Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Pijesak kao roba

Objavljeno prije

na

Na svjetskom turističkom tržištu Crna Gora se prepoznaje kao destinacija pješčanih plaža i čistog mora. Uprkos zvaničnim stavovima da je područje morske obale opšte, javno dobro, dostupno svima pod jednakim uslovima, u praksi to izgleda sasvim drugačije. Crnogorske plaže iz sezone u sezonu postaju sve skuplja mjesta za sunčanje i kupanje i sve teže dostupna turistima i građanima Crne Gore. Ulazak na plaže slobodan je za sve ljude i ne može se naplaćivati, kažu propisi, iako se boravak na vrelom pijesku po pravilu uslovljava obaveznom kupovinom preskupih kompleta ležaljki i suncobrana.

Plaže se pretvaraju u poslovne lokacije na kojima se pružaju najraznovrsnije usluge. Od hrane i pića do zabave, soba za odmor sa baldahinima i TV aparatima, specijalnim ložama na drvenim terasama, plažnim barovima i restoranima ispod kojih se pijesak više i ne primjećuje.

Na plažama Crnogorskog primorja od Bojane do Herceg Novog razvija se biznis i okreću milioni eura koje kontroliše JP Morsko dobro, partijsko preduzeće socijaldemokrata.

Djelovi isparcelisane obale ustupaju se na korišćenje fizičkim i pravnim licima najčešće po partijskom (DPSDP) ili ortačkom principu, zakulisnim igrama i namještenim tenderima. Koristi se i pravilo čija je nekretnina u neposrednom zaleđu obale, toga je i plaža. Pripadnici crnogorske ekonomske elite već su zauzeli najatraktivnije dijelove primorja, pokupovali dobro pozicionirane hotele, vile, odmarališta i restorane, sada preuzimaju atraktivne plaže. Prethodne vlasnike, najčešće mještane koji od prihoda sa plaža žive, hladno istjeraju sa posjeda ili se nekako „nagode” oko preuzimanja ugovora o zakupu.

Najljepšim plažama Crnogorskog primorja gazduje zakupac hotelskog kompleksa Sveti Stefan-Miločer, kompanija Adriatik propertis u ime grčke investicione grupe Restis.

Sva tri kupališta elitnog ljetovališta, Kraljičina i Kraljeva plaža u Miločeru sa plažom Svetog Stefana, ukupne dužine oko 660 metara, imaju status hotelskih plaža koje će prosječnom turisti i mještanima naselja uglavnom biti nedostupne zbog visokih, kraljevskih cijena zakupa ležaljki i suncobrana koje se kreću od 75 eura za komplet na velikoj miločerskoj plaži do 50 eura na Svetom Stefanu.

Kraljičina plaža u Miločeru ima ekskluzivan status, suprotan Zakonu o morskom dobru. Plaža je od 2007. godine izolovana od javnosti i rezervisana isključivo za goste hotela koje od spoljnog svijeta štiti masivna ograda od kovanog gvožđa.

Uticaj Grka proširio se u međuvremenu izvan granica zakupljenog hotelskog kompleksa, ka plažama drugog dijela Svetog Stefana, Budve i Tivta.

Kompanija Mont-Voyage čiji je vlasnik grčki državljanin Petros Statis, jedan od vodećih ljudi u Adriatik propretisu, zakupio je dio gradske plaže na Svetom Stefanu, u dužini od 155 metara, na kojoj uredno raspoređen mobilijar prodaje po cijeni od 30 eura za komplet.

Ista firma iza koje pored bogatog Statisa stoji Predrag Leković iz Podgorice, preuzela je ovoga ljeta gazdovanje hotelskom plažom Ričardova glava ispred hotela Avala.

U pitanju je podzakup od kompanije Bepler i Džejkobson, formalnog vlasnika hotela, čija je firma Club 88 zakupila 80 metara pješčanog žala, uz godišnju nadoknadu od 28.600 hiljada eura.

Ovaj plažni aranžman između Statisa i Beplera ukazuje na tijesne veze pravih vlasnika hotela Avala i zakupaca Svetog Stefana.

Plaža u centru Budve privlači pažnju građana načinom na koji je opremljena, koji je u potpunom neskladu sa mediteranskim ambijentom Starog grada i mora. Dobar dio plaže pokriven je betonom i podom od dasaka pa ograđen visokom ogradom od bambusa. Vrhunac neukusa i kiča predstavlja predvorje ovog neobičnog plažnog objekta.

Na dijelu gradskog trga postavljena je drvena instalacija u afričkom stilu, koja simulira „svečani” ulaz na plažu ukrašen rezbarenim skulpturama, plemenskim maskama, nekakvim kutijama i bambusovim motkama.

U Budvi je sve moguće, lokalne institucije kulture ne reaguju na ove originalne ideje, ne oglašava se ni Morsko dobro ni gradska uprava.

Iza drvene skalamerije plaža opremljena baldahinima sa ležaljkama čiji dnevni najam staje 100 eura, separeima po ugledu na one u diskotekama za koje je neophodna rezervacija, stolovi za 6-18 osoba, veliki plažni bar, dvije TV plazme i kompleti ležaljki za sunčanje po cijeni od 20 eura dnevno. Svega ima osim pijeska.

Prvi komšija Petrosa Statisa na gradskoj plaži u Budvi, njegov je poslovni partner, Dragan Perović, vlasnik hotela Astorija u Starom gradu, koji se domogao svojih 20-ak metara morske obale. Špekulisalo se da je upravo Perović inicirao dolazak Grka na Sveti Stefan, da i sam ima udjela u zakupu svetostefanskih hotela, pored ostalih zajedničkih projekata u Crnoj Gori.

Monte Voyage drži i poznatu tivatsku plažu Oblatno čijih je 150 metara uređeno po sličnom obrascu luksuza novobogataša koji podrazumijeva baldahine, krevete i televizore uz šampanjac na pjeni od mora.

Petros Statis sa partnerima u trci je za dobijanje dodatnih 200 metara gradske plaže na Svetom Stefanu. Na javnom pozivu za prikupljanje ponuda koje je Morsko dobro organizovalo u martu ove godine za dvije lokacije istočne plaže, po početnoj cijeni od 28.000 i 22.000 eura, Mont Voyage je ponudio nevjerovatnih 120 hiljada eura.

Svima je jasno da je data ponuda koja nije ekonomski isplativa i da su neki drugi interesi u pitanju. Trilateralno prebijanje dugovanja između Adriatik propertisa, Opštine Budva i Morskog dobra, vezanog za troškove oko organizacije koncerta popularnog italijanskog pjevača Andrea Bočelija. Tu je i strateško pozicioniranje na obali investitora koji planira gradnju novih kapaciteta u zaleđu.

Iako je tender završen prije dva mjeseca, odluka o izboru najboljeg ponuđača još nije donijeta. A ne zna se ni kada će!

Kako se dogodilo da za 100 metara manje kvalitetnog parčeta obale na Svecu Grci ponude skoro 60 hiljada eura, tačno onoliko koliko plaćaju na ime godišnjeg zakupa za četiri najljepše plaže Crnogorskog primorja, nije lako objasniti.

Na okolnost da zbog enormnih povlastica datih zakupcu Svetog Stefana država trpi znatnu štetu ukazao je mještanin Krsto Rađenović koji je imao uvid u ugovor o zakupu plaža sa Morskim dobrom, po kome nadoknada za korišćenje Kraljičine, Kraljeve i dvije svetostefanske plaže ukupne dužine od 800 metara iznosi samo 60 hiljada eura godišnje.

Ako je i od Grka mnogo je, kao da nemaju dovoljno svojih plaža kod kuće, pa moraju uzeti i ove naše, najbolje.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo