su često angažovani šest i više mjeseci. Tokom mjeseci kada se ne radi, u Hrvatskoj država ovim radnicima plaća dio plate da bi se oni i sljedeće sezone vratili. O ovoj ideji i uvođenju kategorije ,,stalni sezonski radnik“ u Zakonu o radu govoreno je i prethodne godine.

Iz Privredne komore Crne Gore su istakli da  bi se uvođenjem ove kategorije ublažio problem nedostatka sezonskih radnika, jer bi se nezaposlene osobe motivisale da se prekvalifikuju i imaju sigurno stalno sezonsko zaposlenje i primanja tokom cijele godine u skladu sa pozitivnim iskustvima zemalja EU. Prema tom konceptu rješenje je da sezonski radnik radi pola godine, dok bi dio plate preostalih šest mjeseci plaćala država. U prevodu imali bi osiguranje, sigurnost radnog mjesta, mogli nešto da planiraju, da dignu kredit…

Nade da će ovo rješenje zaživjeti tokom ove sezone izjalovile su se, a ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić najavila je da bi ovaj model mogao biti spreman za uvođenje tek sljedeće godine. Slijede analize, promjene Zakona o radu i drugih zakona, pa dokle se stigne.

Nedavno je iz Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) navedeno da je i pored rekordnih prihoda, prethodne sezone zabilježen rast troškova u dijelu zarada, nedostatka radne snage i nabavke, zbog čega poslovni rezultati nijesu bili na očekivanom nivou, ali da su turistički poslenici, uprkos svemu, zadovoljni.

Poslodavci svake godine i pored hroničnog manjka radnika apostrofiraju troškove zarada. Česta su i čuđenja kako i zašto niko neće da radi iako su plate koje oni nude ,,astronomske”. Novina je da su, uprkos svemu, zadovoljni i svojim profitom.

Zbog nemanja snijega, zimske turističke sezone skoro da nije bilo. U prvih par mjeseci zabilježena je manja posjeta nego protekle godine. Iz Ministarstva turizma tvrde da je razlog tome i veći odlazak Rusa i Ukrajinaca iz Crne Gore.

Predsjednik Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) Ranko Jovović najavaljuje da bi predstojeća ljetnja turistička sezona, prema bukingu i rezervacijama hotelskih kapaciteta, trebalo da nadmaši prošlogodišnju. Optimistična očekivanja, prema njegovim riječima, potvrđuju saobraćajne gužve i izletničke ture u predsezoni, kao i dobar buking hotelskih kapaciteta i najave za glavnu sezonu. Ova predviđana je potvrdila i dobra posjećenost za prvomajske praznike.

Da bi preduprijedili rizike, kao i protekle godine kada su na primorju pred sezonu podigli cijene usluga za 15 odsto, rast cijena ponavlja se i ove godine. Zvanični podaci govore da je u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle u segmentu smještaja i ishrane rast cijena bio 13,5 odsto. Kako se sezona približava rast će biti veći.

 

Šta sezonci traže

Hrvatski mediji su nedavno izvjestili da je prema podacima prikupljenim istraživanjem koje je MojPosao sproveo na temu sezonskog zapošljavanja, u kojem je učestvovalo više od 500 ispitanika, tri četvrtine Hrvata (76 odsto) je barem jednom tokom svoje karijere radilo u sezoni.

Prema istraživanju, najveće prednosti sezonskog posla su sticanje novih znanja i vještina (68 odsto ispitanika), upoznavanje novih ljudi (61 odsto). Tek na trećem mjestu je plata, koja je po pravilu osjetno viša nego u slučaju cjelogodišnjeg zaposlenja (54 odsto). Tu su još boravak na moru (45 odsto) te zanimljivost i atraktivnost posla (44 odsto), a svega šest odsto ljudi smatra da sezonski posao nema prednosti.

Kad je riječ o plati u prosjeku, očekivana mjesečna neto plata za sezonski posao iznosi 1307 eura, što je šest odsto više u odnosu na prošlu godinu.

Očekivanja govore da konobari u prosjeku očekuju mjesečnu platu od 1.408 eura, kuvari bi za svoj rad htjeli minimalno 1.482 eura, sobari mjesečno u prosjeku očekuju minimalno 1.145 eura, recepcionari smatraju da bi za svoj rad trebalo da dobiju minimalno 1.259 eura, prodavci u prosjeku očekuju platu od 1.105 eura, skladištari u sezoni očekuju 1.050 eura, a pomoćni radnik u kuhinji očekuje 1.322 eura.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo