Povežite se sa nama

OKO NAS

POLITIČKA SLAGALICA U ULCINJU: Grad talac centralne vlasti

Objavljeno prije

na

Nakon što su mjesecima odbijali da prihvate prijedloge zamjenika predsjednika Duška Markovića o modalitetu promjene opštinske vlasti u Ulcinju, početkom marta članovi Predsjedništva DPS-a su popustili. U Ulcinju treba, zaključili su, da se formira široka koaliciona vlast koju će, osim te stranke, sačinjavati partneri sa centralnog nivoa: Nova demokratska snaga – Forca Nazifa Cungua, Demokratska partija Fatmira Đeke i Demokratska unija Albanaca Mehmeda Zenke. Odlučeno je da gradonačelničko mjesto pripadne čelniku Force, ali mu je odmah ograničen manevarski prostor: predsjednik Skupštine opštine i sekretari najvažnijih resora, finansija i urbanizma, biće u Ulcinju iz redova DPS-a.

Kao ključni razlog za takav potez navođeni su „državni interesi”. U situaciji kada je Đukanoviću najvažnije da se obračuna sa SDP-om, Forca se u državnom parlamentu pokazala kao pouzdaniji partner od poslanika Albanske alternative Nike Đeljošaja, koji je tu stigao sa koalicione liste koju je na oktobarskim izborima 2012. godine predvodio Đeka.

Osim nagrade za bezrezervnu podršku u teškoj situaciji, DPS, odnosno Marković, su bili i pod pritiskom Bošnjačke stranke i njenog lidera Rafeta Husovića, sa kojima su Forca i Hrvatska građanska inicijativa u savezu nakon posljednjih parlamentarnih izbora. To je kao rezultat imalo pojačanu poziciju BS i HGI u crnogorskoj vlasti, a zbog nesaradnje dva poslanika iz redova albanske zajednice, oni su prvi put nakon 14 godina ostali bez ministra u Vladi.

No, ono što sami nijesu uspjeli lideri Albanaca, možda uspije DPS-u i Markoviću. Za početak, svi će biti u vlasti u Ulcinju, a možda budu i na zajedničkoj listi za parlamentarne izbore.

Lokalnom odboru DPS-a nije ništa preostalo nego da sprovede odluku centrale, iako su samo nekoliko sedmica ranije jednoglasno zaključili da njihovoj partiji pripada mjesto predsjednika Opštine Ulcinj. Tako nešto je razumljivo ukoliko se zna da ta stranka ima najviše mandata u lokalnom parlamentu i da su za takvo rješenje imali otvorenu podršku 19 od ukupno 33 odbornika.

Sada će nova opštinska vlast imati podršku čak 27 odbornika, što znači da će u opoziciji biti samo šest odbornika: po dva iz URE i SDP-a i po jedan iz SNP-a i DF-a.

Tako bi lokalna uprava koja je mjesecima u paralizi zbog političkog sukoba Force i DP-a, mogla profunkcionisati, jer je mnogo teže praviti opstrukcije. U fiokama opštinskog parlamenta, koji je kontrolisala Cunguova stranka, čeka na usvajanje oko 90 odluka i planova od značaja za lokalnu upravu i građane. Nije usvojen ni budžet za ovu godinu, nakon čega je moguće koristiti sredstva od kredita u visini od 4,25 miliona eura za koji je garancije dala Vlada. Takođe, od dijela tih sredstava bi se izmirila neka dugovanja prema zapošljenima u lokalnoj vlasti i javnim preduzećima čiji je osnivač opštinski parlament, te platio ulog od oko 130 hiljada eura Vodakomu, što bi konačno trebalo da omogući početak realizacije projekta rehabilitacije vodovodnog i kanalizacionog sistema, vrijednog samo u prvoj fazi preko 20 miliona eura. A to će, izvjesno je, biti preduslov da krene izgradnja velikih hotelskih kapaciteta na Velikoj plaži i Adi.

Ostaje da se vidi kako će sve funkcionisati u praksi. Svi partneri se isuviše dobro poznaju, a malo je iskrenosti i spremnosti da se zajednički radi u interesu Opštine i građana. Tim prije što je već počela kampanja za parlamentarne izbore, a približava se i turistička sezona. Takođe, zbog činjenice da koaliciju čine četiri stranke i koalicije, svima je pripalo manje kolača u vlasti nego što su očekivali, pa će rasti nezadovoljstvo u tim partijama.

Zato u opoziciji smatraju da bi najbolje bilo da ova vlast, kako navode, sklepana u Podgorici traje samo do parlamentarnih izbora, odnosno da tada, o jednom trošku, građani Ulcinja biraju predstavnike i za lokalni parlament.

Predsjednik Opštinskog odbora SDP-a Skender Elezagić tvrdi da su Ulcinjani postali taoci političke trgovine. „U ovoj situaciji najkorektnije je da se mandati vrate građanima i da u oktobru idemo na izbore”, dodaje on.

I u centrali DPS-u ističu da su otvoreni za tu mogućnost ukoliko široka koalicija ne bude funkcionisala.

Otežavajuća okolnost za novu vlast su izazovi sa kojima će se ona narednih sedmica i mjeseci suočavati u procesu finalnog donošenja Prostorno-urbanističkog plana Ulcinja do 2020. godine, kao i Prostornog plana posebne namjene za obalno područje. Oba ova planska dokumenta, koje radi Ministarstvo održivog razvoja i turizma, zahvataju cijelu teritoriju ove opštine, a posebno su sporna rješenja koja se tiču vizije za prostor Solane i uvale Valdanos.

Ukoliko se nova lokalna vlast bude benevolentno odnosila prema tome, uprkos ranije jednoglasno usvojenim zaključcima Skupštine opštine o valorizaciji tih prostora i konsenzusu koji oko tih pitanja postoji u Ulcinju, otvoriće prostor za kritiku koja će dolaziti od opozicije, civilnog sektora i građana.

Novinar Samir Adrović kaže da je tako nešto vrlo moguće. „Da Ulcinj sada zavisi isključivo od Podgorice pobrinuli su se pojedini lokalni kvazi-političari. Gonjeni sopstevnim interesima i u vječitoj trci za foteljama, izopačili su političku scenu grada i naglavačke okrenuli sistem vrijednosti. Stvorili su ambijent gdje je u trendu podmetnuti nogu protivniku, opstruirati njegove ideje i inicijative iako su u interesu građana, ogovarati ga na sve četiri strane svijeta i dodvoriti se DPS-u”, navodi on.

Činjenica da se pregovori o formiranju nove vlasti u Ulcinju vode u stranačkim prostorijama DPS-a, uz aktivno učešće koordinatora te stranke za Ulcinj Halila Dukovića i Ivice Kalezića, potvrda su ocjene kolege Adrovića.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo